Czym jest introwersja i jak rozpoznać introwertyka? Spokojny temperament to jego ukryta supermoc
Pexels.com

Czym jest introwersja i jak rozpoznać introwertyka? Spokojny temperament to jego ukryta supermoc

Mylimy introwersję z nieśmiałością. Wydaje nam się, że introwertyk jest antyspołeczny, nieprzyjazny czy samotny. Nic bardziej mylnego.
Sylwia Arlak
11.01.2021

W świecie, który nagradza asertywność i przebojowość, introwertycy stają się niekiedy niewidoczni. Z licznych badań wynika jednak, że jest tyle samo introwertyków, co ekstrawertyków. Większość ludzi przejawia cechy obu (to tzw. ambiwertycy).  Jak zatem rozpoznać, czy jest się introwertykiem i czym tak naprawdę jest introwersja?

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Introwersja: świat wewnętrzny ponad światem zewnętrznym

Pojęcie introwersji (i ekstrawersji) ukuł szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. Po raz pierwszy pojawiły się one w 1921 roku w jego pracy naukowej pt. „Typy psychologiczne”. Jung pisał, że introwersja i ekstrawersja to dwa ogólne typy postaw określające, w którą stronę (do siebie czy na zewnątrz) kierujemy uwagę na co dzień. Introwertycy są autorefleksyjni, „ładują baterię”, obserwując swój wewnętrzny świat. Kiedy przebywają w nieznanym środowisku, wycofują się. Z kolei ekstrawertycy czerpią energię z zewnątrz, potrzebują wielu bodźców i lubią otaczać się gromadą ludzi. Różnice te wynikają z  bazowego pobudzenia układu nerwowego. U introwertyków jest ono wyższe (dlatego unikają stymulacji), a u ekstrawertyków niższe (dlatego szukają stymulacji). 

Czytaj też: Introwertyk, czyli kto? Poznaj 4 typy introwertyków

Skąd mam wiedzieć, czy jestem introwertykiem?

Introwertykom błędnie przypisuje się nieśmiałość (obie cechy charakteryzują się ograniczonymi interakcjami społecznymi, ale na tym podobieństwo się kończy). Osoby nieśmiałe zazwyczaj chcą angażować się w kontakt z innymi, ale się ich boją. Bardzo szybko się wycofują (wystarczy jeden nieprzychylny komentarz rzucony w ich stronę). Z kolei wielu introwertyków łatwo nawiązuje kontakty towarzyskie, po prostu najczęściej nie mają na to ochoty lub wolą ograniczać się do mniejszych grup. Nie lubią tzw. small talków. Interesują ich tylko poważne, głębokie rozmowy. Zawsze starają się poznać swojego rozmówcę, wykazując nim żywe zainteresowanie. Wolą słuchać, niż mówić.

Introwersja bywa również mylona z zaburzeniami lękowymi czy zaburzeniami osobowości. Introwertycy nie boją się ludzi, lubią towarzystwo i nie chcą czuć się samotni. Jednak zamiast zatłoczonego przyjęcia czy wielkiego koncertu (które mogą być dla nich torturą), wybiorą domówkę u najbliższych przyjaciół. Lubią spokojne aktywności i najlepiej odpoczywają w znanym, bezpiecznym środowisku. Mają maksymalnie kilku przyjaciół. Kiedy jednak ktoś zdobędzie ich sympatię i zaufanie, będą oddani i wierni. Zawsze znajdą czas na pielęgnowanie przyjaźni.

Dla introwertyków bardzo ważny jest czas spędzany samotnie. Wówczas mogą się wyciszyć i przygotować na spotkanie ze światem zewnętrznym. Kiedy z kimś mieszkają, potrzebują własnego kąta, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał. Wolą pracować samodzielnie niż w grupach. Nie lubią publicznie zabierać głosu i trudno jest im odmawiać. Mają problemy z pracą w tzw. open space’ach, gdzie dochodzi do nich za dużo bodźców. Są dużo bardziej efektywni, gdy mogą pracować z domu.

Czy introwertycy są szczęśliwi w życiu?

Ekstrawertycy często szukają szczęścia na zewnątrz, a introwertycy w sobie. Nie nudzą się we własnym towarzystwie, nie potrzebują ciągłych bodźców, nowości i emocjonalnego podniecenia. Nie ekscytują się. Cenią sobie ciche, spokojne życie. 

Czy introwertycy mogą się zmienić?

Na introwersję (podobnie, jak na wszystkie inne typy osobowości) wpływają nie tylko czynniki genetyczne, ale również środowiskowe.  Jeśli introwertyk zacznie mocno pracować nad zmianą (zacznie wychodzić ze strefy komfortu, będzie inicjował rozmowy i częściej spędzał czas z innymi ludźmi), ma szansę nauczyć się czegoś od ekstrawertyka. To indywidualna sprawa. Introwertyzm nie jest ani gorszy, ani lepszy od ekstrawertyzmu.

Jak introwertycy odnajdują się w związkach?

Jest wiele szczęśliwych par introwertyków i ekstrawertyków. Introwertycy mają w sobie duże pokłady empatii i wrażliwości. Potrafią słuchać i doradzać. Potrzebują jednak własnej przestrzeni, miejsca, w którym będą mogli się schronić i odpocząć. Potrzeba tu wiele zrozumienia i cierpliwości dla swojej odmienności z obu stron.

Czytaj też: Introwertyk w związku potrzebuje specjalnej taryfy! Zobacz, jak kochają introwertycy?

Czy introwertycy są dobrymi pracownikami?

Introwertycy są bardzo kreatywni i skoncentrowani na jednym działaniu. Dopiero gdy skończą, zabierają się za kolejne. Mają też świetną intuicję. Introwertycy mogą być także doskonałymi liderami. Podejmują trudne decyzje poprzez dokładną analizę, nie odczuwając silnej potrzeby aprobaty społecznej. Kierują się własnymi wartościami i zdobywają szacunek innych ciężką, systematyczną pracą. 

Znani introwertycy:

Do znanych introwertyków należą m.in. Albert Einstein, Steven Spielberg, Julia Roberts i J.K. Rowling. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
kobieta w fotelu w domu
Adobe Stock

Ekstrawertyk to urodzony przywódca, ale też łatwiej go zmanipulować niż introwertyka

Introwertyk ceni swoją samotnię, ale to wcale nie znaczy, że nie lubi ludzi. Po prostu jego życie towarzyskie polega na czymś innym niż płytkie pogawędki – woli spotkania w cztery oczy, spokojną, pogłębioną rozmowę. I ciszę.
Aleksandra Nowakowska
11.05.2020

Introwertycy są często określani jako nieśmiali, ale utożsamianie introwertyzmu z nieśmiałością może być błędem. Pierwsze oznacza, że samotność często bywa świadomym wyborem i jest komfortowa, bycie nieśmiałym natomiast oznacza skazywanie się na niechciane odosobnienie z powodu lęku przed przebywaniem z ludźmi. Wielu introwertyków na równi z samotnością lubi towarzystwo, pytanie tylko: – jakich ludzi oraz w jakim wymiarze czasowym. Chodzi tu też o jakość relacji oraz tematy rozmów. Introwertyk: czy warto wyjść z domu? Typowy introwertyk będzie ukrywał się w dziale mrożonek w supermarkecie, kiedy na horyzoncie ujrzy kolegę z klasy, z którym od lat nie miał kontaktu. Introwertycy czują lęk przed powierzchownymi pogawędkami, ponieważ w ich odczuciu nie mają one sensu i są fałszywe. Podczas small talku czują barierę między ludźmi, która dla ekstrawertyków nie istnieje. Preferują poważniejsze rozmowy, często nawet filozoficznej natury. Pomiędzy sklepowymi półkami, na ulicznym chodniku czy na imprezie nie ma do tego warunków. Tak zwane „gadanie o niczym” wyczerpuje ich, frustruje i nudzi. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy ze spontanicznych, przypadkowych spotkań i rozmów czerpią energię, introwertycy – ją tracą. Po przypadkowej pogawędce z dawno niewidzianą koleżanką z podstawówki marzą tylko o tym, żeby wrócić do domu, żeby w ciszy i samotności odzyskać chęć do życia. Kontakt z własnymi emocjami, chwila spokoju pozwala im na nowo poczuć się grunt pod nogami. W samotności odzyskują poczucie kontroli, ładują akumulatory życiowej energii. Żeby na nowo opuścić swoją ukochaną domową samotnię, potrzebują czasu do namysłu. Spontaniczne wyjścia na imprezy to dla nich zbyt duży stres. Potrzebują zastanowić się,...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Introwertyk w związku potrzebuje specjalnej taryfy! Zobacz, jak kochają introwertycy?

Czy introwertycy boją się miłości? Niekoniecznie. Dla ukochanej osoby opuszczą swoją strefę komfortu, ale wciąż będą potrzebowali spokoju.
Sylwia Arlak
24.08.2020

Introwertyk to trudny orzech do zgryzienia, w przeciwieństwie do ekstrawertyków i ambivertów, introwertycy nie dzielą się swoimi uczuciami ze wszystkim wokół. Czy w takim razie introwertyk i ekstrawertyk mogą stworzyć szczęśliwy związek? Na pewno nie raz słyszałaś, że przeciwieństwa się przyciągają. I w dużej mierze to prawda. Czasami różnice mogą jednak działać na niekorzyść relacji. Kochanie introwertyka nie jest łatwe dla ekstrawertyka (i na odwrót), para musi więc nauczyć się dawać sobie przestrzeń. Kluczem jest też wzajemne słuchanie swoich potrzeb i komunikacja z partnerem, szczególnie gdy oboje patrzycie na związek w zupełnie inny sposób.  Czytaj też:  Chcesz się odkochać? Jest lepsze wyjście… Częstym źródłem kłopotów w związku ekstrawertyczki z introwertykiem jest to, że ona nie jest w stanie dostrzec miłością, jaką on do niej czuje. Introwertyk nie będzie powtarzał zbyt często: „Kocham cię”, opowiadał o tęsknocie ani bólu rozstania. Będzie robił za to inne rzeczy. Zobacz, co musisz wiedzieć o introwertykach, którzy wchodzą w poważny związek: Opuszczają swoją strefę komfortu Introwertycy lubią swoją przestrzeń i czują się komfortowo, przebywając w ciszy. Nie potrzebują rozmów, muzyki i dźwięku telewizora działającego w tle, żeby wypełnić przestrzeń. Introwertycy, którzy zakochują się w ekstrawertykach, są w stanie wyjść ze swojej strefy komfortu, ale nie jest to dla nich łatwe. Dla ukochanej osoby  dadzą się wciągnąć rozmowę, a nawet zgodzą się wyjść na spotkanie ze znajomymi albo na randkę do restauracji. Wciąż jednak będą potrzebowali czasu tylko dla siebie, odrobinę spokoju, dzięki której naładują baterie. Zakochani introwertycy szukają kogoś, z kim mogliby pomilczeć. Chcieliby...

Czytaj dalej
Ekstrawertycy
Adobe Stock

Ekstrawertycy mają łatwiej w życiu niż introwertycy? Nie zawsze.

Na pewno trudniej niż introwertycy znoszą ograniczony kontakt z ludźmi. A gdzie mają przewagę?
Aleksandra Nowakowska
08.05.2020

Koncepcję introwersji i ekstrawersji po raz pierwszy spopularyzował w 1920 roku Carl Gustav Jung, znany szwajcarski psychiatra i twórca psychologii głębi. Za decydujący czynnik, uważał miejsce, skąd czerpiemy energię i gdzie ją kierujemy. Jej źródłem dla introwertyków tym miejscem będzie wnętrze, dla ekstrawertyków odwrotnie – świat zewnętrzny. Pierwsi koncentrują się na swoich emocjach, myślach, przeżyciach, drudzy – na interakcji z innymi. Którym jest łatwiej w życiu? Ekstrawertyk: przebojowy, optymistyczny, szczęśliwy… Na pierwszy rzut oka ekstrawertykom zawsze jest łatwiej. Także badania wskazują, że ekstrawertycy to najwięksi optymiści, którzy deklarują wyższy poziom odczuwania szczęścia.  Brytyjscy naukowcy z University of Southampton odkryli, że cechy ekstrawertyczne u ludzi w wieku 16–26 lat przekładają się na wyższą satysfakcję z życia oraz odporność psychiczną w… szóstej dekadzie życia. Wywnioskowali też, że introwertycy są bardziej podatni na depresję, niestabilność emocjonalną i choroby fizyczne, a to przekłada się na ogólny dobrostan psychiczny. Ekstrawertycy z pewnością są towarzyscy, otwarci na nowe relacje – to są ich niewątpliwe atuty. Utrzymują kontakty z wieloma osobami, a ich domeną jest działanie. Wiodą bogate życie towarzyskie, rozwijają się i spełniają dzięki zaangażowaniu społecznemu. Przynosi im w życiu określone korzyści: mają sieć znajomości, dzięki czemu mogą szybciej niż bardziej wycofani introwertycy dotrzeć do ludzi i miejsc, których właśnie potrzebują. Poziom ich umiejętności społecznych jest wyśrubowany, co ćwiczą w różnych okolicznościach i kontekstach. Nawiązanie kontaktu z nieznajomą osobą, utrzymanie konwersacji, lekkie prowadzenie rozmowy, szybka zmiana tematu? Żaden problem....

Czytaj dalej
introwertyk
pexels.com

Introwertyk, czyli kto? Poznaj 4 typy introwertyków

Introwertycy to osoby, które potrzebują samotności, by rzeczywiście odpocząć. Ale każdy z nich jest inną osobą z innym charakterem i różnymi predyspozycjami.
Kamila Geodecka
18.12.2020

Często myślimy stereotypowo o introwertykach. Sądzimy, że zawsze są to ciche i nieśmiałe osoby, które nie chcą nigdy wychodzić z domu, boją się lub nie lubią ludzi. Zamknięte w sobie milczki i dziwacy. To zupełna nieprawda. Introwertycy są różni – mają różne potrzeby i zachowanie.  Badania wskazują, że introwertycy stanowią od 25 do nawet 57 proc. naszej populacji. Tak, to duża rozbieżność, więc możemy przyjąć, że prawda leży gdzieś pośrodku. Wciąż jest to jednak spora część z nas i niemożliwe jest, by wszystkie te osoby były takie same. Oto 4 typy introwertyków. Introwertyk społeczny Ten typ prawdopodobnie najmniej będzie przypominał nam stereotypowego introwertyka, który siedzi w kącie i nic nie mówi. Społeczni introwertycy są najbardziej towarzyscy i nie są nieśmiali w czasie spotkań z innymi ludźmi. Takimi spotkaniami mogą nawet się cieszyć! Ktoś, kto nie zna dobrze takiej osoby, może nawet pomyśleć, że jest ekstrawertykiem. W rzeczywistości jednak społeczni introwertycy po powrocie do domu będą czuli się wykończeni długim towarzystwem innych osób. Takie osoby chcą mieć swoją grupę znajomych i z nimi spędzać czas. Gdy przebywają wśród swoich przyjaciół, mogą być nawet duszami towarzystwa. Krąg najbliższych osób im jednak wystarczy i nie będą poszukiwali nowych znajomości. Czytaj także:  Mocne strony introwertyków, które warto znać Introwertyk-myśliciel Takie osoby będą bardzo introspektywne i niemal bez przerwy będą przebywały w świecie swojej wyobraźni. Rozmyślają, analizują, oddają się samorefleksji i  czasami w tym świecie nawet się gubią. Często marzą na jawie i wydaje się, że są gdzieś daleko poza tym, co dzieje się tu i teraz. Zazwyczaj trudno jest nawiązać kontakt z taką osobą, ponieważ zazwyczaj...

Czytaj dalej