
Poczucie winy: 7 rzeczy, za które nigdy nie powinnaś się obwiniać
Żyjemy w szybkim świecie, który bez przerwy czegoś od nas oczekuje. Mamy być perfekcyjne i nigdy się nie mylić. W sytuacji, gdy coś nie pójdzie po naszej myśli, często czujemy się winne. Zadajemy sobie pytania o to, co same zrobiłyśmy źle. Czasami rozmyślamy o jednej sytuacji całymi nocami, zastanawiając się, czy na pewno nie powinnyśmy postąpić inaczej. Takie zachowania nie są jednak zdrowe dla naszej psychiki. Mogą nas hamować i blokować nasz potencjał. Oto 7 rzeczy, za które nigdy nie powinnaś się wstydzić.
Odrzucenie
Odrzucenie możemy poczuć w wielu sytuacjach. Czasem będzie to dotyczyło relacji romantycznej, innym razem spotka nas w miejscu pracy. Zawsze będzie to trudne doświadczenie i być może poczujesz się winna. W twojej głowie zaczną się kłębić myśli związane z poczuciem własnej wartości. Być może bez końca będziesz zamęczała się pytaniami: co zrobiłam źle? Czy nie jestem wystarczająco dobra?
Czasami to trudne do zaakceptowania, ale pamiętaj, że odrzucenie nie jest twoją winą i nie warto się go wstydzić. Starałaś się, walczyłaś i dałaś z siebie wszystko – to wystarczy.
Nie spełniasz standardów innych
Media, kultura, społeczeństwo, rodzina, znajomi, przyjaciele – każdy ma jakieś standardy, swoje wzorce zachowań. Czasami czujemy się przytłoczeni oczekiwaniami innych ludzi i zaczynamy żyć nie swoim życiem. Odczuwamy wstyd, gdy zrobimy coś, co nie jest zgodne z wartościami innych ludzi.
Pamiętaj jednak, że masz pełne prawo żyć w taki sposób, jaki chcesz. Nie musisz czuć się winna tylko dlatego, że nie spełniasz oczekiwań mamy, koleżanki czy społeczeństwa.
Własne uczucia
Emocje są częścią nas samych i czasami nie możemy ich kontrolować. Jeśli czujesz się smutna lub zdenerwowana, niewiele możesz zrobić, by zmienić to uczucie. Możesz zapanować jedynie nad swoją reakcją. Pamiętaj jednak, że nigdy nie powinnaś wstydzić się tego, co czujesz. Tak samo, jak nikt nie powinien ci mówić, jak czuć się powinnaś.
Czytaj także: Jak w końcu poradzić sobie z własnymi emocjami? Przestań udawać
Odmawianie lub wystarczanie granic
Czasami czujemy się źle z tym, że odmówiłyśmy komuś lub postawiłyśmy jasne granice. Myślimy, że być może nasza reakcja była zbyt stanowcza i mogła zranić czyjeś uczucia. Mówienie „nie” w sytuacji, gdy nie czujesz się komfortowo lub nie chcesz czegoś robić, nie jest jednak powodem do tego, by czuć winę. Masz pełne prawo do tego, by decydować o tym, co chcesz robić, a czego nie.
Potrzeba pomocy
Często boimy się prosić o pomoc. Dotyczy to trudnych życiowych sytuacji, ale także najmniejszych próśb np. do koleżanek czy kolegów z pracy. Myślimy, że być może staniemy się dla kogoś ciężarem lub pokrzyżujemy komuś plany. Chcemy także czuć się samowystarczalni i samemu radzić sobie perfekcyjnie w każdej sytuacji.
Proszenie o pomoc nie jest jednak niczym złym i nie powinno być źródłem wstydu. Jesteśmy ludźmi i musimy zaakceptować fakt, że nigdy nie osiągniemy perfekcji. Jeśli na dobre się z tym pogodzimy, będzie nam się żyło znacznie łatwiej.
Czytaj także: Praca ponad siły, stres, pośpiech. Nasz styl życia funduje nam choroby psychosomatyczne
Niepowodzenia
W miejscu pracy, w szkole, a nawet w rodzinie istnieje duża presja na to, by osiągać swoje cele. Czasami czujemy, że osiągnięcie rezultatu jest dla nas najważniejsze, a jeśli nie uda nam się go osiągnąć, poniesiemy porażkę. I tak się czasem zdarza, nie zawsze osiągniemy nasz cel. Ale porażka nigdy nie jest powodem do tego, by czuć się winnym. Pamiętaj, że każda porażka będzie sukcesem, jeśli tylko wyciągniesz z niej odpowiednie wnioski.
Dbanie o siebie
Niektórzy gloryfikują przepracowanie i chwalą się tym, że potrafią pracować całymi dniami bez przerwy. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to zdrowe i nie prowadzi do niczego dobrego. To, że zrobisz sobie przerwę lub dasz sobie wolny dzień na odpoczynek, nie powinno budzić w tobie poczucia winy. Dbanie o siebie i o swój komfort to normalna i zdrowa reakcja.