Czym jest introwersja i jak rozpoznać introwertyka? Spokojny temperament to jego ukryta supermoc
Pexels.com

Czym jest introwersja i jak rozpoznać introwertyka? Spokojny temperament to jego ukryta supermoc

Mylimy introwersję z nieśmiałością. Wydaje nam się, że introwertyk jest antyspołeczny, nieprzyjazny czy samotny. Nic bardziej mylnego.
Sylwia Arlak
11.01.2021

W świecie, który nagradza asertywność i przebojowość, introwertycy stają się niekiedy niewidoczni. Z licznych badań wynika jednak, że jest tyle samo introwertyków, co ekstrawertyków. Większość ludzi przejawia cechy obu (to tzw. ambiwertycy).  Jak zatem rozpoznać, czy jest się introwertykiem i czym tak naprawdę jest introwersja?

Katarzyna Miller: „Romantyczna miłość jest tylko na chwilę, jeśli w nią wierzycie, przegracie”

Introwersja: świat wewnętrzny ponad światem zewnętrznym

Pojęcie introwersji (i ekstrawersji) ukuł szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. Po raz pierwszy pojawiły się one w 1921 roku w jego pracy naukowej pt. „Typy psychologiczne”. Jung pisał, że introwersja i ekstrawersja to dwa ogólne typy postaw określające, w którą stronę (do siebie czy na zewnątrz) kierujemy uwagę na co dzień. Introwertycy są autorefleksyjni, „ładują baterię”, obserwując swój wewnętrzny świat. Kiedy przebywają w nieznanym środowisku, wycofują się. Z kolei ekstrawertycy czerpią energię z zewnątrz, potrzebują wielu bodźców i lubią otaczać się gromadą ludzi. Różnice te wynikają z  bazowego pobudzenia układu nerwowego. U introwertyków jest ono wyższe (dlatego unikają stymulacji), a u ekstrawertyków niższe (dlatego szukają stymulacji). 

Czytaj też: Introwertyk, czyli kto? Poznaj 4 typy introwertyków

Skąd mam wiedzieć, czy jestem introwertykiem?

Introwertykom błędnie przypisuje się nieśmiałość (obie cechy charakteryzują się ograniczonymi interakcjami społecznymi, ale na tym podobieństwo się kończy). Osoby nieśmiałe zazwyczaj chcą angażować się w kontakt z innymi, ale się ich boją. Bardzo szybko się wycofują (wystarczy jeden nieprzychylny komentarz rzucony w ich stronę). Z kolei wielu introwertyków łatwo nawiązuje kontakty towarzyskie, po prostu najczęściej nie mają na to ochoty lub wolą ograniczać się do mniejszych grup. Nie lubią tzw. small talków. Interesują ich tylko poważne, głębokie rozmowy. Zawsze starają się poznać swojego rozmówcę, wykazując nim żywe zainteresowanie. Wolą słuchać, niż mówić.

Introwersja bywa również mylona z zaburzeniami lękowymi czy zaburzeniami osobowości. Introwertycy nie boją się ludzi, lubią towarzystwo i nie chcą czuć się samotni. Jednak zamiast zatłoczonego przyjęcia czy wielkiego koncertu (które mogą być dla nich torturą), wybiorą domówkę u najbliższych przyjaciół. Lubią spokojne aktywności i najlepiej odpoczywają w znanym, bezpiecznym środowisku. Mają maksymalnie kilku przyjaciół. Kiedy jednak ktoś zdobędzie ich sympatię i zaufanie, będą oddani i wierni. Zawsze znajdą czas na pielęgnowanie przyjaźni.

Dla introwertyków bardzo ważny jest czas spędzany samotnie. Wówczas mogą się wyciszyć i przygotować na spotkanie ze światem zewnętrznym. Kiedy z kimś mieszkają, potrzebują własnego kąta, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał. Wolą pracować samodzielnie niż w grupach. Nie lubią publicznie zabierać głosu i trudno jest im odmawiać. Mają problemy z pracą w tzw. open space’ach, gdzie dochodzi do nich za dużo bodźców. Są dużo bardziej efektywni, gdy mogą pracować z domu.

Czy introwertycy są szczęśliwi w życiu?

Ekstrawertycy często szukają szczęścia na zewnątrz, a introwertycy w sobie. Nie nudzą się we własnym towarzystwie, nie potrzebują ciągłych bodźców, nowości i emocjonalnego podniecenia. Nie ekscytują się. Cenią sobie ciche, spokojne życie. 

Czy introwertycy mogą się zmienić?

Na introwersję (podobnie, jak na wszystkie inne typy osobowości) wpływają nie tylko czynniki genetyczne, ale również środowiskowe.  Jeśli introwertyk zacznie mocno pracować nad zmianą (zacznie wychodzić ze strefy komfortu, będzie inicjował rozmowy i częściej spędzał czas z innymi ludźmi), ma szansę nauczyć się czegoś od ekstrawertyka. To indywidualna sprawa. Introwertyzm nie jest ani gorszy, ani lepszy od ekstrawertyzmu.

Jak introwertycy odnajdują się w związkach?

Jest wiele szczęśliwych par introwertyków i ekstrawertyków. Introwertycy mają w sobie duże pokłady empatii i wrażliwości. Potrafią słuchać i doradzać. Potrzebują jednak własnej przestrzeni, miejsca, w którym będą mogli się schronić i odpocząć. Potrzeba tu wiele zrozumienia i cierpliwości dla swojej odmienności z obu stron.

Czytaj też: Introwertyk w związku potrzebuje specjalnej taryfy! Zobacz, jak kochają introwertycy?

Czy introwertycy są dobrymi pracownikami?

Introwertycy są bardzo kreatywni i skoncentrowani na jednym działaniu. Dopiero gdy skończą, zabierają się za kolejne. Mają też świetną intuicję. Introwertycy mogą być także doskonałymi liderami. Podejmują trudne decyzje poprzez dokładną analizę, nie odczuwając silnej potrzeby aprobaty społecznej. Kierują się własnymi wartościami i zdobywają szacunek innych ciężką, systematyczną pracą. 

Znani introwertycy:

Do znanych introwertyków należą m.in. Albert Einstein, Steven Spielberg, Julia Roberts i J.K. Rowling. 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
mocne strony introwertyka

Mocne strony introwertyków, które warto znać

Nie lubią dużo mówić, ale uwielbiają ciekawe dyskusje, nie mają wielu znajomych, ale samych dobrych przyjaciół, są świetnymi przywódcami i dobrze traktują zwierzęta. Poznaj mocne strony introwertyków.
Kamila Geodecka
12.11.2020

Szacuje się, że w naszym społeczeństwie jest od 25 do 40 proc. introwertyków. Niestety wokół nich narosło sporo negatywnych stereotypów. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj nie są tak przebojowi jak ekstrawertycy. Niechętnie odwiedzają głośne miejsca pełne nieznajomych ludzi, nie zawsze mają też ochotę na wyjścia z domu i prowadzenie pogawędek. Nie są entuzjastycznymi duszami towarzystwa. Siłę czerpią jednak z czegoś innego. Oto mocne strony introwertyków. Introwertyk to najlepszy rozmówca Introwertycy nie przepadają za pogaduszkami przy kawie i rozmowami o pogodzie. Nie oznacza to jednak, że nie lubią rozmawiać w ogóle – wręcz przeciwnie. Introwertycy uwielbiają rozmowy, ale oczekują od nich czegoś innego. Zamiast usłyszeć od swojego rozmówcy proste „u mnie wszystko dobrze”, introwertycy wolą poznać od razu całą historię, wszystkie plany i marzenia drugiej strony. Wiedzą, że każdy ma coś ciekawego do przekazania, dlatego z chęcią przeprowadzą długą i ciekawą konwersację. W rozmowie z introwertykiem możesz czuć się spokojny i powiedzieć mu o wszystkich swoich lękach, opiniach, odczuciach czy pragnieniach. Nie obawiaj się takich rozmów, ponieważ introwertycy często mają charyzmę i wrodzony talent do bycia doradcą lub terapeutą. Czytaj też:   Uważasz się za empatyczną? Sprawdź, czy naprawdę taka jesteś Introwertyk jako obserwator Introwertycy zazwyczaj są cisi i nie dzieje się to bez powodu. Gdy wszyscy wokół prowadzą rozmowy, oni obserwują, co się dzieje. Zauważają subtelne gesty oraz wszystkie nowe rzeczy, które pojawiły się w ich środowisku. Zazwyczaj jednak swoich sądów nie opierają na uprzedzeniach, dlatego jeśli introwertyk faktycznie zwraca na cos uwagę i mówi o tym na głos, jest to przemyślane. Introwertyk zrozumie...

Czytaj dalej
kobieta w fotelu w domu
Adobe Stock

Ekstrawertyk to urodzony przywódca, ale też łatwiej go zmanipulować niż introwertyka

Introwertyk ceni swoją samotnię, ale to wcale nie znaczy, że nie lubi ludzi. Po prostu jego życie towarzyskie polega na czymś innym niż płytkie pogawędki – woli spotkania w cztery oczy, spokojną, pogłębioną rozmowę. I ciszę.
Aleksandra Nowakowska
11.05.2020

Introwertycy są często określani jako nieśmiali, ale utożsamianie introwertyzmu z nieśmiałością może być błędem. Pierwsze oznacza, że samotność często bywa świadomym wyborem i jest komfortowa, bycie nieśmiałym natomiast oznacza skazywanie się na niechciane odosobnienie z powodu lęku przed przebywaniem z ludźmi. Wielu introwertyków na równi z samotnością lubi towarzystwo, pytanie tylko: – jakich ludzi oraz w jakim wymiarze czasowym. Chodzi tu też o jakość relacji oraz tematy rozmów. Introwertyk: czy warto wyjść z domu? Typowy introwertyk będzie ukrywał się w dziale mrożonek w supermarkecie, kiedy na horyzoncie ujrzy kolegę z klasy, z którym od lat nie miał kontaktu. Introwertycy czują lęk przed powierzchownymi pogawędkami, ponieważ w ich odczuciu nie mają one sensu i są fałszywe. Podczas small talku czują barierę między ludźmi, która dla ekstrawertyków nie istnieje. Preferują poważniejsze rozmowy, często nawet filozoficznej natury. Pomiędzy sklepowymi półkami, na ulicznym chodniku czy na imprezie nie ma do tego warunków. Tak zwane „gadanie o niczym” wyczerpuje ich, frustruje i nudzi. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy ze spontanicznych, przypadkowych spotkań i rozmów czerpią energię, introwertycy – ją tracą. Po przypadkowej pogawędce z dawno niewidzianą koleżanką z podstawówki marzą tylko o tym, żeby wrócić do domu, żeby w ciszy i samotności odzyskać chęć do życia. Kontakt z własnymi emocjami, chwila spokoju pozwala im na nowo poczuć się grunt pod nogami. W samotności odzyskują poczucie kontroli, ładują akumulatory życiowej energii. Żeby na nowo opuścić swoją ukochaną domową samotnię, potrzebują czasu do namysłu. Spontaniczne wyjścia na imprezy to dla nich zbyt duży stres. Potrzebują zastanowić się,...

Czytaj dalej
introwertyzm a wysoka wrażliwość
pexels.com

Introwertyk czy osoba wysoko wrażliwa? Podobieństwa i różnice

Osoby wysoko wrażliwe i introwertycy mają pewne cechy wspólne. Nie można jednak stawiać pomiędzy nimi znaku równości. A czasami to robimy.
Kamila Geodecka
07.12.2020

Wysoka wrażliwość jest czymś, z czym się rodzimy. Podobnie jest z introwersją, z której nie można wyrosnąć czy się jej oduczyć. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jesteśmy jedynie zbiorem cech przypisanych do danego typu osobowości. Istnieje wiele typów introwertyków oraz osób wysoko wrażliwych. Introwertycy mają bardzo różnorodne preferencje dotyczące czasu spędzanego z ludźmi, a osoby wysoko wrażliwe mogą być wyczulone na różnego typu bodźce. Introwertyk a osoba wysoko wrażliwa – podobieństwa Psycholodzy szacują, że aż 70 proc. osób wysoko wrażliwych to introwertycy. Nie oznacza to, że każdy introwertyk będzie charakteryzował się wysoką wrażliwością. Można wyróżnić jednak kilka cech, które będą się pokrywały. Jest bardzo prawdopodobne, że osoba z dużą wrażliwością będzie lubiła odpoczynek w samotności, z dala od innych ludzi. Gdy już spotka się z drugą osobą, będzie chciała rozmawiać na konkretne tematy, pomijając rozmówki o pogodzie. I to kolejne podobieństwo do introwertyków, którzy także unikają błahych rozmów przy kawie. Zarówno osoby z wysoką wrażliwością, jak i introwertycy będą mieli rozwiniętą empatię, dlatego w większości przypadków będą dobrymi słuchaczami oraz obserwatorami. Oboje prowadzą również bogate życie wewnętrzne. Zazwyczaj introwertycy i osoby wysoko wrażliwe łączy też pewne niezrozumienie przez świat. Szacuje się, że introwertyków w populacji jest 30-50 proc. Możemy więc przyjąć, że stanową niecałą połowę ludzi, a więc są w mniejszości. Skutkuje to tym, że introwertycy są często nierozumiani przez społeczeństwo. Czasami uznaje się ich za cichych, wycofanych czy mało spontanicznych. Z takim niezrozumieniem często mogą spotykać się także osoby wysoko wrażliwe, które będą...

Czytaj dalej
kobieta na łące
Adobe Stock

Wysoka wrażliwość to przekleństwo czy może jednak dar? 

Brytyjski poeta David Jones napisał, że mocne odczuwanie jest błogosławieństwem i przekleństwem. Ponadprzeciętna wrażliwość to słabość czy moc?
Aleksandra Nowakowska
28.05.2020

Zbyt jasne światło, zbyt szorstka tkanina, zbyt intensywny zapach sprawiają ci dyskomfort? Trudno ci wytrzymać w hałasie? Paraliżuje cię presja czasu i nadmiar zajęć? Często potrzebujesz samotności i spokoju, żeby zregenerować siły? Czujesz onieśmielenie, gdy jesteś w grupie? Od razu wyczuwasz nastrój, jaki panuje wśród ludzi? Kojąco działa na ciebie przebywanie na łonie natury a destabilizująco wśród ludzi, których nie znasz? Galerie handlowe momentalnie wysysają z ciebie energię? Często słyszysz: „Nie przejmuj się tak bardzo”?  Unikasz smutnych i brutalnych filmów? Bywa, że płaczesz lub śmiejesz się bez wyraźnego powodu? Masz zmienne nastroje, które samą ciebie zaskakują? Nie zawsze potrafisz się skoncentrować? Czym jest wysoka wrażliwość? Jeśli twoja odpowiedź na większość z tych pytań brzmi: „tak”, najprawdopodobniej jesteś osobą o wysokiej wrażliwości (ang. HSP – Highly Sensitive Person). Należysz do około 20 proc. ludzi, których układ nerwowy jest subtelniejszy, dlatego bardziej reaguje na bodźce zewnętrzne. Możesz czuć, że nie pasujesz do wielu norm, które powszechnie obowiązują i zdecydowana większość społeczeństwa nie ma z nimi takiego problemu jak ty. Jak oni żyją, zastanawiasz się, jak sobie dają radę? Może być ci trudno żyć w dzisiejszym przebodźcowanym świecie, w którym funkcjonowanie bez wyśrubowanej umiejętności multitaskingu nie zapewnia sukcesu. Nie dla ciebie nocny clubbing, za to wsłuchiwanie się w śpiew ptaków o świcie. Lubisz zapadać się w swój wewnętrzny bogaty świat, który zdaje się zdecydowanie bardziej interesujący i bezpieczny, niż ten zewnętrzny – hałaśliwy, nieuporządkowany, bezwzględny. Elaine E. Aron, psychoterapeutka i autorka książki „Wysoko...

Czytaj dalej