
Czym jest introwersja i jak rozpoznać introwertyka? Spokojny temperament to jego ukryta supermoc
W świecie, który nagradza asertywność i przebojowość, introwertycy stają się niekiedy niewidoczni. Z licznych badań wynika jednak, że jest tyle samo introwertyków, co ekstrawertyków. Większość ludzi przejawia cechy obu (to tzw. ambiwertycy). Jak zatem rozpoznać, czy jest się introwertykiem i czym tak naprawdę jest introwersja?
Introwersja: świat wewnętrzny ponad światem zewnętrznym
Pojęcie introwersji (i ekstrawersji) ukuł szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. Po raz pierwszy pojawiły się one w 1921 roku w jego pracy naukowej pt. „Typy psychologiczne”. Jung pisał, że introwersja i ekstrawersja to dwa ogólne typy postaw określające, w którą stronę (do siebie czy na zewnątrz) kierujemy uwagę na co dzień. Introwertycy są autorefleksyjni, „ładują baterię”, obserwując swój wewnętrzny świat. Kiedy przebywają w nieznanym środowisku, wycofują się. Z kolei ekstrawertycy czerpią energię z zewnątrz, potrzebują wielu bodźców i lubią otaczać się gromadą ludzi. Różnice te wynikają z bazowego pobudzenia układu nerwowego. U introwertyków jest ono wyższe (dlatego unikają stymulacji), a u ekstrawertyków niższe (dlatego szukają stymulacji).
Czytaj też: Introwertyk, czyli kto? Poznaj 4 typy introwertyków
Skąd mam wiedzieć, czy jestem introwertykiem?
Introwertykom błędnie przypisuje się nieśmiałość (obie cechy charakteryzują się ograniczonymi interakcjami społecznymi, ale na tym podobieństwo się kończy). Osoby nieśmiałe zazwyczaj chcą angażować się w kontakt z innymi, ale się ich boją. Bardzo szybko się wycofują (wystarczy jeden nieprzychylny komentarz rzucony w ich stronę). Z kolei wielu introwertyków łatwo nawiązuje kontakty towarzyskie, po prostu najczęściej nie mają na to ochoty lub wolą ograniczać się do mniejszych grup. Nie lubią tzw. small talków. Interesują ich tylko poważne, głębokie rozmowy. Zawsze starają się poznać swojego rozmówcę, wykazując nim żywe zainteresowanie. Wolą słuchać, niż mówić.
Introwersja bywa również mylona z zaburzeniami lękowymi czy zaburzeniami osobowości. Introwertycy nie boją się ludzi, lubią towarzystwo i nie chcą czuć się samotni. Jednak zamiast zatłoczonego przyjęcia czy wielkiego koncertu (które mogą być dla nich torturą), wybiorą domówkę u najbliższych przyjaciół. Lubią spokojne aktywności i najlepiej odpoczywają w znanym, bezpiecznym środowisku. Mają maksymalnie kilku przyjaciół. Kiedy jednak ktoś zdobędzie ich sympatię i zaufanie, będą oddani i wierni. Zawsze znajdą czas na pielęgnowanie przyjaźni.
Dla introwertyków bardzo ważny jest czas spędzany samotnie. Wówczas mogą się wyciszyć i przygotować na spotkanie ze światem zewnętrznym. Kiedy z kimś mieszkają, potrzebują własnego kąta, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał. Wolą pracować samodzielnie niż w grupach. Nie lubią publicznie zabierać głosu i trudno jest im odmawiać. Mają problemy z pracą w tzw. open space’ach, gdzie dochodzi do nich za dużo bodźców. Są dużo bardziej efektywni, gdy mogą pracować z domu.
Czy introwertycy są szczęśliwi w życiu?
Ekstrawertycy często szukają szczęścia na zewnątrz, a introwertycy w sobie. Nie nudzą się we własnym towarzystwie, nie potrzebują ciągłych bodźców, nowości i emocjonalnego podniecenia. Nie ekscytują się. Cenią sobie ciche, spokojne życie.
Czy introwertycy mogą się zmienić?
Na introwersję (podobnie, jak na wszystkie inne typy osobowości) wpływają nie tylko czynniki genetyczne, ale również środowiskowe. Jeśli introwertyk zacznie mocno pracować nad zmianą (zacznie wychodzić ze strefy komfortu, będzie inicjował rozmowy i częściej spędzał czas z innymi ludźmi), ma szansę nauczyć się czegoś od ekstrawertyka. To indywidualna sprawa. Introwertyzm nie jest ani gorszy, ani lepszy od ekstrawertyzmu.
Jak introwertycy odnajdują się w związkach?
Jest wiele szczęśliwych par introwertyków i ekstrawertyków. Introwertycy mają w sobie duże pokłady empatii i wrażliwości. Potrafią słuchać i doradzać. Potrzebują jednak własnej przestrzeni, miejsca, w którym będą mogli się schronić i odpocząć. Potrzeba tu wiele zrozumienia i cierpliwości dla swojej odmienności z obu stron.
Czytaj też: Introwertyk w związku potrzebuje specjalnej taryfy! Zobacz, jak kochają introwertycy?
Czy introwertycy są dobrymi pracownikami?
Introwertycy są bardzo kreatywni i skoncentrowani na jednym działaniu. Dopiero gdy skończą, zabierają się za kolejne. Mają też świetną intuicję. Introwertycy mogą być także doskonałymi liderami. Podejmują trudne decyzje poprzez dokładną analizę, nie odczuwając silnej potrzeby aprobaty społecznej. Kierują się własnymi wartościami i zdobywają szacunek innych ciężką, systematyczną pracą.
Znani introwertycy:
Do znanych introwertyków należą m.in. Albert Einstein, Steven Spielberg, Julia Roberts i J.K. Rowling.