Tina Turner: uciekając od partnera, miała w kieszeni zaledwie kilkadziesiąt centów
East News

Tina Turner: uciekając od partnera, miała w kieszeni zaledwie kilkadziesiąt centów

Na scenie Tina Turner była wulkanem energii. Jej prywatne życie przez lata przypominało jednak najgorszy koszmar. 
Sylwia Arlak
22.02.2021

Tina Turner jest jedną z największych gwiazd rocka w historii. Na scenie zawsze dawała z siebie wszystko. Choć przez lata przeżywała prawdziwe piekło, nie dała się złamać i odnalazła szczęście. Oto siedem mniej znanych faktów z życia Tiny Turner:

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Miała trudne dzieciństwo

W wywiadzie dla „US Magazine” Tina Turner wyznała, że była niechcianym dzieckiem. Jej matka planowała rozstać się z mężem, kiedy okazało się, że jest w ciąży. Odeszła od niego, gdy przyszła piosenkarka miała 11-lat. „Nawet jako dziewczynka widziałam, że mnie nie kocha. Gdy byłam mała, zastanawiałam się, dlaczego nie okazuje mi miłości, ale zawsze byłam samotnicą, a potem się uniezależniłam i już o to nie dbałam” – mówiła.  

Czytaj też: 10 najlepszych piosenek Marianne Faithfull. W jej głosie słychać wszystko, przez co przeszła

Tkwiła w toksycznym związku 

Wyszła za mąż w 1962 roku (miała wówczas 23 lata) za muzyka, producenta i poszukiwacza talentów Ike’a Turnera. Gdy go poznała, pracowała jako pielęgniarka w szpitalu. Ike Turner był tak zachwycony głosem przyszłej żony, że stworzył z nią zespół Ike and Tina Turner Revue. To on przyczynił się do rozwoju jej wielkiej kariery.

Po latach Tina Tuner przyznała, że mąż znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Był uzależniony od alkoholu i narkotyków. „Musiałam powiedzieć »tak«, bo inaczej zaczęłaby się między nami wojna. […] Był okrutny, bo był zależny ode mnie. Nie podobało mu się to, że musiał na mnie polegać. Nie chciałam się z nim kłócić, bo to zawsze kończyło się podbitym okiem, złamanym nosem, pękniętą wargą, żebrami” – opowiadała w rozmowie z CBS News. 

Czytaj też: John Lennon i Yoko Ono: wiedźma, czarownica, złodziejka mężów!

W noc po szybkim ślubie w Meksyku Ike Turner zmusił ją do wzięcia udziału w pokazie seksu na żywo. Czuła się tak upokorzona, że przez wiele lat nikomu o tym nie mówiła. Mąż zmuszał ją do seksu (w swojej autobiografii „My Love Story” przyznała, że zbliżenia z mężem często przypominały gwałt, a czasem kończyły się biciem) i do pracy. Wróciła na scenę dwa dni po tym, jak urodziła pierwszego syna, Ronniego. 

Ich małżeństwo zakończyło się w 1978 roku. W 1986 roku poznała (młodszego o 13 lat) producenta muzycznego Erwina Bacha. W 2013 roku wzięli ślub i są ze sobą do dzisiaj. 

Ledwo wiązała koniec z końcem

Po rozstaniu z Ikem Turnerem została z niczym. W swojej biografii pisała, że w trakcie trwania ich związku nie miała dostępu do swoich zarobków. Uciekając od partnera, miała w kieszeni dokładnie 36 centów. Przez prawie dwa lata po rozwodzie mieszkała z przyjaciółmi, otrzymywała bony żywnościowe i grała w małych klubach, żeby spłacić długi. 

Przez wiele lat mierzyła się z traumą

Po rozstaniu z mężem piosenkarka trzymała w sypialni strzelbę. Jej przyjaciel w rozmowie z „The Sun” przyznał, że użyła jej podczas włamania. Pewnego wieczoru do jej domu wtargnął brat Michaela Jacksona, Randy, który szukał swojej dziewczyny po kłótni. Rzucił doniczkową palmą przez okno Tiny Turner, a ona krzyknęła: „Mam już za sobą getto i nie przeżyje tego kolejny raz”. Chwyciła za strzelbę i kazała mu się wynosić. Kiedy to nie poskutkowało, wystrzeliła z broni.

Straciła dziecko

Tina Turner miała dwóch biologicznych i dwóch adoptowanych synów. Najstarszy z nich, Craig Turner, popełnił samobójstwo. Zastrzelił się w swoim domu w Kalifornii w 2018 roku. Miał wówczas 59 lat. „Wydaje mi się, że był samotny, to dotykało go najbardziej. Myślę, że jest teraz w dobrym miejscu” – mówiła w wywiadzie dla CBS News.

Miała poważne problemy ze zdrowiem

Fani na całym świecie zachwycali się świetną kondycją fizyczną Tiny Turner  (i świetnym wyglądem), która zdawała się nie słabnąć mimo upływu lat. Nie wszyscy wiedzą, że piosenkarka zmagała się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W 2013 roku doznała udaru mózgu, później zachorowała na raka jelita grubego, a jeszcze później przeszła przeszczep nerki (dawcą był jej mąż).

Pobiła rekord Guinnessa

Trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako artysta solowy, który sprzedał najwięcej biletów na świecie (na stadionie Maracana w Brazylii w 1988 roku). Wystąpiła wówczas przed 180 tys. fanów. W 2005 roku dała krótki (bo zaledwie 10-minutowy) koncert na imprezie z okazji 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Zażądała za występ miliona dolarów, co niemal zrujnowało organizatorów wydarzenia. 

Jest jedyną artystką, która jednocześnie zdobyła nominacje do nagrody Grammy w kategorii pop, rock i R&B. Magazyn „Rolling Stone” umieścił ją na 63. miejscu na liście 100 największych artystów  wszechczasów.  Nic dziwnego, że Tina Turner nazywana jest „królową rock and rolla”. 

Czytaj też: Irena Santor była zakochana dwa razy – oba razy na śmierć i życie

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
mat. prasowe

Dla serialu „Hollywood” warto zarwać noc!

Nowy serial Netfliksa opowiada nieznaną historię Fabryki Snów i pyta: a gdyby w Hollywood rządziły kobiety?
Anna Zaleska
28.04.2020

Nazwisko Ryan Murphy w świecie filmu stało się już prawdziwą marką. To on był twórcą fenomenu „Glee” (57 nagród, 144 nominacje), hitu „American Crime Story”, w którym opowiadał o najsłynniejszych morderstwach w historii Ameryki, i „American Horror Story” – genialnej mieszanki horroru, thrillera i dramatu. W nowym serialu „Hollywood”, wyprodukowanym dla Netfliksa, znów podróżuje w czasie, tym razem do złotej ery Hollywood. Zamysł Ryana Murphy'ego jest tym ciekawszy, że mający niezwykle silną pozycję w Hollywood twórca zamierza pokazać Fabrykę Snów w sposób prowokacyjny. I to w czasach, gdy Hollywood ma problemy, jakich nie doświadczał, odkąd w 1912 w Los Angeles powstały pierwsze wytwórnie. Ostrożne szacunki wskazują, że amerykański przemysł filmowy z powodu koronawirusa straci 20 miliardów dolarów. Niektórzy wieszczą, że po tym kryzysie już nie wróci do dawnej świetności. Może więc to dobry czas, by zaproponować alternatywę? Rock Hudson i inne niezwykłe historie Akcja serialu „Hollywood” rozgrywa się w latach 40. XX wieku. Do Tinseltown (tak w branżowym slangu nazywa się Hollywood) przybywa grupa młodych ambitnych aktorów i filmowców, zamierzających odnieść tu sukces bez względu na wszystko. Każda z postaci ma swoją historię i inne doświadczenia, które pozwalają zajrzeć za kulisy filmowego świata i pokazać, jak niesprawiedliwe reguły nim rządzą. O tym, skąd taki pomysł na film, Ryan Murphy opowiadał w wywiadzie dla magazynu „Vanity Fair”. Dorastając w Indianie, był wychowywany przez babcię, która cztery, pięć razy w tygodniu zabierała go do kina. W jej domu była też kolekcja albumów o gwiazdach filmowych, które chłopak uwielbiał oglądać. Był...

Czytaj dalej
Tom Hanks i Rita Wilson
East News

Tom Hanks i Rita Wilson są razem od 32 lat.  „To moja siódma i ostatnia kochanka: moja żona”.

Żaden inny aktor nie potrafi tak pięknie mówić o żonie, jak Tom Hanks. Jego wyznania miłości wygłaszane podczas radosnych chwil, jak ceremonia rozdania Oscarów, albo trudnych, jak choroba, wzruszają nie tylko Ritę Wilson. I tak już od 32 lat.
Magdalena Żakowska
03.09.2020

Amerykanie traktują Toma Hanksa i Ritę Wilson jak narodowe dobro. Hanksowie stanowią wzór w wielu kategoriach: szczęśliwego, kochającego się małżeństwa z 30-letnim stażem, ludzi sukcesu, którym nie przewróciło się w głowie, skromności i po prostu normalności. Kiedy dyskretnie, bez epatowania sensacją, poinformowali świat o tym, że zarazili się w Australii koronawirusem, dla Ameryki przekaz był jasny: jeśli spotkało to ich, to znaczy, że może spotkać każdego z nas. Hanksowie pokazali, jak przejść przez ten trudny czas godnie, nie popadając w histerię i zachowując pogodę ducha. W każdym wpisie na Instagramie dziękowali lekarzom za opiekę, Tom żartował z wybitnych osiągnięć Rity w prostych grach zręcznościowych, które ściągnęła na telefon w czasie kwarantanny, publikował zdjęcia kanapek z wegetariańską pastą Vegemite, regionalnym przysmakiem Australijczyków, który u większości pozostałych mieszkańców Ziemi wywołuje nudności. Tak jak do wszystkiego w życiu, podeszli do choroby z optymizmem i poczuciem humoru. Wyzdrowieli, a Ameryka odetchnęła z ulgą. To był happy end w amerykańskim stylu, który w tych trudnych czasach dawał wszystkim nadzieję.  Tom Hanks: „Znałem ją długo przed pierwszym spotkaniem” Po raz pierwszy spotkali się na planie serialu komediowego „Bosom Buddies”. Tom miał na sobie różową sukienkę i cieliste szpilki. Łatwo sobie wyobrazić, że zrobił na Ricie piorunujące wrażenie.  Oboje mieli po 24 lata i w zasadzie czyste konto zawodowe. On tkwił w nieudanym małżeństwie, z dwójką dzieci (Elizabeth i Colin) i wieczną dziurą na koncie. Ona twierdziła, że nigdy się nie zakocha, ale na wszelki wypadek się zaręczyła. „Wszyscy to robili: zaręczali się, brali śluby, mieli dzieci. Nie chciałam być gorsza” – żartowała potem. Kto...

Czytaj dalej
Judy Garland i Sid Luft
Getty Image

Ta miłość wyniosła Judy Garland na sam szczyt i ściągnęła na dno

Skandale, aborcje, pigułki, przemoc i krótkie chwile szczęścia.
Magdalena Żakowska
03.01.2020

To jedna z najsmutniejszych historii miłosnych Hollywood. Zaczyna się aborcją, a kończy skandalem. Dużo w  niej przemocy, promili i pigułek. Trudno uwierzyć, że małżeństwo z Sidem Luftem przyniosło Judy Garland kilka najszczęśliwszych lat życia i zrobiło z niej artystkę. Nie połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia ani do grobowej deski. W ciągu 13 lat małżeństwa Judy Garland i Sid Luft zdradzali się, odchodzili od siebie i wracali. On, hazardzista i pijak, roztrwonił cały jej majątek. Ona, uzależniona od leków i  narkotyków, kilkanaście razy próbowała odebrać sobie życie, z czego dwukrotnie poderżnęła sobie gardło, a raz zapadła w śpiączkę z powodu przedawkowania leków nasennych. Podczas procesu rozwodowego ona zeznała, że ją bił, a on, że większość ich małżeństwa przespała na prochach. Ale już następnego dnia po rozwodzie wybaczyli sobie wszystko. Do końca życia pozostali najbliższymi przyjaciółmi, a  wspólnie spędzone lata zgodnie zaliczali do najszczęśliwszych. Jeśli spojrzeć na życie Judy Garland z perspektywy czasu, trudno nie przyznać im racji. Jej największe sukcesy – broadwayowskie koncerty, za które otrzymała nagrodę Tony, film „Narodziny gwiazdy”, za który zdobyła nominację do Oscara, legendarny występ w Carnegie Hall – nie udałyby się bez udziału Sida Lufta. To dzięki niemu stała się gwiazdą porównywaną z Frankiem Sinatrą. Ale żeby zrozumieć, dlaczego tak trudny związek był jednocześnie najbardziej udanym w życiu Judy Garland, trzeba wiedzieć, przez co przeszła wcześniej. O całym życiu Judy Garland zdecydowała jej matka Chociaż była jedną z najjaśniejszych gwiazd swoich czasów, jej życie bardziej przypominało koszmar niż spełnienie hollywoodzkiego snu. Karierę zaczynała w czasach, kiedy amerykańską...

Czytaj dalej
East News

Jennifer Lawrence: Buntowniczka, ulubienica Hollywood i dziewczyna z sąsiedztwa

Z jej urodą, milionami i pasmem sukcesów na koncie łatwo mogłaby stać się obiektem drwin i zazdrości. Tymczasem Jennifer Lawrence kibicuje cały świat.
Sylwia Arlak
05.11.2020

Kiedy Jennifer Lawrence odbierała Oscara za rolę w filmie „Poradnik pozytywnego myślenia”, nie mogła uwierzyć we własne szczęście. „Jak to możliwe, że dziewczyna z Kentucky znalazła się w tak zacnym gronie?” — dziwiła się później w jednym z wywiadów. Ale nie obyło się bez wpadki. Unosząc swą bladoróżową kreację od Diora, wchodząc na ostatnie stopnie sceny w Dolby Theatre w Hollywood, gwiazda zaliczyła upadek. „Teraz wstajecie, bo wam głupio, że upadłam. To bardzo zawstydzające” — zwróciła się do uczestników wydarzenia, wywołując salwę śmiechu. I znowu wygrała. Najpierw nauka, potem kariera Nic nie zapowiadało tak wielkiej kariery. Jennifer urodziła się 15 sierpnia 1990 roku, jako jedna z trójki rodzeństwa, w prostej, ale kochającej się rodzinie w Louisville w stanie Kentucky. Matka – Karen, która prowadziła półkolonie, i ojciec – Gary, właściciel firmy budowlanej, nie mieli pojęcia o hollywoodzkim świecie. Ale dziewczynkę od najmłodszych lat ciągnęło na scenę. Grała w przedstawieniach kościelnych i szkolnych musicalach. Jedna z jej najbardziej pamiętnych ról była oparta na opowieściach biblijnych. Wcielając się w prostytutkę z Niniwy, miała zaledwie dziewięć lat. „Inne dziewczyny, które grały w przedstawieniu, w zasadzie stały w miejscu. Ale Jennifer machała tyłkiem i dumnie kroczyła po scenie” — wspominała jej mama w magazynie „The Rolling Stones”, dodając: „Nasi przyjaciele powiedzieli: » Nie wiemy, czy powinniśmy ci pogratulować, czy nie, bo twoje dziecko jest wspaniałą prostytutką « ”. W wieku 14 lat Jennifer przekonała rodziców, żeby zebrali ją do Nowego Jorku na przesłuchania do agencji talentów. Mieli jeden warunek — zanim zacznie grać, najpierw...

Czytaj dalej