
8 cech osób o rozwiniętej inteligencji emocjonalnej
Naukowcy już dawno obalili teorię, która głosiła, że istnieje jeden uniwersalny rodzaj inteligencji. Wiemy już, że każdy z nas ma inny potencjał i odnajduje się w różnych rolach społecznych oraz w różnych zawodach. Jednym z rodzajów inteligencji jest ta emocjonalna. Oto 8 cech osób, które się nią wyróżniają.
Prawidłowa samoocena
Osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej doskonale zna swoją wartość i wie, jakie są jej mocne oraz słabe strony. Jest pewna siebie i nie kieruje się opiniami innych ludzi na jej temat. Ma także świadomość tego, nad czym musi jeszcze pracować i co jest jej potrzebne do osiągnięcia celu. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej nie pozwolą sobie także na relacje z ludźmi toksycznymi.
Asertywność
Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią znaleźć balans między swoimi potrzebami a potrzebami innych ludzi. Zawsze wyznaczają jasne granice, ale jednocześnie kierują się dobrem innych. Jasno formułują swoje zdanie i wykazują się pełną empatią w stosunku do swoich rozmówców czy negocjatorów.
Czytaj także: Czy umiesz stawiać granice? Poznaj 4 proste kroki do większej asertywności
Samokontrola
W sytuacjach nerwowych nie każdy jest sobie w stanie poradzić, jednak osoby z wysoką inteligencją emocjonalną zachowają zimną krew. Zdają sobie sprawę z tego, jak zareaguje ich ciało, jakie myśli mogą się ewentualnie pojawić, dlatego są przygotowane na każdą sytuację – a to zmniejsza poziom stresu. Dodatkowo każde nieprzyjemne i negatywne skutki nerwowych sytuacji potrafią zminimalizować.
Sumienność
Gdy osoba o wysokiej inteligencji emocjonalnej zaczyna coś robić, zrobi to z pełnym zaangażowaniem oraz pozytywnym nastawieniem. Będzie także zadowolona z wykonanej pracy oraz wszelkich rezultatów – nawet jeśli będą niewielkie.
Łatwość adaptacji
Łatwość przystosowywania się do nowych warunków to kolejna cecha, która wyróżnia osoby z rozwiniętą inteligencją emocjonalną. Potrafią one doskonale dostosować się do zmienionego środowiska czy nowych zasad i zawsze będą świadome plusów i minusów zmienionej rzeczywistości.
Czytaj także: Trening autogenny Schultza pomaga kontrolować emocje. Na czym polega i jak go wykonać?
Zdrowa motywacja
Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną zawsze wiedzą, do czego dążą i każdego dnia pracują nad sobą. Ich motywacja nie jest jednak toksyczna i nie zagłusza zdrowego rozsądku. Jeśli pojawią się nowe możliwości, nie będą bały się zaangażować, nawet jeśli będzie to oznaczało zmianę planów.
Umiejętność przyjmowania krytyki
Osoby, u których inteligencja emocjonalna jest szczególnie rozwinięta, będą umiały przyjąć konstruktywną krytykę oraz wyciągnąć wnioski z każdej opinii. Mają także umiejętność rozgraniczania krytyki rzeczowej od tej emocjonalnej, która nie wynika z faktów i nie jest poparta konkretnymi argumentami.
Współdziałanie
Osoby wyróżniające się wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej umieją działać w zespole oraz pracować na sukces całej grupy. Z innymi członkami zespołu będą chciały utrzymać dobre stosunki. Takie osoby potrafią także przyznać się do błędu oraz wziąć odpowiedzialność za swoje pomyłki.