
Afirmacja może wzmacniać twoje poczucie własnej wartości. Jak to działa?
Słowo afirmacja pochodzi od łacińskiego „affirmare”, co znaczy „potwierdzić”. Afirmacja to pozytywne, twierdzące myśli na swój temat, na temat świata. Mają na celu nie tylko przyciągać do nas to, czego pragniemy, ale też wzmocnić nasze poczucia własnej wartości. Afirmacja to przeciwieństwo ograniczających nas przekonań, które mogą przyczyniać się także do tego, że w naszym życiu pojawia się to, czego tak naprawdę nie chcemy, co nam nie służy.
Regularna praca z afirmacjami pozwala nam „wdrukować” je w podświadomość właśnie w miejsce ograniczających nas przekonań. A przekonania to coś, czego jesteśmy pewni, po prostu wiemy, że „tak jest i koniec”. Powstają w naszym umyśle od wczesnych lat dzieciństwa i bywa, że nosimy je ze sobą przez całe życie. Przekonanie może być albo pozytywne, czyli takie, które nas wspiera albo ograniczające, które nam szkodzi, np. „wszyscy mężczyźni to dranie”. Działamy, decydujemy automatycznie, na podstawie silnego przekonania.
Afirmacja – od czego zacząć?
Dlatego pozytywne, wspierające przekonania są w naszym życiu na wagę złota. Dobra wiadomość jest taka, że można je wypracować! Właśnie za pomocą afirmacji, czyli systematycznego powtarzania. Bo jeśli nie afirmujemy, jeśli nie pracujemy świadomie z naszym umysłem, to nasza podświadomość realizować będzie tylko to, co zna, będzie nas wciąż ograniczać. Umysł potrzebuje nowych wzorców, nowych schematów działania. Jeśli podamy mu „instrukcję”, będzie ją systematycznie powtarzać, w końcu wdroży ją w życie. Afirmowanie to po prostu nawyk pozytywnego myślenia. A za pozytywnym myśleniem pójdą „zdrowe”, służące nam działania, zachowania.
Niektórzy twierdzą, że afirmację wystarczy powtarzać przez 21 dni, by stała się prawdą, by „weszła nam w krew”. Inni twierdzą, że to 30 dni, jeszcze inni, że 60. A tak naprawdę to po prostu bardzo indywidualna sprawa. Jedno osoba jest na nią bardziej podatna, inna potrzebuje pracować dłużej. Nie ma tu ścisłych reguł. Można też pracować w tym samym czasie z kilkoma afirmacjami.
Co musisz wiedzieć o skutecznej afirmacji:
1. Afirmacja będzie najbardziej skuteczna wtedy, kiedy stworzymy ją na bazie jednego z naszych ograniczających przekonań. W związku z tym, warunkiem koniecznym jest, by zacząć od ustalenia, co nas najsilniej ogranicza.
2. Nasza podświadomość nie zna przeszłości ani przyszłości, tylko teraźniejszość się dla niej liczy. Dlatego w tej formie trzeba konstruować afirmację. Jeżeli chcemy schudnąć, nie należy mówić: „będę szczupła”, ale „jestem szczupła”.
3. Podświadomość jest jak małe dziecko. Nie „czyta” niuansów, przenośni czy aluzji. Trzeba mówić do niej prostym językiem.
4. Afirmować należy to, czego się chce, a nie to, czego nie chcemy. A jeśli sprawa dotyczy tego, czego nie chcemy, afirmujemy to, co chcielibyśmy w zamian.
Zdaniem niektórych afirmacje nie mają żadnego sensu i są jedynie bezwartościowym, bezsensownym powtarzaniem rozmaitych zdań. Ale jest też wielu takich, którzy afirmację praktykują i polecają ją z pełnym przekonaniem. Twierdzą bowiem, że afirmacja nie tylko przyspiesza realizację pragnień, ale także pomaga znosić trudy codzienności.