
7 kroków do bycia bardziej charyzmatyczną osobą. Tak, to można wypracować!
Charyzma od dziesięcioleci interesuje psychologów, psychiatrów i socjologów. Początkowo sądzono, że charyzma to coś, z czym się rodzimy. Pewien dar lub talent, który sprawia, że wszyscy wokół chcą się obracać w naszym towarzystwie. Dziś już wiemy, że charyzmę można rozwijać – także w dorosłym życiu.
Pamiętajmy, że charyzma to nie osobowość, charakter czy temperament. To zespół cech, które nas wyróżniają, i które możemy wyćwiczyć. Oto 7 kluczowych nawyków, które wyróżniają osoby charyzmatyczne.
Wiara w siebie
Budowanie pewności siebie i wiary w swoje możliwości wcale nie jest łatwe. Często kwestionujemy swoje umiejętności, długo zastanawiamy się nad tym, czy w ogóle nasze wybory są trafne. Niemal każdy z nas doświadcza także syndromu oszusta, który sprawia, że nie potrafimy racjonalnie oceniać swojej wartości i ciągle uważamy, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy.
Spokojnie, osoby z charyzmą również odczuwają niepokój i są pełne obaw. One potrafią jednak nad tym zapanować i oddzielić irracjonalne obawy od racjonalnej krytyki. Według naukowców jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie pewności jest refleksja nad tym, jak w przeszłości udało nam się odnosić sukcesy.
Czytaj także: Poczucie własnej wartości zależy od tego, jak wyglądało twoje dzieciństwo. Dlaczego?
Przyznawanie się do własnych błędów
Czasami błędnie zakładamy, że osoby charyzmatyczne to te, które odniosły spektakularny sukces. A wcale tak nie jest. Osoby charyzmatyczne mają w sobie bardzo dużo pokory i zawsze będą przyznawały się do błędów. O swoich błędach będą także rozmawiały z innymi ludźmi, nigdy nie będą się ich wstydzić. Pamiętaj, że dzielenie się doświadczeniem, które zdobyłaś, ucząc się na swoich porażkach, to także jeden z elementów bycia charyzmatyczną osobą.
Samokontrola
Osoby charyzmatyczne rzadko tracą nad sobą panowanie. Nie oznacza to jednak, że nie złoszczą się, nie mają mocnych temperamentów czy nie odczuwają negatywnych emocji. Swoją frustrację potrafią jednak rozładować w inny sposób i nigdy nie kierują jej na inne osoby – np. na współpracowników. W chwili kryzysu skupiają się także na rozwiązywaniu problemu, a nie nadmiernym przeżywaniu emocji.
Zachęcanie do ujawniania się
Dlaczego lubimy rozmawiać z charyzmatycznymi osobami? Ponieważ potrafią one zadawać wnikliwe pytania, które prowadzą do ujawniania się. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda udowodnili, że nasze mózgi są zaprogramowane na czerpanie radości z dzielenia się informacjami o nas samych.
Być może najbardziej zaskakującą rzeczą w byciu osobą charyzmatyczną jest właśnie to, że uwagę skupia się na tym, jak czują się inni?
Czytaj także: Uważasz się za empatyczną? Sprawdź, czy naprawdę taka jesteś
Staranne dobieranie słów
Czy czasami zatrzymujesz się na chwilę, by przemyśleć to, w jaki sposób chcesz przekazać swoje myśli czy komunikaty? Osoby charyzmatyczne robią to niemal zawsze. Warto poświęcić czas na dobranie odpowiednich słów do sytuacji. Nie chodzi tu wcale o etykietę, ale o zastanowienie się, czy wypowiadane przez ciebie zdania, słowa i sformułowania na pewno nie będą dla kogoś obraźliwe. Pamiętaj, że to sposób, w jaki zwracasz się do innych, sprawia, że osoby w twoim otoczeniu będą czuły się przy tobie dobrze, pewnie i bezpiecznie lub wręcz przeciwnie – będą chciały cię unikać.
Ciepło
Czasami chcemy być w otoczeniu charyzmatycznych ludzi, ponieważ po prostu są ciepli i serdeczni. Swoją charyzmę możemy budować właśnie na szczerej serdeczności wobec innych. Spróbuj nawiązywać kontakt wzrokowy ze swoimi rozmówcami i uśmiechać się do nich. Chociaż brzmi to banalnie, takie zachowania mogą sprawić, że będziemy przyciągać do siebie innych.
Ukraść show
Z pewnością zdarzyło ci się kiedyś zaangażować w dyskusję z jakąś osobą. Bardzo prawdopodobne, że była to właśnie osoba charyzmatyczna. Charyzma wcale nie polega na stawianiu się na piedestale i mówieniu po to, by mówić i zwrócić na siebie uwagę. To coś zupełnie odwrotnego. Osoby charyzmatyczne będą umiały odnaleźć intrygujące tematy do rozmów oraz zawsze będą otwarte na dyskusję i argumenty innych.