
Jak rozpoznać osobę pasywno-agresywną? 5 oznak biernej agresji
Zachowania pasywno-agresywne, czyli bierną agresję, można często uznać po prostu za niegrzeczne. Są jednak czymś więcej, bo osoba, która zachowuje się w ten sposób, chce nam dokuczyć, zirytować nas, wyszydzić.
Milczenie
Milczenie podobno jest złotem, ale może być też wyjątkowo wredną techniką manipulacyjną. Przynajmniej wtedy, gdy zmienia się w tzw. milczenie znaczące. Kiedy wracamy do domu i pytamy bliską osobę: „Co słychać?”, a ona milczy, to jest to zachowanie pasywno-agresywne. Podobnie w pracy: izolowanie kogoś, unikanie kontaktu, przechodzenie obok, ignorowanie czyjejś próby włączania się do dyskusji lub przemilczanie jego wypowiedzi – to typowe przykłady zachowań pasywno-agresywnych. Inną formą milczenia jest omijanie kogoś wzrokiem. To sygnał: nie istniejesz dla mnie.
Ranienie, które udaje żart
„No ty to masz rozum pluszaka, haha żartowałam!” albo „Na ten obiadek to chyba za dużo nie wydałaś, sorry, taki żart” – tak zwracają się osoby pasywno-agresywne.
Czytaj także: „Ładnie ci w tej sukience, bo tuszuje twój brzuszek” – jak się bronić przed bierną agresją?
Udawanie, że nie wiemy, o co chodzi
Innymi słowy, to robienie z drugiej osoby głupka. Na przykład ktoś mówi: „Nie pamiętam, żebyśmy się umawiali”. Albo: „Nie pamiętam, żebyś to mówiła”. Oczywiście, zawsze ważny jest kontekst i intencje. Ale z reguły takie zachowania mają nas wprowadzić w stan niepokoju i wzbudzić poczucie winy, że to my wprowadzamy jakiś zamęt.
Wypowiedzi typu: „Nie chcę być wredna, ale…”
Tu można sobie wyobrazić dowolny ciąg dalszy.
Dodawanie do komplementu złośliwości
„Fajnie ci w tym uczesaniu, wreszcie młodziej wyglądasz”, „Świetna sukienka, tylko czy na twoją figurę?” albo „Takiej pracy to ja bym nie chciała, nawet gdyby mi dopłacali”. Tego typu uwagi mają nam sprawić przykrość, speszyć, obniżyć naszą wartość.
Jak reagować na docinki?
Osoby pasywno-agresywne nie lubią otwartej komunikacji. Wolą milczeć, dawać coś do zrozumienia, asekurować się. Dlatego w kontaktach z nimi trzeba dążyć do jak największej jasności i precyzji wypowiedzi. Czasem odpowiedzieć żartem, by nie dać się wciągnąć w grę albo w kłótnię. Czasem po prostu ciepło odpowiedzieć, pokazując, że jesteśmy pewne siebie i swoich wyborów. Bo może sukienka nie jest na naszą figurę, ale świetnie się w niej czujemy.
Czytaj też: Asertywność: 10 zdań, które pomogą ci stać się osobą asertywną