
Poznaj „szczęśliwą dziesiątkę”. Oto cechy charakteru i umiejętności, które pomagają osiągnąć szczęście
W himalajskim królestwie Bhutanu już od lat 70. ubiegłego wieku stosuje się tzw. wskaźnik szczęścia narodowego brutto (Gross National Happiness − GNH). To miara, za pomocą której oceniana jest jakość życia społeczeństwa. Pomysł ten zakłada, że poczucie szczęścia obywateli jako miara rozwoju ważniejsze jest od produktu krajowego brutto (PKB). Dzięki dyplomatycznym działaniom króla Bhutanu Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 r. ustanowiło Międzynarodowy Dzień Szczęścia (International Day of Happiness). Jest on obchodzony na całym świecie 20 marca. W rezolucji ONZ zapisano, że „dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”. To prawda! Każdy z nas pragnie być szczęśliwy.
Czytaj też: Cytaty o szczęściu – co mówią filozofowie, artyści i psycholodzy?
Jak osiągnąć szczęście?
Przy poszukiwaniu szczęścia warto wiedzieć, jakie cechy charakteru i jakie umiejętności pomogą je osiągnąć. Dzięki temu będziemy mogli się ich nauczyć lub je w sobie szlifować. Oto „szczęśliwa dziesiątka”:
Wdzięczność
Szczęście odczuwamy wtedy, gdy jesteśmy świadomi dobrych rzeczy, które nam się przydarzają, i potrafimy być za nie wdzięczni. Nawet jeśli w naszym życiu pojawiają się sytuacje trudne i nieprzyjemne, a te pojawiają się w życiu każdego z nas, powinniśmy traktować je jako cenne lekcje. Wnioski z nich wyciągnięte stają się bowiem w przyszłości bazą dla odczuwania szczęścia! Czas zatem na praktykę wdzięczności.
Ciekawość
Uważanie świata za warty zainteresowania, chęć eksplorowania i odkrywania nowego, czyli szerzej – bycie otwartym – to wszystko toruje nam drogę do odczuwania szczęścia. Stagnacja, bierność, nuda z pewnością nie sprzyjają byciu szczęśliwym, dlatego warto się rozwijać, odkrywać świat i siebie samego.
Uważność
Umiejętność skupienia się na swoich uczuciach, przeżyciach, a potem umiejętność wyciągania z tych obserwacji wniosków bardzo pomaga odczuwać szczęście. Świadomość motywacji, która skłania nas do określonych ruchów, działań pozwala być „tu i teraz”. Warto zwolnić.
Czytaj też: Uważność (mindfulness). Na czym polega trening uważności i jakie daje efekty?
Cierpliwość
Umiejętność spokojnego czekania i pokornego przyjmowania przeciwności losu jest bardzo przydatna. Niektórzy oczekują natychmiastowej gratyfikacji, chcą efektów bez czekania. Oczekiwanie nas męczy i denerwuje, nie potrafimy zachować dystansu do swoich pragnień. Duży sukces rzadko kiedy przychodzi z dnia na dzień. Aby go osiągnąć, potrzebujesz cierpliwości. Niecierpliwość burzy spokój ducha. Zdecyduj już dziś, że bez względu na to, jak długo to potrwa, osiągniesz swoje główne cele, które przed sobą postawiłeś w życiu.
Wiara w siebie
Wiara w siebie to jedna z najważniejszych zdolności pozwalających osiągnąć w życiu sukces. Zdrowa wiara w siebie nie oznacza, że mamy siebie za doskonałych czy pozbawionych wad, ale że znamy swoją wartość, wierzymy we własną zdolność do przezwyciężania trudności i osiągania celów. Znamy swoje mocne strony. Zaufanie do siebie i swoich możliwości jest jednym z elementów pozwalających odczuwać szczęście.
Czytaj także: Psycholodzy mówią, jak osiągnąć cel. To tylko – i aż – 10 kroków!
Tolerancja
Świat jest różnorodny. Pełen ludzi o bardzo różnych poglądach, osobowościach, pragnieniach. Aby znaleźć szczęście, konieczne jest rozwijanie w sobie tolerancji. Szacunek do drugiego człowieka i stosowanie zasady: nie rób innym tego, czego nie chciałbyś, aby inni robili tobie, to bez wątpienia droga w kierunku szczęścia.
Szczerość
Szczerość to wyrażanie tego, co się myśli i czuje, a następnie postępowanie zgodnie z tym, co się wyraża. Kiedy człowiek nie jest szczery, kłamie, zwykle z czasem czuje się tym obciążony. A taki głaz na sumieniu bardzo przeszkadza w odczuwaniu szczęścia. Szczerość czyni życie łatwiejszym i przyjemniejszym, pozwala wyrazić siebie, uczucia i pragnienia.
Lojalność
Lojalność to cecha, która odgrywa bardzo dużą rolę w naszych relacjach z innymi ludźmi. Człowiek lojalny wierny jest sobie, swoim wartościom i osobom, które te same wartości wyznają. A nie ma mowy o szczęściu bez dobrych i bliskich relacji międzyludzkich.
Empatia
Empatia jest zdolnością człowieka do odczytywania uczuć innych ludzi oraz umiejętnością reagowania na nie w odpowiedni sposób, czyli odpowiednią emocją. To zdolność odczuwania stanów psychicznych innych, umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość i dobranie swojej reakcji oraz działań. Empatia to cecha ułatwiająca nawiązywanie i utrzymywanie głębokich, bliskich relacji, a te potrzebne są, by móc odczuwać szczęście.
Przebaczanie
Kumulowanie w sobie złości i urazy wobec innych to rzeczy, które z pewnością nie prowadzą do odczuwania szczęścia. Oczywiście są sytuacje, kiedy wybaczenie jest ogromnym wyzwaniem, jednak jeśli pragniemy mieć szczęśliwsze życie, powinniśmy nauczyć się godzić z przeszłością i wybaczać. Wybaczenie nie likwiduje całkowicie bólu, jednak pozwala przenieść się do „tu i teraz”, a nie tkwić w przeszłości.