10 zasad terapii Gestalt. „Dekalog” Gestalt to klucz do szczęśliwego życia
Pexels.com

10 zasad terapii Gestalt. „Dekalog” Gestalt to klucz do szczęśliwego życia

Terapia Gestalt to metoda terapeutyczna stworzona przez Fritza Perlsa. Założył on, że podstawowym źródłem problemów człowieka są niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby, przede wszystkim miłości, akceptacji, szacunku. Terapia bazuje na zbiorze 10 zasad, tzw. dekalogu Gestalt.
Karolina Morelowska-Siluk
04.02.2021

Psychoterapia Gestalt zaliczana jest do nurtu humanistycznego. Koncentruje  się na figurze (Gestalt), czyli postaci człowieka oraz skomplikowanych aspektach jego psychiki. Terapia uwzględnia indywidualne potrzeby konkretnego człowieka, ale skupia się również na jego rozwoju, budowaniu interakcji społecznych. Założenie jest takie, że poznajemy siebie samego przede wszystkim po to, by lepiej komunikować się z otoczeniem.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Dla kogo jest terapia Gestalt?

Z terapii Gestalt mogą skorzystać osoby borykające się z depresją, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami osobowości czy rozmaitymi fobiami. Jednak terapeuci pracujący w tym nurcie przekonują, że na ten rodzaj terapii tak naprawdę może zapisać się absolutnie każdy, bowiem pozwala ona na rozwój i znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania. Dzięki rozmowom z osobą z „zewnątrz”, czyli psychoterapeutą, zdecydowanie łatwiej jest przyjrzeć się sobie, zobaczyć, jakie błędy się popełnia oraz ocenić, jaki wpływ mają na nas inni ludzie.

Czytaj też: Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – czym się różnią?

Dialog egzystencjalny

Terapia Gestalt oparta jest na tzw. dialogu egzystencjalny. Jest to rozmowa między pacjentem a psychoterapeutą. Pacjent uczy się rozpoznawać własne emocje i poznaje mechanizm ich powstawania. Główne założenie Gestalt to zmiana, a konkretnie nauczenie się akceptowania siebie. To pozwoli kontrolować swoje życie, podejmować odpowiedzialne decyzje.

W ramach terapii możliwe są spotkania w grupach i to właśnie ta forma, terapia grupowa, jest podstawowym wariantem. Inne formy, to: kilkudniowe warsztaty, spotkania indywidualne oraz mieszane formy psychoterapii.

Czytaj także: Potrzeba 21 dni, by zmienić nawyk? Niekoniecznie. Naukowcy podają inną liczbę

„Dekalog Gestalt”

Psychoterapia Gestalt ma swoje bazowe, podstawowe zasady, wokół których się koncentruje. Oto najważniejsze założenia terapii, tzw. dekalog Gestalt:

  1. Bądź teraz – skupiaj się na teraźniejszości, nie wracaj niepotrzebnie do przeszłości, nie wybiegaj niepotrzebnie w przyszłość;
  2. Bądź tutaj – zajmij się tym, co masz, co jest, a nie tym, czego nie ma, czego nie masz;
  3. Bez wyobrażeń – nie żyj wyobrażeniami, doświadczaj tego, co jest rzeczywiste;
  4. Bez zbędnych myśli – nie myśl, jeśli nie ma takiej potrzeby, wtedy patrz, słuchaj, smakuj;
  5. Wyrażaj siebie – nie manipuluj, nie oceniaj, ale też nie tłumacz się, nie uzasadniaj przesadnie swoich wyborów;
  6. Poczuj ból – poddawaj się nie tylko odczuwaniu przyjemności, ale tak samo poczuj nieprzyjemności, ból; 
  7. „Muszę” nie istnieje – nie przyjmuj żadnego „powinieneś”, „musisz” od innych, pozostaw tylko swoje własne „powinienem”, „muszę”;
  8. Bierz odpowiedzialność – weź pełną odpowiedzialność za swoje zachowania, uczucia, myśli;
  9. Bądź sobą – nikogo nie udawaj;
  10. Daj wolność innym – bądź sobą i pozwól być sobą innym.
 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?
Unsplash.com

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna? Dowiedz się, czy to metoda dla ciebie

Terapia poznawczo-behawioralna to jedna z najbardziej skutecznych metod postępowania terapeutycznego. Wykorzystuje się ją głównie w leczeniu zaburzeń psychicznych o podłożu depresyjnym lub lękowym.
Karolina Morelowska-Siluk
18.11.2020

Terapia poznawczo-behawioralna uważana jest za jedną z najlepiej zbadanych klinicznie terapii. Jej działanie zostało potwierdzone wieloma badaniami na całym świecie, dlatego lekarze i psychoterapeuci tak często z niej korzystają. Metoda została opracowana w latach 60. XX wieku przez amerykańskiego psychiatrę Aarona Becka. Głównym założeniem tej formy leczenia terapeutycznego jest przekonanie, że myśli, emocje i zachowania człowieka wzajemnie na siebie wpływają, a konsekwencją tego oddziaływania są wzorce zachowań. Wzorce, które nie zawsze są właściwe, a czasem wręcz nas sabotują i bardzo nam szkodzą.  Czytaj także: Depresja sezonowa a depresja chroniczna. Sposoby na sezonowe zaburzenia nastroju Terapia poznawczo-behawioralna. Jak złamać niewłaściwy kod? Człowiek, nieświadomie i pod wpływem silnych emocji, utrwala z czasem konkretne zachowania w poszczególnych sytuacjach. Czasem też  kopiuje zachowania innych ludzi i przekłada je na własne życie – reaguje tak, jak się do tego przyzwyczaił. Nasze reakcje stają się automatyczne, np. samozwańczy pesymista już zawsze i wszystko widzi wyłącznie w czarnych barwach. Tak jakby sam umieścił siebie w klatce, włożył się w ściśle określone ramy. Terapia potrzebna jest wtedy, gdy wspomniane utrwalone zachowania czy przekonania, czyli ściany naszej klatki, nie są obiektywne. I to właśnie problem zaburzonego postrzegania świata staje się przedmiotem leczenia terapeutycznego. Psychoterapia poznawczo-behawioralna pozwala na wykrycie tych zniekształconych, wykoślawionych interpretacji rzeczywistości i zastąpić je właściwymi, obiektywnymi. Dla kogo jest terapia poznawczo-behawioralna? Terapia poznawczo-behawioralna najlepiej sprawdza się w leczeniu zaburzeń lękowych i depresji. Jest skuteczna także w sytuacji, gdy pacjent ma problemy w radzeniu sobie ze stresem. Metoda ta...

Czytaj dalej
Jaką terapię wybrać
Adobe Stock

Jaką psychoterapię wybrać: psychodynamiczną, Gestalt czy systemową? 

Zanim wybierzemy terapeutę, warto zastanowić się nad rodzajem psychoterapii, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Oto podpowiedź, przegląd trzech znanych metod psychoterapii: psychodynamicznej, Gestalt oraz systemowej.  
Karolina Morelowska-Siluk
09.09.2020

Wiemy już, że mamy problemy emocjonalne, z którymi sami nie damy sobie rady. Podejmujemy więc decyzję o pójściu na psychoterapię. Zaczynamy szukać odpowiedniego miejsca i okazuje się, że nim dokonamy wyboru psychoterapeuty musimy dokonać wyboru rodzaju psychoterapii, bo tych jest przynajmniej kilka. Zastanawiamy się, który wybrać, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Oto podpowiedź, przegląd trzech znanych metod psychoterapii: psychodynamicznej, gestalt oraz systemowej.   Terapia psychodynamiczna  To metoda, która łączy w sobie elementy psychoanalizy oraz terapii poznawczo-behawioralnej. Pozwala zidentyfikować nasze świadome i nieświadome reakcje, zachowania i schematy myślenia.  Psychoterapia psychodynamiczna oparta jest na stwierdzeniu, że główną przyczyną problemów emocjonalnych są nieuświadomione popędy, tłumione przez naszego wewnętrznego krytyka, który nie pozwala im manifestować się w życiu człowieka w „zdrowej” formie. Dlatego tłumione potrzeby i popędy szukają alternatywnej drogi ujścia, wywołując objawy neurotyczne. Terapia ma więc na celu wydobycie ukrytych popędów i potrzeb. Jej zadaniem jest minimalizowanie wewnętrznej cenzury, tak by człowiek był w stanie realizować swoje potrzeby w „zdrowy”, nieszkodliwy dla niego sposób.  Terapia psychodynamiczna polega na rozmowie pacjenta z terapeutą. Pacjent sugeruje, o jakim problemie chciałby rozmawiać, terapeuta zgodnie z sugestią dopasowuje do tego sposób prowadzenia rozmowy. Czyli, zadaniem pacjenta jest opowiadanie o swoich problemach, a zadaniem terapeuty jest dokonywanie interpretacji tych wypowiedzi i „prowadzenie” pacjenta w taki sposób, aby ten mógł zrozumieć mechanizmy, które wywołują jego określone zachowania, szczególnie te niechciane i będące...

Czytaj dalej
TSR – dla kogo terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?
Adobe Stock

5 zasad terapii TSR – dla kogo jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

TSR jest nurtem terapeutycznym, w którym terapeuta dąży do rozwiązania trudnej sytuacji poprzez skupianie się na mocnych stronach klienta. W terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach mniejszą uwagę poświęca się przeszłości, a większą teraźniejszości i przyszłości.
Karolina Morelowska-Siluk
04.12.2020

TSR, czyli terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, najlepiej sprawdzi się w przypadku osób, które: mają stany depresyjne czy nerwicę; mają trudności w utrzymaniu dobrych relacji lub wychowawcze; przeżywają silny stres wywołany poważnym kryzysem, jak np.: śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozpad małżeństwa, itd.; są uzależnione lub współuzależnione; są ofiarą bądź sprawcą przemocy; cierpią na bulimię czy anoreksję. TSR (terapia skoncentrowana na rozwiązaniach) – na czym polega? Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach różni się od tzw. terapii tradycyjnych przede wszystkim tym, że nie skupia się na przeszłości, nie „rozgrzebuje” jej, a także nie szuka w niej przyczyn dzisiejszych problemów. W TSR przyczyny są nieistotne. Rozmowa z psychoterapeutą ma skłaniać pacjenta do szukania rozwiązań konkretnego problemu na podstawie jego mocnych stron. Punktem wyjścia jest tu przeświadczenie, że cierpiący człowiek, który zgłasza się po pomoc, sam najlepiej wie, czego mu potrzeba, jest najlepszym ekspertem od swojego życia. Zatem to on sam, a nie terapeuta wyznacza cele terapii i to on sugeruje metody rozwiązania problemu. Psychoterapia jest tu jedynie narzędziem, wsparciem, dzięki któremu pacjent osiąga cel. Czytaj także: Objawy depresji. 10 najczęstszych symptomów, których nie należy lekceważyć TSR nie sięga do przeszłości W TSR należy skupiać się jedynie na teraźniejszości i przyszłości oraz na tym, co pozytywne, nie na porażkach i trudnych doświadczeniach z przeszłości. Do przeszłości sięga się wyłącznie po to, by „wyłuskać” z niej momenty, w których pacjent dał sobie radę w obliczu trudności oraz sposoby, dzięki którym się mu to udało. 
W terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach najważniejsza jest przyszłość, dostrzeżenie celu, poznanie...

Czytaj dalej
Adobe Stock

Terapia systemowa, Gestalt czy CTB – czym różnią się najpopularniejsze nurty psychoterapii?

Różne nurty psychoterapii: systemowa, behawioralno-poznawcza, Gestalt, skoncentrowana na rozwiązaniu proponują inny system pracy z pacjentem. Jaką psychoterapię wybrać dla siebie? Zobacz podobieństwa i różnice.
Aleksandra Nowakowska
30.04.2020

Celem każdej terapii jest wyjście z cierpienia czy dyskomfortu, rozwiązanie problemu, z którym przychodzimy do gabinetu oraz rozwój osobisty. W efekcie mamy wieść lepsze życie, zgodne z własnym potencjałem. Droga do tego miejsca może być różna. Terapie Gestalt i systemowa sięgają do przeszłości. To nurty, które zakładają, że nieuświadomione przeżycia z dzieciństwa oraz powiązania rodzinne uniemożliwiają nam kontakt ze sobą i hamują życiową sprawczość. Przeszłość jest źródłem obecnych problemów, więc trzeba rzucić na nią światło świadomości.  Natomiast terapia skoncentrowana na rozwiązaniach  oraz terapia behawioralno-poznawcza koncentrują się na przyszłości i szybkich skutecznych sposobach, żeby znaleźć się w okolicznościach, których pragniemy. Służą temu wszelkie zasoby (zarówno wewnętrzne, jaki i zewnętrzne), które już posiadamy, a także dość prosta zmiana myślenia. Terapia Gestalt – teraźniejszość to echo przeszłości Jest nurtem terapii humanistycznej, egzystencjalnej. Twórcą tej metody był Frederick Perls, niemiecki lekarz, psychiatra i psychoanalityk, który twierdził, że w teraźniejszości odczuwamy zarówno przeszłość, jak i przyszłość, a w pracy terapeutycznej najważniejsze jest poszerzanie świadomości poprzez odkrywanie, co leży u źródła kryzysów. Przyczyn kryzysu terapeuta Gestalt często szuka w dzieciństwie, ponieważ według Perlsa niezaspokojenie  w pierwszych latach naszego życia takich potrzeb jak miłość, akceptacja czy autonomia, hamuje pełne doświadczenie siebie – kontakt z własnymi uczuciami i samopoznanie. W efekcie doświadczeń z dzieciństwa wykształcają się w nas nawykowe reakcje. A to prowadzi do dezintegracji osobowości. Terapeuci Gestalt uważają, że to, co sobie uświadamiamy,...

Czytaj dalej