
7 książek na czerwiec o kobietach i dla kobiet
Książka na długi weekend? My mamy nawet siedem do wyboru: oprócz typowych powieści i opowiadań, w naszym czerwcowym zestawie znajdziesz biografię, poradnik psychologiczny i nietypowy przewodnik turystyczny. Jedynym kryterium wyboru było: ma wciągać i budzić refleksję. Zobaczcie, co proponujemy:
1. „Miłość i inne obsesje”, Liane Moriarty
Liane Moriarty, autorka bestselleru „Wielkie kłamstewka” (nakręcony na podstawie książki serial możemy oglądać w Polsce na HBO) powraca z nową pozycją: „Miłość i inne obsesje” (wyd. Znak Literanova). Bohaterka książki, Ellen jest hipnoterapeutką. Spotyka się z Patrickiem, wdowcem samotnie wychowującym syna. Podczas jednej z pierwszych randek, mężczyzna wyznaje, że prześladuje go jego była dziewczyna. Ellen stara się zrozumieć tę dziwną sytuację, ale towarzyszy jej coraz większy niepokój. Czy może wierzyć dopiero co poznanemu mężczyźnie?
„Miłość i inne obsesje” to opowieść o wielkim uczuciu, pełna tajemnic i zagadek. Nie ma tu szalonych zwrotów akcji, ale powolne budowanie napięcia pomaga rozsmakować się w lekturze i lepiej zrozumieć motywy bohaterów.
2. „Prawdziwe kolory”, Kristin Hannah
Amerykańską pisarkę, Kristin Hannah poznaliśmy jako autorkę świetnej powieści historycznej „Słowik” o dramatycznych losach dwóch sióstr, Isabelle i Vianne, w czasie II wojny światowej. W kolejnej książce „Prawdziwe kolory” pisarka po raz kolejny opowiada historię sióstr – tym razem bohaterek jest trzy: Winona, Aurora i Vivi Ann – które, aby ocalić rodzinę, muszą zmierzyć się z własnymi demonami. Uprzedzenia, zazdrość i wielka namiętność mogą poróżnić najbardziej kochające się osoby.
„Prawdziwe kolory” (wyd. Świat Książki) to powieść obyczajowa z wyrazistymi bohaterami i przekonująco zarysowanym podłożem psychologicznym. Dodatkowym atutem jest wyraziście zarysowane miejsce i czas rodzinnej historii – książka rozgrywa się na Południu Stanów Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku.
3. „Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy”, James Wyllie
Biograficzna opowieść o strasznych czasach i strasznych ludziach: poznajcie m.in. Margaret Himmler, Magdę Goebbels, Carin Goering i Gerdę Bormann. Czy to możliwe, że żony nazistowskich notabli nie miały pojęcia o zbrodniach swoich mężów? James Wyllie w swojej książce „Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy” (wyd. Agora) dowodzi, że nie. Przymykały oko tak na ich wojenne zbrodnie, wspierały i zachęcały do działania, a często wręcz przewyższały okrucieństwem swoich ukochanych i chętnie korzystały z wojennych grabieży: prowadziły wygodne, luksusowe życie, korzystając z niewolniczej pracy wojennych jeńców.
4. „Jak przestać się bać”, Ellen Hendriksen
W codziennej gonitwie rzadko mamy okazję zatrzymać się i zastanowić nad sobą. A przecież to właśnie podróż w głąb siebie jest tą najważniejszą w naszym życiu. Długi weekend warto wykorzystać wiec na wartościową lekturę. Taką, która może nie doprowadzi nas od razu do zmiany, ale przynajmniej wzbudzi w nas refleksję. Książka Ellen Hendriksen „Jak przestać się bać. Dla introwertyków, nieśmiałych i tych, którzy odczuwają lęki społeczne” (wyd. Feeria) to nietypowy poradnik psychologiczny. Warto, by sięgnęły po nią także te osoby, które są przekonane, że problem lęku ich nie dotyczy. Autorka, znana psycholożka kliniczna przekonuje, że lęk, w mniejszym lub większym stopniu, towarzyszy każdej z nas. I że każda z nas ma narzędzia, by z nim walczyć.
5. „Pięć zauroczeń”, Andre Aciman
Autor książki „Tamte dni, tamte noce”, Andre Aciman powraca z równie poruszającą pozycją. Bohaterem „Pięciu zauroczeń” (wyd. W.A.B.) jest 22-letni Paul, młody mężczyzna, dla którego miłość jest sensem życia. Nade wszystko pragnie kochać i być kochanym. W pierwszym rozdziale powraca do małego włoskiego miasteczka San Giustiniano, gdzie kiedyś spędzał wakacje i przeżył pierwszą miłość w życiu. W kolejnych rozdziałach poznajemy dalsze jego losy i kolejne miłości: namiętne, pełne drżącej niepewności, strachu przed odrzuceniem, ale jednocześnie namiętne i dające siłę do życia.
6. „Nazwijmy to miłość”, Janusz Leon Wiśniewski
Janusz Leon Wiśniewski debiutancką książkę „Samotność w sieci” wydał w 2017 r. – i od tamtej pory został autorem lub współautorem kolejnych 46, w większości adresowanych do kobiet. W najnowszym zbiorze opowiadań „Nazwijmy to miłość” (wyd. Wydawnictwo Literackie) pisarz przedstawia bohaterów w różnym wieku, o różnym wykształceniu, statusie majątkowym i preferencjach seksualnych. Wszystkich łączy jedno — w „imię miłości” okłamują sami siebie. Bojąc się samotności i rozczarowania, tkwią w toksycznych tematach.
7. „Osobisty przewodnik po Pradze”, Mariusz Szczygieł
W tym roku czeka nas niewiele podróży, dlatego tym bardziej polecamy rewelacyjny przewodnik-nieprzewodnik po stolicy Czech, napisany przez największego czechofila w Polsce, Mariusza Szczygła. W „Osobistym przewodniku po Pradze” (wyd. Dowody na Istnienie) zamiast typowej wyliczanki: Most Karola, Złota uliczka i Hradczany, dostajemy osobistą opowieść o ukochanym mieście, pełną dygresji, anegdot, wzruszeń i wspomnień.