Poznaj „szczęśliwą dziesiątkę”. Oto cechy charakteru i umiejętności, które pomagają osiągnąć szczęście
unsplash.com

Poznaj „szczęśliwą dziesiątkę”. Oto cechy charakteru i umiejętności, które pomagają osiągnąć szczęście

Wszyscy łakniemy szczęścia. Często mówimy, że go „nie mamy”, albo że nam „nie sprzyja”, a to by znaczyło, że sądzimy, iż jest ono zależne wyłącznie od zewnętrznych okoliczności. Nic podobnego! Jeśli chcemy je znaleźć, należy raczej skierować się ku swojemu wnętrzu.
Karolina Morelowska-Siluk
27.01.2021

W himalajskim królestwie Bhutanu już od lat 70. ubiegłego wieku stosuje się tzw. wskaźnik szczęścia narodowego brutto (Gross National Happiness − GNH). To miara, za pomocą której oceniana jest jakość życia społeczeństwa. Pomysł ten zakłada, że poczucie szczęścia obywateli jako miara rozwoju ważniejsze jest od produktu krajowego brutto (PKB). Dzięki dyplomatycznym działaniom króla Bhutanu Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 r. ustanowiło Międzynarodowy Dzień Szczęścia (International Day of Happiness). Jest on obchodzony na całym świecie 20 marca. W rezolucji ONZ zapisano, że „dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”. To prawda! Każdy z nas pragnie być szczęśliwy.

Czytaj też: Cytaty o szczęściu – co mówią filozofowie, artyści i psycholodzy?

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Jak osiągnąć szczęście?

Przy poszukiwaniu szczęścia warto wiedzieć, jakie cechy charakteru i jakie umiejętności pomogą je osiągnąć. Dzięki temu będziemy mogli się ich nauczyć lub je w sobie szlifować. Oto „szczęśliwa dziesiątka”:

Wdzięczność

Szczęście odczuwamy wtedy, gdy jesteśmy świadomi dobrych rzeczy, które nam się przydarzają, i potrafimy być za nie wdzięczni. Nawet jeśli w naszym życiu pojawiają się sytuacje trudne i nieprzyjemne, a te pojawiają się w życiu każdego z nas, powinniśmy traktować je jako cenne lekcje. Wnioski z nich wyciągnięte stają się bowiem w przyszłości bazą dla odczuwania szczęścia!  Czas zatem na praktykę wdzięczności.

Ciekawość

Uważanie świata za warty zainteresowania, chęć eksplorowania i odkrywania nowego, czyli szerzej – bycie otwartym – to wszystko toruje nam drogę do odczuwania szczęścia. Stagnacja, bierność, nuda z pewnością nie sprzyjają byciu szczęśliwym, dlatego warto się rozwijać, odkrywać świat i siebie samego. 

Uważność

Umiejętność skupienia się na swoich uczuciach, przeżyciach, a potem umiejętność wyciągania z tych obserwacji wniosków bardzo pomaga odczuwać szczęście. Świadomość motywacji, która skłania nas do określonych ruchów, działań pozwala być „tu i teraz”. Warto zwolnić.

Czytaj też: Uważność (mindfulness). Na czym polega trening uważności i jakie daje efekty?

Cierpliwość

Umiejętność spokojnego czekania i pokornego przyjmowania przeciwności losu jest bardzo przydatna. Niektórzy oczekują natychmiastowej gratyfikacji, chcą efektów bez czekania. Oczekiwanie nas męczy i denerwuje, nie potrafimy zachować dystansu do swoich pragnień. Duży sukces rzadko kiedy przychodzi z dnia na dzień. Aby go osiągnąć, potrzebujesz cierpliwości. Niecierpliwość burzy spokój ducha. Zdecyduj już dziś, że bez względu na to, jak długo to potrwa, osiągniesz swoje główne cele, które przed sobą postawiłeś w życiu.

Wiara w siebie

Wiara w siebie to jedna z najważniejszych zdolności pozwalających osiągnąć w życiu sukces. Zdrowa wiara w siebie nie oznacza, że mamy siebie za doskonałych czy pozbawionych wad, ale że znamy swoją wartość, wierzymy we własną zdolność do przezwyciężania trudności i osiągania celów. Znamy swoje mocne strony. Zaufanie do siebie i swoich możliwości jest jednym z elementów pozwalających odczuwać szczęście.

Czytaj także: Psycholodzy mówią, jak osiągnąć cel. To tylko – i aż – 10 kroków!

Tolerancja

Świat jest różnorodny. Pełen ludzi o bardzo różnych poglądach, osobowościach, pragnieniach. Aby znaleźć szczęście, konieczne jest rozwijanie w sobie tolerancji. Szacunek do drugiego człowieka i stosowanie zasady: nie rób innym tego, czego nie chciałbyś, aby inni robili tobie, to bez wątpienia droga w kierunku szczęścia.

Szczerość

Szczerość to wyrażanie tego, co się myśli i czuje, a następnie postępowanie zgodnie z tym, co się wyraża. Kiedy człowiek nie jest szczery, kłamie, zwykle z czasem czuje się tym obciążony. A taki głaz na sumieniu bardzo przeszkadza w odczuwaniu szczęścia. Szczerość czyni życie łatwiejszym i przyjemniejszym, pozwala wyrazić siebie, uczucia i pragnienia.

Lojalność

Lojalność to cecha, która odgrywa bardzo dużą rolę w naszych relacjach z innymi ludźmi. Człowiek lojalny wierny jest sobie, swoim wartościom i osobom, które te same wartości wyznają. A nie ma mowy o szczęściu bez dobrych i bliskich relacji międzyludzkich. 

Empatia

Empatia jest zdolnością człowieka do odczytywania uczuć innych ludzi oraz umiejętnością reagowania na nie w odpowiedni sposób, czyli odpowiednią emocją. To zdolność odczuwania stanów psychicznych innych, umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość i dobranie swojej reakcji oraz działań. Empatia to cecha ułatwiająca nawiązywanie i utrzymywanie głębokich, bliskich relacji, a te potrzebne są, by móc odczuwać szczęście.

Przebaczanie

Kumulowanie w sobie złości i urazy wobec innych to rzeczy, które z pewnością nie prowadzą do odczuwania szczęścia. Oczywiście są sytuacje, kiedy wybaczenie jest ogromnym wyzwaniem, jednak jeśli pragniemy mieć szczęśliwsze życie, powinniśmy nauczyć się godzić z przeszłością i wybaczać. Wybaczenie nie likwiduje całkowicie bólu, jednak pozwala przenieść się do „tu i teraz”, a nie tkwić w przeszłości.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
7 książek psycholo
Fot. iStock

Książki psychologiczne pod choinkę – polecamy 10 najciekawszych tytułów

O miłości, wrażliwości, o tym, jak nie zabijać sobie codzienności sprzeczkami, o apetycie na sukces – najlepsze książki psychologiczne na Gwiazdkę dla tych, którzy chcą lepiej poznać siebie i swoje relacje.
Agnieszka Dajbor
16.12.2020

Książki psychologiczne mogą pomóc nam lepiej poznać i zrozumieć siebie. Dają wiedzę, która może nieraz nas uratować: przed depresją, toksycznym związkiem albo decyzjami, których żałowałybyśmy przez resztę życia. Dlatego – jeśli chcesz komuś dać naprawdę dobry prezent na święta, pomyśl o dobrym poradniku psychologicznym. W 2020 roku wyszło dużo naprawdę świetnych propozycji! Polecamy 7 książkowych nowości psychologicznych, które pozwolą nam lepiej zrozumieć siebie i nasze relacje z bliskimi. „Psychiatrzy” Chociaż już co czwarty Polak mierzy się z zaburzeniami psychicznymi, to nadal psychiatria jest traktowana po macoszemu – pokazuje to choćby nikła liczba oddziałów psychiatrycznych i łóżek, które się tam znajdują. Kryzys psychiczny albo choroba psychiczna ciągle są stygmatyzujące. Ciągle wstydzimy się powiedzieć, że potrzebowaliśmy pomocy specjalisty albo że ktoś z naszych bliskich cierpi na schizofrenię czy uzależnienie. Ewa Pągowska, dziennikarka, w swojej książce „Psychiatrzy” rozprawia się z mitami i przekłamaniami, które wciąż towarzyszą tematowi naszego zdrowia psychicznego. Zadaje trudne pytania, ale jej rozmówcy nie boją się na nie odpowiadać. Na książkę składają się rozmowy z piętnaściorgiem wybitnych specjalistów w dziedzinie psychiatrii, m.in. prof. Jackiem Wciórką , drem n. med. Bartoszem Grabskim i prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc.  „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”, Ewa Pągowska, Znak 2020 „Nigdy dość. Mózg a uzależnienia” Judith Grisel upiła się po raz pierwszy, kiedy miała 13 lat. I spodobało jej się to uczucie. Niedługo później doszły narkotyki. Przez kolejną dekadę szukała wszelkich okazji, by się odurzyć, to był właściwie cud...

Czytaj dalej

Uważasz się za empatyczną? Sprawdź, czy naprawdę taka jesteś

Okazuje się, że tylko do pewnego stopnia. Bronimy się przed współczuciem, wtedy gdy boimy się cierpienia – tak dowodzą najnowsze badania.
Aleksandra Nowakowska
27.03.2020

Empatia to zdolność do współodczuwania i rozumienia uczuć innych. To umiejętność, której potzrebuje każda z nas po to, aby tworzyć autentyczne relacje z innymi. JEmpatia jest nam konieczna do życia… ale większość z nas wcale nie chce jej odczuwać. Dowodem na to jest  badanie przeprowadzone przez zespoły kanadyjskich naukowców z Penn State University i University of Toronto. Okazuje się, że tłumimy empatię nawet wtedy, gdy doskonale zdajemy sobie sprawę, że razem z nią w pakiecie dostaniemy inne pozytywne uczucuia – wzruszenie, radość, poczucie bliskości. Czemu tak się dzieje? Ciemna strona współodczuwania Podczas 11 eksperymentów badawczych z udziałem 1200 osób, wyszło na jaw, że uczestnicy, mając do wyboru zdjęcia, których oglądanie wiązałoby się z okazaniem współczucia, wybierali te niewzbudzające żadnych emocji. Jedynie 35 proc. badanych odważyło się czuć. Pozostali argumentowali, że empatia wymaga od nich sporego wysiłku zarówno psychicznego, jak i mentalnego, którego nie chcą podejmować, bo boją się cierpienia. Zachęcani – okazywali poirytowanie i zaniepokojenie. W kolejnym etapie badań uczestnicy, którym powiedziano, że są bardziej empatyczni od innych, chętniej otwierali się na zachowania pełne współczucia, po czym stwierdzali, że to nie jest takie obciążające, jak im się wydawało. Wynika z tego wniosek, że chociaż unikamy okazywania uczuć, możemy się w ich kierunku zmotywować i podoba nam się bycie postrzeganymi jako empatyczni. Poza tym praktykowanie empatii w sposób naturalny nas do niej zachęca.  W analizę empatii zagłębił się też znany badacz z University Yale, Paul Bloom. Zauważył, że to emapria motywuje nas do altruistycznych gestów i jest podstawą budowanych przez nas relacji. Pozwala lepiej...

Czytaj dalej
unsplash
unsplash

Cytaty o szczęściu – co mówią filozofowie, artyści i psycholodzy?

Poniższe cytaty o szczęściu warto znać i pamiętać. Najlepiej sięgać po nie, gdy potrzeba nam iskry motywacji do działania i inspiracji. Poznaj najciekawsze sentencje o szczęściu i jego poszukiwaniu.
redakcja „Uroda Życia”
10.09.2020

Codziennie uczymy się, że radość i szczęście są wyborem. Co mówią na jego temat artyści i psycholodzy i filozofowie? Słowa innych potrafią skłonić do nabrania nowej perspektywy i próby zrozumienia, czym szczęście jest dla nas. Cytaty o szczęściu „Odwaga jest początkiem działania, szczęście jest jego końcem”. – Demokryt „Zachowuj się tak, jakbyś już był szczęśliwy, a zobaczysz, że faktycznie będziesz szczęśliwy”. – Dale Carnegie „Szczęście nie jest czymś, co przychodzi gotowe. Ono pochodzi z Twoich własnych działań”. – Dalajlama  „Szczęśliwy jest ten, kto umie wykorzystać sytuację”. – Goethe „Szczęście ma miejsce, kiedy pojawia się okazja i jesteś na nią przygotowany”. – Denzel Washington „Nie ma większej radości, niż nie mieć powodu do smutku. Nie ma większego bogactwa, niż zadowolenie z tego co się ma”. – Meryl Streep Czytaj także: Meryl Streep:  „Pracuj ciężko, podbijaj świat, ale sama ugotuj zupę – to moje życiowe motto” „Być szczęśliwym – tego trzeba się nauczyć”. – Eurypides „Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie”. – Erich Fromm „Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz, lecz sposobem podróżowania”. – Margaret Lee Runbeck „Co jest szczęściem? Uczucie, że moc rośnie, że przezwyciężasz opór”. – Fryderyk Nietzsche „Ludzie idą różnymi drogami w poszukiwaniu spełnienia i szczęścia. To, że nie idą Twoją, nie oznacza, że się zgubili”. – Dalajlama „Odważnym...

Czytaj dalej
Czym jest szczęście?
Adobe Stock

Szczęście według badaczy i naukowców. Jakie są teorie psychologiczne dotyczące szczęścia?

Badacze, naukowcy, filozofowie i psycholodzy od lat próbują odpowiedzieć na pytanie, czym jest szczęście. Dla każdego może ono oznaczać coś zupełnie innego. Jakie są teorie psychologiczne dotyczące szczęścia?
redakcja „Uroda Życia”
29.12.2020

Filozof i historyk filozofii Władysław Tatarkiewicz pisał: „Do szczęścia potrzeba jednemu mniej, drugiemu więcej, a szczęście tego, kto się zadowala małym, nie jest ani mniej szczęściem, ani mniejszym szczęściem niż szczęście tego, kto dużo od życia wymaga”. Czym jest szczęście? Już w czasach antycznych mędrcy twierdzili, że wszystko, co robi człowiek, robi wyłącznie w jednym celu – by osiągnąć szczęście. Oznaczało to by, że człowiek wcale nie pragnie pieniędzy, sławy czy nawet zdrowia, ale dąży do ich posiadania tylko dlatego, że wierzy, iż one pozwolą mu odczuwać właśnie to legendarne szczęście. Tylko ono nie jest narzędziem do osiągnięcia czegoś innego – szczęścia pragniemy dla niego samego. Sugerował to także psycholog Viktor Frankl, postulując: „Nie gońcie za sukcesem — im bardziej ku niemu dążycie, czyniąc z niego swój jedyny cel, tym częściej on was omija. Do sukcesu bowiem, tak jak do szczęścia, nie można dążyć; musi on z czegoś wynikać i występuje jedynie jako niezamierzony rezultat naszego zaangażowania w dzieło większe i ważniejsze od nas samych lub efekt uboczny całkowitego oddania się drugiemu człowiekowi. Szczęście po prostu musi samo do nas przyjść i to samo dotyczy sukcesu: sukces »przydarza się« nam, kiedy o niego nie zabiegamy”. Czytaj także: Jak wieść (wystarczająco) spełnione życie? Poznaj proste przepisy na szczęście Teorie szczęścia Teorii dotyczących szczęścia powstało mnóstwo, różnią się od siebie znacząco, niektóre wzajemnie się wręcz wykluczają. Dr Anna Poroczyńska-Ciszewska, psycholog, w książce „Cechy osobowości a doświadczanie szczęścia i poczucia sensu życia” podjęła się ich usystematyzowania i wyróżniła trzy główne grupy: teorie zaspokajania potrzeb i osiągania...

Czytaj dalej