
Choroba Alzheimera czy demencja starcza? To nie to samo!
Demencja starcza i choroba Alzheimera bardzo często są ze sobą mylone. Zdarza się także, że te nazwy stosuje się zamiennie. To błąd. Demencja starcza i choroba Alzheimera to dwa różne zjawiska, choć rzeczywiście demencja towarzyszy im obu.
Co to jest demencja starcza?
Najważniejszą i podstawową kwestią w odróżnieniu tych dwóch pojęć jest to, że demencja starcza nie jest jednostką chorobową, a symptomem. To zespół objawów wywołanych zmianami w mózgu. Demencja, nazywana także otępieniem, definiowana jest jako spadek poziomu intelektualnego w stosunku do poprzedniego poziomu wiedzy. Jednak przede wszystkim jest to zaburzenie funkcji poznawczych.
Demencja upośledza pamięć. Na pewnym etapie objawy są na tyle poważne, że zaburzają codzienne funkcjonowanie. Osoba, która doświadcza otępienia, traci umiejętność koncentracji, zdolność rozumienia i ekspresji języka, zdarza się także utrata umiejętności matematycznych i koordynacji psychomotorycznej.
Demencja starcza może być wywoływana przez różne choroby, w tym: chorobę Alzheimera, Parkinsona, Picka, Huntingtona.
Czytaj też: Tęsknisz za dzieciństwem? Mózg ma powody, by podsuwać nam miłe wspomnienia
Choroba Alzheimera
Alzheimer, w przeciwieństwie do demencji starczej, to jednostka chorobowa. Przyjmuje się, że demencja występuje zazwyczaj u starszych osób, zwykle ok. 70. roku życia (choć hiszpańska lekarka Maria Sagrario Manzano Palomo, koordynatorka Grupy Badawczej Zachowań i Demencji Hiszpańskiego Towarzystwa Neurologicznego, przekonuje, że użycie terminu „demencja starcza” jest niewłaściwe, ponieważ demencja może dotyczyć ludzi w każdym wieku). Natomiast choroba Alzheimera może pojawić się już ok. 45. roku życia. Demencja jest odwracalna, Alzheimer to proces chorobowy, który może być jedynie spowolniony przez leczenie farmakologiczne.
Choroba Alzheimera to otępienie typu korowego. Proces choroby powoduje uszkodzenia w korze mózgowej. Wraz z postępem choroby mogą pojawić się między innymi: dezorientacja, drażliwość, agresja, wahania nastroju, trudności językowe, utrata pamięci długotrwałej.