Ambiwertyk, ambiwertyczka – sprawdź, czy to ty
unsplash.com

Ambiwertyk, ambiwertyczka – sprawdź, czy to ty

Nie możesz zdecydować czy jesteś ekstrawertyczką, czy introwertyczką? A może należysz do szerokiej grupy ambiwertyków. 60% osób jest introwertykami i ekstrawertykami jednocześnie, a cechy jednego bądź drugiego typu ujawniają się w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy. 
Karolina Morelowska-Siluk
07.01.2021

Choć szacuje się, że 60 proc. osób na świecie jest ambiwertykami, to samo pojęcie „ambiwertyk” jest stosunkowo nowe. Przedrostek „ambi” pochodzi od łacińskiego „ambo” oznaczającego „oboje”. Zatem ambiwertyk to typ osobowości, który stanowi połączenie dwóch znanych już od dawna: introwertyka i ekstrawertyka. W praktyce oznacza to, że 60 proc. z nas jest i introwertykami i ekstrawertykami jednocześnie, a cechy jednego bądź drugiego typu ujawniają się w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy. 

Czytaj także: Ekstrawertyk to urodzony przywódca, ale też łatwiej go zmanipulować niż introwertyka

Katarzyna Miller: „Romantyczna miłość jest tylko na chwilę, jeśli w nią wierzycie, przegracie”

Introwersja, ekstrawersja, ambiwersja

O typach osobowości pisał już na początku XX wieku Carl Gustav Jung. Wyróżnił: introwersję (to typ osobowości, w którym występuje tendencja do skupiania się na świecie wewnętrznym przejawiająca się m.in. umiłowaniem samotności) oraz ekstrawersję (to typ osobowości, która nakierowana jest na świat zewnętrzny, ekstrawertyk najlepiej czuje się w towarzystwie innych ludzi). Jednak z biegiem lat naukowcom taki podział wydał się zbyt wąski, niepełny. Krytycy teorii Junga stwierdzili, że konieczne jest wyróżnienie typu osobowości umiejscowionego „pośrodku” osi, który łączyłby cechy i introwertyków, i ekstrawertyków. I tak wśród typów osobowości zaczęto wyróżniać właśnie ambiwersję. Za autora tego pojęcia uznawany jest psycholog Hans Eysenck.

Kim jest ambiwertyk?

Ambiwertyk dość szybko uznany został za „najbardziej stabilny emocjonalnie” typ osobowości. Mówi się, że to człowiek uniwersalny, który jest w stanie odnaleźć się w większości sytuacji. Ludzie z tym typem osobowości potrafią doskonale bawić się w towarzystwie innych, ale też spędzić wieczór samotnie w domu. Ambiwertyk może być doskonałym mówcą, ale i świetnym słuchaczem. Ludzie przejawiający ambiwersję mogą czerpać przyjemność z bycia liderem, ale dobrze odnajdą się także, pracując pod czyimś nadzorem. Ambiwertyk jest także dobrym partnerem – nie ma w nim skrajności, umie dostosować się do oczekiwań drugiej osoby.

Czytaj też: Ekstrawertyk z depresją. Czy to możliwe?

Czy jesteś ambiwertykiem? Sprawdź!

Jeśli na większość poniższych pytań odpowiesz „tak”, jest wielce prawdopodobne, że jesteś ambiwertykiem!

  • Czy potrafisz pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupie, i trudno ci zdecydować, co wolisz?
  • Czy funkcjonowanie w grupie nie sprawia ci problemu, ale zbyt długie przebywanie w większym towarzystwie cię męczy?
  • Czy bycie w centrum uwagi cię bawi i sprawia ci przyjemność pod warunkiem jednak, że nie trwa zbyt długo?
  • Czy niektórzy uważają, że jesteś raczej samotnikiem, a inni twierdzą, że potrafisz brylować w towarzystwie?
  • Czy dłuższe przebywanie w tym samym miejscu nie sprawia ci problemu, ale czasami, gdy zbyt długo nic się nie dzieje, zaczyna cię "nosić"?
  • Czy czasami zamyślasz się tak, że tracisz kontakt z rzeczywistością, a jednocześnie czasami potrafisz kompletnie zatracić się w interesującej dyskusji?
  • Czy luźne rozmowy o niczym nie sprawiają ci problemów, ale szybko cię nudzą?
  • Czy masz wrażenie, że czasami od razu potrafisz innym zaufać, a czasami zaufanie komuś nie przychodzi ci tak łatwo?
  • Czy długie przebywanie w samotności w końcu cię nudzi, a długie przebywanie w towarzystwie cię wyczerpuje?
 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
introwertyk
pexels.com

Introwertyk, czyli kto? Poznaj 4 typy introwertyków

Introwertycy to osoby, które potrzebują samotności, by rzeczywiście odpocząć. Ale każdy z nich jest inną osobą z innym charakterem i różnymi predyspozycjami.
Kamila Geodecka
18.12.2020

Często myślimy stereotypowo o introwertykach. Sądzimy, że zawsze są to ciche i nieśmiałe osoby, które nie chcą nigdy wychodzić z domu, boją się lub nie lubią ludzi. Zamknięte w sobie milczki i dziwacy. To zupełna nieprawda. Introwertycy są różni – mają różne potrzeby i zachowanie.  Badania wskazują, że introwertycy stanowią od 25 do nawet 57 proc. naszej populacji. Tak, to duża rozbieżność, więc możemy przyjąć, że prawda leży gdzieś pośrodku. Wciąż jest to jednak spora część z nas i niemożliwe jest, by wszystkie te osoby były takie same. Oto 4 typy introwertyków. Introwertyk społeczny Ten typ prawdopodobnie najmniej będzie przypominał nam stereotypowego introwertyka, który siedzi w kącie i nic nie mówi. Społeczni introwertycy są najbardziej towarzyscy i nie są nieśmiali w czasie spotkań z innymi ludźmi. Takimi spotkaniami mogą nawet się cieszyć! Ktoś, kto nie zna dobrze takiej osoby, może nawet pomyśleć, że jest ekstrawertykiem. W rzeczywistości jednak społeczni introwertycy po powrocie do domu będą czuli się wykończeni długim towarzystwem innych osób. Takie osoby chcą mieć swoją grupę znajomych i z nimi spędzać czas. Gdy przebywają wśród swoich przyjaciół, mogą być nawet duszami towarzystwa. Krąg najbliższych osób im jednak wystarczy i nie będą poszukiwali nowych znajomości. Czytaj także:  Mocne strony introwertyków, które warto znać Introwertyk-myśliciel Takie osoby będą bardzo introspektywne i niemal bez przerwy będą przebywały w świecie swojej wyobraźni. Rozmyślają, analizują, oddają się samorefleksji i  czasami w tym świecie nawet się gubią. Często marzą na jawie i wydaje się, że są gdzieś daleko poza tym, co dzieje się tu i teraz. Zazwyczaj trudno jest nawiązać kontakt z taką osobą, ponieważ zazwyczaj...

Czytaj dalej
Ekstrawertycy
Adobe Stock

Ekstrawertycy mają łatwiej w życiu niż introwertycy? Nie zawsze.

Na pewno trudniej niż introwertycy znoszą ograniczony kontakt z ludźmi. A gdzie mają przewagę?
Aleksandra Nowakowska
08.05.2020

Koncepcję introwersji i ekstrawersji po raz pierwszy spopularyzował w 1920 roku Carl Gustav Jung, znany szwajcarski psychiatra i twórca psychologii głębi. Za decydujący czynnik, uważał miejsce, skąd czerpiemy energię i gdzie ją kierujemy. Jej źródłem dla introwertyków tym miejscem będzie wnętrze, dla ekstrawertyków odwrotnie – świat zewnętrzny. Pierwsi koncentrują się na swoich emocjach, myślach, przeżyciach, drudzy – na interakcji z innymi. Którym jest łatwiej w życiu? Ekstrawertyk: przebojowy, optymistyczny, szczęśliwy… Na pierwszy rzut oka ekstrawertykom zawsze jest łatwiej. Także badania wskazują, że ekstrawertycy to najwięksi optymiści, którzy deklarują wyższy poziom odczuwania szczęścia.  Brytyjscy naukowcy z University of Southampton odkryli, że cechy ekstrawertyczne u ludzi w wieku 16–26 lat przekładają się na wyższą satysfakcję z życia oraz odporność psychiczną w… szóstej dekadzie życia. Wywnioskowali też, że introwertycy są bardziej podatni na depresję, niestabilność emocjonalną i choroby fizyczne, a to przekłada się na ogólny dobrostan psychiczny. Ekstrawertycy z pewnością są towarzyscy, otwarci na nowe relacje – to są ich niewątpliwe atuty. Utrzymują kontakty z wieloma osobami, a ich domeną jest działanie. Wiodą bogate życie towarzyskie, rozwijają się i spełniają dzięki zaangażowaniu społecznemu. Przynosi im w życiu określone korzyści: mają sieć znajomości, dzięki czemu mogą szybciej niż bardziej wycofani introwertycy dotrzeć do ludzi i miejsc, których właśnie potrzebują. Poziom ich umiejętności społecznych jest wyśrubowany, co ćwiczą w różnych okolicznościach i kontekstach. Nawiązanie kontaktu z nieznajomą osobą, utrzymanie konwersacji, lekkie prowadzenie rozmowy, szybka zmiana tematu? Żaden problem....

Czytaj dalej
mocne strony introwertyka

Mocne strony introwertyków, które warto znać

Nie lubią dużo mówić, ale uwielbiają ciekawe dyskusje, nie mają wielu znajomych, ale samych dobrych przyjaciół, są świetnymi przywódcami i dobrze traktują zwierzęta. Poznaj mocne strony introwertyków.
Kamila Geodecka
12.11.2020

Szacuje się, że w naszym społeczeństwie jest od 25 do 40 proc. introwertyków. Niestety wokół nich narosło sporo negatywnych stereotypów. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj nie są tak przebojowi jak ekstrawertycy. Niechętnie odwiedzają głośne miejsca pełne nieznajomych ludzi, nie zawsze mają też ochotę na wyjścia z domu i prowadzenie pogawędek. Nie są entuzjastycznymi duszami towarzystwa. Siłę czerpią jednak z czegoś innego. Oto mocne strony introwertyków. Introwertyk to najlepszy rozmówca Introwertycy nie przepadają za pogaduszkami przy kawie i rozmowami o pogodzie. Nie oznacza to jednak, że nie lubią rozmawiać w ogóle – wręcz przeciwnie. Introwertycy uwielbiają rozmowy, ale oczekują od nich czegoś innego. Zamiast usłyszeć od swojego rozmówcy proste „u mnie wszystko dobrze”, introwertycy wolą poznać od razu całą historię, wszystkie plany i marzenia drugiej strony. Wiedzą, że każdy ma coś ciekawego do przekazania, dlatego z chęcią przeprowadzą długą i ciekawą konwersację. W rozmowie z introwertykiem możesz czuć się spokojny i powiedzieć mu o wszystkich swoich lękach, opiniach, odczuciach czy pragnieniach. Nie obawiaj się takich rozmów, ponieważ introwertycy często mają charyzmę i wrodzony talent do bycia doradcą lub terapeutą. Czytaj też:   Uważasz się za empatyczną? Sprawdź, czy naprawdę taka jesteś Introwertyk jako obserwator Introwertycy zazwyczaj są cisi i nie dzieje się to bez powodu. Gdy wszyscy wokół prowadzą rozmowy, oni obserwują, co się dzieje. Zauważają subtelne gesty oraz wszystkie nowe rzeczy, które pojawiły się w ich środowisku. Zazwyczaj jednak swoich sądów nie opierają na uprzedzeniach, dlatego jeśli introwertyk faktycznie zwraca na cos uwagę i mówi o tym na głos, jest to przemyślane. Introwertyk zrozumie...

Czytaj dalej
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Introwertyk w związku potrzebuje specjalnej taryfy! Zobacz, jak kochają introwertycy?

Czy introwertycy boją się miłości? Niekoniecznie. Dla ukochanej osoby opuszczą swoją strefę komfortu, ale wciąż będą potrzebowali spokoju.
Sylwia Arlak
24.08.2020

Introwertyk to trudny orzech do zgryzienia, w przeciwieństwie do ekstrawertyków i ambivertów, introwertycy nie dzielą się swoimi uczuciami ze wszystkim wokół. Czy w takim razie introwertyk i ekstrawertyk mogą stworzyć szczęśliwy związek? Na pewno nie raz słyszałaś, że przeciwieństwa się przyciągają. I w dużej mierze to prawda. Czasami różnice mogą jednak działać na niekorzyść relacji. Kochanie introwertyka nie jest łatwe dla ekstrawertyka (i na odwrót), para musi więc nauczyć się dawać sobie przestrzeń. Kluczem jest też wzajemne słuchanie swoich potrzeb i komunikacja z partnerem, szczególnie gdy oboje patrzycie na związek w zupełnie inny sposób.  Czytaj też:  Chcesz się odkochać? Jest lepsze wyjście… Częstym źródłem kłopotów w związku ekstrawertyczki z introwertykiem jest to, że ona nie jest w stanie dostrzec miłością, jaką on do niej czuje. Introwertyk nie będzie powtarzał zbyt często: „Kocham cię”, opowiadał o tęsknocie ani bólu rozstania. Będzie robił za to inne rzeczy. Zobacz, co musisz wiedzieć o introwertykach, którzy wchodzą w poważny związek: Opuszczają swoją strefę komfortu Introwertycy lubią swoją przestrzeń i czują się komfortowo, przebywając w ciszy. Nie potrzebują rozmów, muzyki i dźwięku telewizora działającego w tle, żeby wypełnić przestrzeń. Introwertycy, którzy zakochują się w ekstrawertykach, są w stanie wyjść ze swojej strefy komfortu, ale nie jest to dla nich łatwe. Dla ukochanej osoby  dadzą się wciągnąć rozmowę, a nawet zgodzą się wyjść na spotkanie ze znajomymi albo na randkę do restauracji. Wciąż jednak będą potrzebowali czasu tylko dla siebie, odrobinę spokoju, dzięki której naładują baterie. Zakochani introwertycy szukają kogoś, z kim mogliby pomilczeć. Chcieliby...

Czytaj dalej