
Depresja u nastolatka. Jak poznać, że dziecko cierpi?
Etap dojrzewania jest trudny zarówno dla dziecka, jak i rodzica, który często nie wie, jak reagować na zmiany w jego zachowaniu. Zastanawia się, czy to „bunt nastolatka”, a może jednak „złe towarzystwo” albo „zgubny wpływ internetu”? Czy powinien odpuścić, przeczekać trudny moment czy może zaostrzyć dyscyplinę? Jak czytamy na stronie forumprzeciwkodepresji.pl, nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi. Czasem jednak mogą to być symptomy poważnej choroby — depresji. Szacuje się, że od 10 proc. do 15 proc. młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić nawet u co trzeciego nastolatka. Jedno jest pewne — nagłe zmiany zachowania zawsze powinny zwrócić uwagę rodzica.
Depresja u nastolatka. Co powinno zwrócić szczególną uwagę?
Jeśli u twojego dziecka występuje większość z poniższych objawów przez co najmniej dwa tygodnie:
- Drażliwość, chwiejność nastroju, impulsywność, pobudzenie psychoruchowe,
- Obniżony nastrój, apatia, niechęć do aktywności, które wcześniej sprawiały radość,
- Wycofanie z relacji z rówieśnikami i rodziną, brak energii, bezczynność,
- Pogorszenie zdolności intelektualnych: problemy z koncentracją, pamięcią, gorsze stopnie w szkole
- Zmiana apetytu — jego brak, chudnięcie lub przeciwnie — objadanie się
- Zbyt mało lub zbyt dużo snu. Nocna aktywność, niechęć do wstawania rano
- Skargi na nudę, poczucie beznadziei
- Zaniechanie dbałości o wygląd
- Krytycyzm wobec siebie, nadwrażliwość z powodu odrzucenia, poczucie winy
- Nasilone skargi na dolegliwości fizyczne — bóle brzucha, głowy
- Autoagresja, samookaleczanie się
- Odurzanie się (alkohol, leki, narkotyki)
- Zainteresowanie tematyką śmierci i samobójstw.
Czytaj też: Na czym polega choroba dwubiegunowa? Objawy i leczenie
Największym zagrożeniem związanym z depresją jest samobójstwo. Według najnowszych danych tylko w 2018 roku w Polsce osoby niepełnoletnie podjęły 746 prób samobójczych, z tego 92 ze skutkiem śmiertelnym.
Zareaguj natychmiast, jeśli dziecko:
- Mówi wprost o chęci odebrania sobie życia lub deklaruje, że lepiej byłoby gdyby nie żyło – to mit, że jeśli nastolatek mówi o samobójstwie, to na pewno go nie popełni
- Interesuje się tematyką śmierci, samobójstw, ogląda strony internetowe o takiej tematyce
- Zamieszcza wpisy w mediach społecznościowych
- Nagle, znacząco zmienia sposób funkcjonowania
- Wycofuje się z kontaktów z rówieśnikami, izoluje się.
Nastolatki odbierają świat bardzo intensywnie. Targają nimi sprzeczne emocje. Wszystko jest dla nich czarne albo białe. W wieku dojrzewania muszą odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań: „kim jestem”, „kim chcę być”, „co chcę w życiu robić”, „co chcę osiągnąć”. Do tego dochodzą zmiany w wyglądzie, porównywanie się do innych (szczególnie w dobie social mediów) i sprawdzanie się w nowych rolach społecznych. Nastolatek musi znaleźć swój sposób na poradzenie sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami. Czasami jest to dla niego zadanie zbyt obciążające i pojawia się pierwszy epizod depresyjny.
Rodzic powinien obserwować swoje dziecko i jak najczęściej z nim rozmawiać. A jeśli nie potrafi sam poradzić sobie z problemem, skorzystać z pomocy specjalisty. Pamiętajmy, że u nastolatków chorujących na depresję główne objawy, mogą różnić się od tych, które najczęściej występują u dorosłych. Młody człowiek jest przede wszystkim rozdrażniony, drażliwy i łatwo wpada w złość lub rozpacz.