
Bój się i rób! 9 prostych rzeczy, które powinnaś zacząć w życiu robić od zaraz
Jak często powstrzymuje cię strach przed porażką? Albo myślisz sobie, że nie jesteś wystarczająco ładna, dobra, nie masz odpowiednich kwalifikacji? Działaj pomimo lęku. Oto dziesięć rzeczy, które powinnaś zacząć robić już teraz.
Wyjdź ze strefy komfortu
1. Mów o swoich uczuciach
Wszystkie uczucia są dobre (nawet, te, których nie lubimy przeżywać) i do wszystkich mamy prawo. Oczywiście nie chodzi o to, aby wyładowywać na partnerze swoją złość, ale jeśli czujesz, że przekroczył jakąś granicę — nie bój się mu o tym powiedzieć. Zamiast „Dlaczego się tak zachowujesz? Dlaczego wciąż mi to robisz?”, powiedz: „Jest mi smutno, kiedy się tak zachowujesz. Chciałabym, żebyśmy na spokojnie omawiali nasze problemy”.
2. Mów, co myślisz
Nie musisz słuchać powtarzających się pytań życzliwych członków rodziny: „A dlaczego nie zdecydowaliście się na dziecko”? Nie musisz stosować się do „dobrych rad” swojej przyjaciółki: „Chyba ostatnio przytyłaś. Nie chciałabyś wrócić do poprzedniej wagi?” Możesz grzecznie powiedzieć, że nie życzysz sobie takich rad i komentarzy i wyjść. A jeśli sytuacja będzie się powtarzać, zrezygnować ze znajomości (albo przynajmniej unikać spotkań).
3. Stawaj za sobą
Nie czekaj, aż znajdzie się ktoś, kto będzie cię bronił. Sama bądź dla siebie oparciem. Kiedy ktoś próbuje cię skrzywdzić, głośno protestuj. Pokaż, że nie warto wchodzić ci w drogę.
4. Odrzuć toksycznych ludzi
Toksyczni ludzie zabiorą ci całą radość życia. Zawsze znajdą powód, żeby ściągnąć cię w dół. Nie warto ich słuchać i nie warto utrzymywać z nimi kontaktów. Nawet jeśli miałabyś stracić większość swoich znajomych, nie trać na nich czasu i nerwów. Jeśli będziesz otwarta na nowe znajomości, nawiążesz zdrowe, budujące relacje.
5. Nawiązuj nowe relacje
Traktuj każdego nowo napotkanego człowieka, jak czystą kartkę. Nie obarczaj go swoimi lękami i obawami, tylko dlatego, że ktoś już wcześniej cię zranił. To nie musi się powtórzyć. Choć każda nowa relacja wiąże się z ryzykiem odrzucenia, ufaj, że tym razem się uda.
Czytaj też: Cytaty o szczęściu – co mówią filozofowie, artyści i psycholodzy?
6. Stawiaj sobie wymagania
Nie spoczywaj na laurach. Zawsze miej cel, do którego chcesz dążyć. Rozwijaj się, stawiaj sobie kolejne wymagania. Nie chodzi o to, że to, jaka jesteś i to, co osiągnęłaś, jest niewystarczające. Raczej o to, żebyś (nawet w najtrudniejszych czasach) zawsze miała powód, żeby wstać z łóżka.
7. Postaw siebie na pierwszym miejscu
Zdrowy egoizm to podstawa. Tylko dbając o własne potrzeby, masz szansę zadbać o innych. Będąc szczęśliwa ze sobą, dasz szczęście innym. Niespełniona, zaniedbana, pełna złości i frustracji będziesz przyciągać do swojego życia równie nieszczęśliwe osoby.
8. Doceń chwile sam na sam z sobą
Samotne podróże otwierają na nowe doznania. Widzimy więcej (bo nie musimy skupiać się na drugiej osobie) i możemy poznać nowych ludzi. Nie musimy do nikogo się dostosowywać. Możemy wstawać, o której mamy ochotę, iść tam, gdzie poniosą nas nogi i chodzić do takich restauracji, które pasują tylko nam. Od czasu do czasu zabierz też samą siebie na randkę. Ubierz się ładnie, umaluj (poczuj, że to wyjątkowa okazja) i zarezerwuj stolik w ulubionym lokalu. Nie zwracaj uwagi na zaciekawione spojrzenia. Jeśli inni nie potrafią dać sami sobie przyjemności, tylko na tym tracą.
9. Ryzykuj
Ryzykuj, bo tylko tak możesz przekroczyć swoją strefę komfortu. Sprawdzaj się w nowych rolach, próbuj nowych rzeczy. Marz, planuj i działaj. Zacznij od małych rzeczy. Idź inną drogą niż zwykle, ugotuj coś nowego na obiad, a zamiast kłócić się ze swoim partnerem, spróbuj na spokojnie wytłumaczyć mu swoje racje. Może już niedługo zmienisz pracę na bardziej satysfakcjonującą albo zakończysz związek, który od dawna nie daje ci szczęścia.