
Świadomy oddech to twój skarb – jak lepiej oddychać?
Chcesz żyć spokojniej, pełniej i bardziej świadomie? Możesz zacząć od dzisiaj! Joginka i nauczycielka medytacji, Kasia Bem, proponuje drobne zmiany w życiu, które mogą przynieść nam wielkie zmiany na lepsze. Jedną z nich jest zwykła zmiana sposobu oddychania…
Słuchaj podcastu:
Podcasty „Urody Życia” – słuchaj dla przyjemności, tam, gdzie lubisz: Spotify,
Anchor, Apple Podcast , Breaker , Google Podcast, Youtube.
Inspiracją na dziś jest zdanie: „Oddech to skarb, który masz tuż pod nosem” – Jon Kabat-Zinn.
Każdy Nowy Oddech jest tak samo ekscytujący jak Nowy Rok. Przynosi obietnicę początku, wymazuje stare, daje czystą kartę i niesie nieograniczony potencjał. Jest jak otwarcie na oścież okien w pomieszczeniu z zastałym powietrzem, w którym panują duchota i gęsta atmosfera.
Gdy decydujemy się na przewietrzenie naszego wnętrza, pozwalamy, aby popłynęło przez nas tchnienie życia w najczystszej postaci – to daje nieprawdopodobną moc, energię i spokój!
Kilka świadomych wdechów i wydechów oczyści umysł, rozładuje napięcie, przyniesie ożywienie, inspirację i nowe pomysły. We wschodnich tradycjach pracy z ciałem i umysłem sztuka oddychania uważana jest za potężne narzędzie uzdrawiania i podstawę szczęśliwego życia. Głęboki, świadomy oddech odpręża, oczyszcza, odnawia i odmładza organizm.
Oddech przeponowy łagodzi stres
Mało tego, oddziałuje na nas nie tylko na poziomie fizjologii. Tybetańczycy nazywają oddech jeźdźcem umysłu. Jeśli oddech – jeździec – jest opanowany i spokojny, taki też jest umysł. Mówi się również, że kto panuje nad swoim oddechem, ten panuje nad sobą, a kto panuje nad sobą, ten panuje nad całym światem. Warto zapamiętać tę myśl…
Oddech ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia psychicznego i emocjonalnego. Transformuje negatywne myśli, emocje i przekonania. Jest mostem, który łączy ciało z umysłem. Potężnym narzędziem uwalniania stresów i napięć, a równocześnie jedyną autonomiczną czynnością organizmu, na którą mamy wpływ.
W nerwach oddychamy płytko i szybko, a gdy odczuwamy spokój, oddech naturalnie się wydłuża. Nie musimy być jednak niewolnikami naszych stanów mentalno-emocjonalnych. W tym właśnie tkwi fenomen świadomego oddychania.
Stosując łatwe techniki oddechowe, wśród których króluje opisany obok podstawowy oddech przeponowy, możemy diametralnie odmienić stan umysłu i emocji. Koniecznie to sprawdź przy najbliższej okazji, gdy będziesz niespokojna, zdenerwowana lub nieszczęśliwa: po prostu zrób kilka głębokich oddechów przez nos i przekonaj się, co się stanie. Zdziwisz się, jak bardzo oddech odmieni stan myśli czy emocji – i to zaledwie w kilka minut.
Problem w tym, że mało kto potrafi oddychać prawidłowo, większość z nas musi się tego uczyć od początku. Zwykle oddychamy płytko i szybko, co jest wynikiem tempa życia, stresu i braku świadomości transformującej mocy głębokiego oddechu.
Doświadczony nauczyciel jogi czy terapeuta oddechu natychmiast pozna po sposobie oddychania, w jakim oddychasz, w jakim jesteś stanie. Krótki, urywany oddech wskazuje na to, że żyjesz w stresie, lęku i napięciu, masz raczej niską samoocenę i łatwo wyprowadzić cię z równowagi. Natomiast oddech długi i spokojny charakteryzuje osobę zrelaksowaną, zrównoważoną, zadowoloną z życia i pewną siebie.
To bardzo ważne, aby nauczyć się prawidłowo oddychać, by w trudnych chwilach móc szybko i skutecznie odmienić stan umysłu i emocji, reagować spokojnie, adekwatnie, bez gniewu i niepotrzebnych emocji. Dlatego już teraz, nie czekając na lepszy moment, weź głęboki oddech i uwierz, że dziś przydarzą ci się same dobre rzeczy!
Nauczyć się oddychać przeponą:
- Wybierz pozycję, w jakiej będziesz oddychać: usiądź na brzegu krzesła lub na podłodze w siadzie skrzyżnym albo na piętach. Ważne, by twój kręgosłup był prosty. Ręce ułóż grzbietem na kolanach, złącz w bu dłoniach kciuk i palec wskazujący – utworzysz w ten sposób mudrę, która sprzyja koncentracji.
- Zamknij lub zmruż oczy, odpręż mięśnie twarzy.
- Skieruj uwagę na oddech. Zacznij oddychać przez nos: przy wdechu napełnij brzuch powietrzem, przy wydechu wypuść je. Obserwuj, jak brzuch faluje wraz z oddechem. Możesz położyć dłoń na brzuchu, aby odczuć to delikatne falowanie.
- Miej świadomość każdego wdechu i wydechu. Nie staraj się na siłę pogłębiać oddechu. Ma być naturalny, swobodny i niewymuszony.
- Dla efektu terapeutycznego zrób przynajmniej 10 takich oddechów, a jeśli możesz poświęcić na to więcej czasu, oddychaj tak przez 5 minut lub więcej, jeśli masz taką potrzebę.
- Jeśli trudno jest ci uruchomić taki sposób oddychania na początku, zanim zaczniesz, wciągnij brzuch i zatrzymaj oddech, aż zabraknie ci powietrza – wtedy będziesz zmuszona zaczerpnąć tlenu i brzuch spontanicznie napełni się powietrzem.
Felieton Kasi Bem o oddechu ukazał się w „Urodzie Życia” 2/2018