
Demiseksualizm – gdy pociąga cię relacja emocjonalna, a nie fizyczność
Demiseksualizm to pojęcie, o którym mówi się od 2006 roku, czyli od momentu, w którym Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej (ang. Asexual Visibility and Education Network) po raz pierwszy użyła tego terminu. Następnie pojęcie demiseksualizmu zostało spopularyzowane głównie przez użytkowników mediów społecznościowych i wciąż budzi wiele emocji i kontrowersji.
Czym dokładnie jest demiseksualizm? To orientacja psychoseksualna, która może dotyczyć stosunków i relacji biseksualnych, heteroseksualnych oraz homoseksualnych. Dla osoby demiseksualnej najważniejsza jest bowiem więź emocjonalna z drugą osobą, a nie jej ciało, płeć i ogólna fizyczność. Oznacza to, że osoba demiseksualna nie będzie odczuwała napięcia seksualnego na początku związku. Musi poznać wnętrze i charakter partnera lub partnerki, by zacząć odczuwać podniecenie – chociaż to może się w ogóle nie pojawić.
Czytaj także: Biseksualizm – na czym polega? Czy biseksualność jest w każdym z nas?
Demiseksualizm a aseksualizm
Przedrostek „demi” oznacza połowę, co może odnosić się do bycia w połowie drogi między seksualnością a aseksualnością. Według Demisexuality Resource Center demiseksualiści odczuwają pociąg seksualny i chęć angażowania się w czynności seksualne znacznie rzadziej niż ogół populacji. Większość ludzi może czuć pociąg seksualny (najczęściej opierający się na aspektach fizycznych) do przypadkowych osób, na przykład tych spotykanych na ulicy, w pracy, czy w sklepie. W takich przypadkach niektórzy mogą poczuć podniecenie nawet w ciągu kilku sekund. Osoba demiseksualna odczuwa pociąg seksualny jedynie do osoby, z którą miała okazję rozwinąć silną więź emocjonalną. Wcześniej nie pojawia się u niej pożądanie, podniecenie czy chęć odbycia stosunku.
Gdy osoba demiseksualna czuje pociąg seksualny do drugiej strony, może zdecydować się na współżycie seksualne, ale ta potrzeba rozładowania napięcia jest czasami słabsza. Co więcej, w niektórych przypadkach może nigdy się nie pojawić, nawet wtedy, gdy relacja emocjonalna z daną osobą będzie rozwinięta. Innymi słowy, więź emocjonalna nie gwarantuje, że dana osoba będzie miała jakiekolwiek pożądanie seksualne, ale jest ona konieczna do rozważenia podjęcia aktywności seksualnej.
Czytaj także: Aseksualność czy spadek libido? Jak rozpoznać i kiedy leczyć?
Demiseksualizm a więź emocjonalna
Więź emocjonalna, którą odczuwa osoba demiseksualna, może być romantyczna lub platoniczna. Czas potrzebny na rozwinięcie się więzi emocjonalnej może się znacznie różnić w zależności od jednostki, jej charakteru, temperamentu czy potrzeb. W przypadku niektórych osób demiseksualnych pewne sytuacje – takie jak dzielenie się z kimś krótkotrwałym doświadczeniem – mogą wywołać szybki początek więzi. U innych demiseksualistów więź emocjonalna może się rozwijać miesiącami czy latami. Niektórzy z nich mogą mieć także problem z odróżnieniem relacji (potencjalnie) erotycznej z tą czysto koleżeńską lub przyjacielską.
Co ważne, gdy osoba demiseksualna zdecyduje się na współżycie, może czerpać pełną przyjemność ze stosunku seksualnego. Osoby demiseksualne mogą mieć także wysokie libido i częstą chęć współżycia. Najpierw muszą jednak mieć pewność co do więzi emocjonalnej łączącej z partnerem lub partnerką.