5 najczęstszych przyczyn płaczu
Fotolia

5 najczęstszych przyczyn płaczu

Dlaczego płaczemy? Poznaj 5 najczęstszych powodów, które wywołują u nas łzy
Marta Wilczkowska
15.07.2014

Płacz to niemal integralna część dzieciństwa. Małe dzieci wyrażają w ten sposób nie tylko złość lub smutek, ale też głów, zmęczenie czy nudę. Z czasem jednak uczymy się inaczej wyrażać swoje potrzeby i emocje, a łzy pojawiają się z zupełnie innych powodów. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny płaczu dorosłych? Przeczytaj!

Łzy to naturalna ochrona gałki ocznej przed wysuszeniem i zanieczyszczeniami. Oprócz "praktycznych" funkcji, pełnią jednak jeszcze inną rolę: często są sposobem wyrażenia negatywnych emocji, reakcją na nieprzyjemne sytuacje. Jakie uczucia oprócz smutku, żalu i tęsknoty najczęściej wywołują łzy?

Katarzyna Miller: „Romantyczna miłość jest tylko na chwilę, jeśli w nią wierzycie, przegracie”

Poznaj 5 najczęstszych przyczyn płaczu dorosłych:

1. Samotność

Człowiek z natury jest istotą towarzyską. Nawet samotnicy od czasu do czasu odczuwają potrzebę przebywania wśród ludzi. Samotność to jednak nie tylko fizyczny brak ludzi, ale także brak kogoś bliskiego, bratniej duszy. Tacy ludzie czują się często nieszczęśliwi, swój smutek i żal odreagowując właśnie łzami.

2. Frustracja i złość

Bywa, że poziom złości i bezsilności jest tak wysoki, że jedynym wentylem tak mocnych emocji jest właśnie płacz. Taki sposób odreagowania bywa skuteczny w odreagowywaniu negatywnych emocji, dlatego łzy często pojawiają się w momentach skrajnej złości czy właśnie frustracji.

3. Tęsknota

Poczucie braku towarzyszące tęsknocie bardzo często jest przyczyną łez. Dzieje się tak zarówno w przypadku tęsknoty za dawno niewidzianym ukochanym, jak i tęsknoty za bliskim, który odszedł na zawsze.

Zobacz także: Jak w końcu poradzić sobie z własnymi emocjami? Przestań udawać

4. Ulga

Gdy mija napięcie nerwowe wywołane np. długotrwałym stresem, presją czasu lub silnymi emocjami, zwykle pojawia się uczucie ulgi. Czasem poczucie odprężenia jest tak silne i gwałtowne, że wywołuje łzy. Tym bardziej, jeśli poparte jest równie gwałtownym uczuciem szczęścia, np. po zdaniu egzaminu.

5. Miłość

Fala emocji towarzysząca zakochaniu się, miłości do dziecka lub bliskich może sprawić, że w oczach dorosłych pojawiają się łzy wzruszenia. Dzieje się tak zwłaszcza w momentach gwałtownych emocji: podczas narodzin, zaręczyn, ślubu czy pierwszych miłosnych wyznań. Pozostaje życzyć wszystkim, żebyśmy jak najczęściej doświadczali pozytywnej mocy płaczu, również tego... ze śmiechu! 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
sposoby na złość

Jak sobie radzić z emocjami? Poznaj 8 sposobów na poradzenie sobie ze złością!

Podpowiadamy, jak walczyć z negatywnymi emocjami!
01.11.2018

Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Dobre – budujące i wspierające, trudne – budzące strach niepokój, niepewność. Wszystkie są cenne i wszystkie są nośnikiem ważnych informacji o nas samych. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak przepracowywać przykre sytuacje, by stać się dojrzalszą i bardziej odporną na zranienia? Oto 8 sprawdzonych sposobów, które pokażą Ci, jak radzić sobie ze złością, rozczarowaniem i smutkiem. Czym są negatywne emocje? Na co dzień często towarzyszą Ci negatywne emocje? Szybko wpadasz w złość, wściekłość, nieustannie czujesz smutek, zazdrość? To normalne! Każdego dnia docierają do nas różnorodne bodźce z zewnątrz – ciężki dzień, ostra wymiana zdań z małżonkiem, niezadowolenie zmęczonego dziecka, stres w pracy. To tylko niektóre czynniki powodujące napływ negatywnych emocji. Co jednak ciekawe, współczesna psychologia coraz częściej mówi o tym, że emocji nie należy dzielić na pozytywne i negatywne i proponuje inną terminologię – zastępując negatywne emocje trudnymi emocjami. Czemu ma to służyć? Takie podejście pozwala dostrzec, że wszystkie emocje są dobre, bo wszystkie niosą cenną informację o nas samych. Smutek pozwala wyhamować w pędzie codzienności i zastanowić się nad tym, co jest dla nas szczególnie ważne. Strach ostrzega przed zagrożeniem, złość pomaga dbać o swoje granice i potrzeby. Jak reagujemy na negatywne emocje? Płacz, krzyk, awantura, ucieczka – różne reakcje towarzyszą trudnym emocjom. Wiele zależy nie tylko od sytuacji i otaczających nas czynników (np. tła i wydarzeń poprzedzających samą stresową sytuację), ale też od indywidualnych uwarunkowań np. wewnętrznej wrażliwości, czy wcześniejszych doświadczeń. Reakcje towarzyszące nam w obliczu negatywnych emocji można jednak podzielić na trzy podstawowe. Oto one: Wybuch Nie raz pewnie zdarzyło Ci się rzucić talerzem,...

Czytaj dalej