„The Crown” sezon 4. Co jest prawdą, a co zostało wymyślone na potrzeby serialu
Fot. materiały prasowe Netflix

„The Crown” sezon 4. Co jest prawdą, a co zostało wymyślone na potrzeby serialu

Co jest prawdą, co fikcją, gdzie fakty zostały przedstawione wiernie, gdzie podkoloryzowane, przeinaczone czy złagodzone. „The Crown” pod lupą, odcinek po odcinku.
Anna Zaleska
24.11.2020

Czwarty sezon „The Crown” – uznawany za najlepszy, choć i poprzednie były doskonałe – jest aż gęsty od rywalizacji, intryg i dramatów. Już w pierwszym odcinku pojawia się Diana Spencer (Emma Corin) jako przebrana za drzewo nastolatka. Kolejne odcinki to historia jej nieszczęśliwego małżeństwa z księciem Karolem. Ale choć to główny wątek tego sezonu, elektryzuje też postać premier Margaret Thatcher, którą Gillian Anderson portretuje po mistrzowsku. W samym centrum pozostaje zaś Elżbieta II, o której książę Filip mówi: „Ona jest powietrzem, którym wszyscy oddychamy”.

Fot. materiały prasowe Netflix

Większość dialogów, które oglądamy w serialu, to oczywiście fikcja. Ale mnóstwo wydarzeń czy nawet scen rzeczywiście miało miejsce. Światowe media, a brytyjskie przede wszystkim, biorą pod lupę czwarty sezon „The Crown”, analizując, co jest prawdą, co fikcją, gdzie fakty zostały przedstawione wiernie, gdzie podkoloryzowane, przeinaczone czy złagodzone.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Odcinek 1. „Adiutant królowej”

„To ostatnie, czego potrzebuje kraj. Dwie kobiety za sterami!”, mruczy książę Filip, gdy oglądają z żoną w telewizji moment ogłoszenia, że Margaret Thatcher wygrała wybory w 1979 roku. „Może właśnie tego potrzebuje kraj. Na razie bardzo mi się podoba”, odpowiada królowa. „Córka sklepikarza?” – szydzi książę.

Pierwszą w Europie kobietę na stanowisku premiera serial przedstawia jako osobę upartą, zawziętą, niezwykle pracowitą, twardą i mającą poczucie, że zawsze ma rację, co czyni ją osobą niezdolną do kompromisu. Tak też widziały ją wtedy media. Londyński „The Times” tuż przed wyborami pisał o niej, że jest zdecydowana, ma cechy kaznodziei, wierzy w mieszczańską odpowiedzialność i jest głęboko przekonana o wielkiej roli, jaką w historii odgrywa jednostka.

Fot. materiały prasowe Netflix

Pierwszy odcinek pokazuje też zamach na lorda Mountbattena, wuja księcia Filipa, zastępującego mu w życiu nieobecnego ojca, człowieka bardzo też ważnego dla Karola. Łódź rybacka lorda została wysadzona w powietrze 27 sierpnia 1979 roku, zamachu dokonały oddziały paramilitarne Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Huk wybuchu wstrząsnął cichą nadmorską miejscowością. Jeden z mieszkańców Mullaghmore, świadek wydarzenia, opowiadał wtedy dziennikarzowi „The Times”: „W jednej minucie łódź tam była, a w następnej już tylko jakby wiele zapałek unosiło się na wodzie”. Wskutek eksplozji życie stracił też czternastoletni wnuk lorda (jego brat bliźniak cudem przeżył) oraz 15-letni miejscowy chłopiec pomagający przy obsłudze łodzi.

Odcinek 2. „Test balmoralski”

Barmoral to królewska posiadłość w Szkocji, słynąca z tego, że rodzina królewska zaprasza tam ważnych gości i poddaje swego rodzaju testowi, który przypomina spacer po polu minowym. Umiejętność poradzenia sobie z panującymi tam zwyczajami, tradycjami, grami towarzyskimi czy nawet wyzwaniami pogody (zimno i błoto!) jest kluczowa, by być zaakceptowanym przez królewską rodzinę. Nowo wybrany premier tradycyjnie jest tam zapraszany na tydzień. Tony Blair w swoich wspomnieniach pisał, że wszystko tam było „trochę intrygujące, trochę surrealistyczne, ale przede wszystkim totalnie zakręcone”.

Fot. materiały prasowe Netflix

Thatcher totalnie na tej próbie poległa. Na kolację ubrała się zbyt wystawnie i przyszła za wcześnie, na polowanie wybrała się w szafirowym płaszczu z daleka widocznym dla zwierzyny, nie odnalazła się w dziwnych grach salonowych, a w dodatku usiadła na krześle królowej Wiktorii. Katastrofa? Nie dla niej. Po kolejnych faux pas rezygnuje, stwierdzając, że nie ma czasu na coś takiego, ma pracę. Gdy wsiada do samochodu i odjeżdża, księżniczka Małgorzata kwituje: „Do tej pory żaden z premierów nie wyjechał tak wcześnie”.

Za to Diana Spencer rzeczywiście poradziła sobie w Barmoral wyśmienicie. Mówiono, że nikt nigdy nie zdał testu tak koncertowo. Pomogła jej naturalność i skromność. I rzeczywiście wtedy Karol usłyszał, że ma się z nią ożenić. Zgnębiony dzwoni potem do Camilli, mówiąc, że Diana odniosła triumf. Oświadcza się kilka miesięcy później, w lutym 1981 roku. Po latach Diana wyzna, że nie lubiła Balmoral. Mówiła, że panuje tam „negatywna atmosfera”. Podobno Elżbieta II była tam najbardziej sympatyczna i przystępna, ale najwyraźniej nie dla synowej. Diana czuła się tam tak, jakby z każdym dniem opuszczała ją energia, jak najszybciej chciała stamtąd uciekać.

Odcinek 3. „Jak w bajce”

Już oświadczyny księcia, które relacjonuje matce na początku tego odcinka, zapowiadają, że nie będzie to małżeństwo jak z bajki i że trudno mówić tu o wielkim uczuciu. W serialu zostaje odtworzony wywiad z 1981 roku, który rzeczywiście miał miejsce. Na pytanie, jak bardzo są zakochani, Karol naprawdę odpowiedział: „Cokolwiek to znaczy – zakochani”. Diana wspominała potem ten wywiad jako „koszmarny”, mówiąc, że „wywołał u niej traumę.” Książę wkrótce potem wyjechał w wielotygodniową podróż do Australii, Diana została zaś sama. Nastolatka zagubiona w przytłaczającym ją pałacowym otoczeniu.

Fot. materiały prasowe Netflix

Odcinek trzeci pokazuje także pierwsze objawy bulimii. W transkrypcji taśm opublikowanych przez biografa Andrew Mortona w 1997 roku, tuż po śmierci Diany, księżna mówi: „Bulimia zaczęła się tydzień po oświadczynach. Mój mąż położył mi rękę na talii i powiedział: O, trochę tu tłuszczyku, nieprawdaż?”. Coś się wtedy we mnie uruchomiło. I ta sprawa z Camillą – byłam w desperacji, w desperacji…”

Odcinek 4. „Ulubieńcy”

Nie wiadomo, czy premier Margaret Thatcher płakała podczas cotygodniowego spotkania z królową. W serialu mówi z zażenowaniem, że pewnie jest pierwszym premierem, który roni łzy w Pałacu Buckingam. W dodatku kobietą. Wiadomo natomiast, że gdy jej syn Mark zaginął na Saharze podczas rajdu Paryż – Dakar, Żelazna Dama publicznie nie zdołała ukryć rozpaczy. „The Times” pisał wtedy: „Dziś po południu podczas publicznego wystąpienia w Londynie premier Thatcher rozpłakała się, gdy zapytano ją o syna. Powiedziała: Przepraszam, jestem bardzo zaniepokojona, nie mam żadnych wiadomości”.

W serialu w tym czasie zaostrza się sytuacja na Falklandach. Wynika z niego, pod wpływem niepokoju o syna reakcja premier na argentyńską inwazję jest bardziej stanowcza. Krzyczy do swojego współpracownika: „Naszym ludziom z dala od domu, ich życiu, grozi niebezpieczeństwo!”. W rzeczywistości Mark Thatcher zniknął na sześć dni w styczniu 1982 roku, inwazja na Falklandy zaczęła się w kwietniu tego roku. Wojna trwała do czerwca.

Odcinek 5. „Fagan”

Elżbieta II budząc się w swojej sypialni w pałacu Buckingham widzi nieznajomego mężczyznę. Ale co wydarzyło się potem? Różne są wersje wydarzeń, nawet w opowieściach Michaela Fagana, który zasłynął wtargnięciem w 1982 roku do sypialni królowej. „The Times” pisał wtedy, że intruz „usiadł przy królowej, sześć stóp od niej, powiedział, że ją kocha, i zagroził, że zabije się kawałkiem szkła”.

„The New York Times” donosił, że królowa rozmawiała z nim o swoich dzieciach, by zająć jego uwagę oczekując na przybycie pomocy. Ostatnio Fagan mówił w rozmowie z „The Telegraph”: „Odsunąłem zasłonę, a królowa spytała: 'Co tu robisz?' Po chwili wstała z łóżka, powiedziała: 'Wrócę za minutę' i szybko wyszła z pokoju.” Po Fagana przyszedł zaś lokaj, zaproponował mu whisky, a wkrótce potem włamywacza aresztowała policja.

„The Crown” ukazuje Michaela Fagana jako ofiarę polityki Margaret Thatcher. Dobrego fachowca bezskutecznie szukającego pracy, stojącego w kolejce po zasiłek dla bezrobotnych, lekceważonego przez urzędników, bezsilnego wobec biurokracji. Z serialu wynika, że to jeden z urzędników sarkastyczną wypowiedzią, by poskarżył się królowej, inspiruje Fagana, by zakradł się do Pałacu Buckingham.

Gdy mu się to udaje, mężczyzna przedstawia klarowne argumenty przeciwko polityce Margaret Thatcher, powtarzając, że królowa tak naprawdę nie wie, co dzieje się w kraju. Sam Michael Fagan pytany w 2012 roku, dlaczego to zrobił, mówił dziennikarzowi „The Independent”: „Nie wiem, nagle przyszło mi to do głowy”. I przyznał, że mogły to być następstwa spożycia grzybów halucynogennych.

Odcinek 6. „Terra Nullius”

Podróż księcia Karola i księżnej Diany do Australii w 1983 roku tamtejsze media opisywały niemal co do minuty. W „The Crown” Diana jest bardzo zdenerwowana, że musi zostawić małego Williama na część trasy. Gazeta „The Age” informowała wtedy, że „wydawała się niespokojna, wręcz ponura, przez większą część krótkiej sesji zdjęciowej na lotnisku wbijała oczy w asfalt”. Odnotowano, że wyproszony przez reporterów uśmiech musiał Dianę wtedy dużo kosztować.

Fot. materiały prasowe Netflix

Cała podróż po Australii i Nowej Zelandii trwała czterdzieści dni. Kalendarz Diany i Karola był wypełniony do granic możliwości spotkaniami, rozmowami, balami charytatywnymi, meczami polo, nabożeństwami i ceremoniami maoryskimi. Szacowano, że książęca para ściskała w tym czasie 2000 dłoni dziennie. Dziesięciomiesięczny William większość czasu spędzał z nianią na ranczu owiec, a Karol i Diana często go tam odwiedzali. Ponieważ cała wizyta został obfotografowana, oglądając zdjęcia z tamtych czasów i serial można zobaczyć dokładnie odtworzone pozy, gesty, uśmiechy, a przede wszystkim kreacje Diany, odszyte z wielką pieczołowitością.

Fot. materiały prasowe Netflix

Ta pierwsza zagraniczna podróż Diany była wielkim sukcesem, a książę Karol zdał sobie sprawę, że ludzie kochają jego żonę dużo bardziej niż jego. Co nie pomogło ich małżeństwu.

Odcinek 7. „Zasada dziedziczenia”

Oto osamotniona, nieszczęśliwa, zagubiona i schorowana księżniczka Małgorzata. Rzeczywiście miała poważne problemy ze zdrowiem. Jak pisał „The Telegraph”, „paliła mocne papierosy Chesterfield, czasem sześćdziesiąt dziennie”, dodając że gdy jej ojciec Jerzy VI zachorował w 1951 roku na raka płuc, księżniczka zaczęła palić jeszcze więcej niż wcześniej. Małgorzata miała też problemy ze zdrowiem psychicznym, a w trakcie leczenia natrafiła na ślad kuzynek z upośledzeniem umysłowym, porzuconych przez rodzinę w Royal Earlswood Hospital.

Fot. materiały prasowe Netflix

W terminologii epoki Katherina i Nerissa Bowes-Lyon zostały zaklasyfikowane jako „imbecyle”, nigdy nie nauczyły się mówić. Fakt istnienia sióstr został publicznie ujawniony w 1987 roku. Brytyjska prasa brukowa szeroko się o tym rozpisywała. Nigdy nie odwiedzał ich nikt z rodziny, nikt z rodziny nie uczestniczył w pogrzebach (w roku 1986 i 2014), a wsparcie finansowe ograniczało się do wpłacania na fundusz Earlswood 125 funtów rocznie. W 2011 roku powstał film dokumentalny o siostrach Bowes-Lyon.

Odcinek 8. „48:1”

W lipcu 1986 roku londyński „The Sunday Times” opublikował sensacyjny artykuł zatytułowany „Królowa rozczarowana obojętną Thatcher”. Sugerowano, że teoretycznie apolityczna królowa jest wściekła na premier za to, że nie dołączyła do innych państwa w ramach Wspólnoty Narodów, które nałożyły sankcje na RPA za politykę apartheidu. Pałac Buckingham stanowczo zaprzeczył treści artykułu.

Fot. materiały prasowe Netflix

Okazało się jednak, że królewski sekretarz prasowy Michael Shea rzeczywiście rozmawiał z dziennikarzem „The Sunday Times”, mówiąc że polityka społeczna prowadzona przez rząd Thatcher wywoływała „konsternację królowej”, a negatywny stosunek do Wspólnoty Narodów wywołał jej „niezadowolenie”. W biografii brytyjskiej premier, autorstwa Charlesa Moora, można przeczytać, że królowa przeprosiła ją za ten artykuł. Rok później Shea opuścił służbę królewską. Napisał ponad 20 książek, między innymi thrillery polityczne.

Odcinek 9. Lawina

W 1985 roku Diana zaskoczyła Karola, tańcząc na scenie Royal Opera House do „Uptown Girl” Billy'ego Joela. „Publiczność zamarła, gdy księżna się pojawiła, jakby wszyscy naraz wstrzymali oddech”, wspominał jej partner do tańca Wayne Sleep w rozmowie z „The Guardian” w 2017 roku. „Potem przeniosłem ją przez scenę. Pamiętam, jak pomyślałem: nie upuszczaj przyszłej królowej Anglii”.

Nie wiadomo, co naprawdę czuł Karol po tym występie. W serialu jest przerażony. Nazywa go „groteskowym, upokarzającym pokazem”. W tym czasie plotki na temat ich małżeństwa mocno się nasiliły. „The New York Times” pisał o „nieeleganckich doniesieniach”, wedle których para książęca dużo się kłóci, że on „jest ekscentrykiem i ją tłamsi, a ona interesuje się tylko dietą i ubraniami”.

Fot. materiały prasowe Netflix

W tym samym roku Diana i Karol ostatecznie przestali ze sobą sypiać, książę miał zaś powiedzieć przyjaciołom, że jego małżeństwo jest skończone. Rok później odnowił romans z Camillą Parker-Bowles. Wyjeżdżając z nią na 37 dni do Balmoral, żonę i dzieci zostawił samych. Latem Diana poznała Jamesa Hewitta, oficera, który ją oczarował. Ich romans – z przerwami – będzie trwał do 1991 roku.

Odcinek 10. Wojna

BBC nazwało to wydarzenie „rezygnacją, która obaliła Thatcher”. W 1990 roku Geoffrey Howe, najdłużej urzędujący członek jej gabinetu, podał się do dymisji, a w swoim przemówieniu zachęcił do tego również innych członków rządu. Bardzo to zaszkodziło brytyjskiej premier. 22 listopada ogłosiła, że nie zamierza kandydować na następną kadencję. Przeszła jednak do historii jako najdłużej urzędujący brytyjski premier XX wieku. Zajmowała to stanowisko przez jedenaście lat!

Fot. materiały prasowe Netflix

W tym odcinku oglądamy też samodzielną podróż Diany do Nowego Jorku w 1989 roku. Księżna odwiedziła wtedy odział pediatryczny AIDS w Harlem Hospital. Wywarła duży wpływ na to, jak bardzo zmieniło się społeczne nastawienie wobec chorych na AIDS. W szpitalu w Harlemie, tak jak w serialu, przytuliła chorego chłopca w czasach, gdy ludzie powszechnie bali się zarażenia przez dotyk. „The Times” cytował wtedy wypowiedż dr Margaret Heagerty, ordynatorki oddziału pediatrycznego, która mówiła: „Twoja obecność tutaj pokazała, że osoby z AIDS można przytulać, można się nimi zajmować”.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
The Crown Netflix
Księżna Diana (Emma Corrin). Fot. materiały prasowe

Księżna Diana, Margaret Thatcher i królowa Elżbieta. 4. sezon „The Crown” to starcie gigantek

Polityczny pojedynek Margaret Thatcher i królowej Elżbiety oraz nieszczęśliwe małżeństwo księżnej Diany z księciem Karolem – długo czekałyśmy na czwarty sezon „The Crown”. I było warto!
Magdalena Żakowska
14.11.2020

Trzeci sezon „The Crown” rozczarował chyba wszystkich. Serial przechodził coś w rodzaju kryzysu wieku średniego – oglądaliśmy pogrążoną w impasie Wielką Brytanię oczami bohaterów, którzy sami borykali się z emocjonalnym wyczerpaniem. Była fantastyczna kreacja Olivii Colman w roli królowej Elżbiety, ale brakowało tego, za co tak kochamy „The Crown” – wglądu w kulisy życia kolejnych legend XX-wiecznej historii Wielkiej Brytanii. Pod tym względem czwarty sezon jest najlepszy ze wszystkich. Już w pierwszym odcinku Margaret Thatcher (Gillian Anderson) zostaje pierwszą kobietą premier Wielkiej Brytanii , a książę Karol (Josh O'Connor) spotyka 16-letnią Dianę Spencer (Emma Corrin). A potem jest już jak w filmach Hitchcocka! Diana i Thatcher, czyli dwa w jednym Co prawda w rzeczywistości książę Karol i Diana spotkali się po raz pierwszy w 1977 roku, a Thatcher została premierem dopiero dwa lata później, ale twórcy serialu zdecydowali się na ten fałsz w słusznym celu. Chcieli, żebyśmy od początku oglądali te dwa najważniejsze wątki sezonu równolegle. Oto dwie postępujące katastrofy: krótkie zaloty i szybkie zaręczyny Karola i Diany przygotowały grunt pod burzliwe małżeństwo, które przebiega w cieniu twardych rządów Thatcher. Co prawda dziedzictwo pani premier poznajemy głównie w jej relacji z królową Elżbietą, ale postać Thatcher jest na tyle ważna, że w kilku odcinkach opuszczamy komnaty pałacowe, aby przyjrzeć się temu, co bezduszne plany oszczędnościowe Thatcher i jej kosztowna wojna z Argentyną o Falklandy wyrządziły krajowi. W efekcie powstał porywający sezon, w którym dostajemy dwa w jednym – wgląd w największy skandal na dworze królewskim i kulisy rządów chyba najbardziej kontrowersyjnego premiera tego kraju w minionym...

Czytaj dalej
Mat.prasowe

„The Crown” bije rekordy popularności. Oto czego możecie nie wiedzieć o serialu Netfliksa

Za nami cztery sezony serialu Netfliksa „The Crown”. Sprawdźcie, jakie tajemnice kryje brytyjska superprodukcja.
Sylwia Arlak
24.11.2020

Opowiadający o brytyjskiej rodzinie królewskiej serial „The Crown” powrócił w listopadzie na platformę Netflix z czwartym (i jak do tej pory najbardziej emocjonującym) sezonem. Twórcy zaserwowali nam to, na co czekałyśmy najbardziej — historię księżnej Diany oraz premier Margaret Thatcher. Dzisiaj „zaglądamy” za kulisy „The Crown”. Oto czego mogłyście nie wiedzieć o superprodukcji: „The Crown” najdroższym serialem biograficznym w historii Tylko dwa pierwsze sezony „The Crown” kosztowały 130 milionów dolarów. Dopracowany w najmniejszym szczególe jest nie tylko najdroższym serialem Netfliksa, ale też najdroższym serialem biograficznym w historii! Widzowie serialu są starsi i zamożniejsi niż widzowie innych seriali Netfliksa Nielsen Media Research przeprowadziło w 2017 roku badanie dotyczące seriali Netfliksa. Wynika z niego, że 50 proc. widzów serialu ma ponad 50 lat (średnia wieku widzów platformy to 35), a 40 proc. widzów pochodzi z zamożnych rodzin (ich dochody przekraczają 100 tys. dolarów rocznie). Odgrywanie roli księżnej Diany było dla Emmy Corrin „przerażające” W wywiadzie dla magazynu „Glass” aktorka Emma Corrin opowiedziała o swoich wrażeniach z planu. „Wcielając się w księżną Dianę, musiałam wyłączyć wiele myśli w mojej głowie. Mówiły mi: »to jest ogromna rzecz. To przecież księżna, jak zamierzasz to zrobić? Co ludzie pomyślą?«. To było przerażające i nie sprzyjało dobrej pracy”. Czytaj też:   Emma Corrin to wykapana księżna Diana. Co wiemy o młodej aktorce z serialu „The Crown”? Twórca serialu chciał opowiedzieć o bulimii księżnej „Gdybyśmy tego nie zrobili, nie pokazalibyśmy złożoności charakteru byłej księżnej...

Czytaj dalej
Królowa Elżbieta II i książę Filip świętują rocznicę ślubu
PA Wire/PA Images/EAST NEWS

Filip skarżył się na wysokie libido Elżbiety, choć o jego miłosnych podbojach krążyły legendy

„Lilibet to jedyna rzecz na tym świecie, która jest dla mnie absolutnie prawdziwa. Moim celem jest połączenie nas w jedno” – pisał Filip w 1947 roku do matki swojej ukochanej. 20 listopada mijają 73 lata od ślubu księcia z młodziutką Elżbietą.
Hanna Szczesiak
20.11.2020

Gdy się poznali, Elżbieta była jeszcze dzieckiem. On miał wtedy 18 lat, ona – 13. Jak pisał historyk i królewski biograf Robert Lacy: „Jedną z najbardziej niezwykłych cech królowej jest to, że zakochała się i wyszła za mąż za pierwszego mężczyznę, jakiego kiedykolwiek poznała”. „Oczywiście, stwierdzenie to jest nieco na wyrost. Elżbieta poznała Filipa, ówczesnego księcia Grecji, w 1939 roku, kiedy ten był przystojnym kadetem marynarki wojennej w Dartmouth Naval College. Widywała go już wcześniej przy rodzinnych uroczystościach, ale to właśnie wtedy miała poczuć do niego miętę”, opisywał historię królewskiej pary Lacy. Córka króla i ubogi marynarz o reputacji lowelasa Nastoletnia Elżbieta całkowicie straciła głowę dla Filipa – powiesiła nawet przy łóżku jego oprawione zdjęcie. Mimo tytułu i nazwiska – Mountbatten – gdy Elżbieta wyjawiła rodzicom, co czuje do Filipa, szybko została sprowadzona na ziemię. Dla króla Jerzego VI Windsora i Królowej Matki Filip był niewykształconym młodzikiem bez grosza przy duszy. W dodatku brakowało mu ogłady, a jego siostry poślubiły hitlerowskich oficerów. Historie o jego miłosnych podbojach w kolejnych portach – w czasie II wojny światowej Filip służył jako oficer marynarki – nie pomagały w zjednaniu sobie przyszłych teściów. Choć dla króla Jerzego nawet ubrania młodego marynarza świadczyły o jego nieokrzesaniu, Elżbieta w końcu dopięła swego. Udało jej się przekonać ojca, by ten zaprosił Filipa do Sandringham na Boże Narodzenie. To wtedy ich uczucie rozkwitło na dobre, a 17-letnia wówczas Elżbieta w ramionach ukochanego sprawiała wrażenie ożywionej jak nigdy wcześniej. Oglądała z Filipem filmy, tańczyła przy dźwiękach gramofonu, a dla niego stawało się jasne, że wkrótce...

Czytaj dalej
Królowa Elżbieta II i Margaret Thatcher
Królowa Elżbieta II, Ronald Reagan i Margaret Thatcher. Fot. East News

Margaret Thatcher kontra królowa Elżbieta II: dwie najpotężniejsze kobiety w Wielkiej Brytanii w pojedynku na śmierć i życie

Konflikt Żelaznej Damy i królowej Wielkiej Brytanii to jeden z najważniejszych wątków czwartego sezonu „The Crown”.
Magdalena Żakowska
17.11.2020

Między 1979 a 1990 rokiem Margaret Thatcher i królowa Elżbieta były najpotężniejszymi kobietami w Wielkiej Brytanii. Obie były żonami, matkami i pełniły dwie najbardziej odpowiedzialne funkcje publiczne. Teoretycznie razem, łącząc siły, mogłyby zdziałać więcej, ale znienawidziły się od pierwszego wejrzenia. A potem, przez ponad dekadę, prowadziły cichą wojnę – zarówno na polu politycznym, jak i prywatnym.  Królowa Elżbieta regularnie upokarzała Thatcher, podkreślając jej robotnicze pochodzenie i podrzucając prasie kompromitujące jej decyzje informacje. Thatcher z kolei zrobiła wszystko, aby osłabić znaczenie polityczne korony i przyczyniła się do wzrostu znaczenia imperium medialnego Ruperta Murdocha, który z plotek na temat rodziny królewskiej uczynił swój model biznesowy (szczególnie wtedy, kiedy rozpadło się małżeństwo księcia Karola i Diany ). Historię ich burzliwego konfliktu pokazuje czwarty sezon serialu „The Crown”, a przy okazji oglądamy  spektakularny pojedynek dwóch wybitnych brytyjskich aktorek: Olivii Colman (Elżbieta II) i Gillian Anderson (Margaret Thatcher) . Do tej pory królowa Elżbieta nie miała w serialu równej sobie przeciwniczki . Bo złośliwie dygała Margaret Thatcher była jednym z najbardziej kontrowersyjnych brytyjskich polityków XX wieku. Z jednej strony wyprowadziła swój kraj z kryzysu gospodarczego i doprowadziła do zwycięstwa w wojnie o Falklandy. Z drugiej strony była jedną z czołowych eurosceptyczek, prowadziła twardą politykę gospodarczą, kompletnie nieczułą na kwestie społeczne i socjalne, a jej nieprzejednana, okrutna polityka wobec strajkujących więźniów z IRA (dziesięciu z nich zagłodziło się na śmierć) i protestujących górników sprawiły, że na zawsze zostanie już zapamiętana jako Żelazna Dama....

Czytaj dalej