
Narcystyczni rodzice niszczą swoje dzieci. 5 sygnałów świadczących o tym, że to oni cię wychowywali
Dzieci narcystycznych rodziców często mogą sobie nie zdawać sprawy z tego, że ich rodzice mają zaburzenie osobowości lub tendencje narcystyczne. Zazwyczaj dowiadują się o tym dopiero wtedy, gdy zgłoszą się z własnymi problemami do psychologa lub psychiatry.
Craig Malkin, autor książki „Rethinking Narcissism: The Bad – And Surprising Good – About Feeling Special”, pisze o znakach, które mogą świadczyć o tym, że byłaś wychowywana przez narcyza.
Kim są narcystyczni rodzice?
Narcystyczni rodzice robią wszystko, by zaspokoić swoje potrzeby i nie poświęcają czasu na potrzeby innych osób – w tym także swoich dzieci. Nie będą okazywali im ciepła oraz wsparcia. Często będą dążyli do tego, by być w centrum uwagi. Dzieci narcystycznych rodziców często są surowo karane za popełnione błędy – nawet te najmniejsze. Będą także obarczane odpowiedzialnością zupełnie nieprzystającą do wieku dziecka.
Narcystyczni rodzice a cechy ich dzieci
Istnieje szereg cech, które mogą być charakterystyczne dla osób, które były wychowywane przez narcyza. Zobacz, czy poniższe zdania mogą cię opisać. Jeśli tak, być może powinnaś zgłosić się do psychologa.
Jesteś pracoholiczką
Dorosłe dzieci narcyzów będą chciały za wszelką cenę pokazać, że różnią się od swoich rodziców, potrafią być opiekuńcze, pomocne, troskliwe i miłe. Niestety czasami ich dobroć i chęć ciągłego udowadniania światu, że nie są jak ich narcystyczni rodzice, może być wykorzystana przez ludzi, którzy zaczną ich prosić o coraz więcej przysług.
Dajesz sobie wchodzić na głowę
Narcystyczny rodzic często będzie wybierał swojego ulubieńca, który bez względu na wszystko zawsze będzie tym lepszym, inteligentniejszym, bardziej utalentowanym… To dziecko będzie też dostawało więcej uwagi i wsparcia, jednocześnie będzie na nim wywierana ogromna presja. Drugie dziecko może stać się kozłem ofiarnym narcystycznego rodzica. Będzie zawsze obwiniane i porównywane. Nigdy nie dostanie prawdziwego wsparcia i rodzicielskiego poklepania po ramieniu.
„Kozioł ofiarny” i „złote dziecko” mogą być wychowywani w tym samym domu, jednak ich doświadczenia z dzieciństwa będą skrajnie różne. Będą zawsze porównywani do siebie, a to może prowadzić do pojawienia się rywalizacji, która może utrzymywać się nawet w dorosłym życiu.
Czytaj także: Związek z narcyzem jest jak tango: namiętny, ale wyczerpuje siły
Byłaś rodzicem bardziej niż rodzic
Osoby, które były wychowywane przez narcyzów, często mają wrażenie, że od zawsze są bardziej odpowiedzialnie niż ich rodzice. Dzieje się tak, ponieważ dzieci narcyzów często spędzały swoje dzieciństwo na opanowywaniu pełnych złości sytuacji w domu. Czuły, że bez przerwy muszą powstrzymywać narcystycznego rodzica przed wybuchem gniewu.
Postrzegasz siebie jedynie przez pryzmat sukcesów i porażek
Niektóre dzieci wychowywane przez narcyzów mogą dojść do wniosku, że jedynym sposobem na to, by przetrwać w tym świecie i osiągnąć szczęście, jest twarde stąpanie po ziemi i dążenie do swojego celu – bez względu na wszystko. Na sukcesach i porażkach będą też budowały poczucie własnej wartości. Niestety w efekcie może do prowadzić do pracoholizmu.
Czytaj także: 7 zdań, które świadczą, że on chce tobą manipulować
Nie znasz swoich pragnień, potrzeb i celów
Dzieci wychowywane przez narcyzów często nie będą wiedziały, jakie są ich potrzeby, cele czy pragnienia. Nie będą mogły dokładnie określić tego, kim chcą zostać w przyszłości lub dlaczego wybrały taką, a nie inną ścieżkę kariery. Dzieje się tak dlatego, że narcystyczni rodzic zawsze musiał być w centrum uwagi dziecka. Nawet w sytuacji, gdy dziecko osiągnęło sukces, to rodzic musiał stać na piedestale i zbierać wszystkie pochwały.