Tajemnica śmierci Natalie Wood – w końcu wyjaśniona?
Natalie Wood i Robert Wagner z córkami Natashą i Courtney/ HBO

Tajemnica śmierci Natalie Wood – w końcu wyjaśniona?

W filmie HBO mąż legendarnej aktorki Natalie Wood, Robert Wagner, podejrzewany o jej zamordowanie, po raz pierwszy opowiada o wydarzeniach tamtej tragicznej nocy.
Anna Zaleska
08.05.2020

Był niedzielny poranek po Święcie Dziękczynienia. Natasha Gregson Wagner miała jedenaście lat, nocowała u przyjaciółki. Gdy rano się obudziła, usłyszała włączone radio. W wiadomościach podawano informację, że niedaleko wybrzeża Cataliny znaleziono ciało jej mamy, Natalie Wood. Po powrocie do domu położyła się w jej łóżku. Wciąż wierzyła, że nic poważnego się nie stało. Może mama jest tylko ranna? Złamała nogę? Ale gdy wrócił jej ojczym Robert Wagner, kiedy zobaczyła jego wyraz twarzy, wszystko stało się jasne.

Od takiej poruszającej opowieści 49-letniej dziś Natashy Gregson Wagner zaczyna się film dokumentalny „Historia Natalie Wood. Pociecha w tym, co było”, który właśnie miał premierę na HBO. Blisko czterdzieści lat po tamtych wydarzeniach córka legendarnej aktorki jeszcze raz do nich wraca. Przede wszystkim po to, by na zawsze zakończyć spekulacje na temat tragicznej śmierci jej matki. Pierwsze dochodzenie wykazało, że na Catalinie doszło do tragicznego wypadku. Sprawę zamknięto. Ale gdy w 2011 roku kapitan jachtu Dennis Davern wydał książkę, w której o śmierć Natalie Wood obwinił jej męża, Roberta Wagnera, temat powrócił. W filmie dziewięćdziesięcioletni dziś Wagner po raz pierwszy publicznie opowiada o wydarzeniach tamtej nocy. „Cieszę się, że mogę z tobą porozmawiać o mojej mamie, o wszystkich dobrych i złych chwilach”, zaczyna rozmowę Natasha.

Czytaj też: Rita Hayworth: piękna, utalentowana, nieszczęśliwa. Wychodziła za mąż pięć razy, zmarła w samotności

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Natalie Wood i Robert Wagner: złota para Hollywood

Uchodzili za jedną z „królewskich par” Hollywood. Oboje grali w filmach od najmłodszych lat. Natalie Wood zadebiutowała jako pięciolatka. Na oczach milionów dorastała, z grzecznej dziewczynki z warkoczami zmieniając się w zbuntowaną nastolatkę („Buntownik bez powodu”), a potem w piękną kobietę. Roberta Wagnera po raz pierwszy zobaczyła, gdy miała dziesięć lat, on osiemnaście. Po roli księcia Valianta w „Niezłomnym wikingu” był bożyszczem nastolatek. Natalie miała wtedy powiedzieć do swojej mamy, że jak dorośnie, wyjdzie za niego za mąż. Spotkali się osiem lat później, zaprosił ją wtedy na premierę swojego filmu, rok później się oświadczył.

Natalie Wood i Robert Wagner, pierwszy ślub / HBO

Występowali razem na ekranie, byli na mnóstwie okładek magazynów, w programach telewizyjnych opowiadali o swoim związku. Dwoje pięknych, czarujących, zakochanych w sobie ludzi. Ale po dwóch latach w ich małżeństwie zaczęło się coś psuć. Wagner wspomina, że presja bycia idealną parą stała się trudna do zniesienia. Ale był też inny problem.

Kariera Natalie nabierała tempa – występ w filmie Elii Kazana „Wiosenna bujność traw”, wkrótce potem „West Side Story”, które zrobiły z niej ikonę młodych Amerykanek… Kolejne poważne wyzwania i duży stres sprawiały, że Natalie była wyczerpana. Tymczasem w Robercie Wagnerze narastała frustracja, bo jego kariera wyhamowała. Zdecydował się wyjechać do Europy, Natalie nie chciała. Rozstali się, ona miała romans z Warrenem Beatty, potem następne. Wagner się ożenił, miał dzieci. Kilka lat później Natalie również wyszła za mąż – za Richarda Gregsona. Na świat przyszła Natasha, ale małżeństwo szybko zaczęło się sypać. Gdy Richard wdał się w romans z sekretarką, Natalie wypędziła go z domu, wyrzucając jego rzeczy przez okno i wymieniając zamki.

Czytaj też: Grace Kelly i książę Rainier: bajkowy ślub i tragiczny koniec

Czuło się tam miłość i szczęście

„Jak to jest po raz drugi wziąć ślub z tym samym mężczyzną?”, pytano Natalie Wood w 1972 roku.  Po wielu latach od rozstania z pierwszym mężem spotkała go ponownie na przyjęciu. Znów między nimi zaiskrzyło. Zrozumieli, jak bardzo za sobą tęsknili. Tym razem ich związek było dużo bardziej udany. Dojrzalszy.

Natalie Wood z córką Courtney / HBO

Zaprzyjaźniona z rodziną Mia Farrow, która często u nich bywała – na przyjęciach gościli też Fred Astaire, Gregory Peck, Sean Connery, Laurence Olivier – wspominała, że ich dom był jak raj. „Czuło się tam miłość i szczęście”. Gdy w 1974 roku na świat przyszło ich pierwsze wspólne dziecko – Courtney, byli wniebowzięci. W dokumencie HBO wykorzystano wzruszające zdjęcia i filmy z domowego archiwum, ukazujące rodzinną sielankę: dwoje zakochanych, wpatrzonych w siebie ludzi i ich szczęśliwe dzieci. „Byłam dzieckiem miłości”, opowiada z uśmiechem Courtney. Córki zapamiętały rodziców, którzy ciągle się śmiali, przytulali, dawali sobie prezenty, uwielbiali wspólne wyprawy na jacht. Ale z czasem Natalie znów zaczęła pracować coraz więcej. Chciała grać role ważne i ciekawe. Jedną z nich był film „Burza mózgów” z Christopherem Walkenem.

Tragiczna noc

Co się wydarzyło 29 listopada 1981 roku na wyspie Catalina? Po powrocie z planu „Burzy mózgów” aktorka chciała spędzić weekend na jachcie z mężem i przyjaciółmi. Zaprosiła też Christophera Walkena. To właśnie ze względu na jego obecność inni goście nie dopisali. Krążyły plotki, że Natalie ma z nim romans, atmosfera była napięta. Robert Wagner przyznaje, że na jachcie wypili dużo alkoholu i doszło do gwałtownej kłótni między nim a Walkenem. Mówił mu, żeby odczepił się od jego żony.

Kiedy Natalie zniknęła? W pewnym momencie, gdy kładł się spać, zobaczył, że nigdzie je nie ma. Brakowało też pontonu. Zaczęli we dwóch jej szukać, na brzegu nikt jej nie widział. Wezwali straż przybrzeżną. Po kilku godzinach przyszła wiadomość, że ciało kobiety zostało znalezione w zatoce. Z raportu toksykologicznego wynikało, że miała we krwi sporo alkoholu, a także środek nasenny.

Czytaj też: Na pogrzebie Ludmiły Jakubczak tłum chciał zlinczować jej męża. Krzyczano: „Morderca”!

Wszyscy oddalibyśmy za nią życie

Czterdzieści lat po tym tragicznym poranku wszyscy występujący w filmie „Historia Natalie Wood. Pociecha w tym, co było” mówią o tych wydarzeniach z silnymi emocjami. Niektórzy nie potrafią powstrzymać łez. „Kiedy mama umarła, to jakby z balonu, który był naszym życiem, uciekło powietrze”, wspomina Courtney. Znajomi rodziny opowiadają, że Robert Wagner popadł wtedy w skrajną rozpacz, całymi dniami nie wstawał z łóżka. Wziął się w garść, gdy niania dziewczynek, wielka przyjaciółka domu, powiedziała: „Musisz wstać, dziewczynki boją się, że umrzesz”. Cała trójka przez lata próbowała poradzić sobie z żałobą, odzyskać kontrolę nad swoim życiem, wzajemnie się wspierać.

Śmierć Natalie Wood ekspert medyczny sklasyfikował jako „tragiczny wypadek w stanie lekkiego odurzenia”. Ale gdy w 2011 roku kapitan jachtu Dennis Daven obwinił Wagnera o śmierć żony, sprawę ponownie otwarto. Rok później zmieniono przyczynę zgonu z „przypadkowe utonięcie” na „utonięcie i inne nieokreślone czynniki”. Siostra Natalie, Lana Wood od dawna mówi o morderstwie i wzywa Roberta Wagnera, by „wreszcie powiedział całą prawdę”. „Jak się czujesz, gdy jesteś w kręgu podejrzeń?”, pyta ojczyma Natasha. „Wkurza mnie, że ktoś mógłby cię podejrzewać o przyczynienie się do śmierci mamy. Oddałbyś za nią życie”. „Wszyscy byśmy oddali za nią życie”, mówi Wagner.

Natasha Gregson Wagner zastanawia się, dlaczego na temat śmierci jej mamy ukazało się tyle kłamliwych, podłych historii. Odpowiedź jest prosta: mnóstwo ludzi na tej śmierci zarabiało. Tabloidy, wydawcy książek, stacje telewizyjne. Śmierć i tragedia zawsze „dobrze się sprzedają”. Film „Historia Natalie Wood. Pociecha w tym, co było” zrobiła z dwóch powodów: by oczyścić pamięć ojczyma, ale też w poczuciu, że śmierć mamy przysłoniła jej życie i dokonania. Powstał piękny dokument, wzruszający do głębi. I zachęcający, by wrócić po raz kolejny do „Buntownika bez powodu”, „West Side Story”, „Romansu z nieznajomym” czy „Wiosennej bujności traw”. Przywołane fragmenty filmów przypominają, jak znakomitą Natalie Wood była aktorką. Czy ten dokument raz na zawsze rozstrzyga wątpliwości? Można mieć obawy, że nieprzekonanych nie przekona.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Królowa Elżbieta II i książę Filip świętują rocznicę ślubu
PA Wire/PA Images/EAST NEWS

Filip skarżył się na wysokie libido Elżbiety, choć o jego miłosnych podbojach krążyły legendy

„Lilibet to jedyna rzecz na tym świecie, która jest dla mnie absolutnie prawdziwa. Moim celem jest połączenie nas w jedno” – pisał Filip w 1947 roku do matki swojej ukochanej. 20 listopada mijają 73 lata od ślubu księcia z młodziutką Elżbietą.
Hanna Szczesiak
20.11.2020

Gdy się poznali, Elżbieta była jeszcze dzieckiem. On miał wtedy 18 lat, ona – 13. Jak pisał historyk i królewski biograf Robert Lacy: „Jedną z najbardziej niezwykłych cech królowej jest to, że zakochała się i wyszła za mąż za pierwszego mężczyznę, jakiego kiedykolwiek poznała”. „Oczywiście, stwierdzenie to jest nieco na wyrost. Elżbieta poznała Filipa, ówczesnego księcia Grecji, w 1939 roku, kiedy ten był przystojnym kadetem marynarki wojennej w Dartmouth Naval College. Widywała go już wcześniej przy rodzinnych uroczystościach, ale to właśnie wtedy miała poczuć do niego miętę”, opisywał historię królewskiej pary Lacy. Córka króla i ubogi marynarz o reputacji lowelasa Nastoletnia Elżbieta całkowicie straciła głowę dla Filipa – powiesiła nawet przy łóżku jego oprawione zdjęcie. Mimo tytułu i nazwiska – Mountbatten – gdy Elżbieta wyjawiła rodzicom, co czuje do Filipa, szybko została sprowadzona na ziemię. Dla króla Jerzego VI Windsora i Królowej Matki Filip był niewykształconym młodzikiem bez grosza przy duszy. W dodatku brakowało mu ogłady, a jego siostry poślubiły hitlerowskich oficerów. Historie o jego miłosnych podbojach w kolejnych portach – w czasie II wojny światowej Filip służył jako oficer marynarki – nie pomagały w zjednaniu sobie przyszłych teściów. Choć dla króla Jerzego nawet ubrania młodego marynarza świadczyły o jego nieokrzesaniu, Elżbieta w końcu dopięła swego. Udało jej się przekonać ojca, by ten zaprosił Filipa do Sandringham na Boże Narodzenie. To wtedy ich uczucie rozkwitło na dobre, a 17-letnia wówczas Elżbieta w ramionach ukochanego sprawiała wrażenie ożywionej jak nigdy wcześniej. Oglądała z Filipem filmy, tańczyła przy dźwiękach gramofonu, a dla niego stawało się jasne, że wkrótce...

Czytaj dalej
Robert Downey Jr. i Susan Downey
East News

Robert Downey Jr. był na dnie, gdy poznał Susan. Ta miłość uratowała mu życie

Był rewelacyjny jako Sherlock Holmes, Dr Dolittle i oczywiście Iron Man. Ale tych roli by nie było, gdyby nie Susan, żona aktora. Robert Downey Jr. wie, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza swojej żonie. I okazuje jej to na każdym kroku.
Magdalena Żakowska
12.07.2020

Susan wyciągnęła Roberta Downeya Jra z dna uzależnienia, uzdrowiła i zorganizowała jego wielki powrót. Chyba największy powrót w historii Hollywood.  Robert Downey Jr. przez lata miał opinię niereformowalnego pijaka i narkomana. W więzieniu spędził rok. Dopiero Susan postawiła go do pionu. Aktor trzykrotnie próbował umówić się z nią na randkę. Bezskutecznie. Kiedy się w końcu zgodziła, miała jeden warunek: Robert musi być trzeźwy. Reżyser Guy Ritchie uważa ich za najpiękniejszą parę Hollywood. „Są jak dwie strony tej samej monety. Kochają się mimo przeciwieństw”. Chyba wszyscy zgodzimy się, że logo wytwórni filmowej znaczy coś więcej niż tylko logo. Trudno wyobrazić sobie MGM bez ryczącego lwa, DreamWorks Stevena Spielberga bez chłopca siedzącego na księżycu i łowiącego beztrosko ryby albo studio Pixar bez lampy skaczącej po „i”. Kiedy Robert Downey Jr. i jego żona Susan otwierali 10 lat temu własną wytwórnię, nie zastanawiali się długo. Ich logo to znak drogowy przedstawiający pacjenta zakładu psychiatrycznego w kaftanie i goniącą go pielęgniarkę. Trudno o lepszy symbol łączącej ich relacji.  Robert Downey Jr i Susan Downey – ta miłość była im pisana Poznali się na planie thrillera „Gothika” w 2003 roku. Robert Downey Jr. grał tam u boku Halle Berry. To była kolejna niewiele znacząca rola w jego dorobku. W Hollywood już wtedy wyprzedzała go reputacja człowieka i aktora, na którym nie można polegać. Dla Susan „Gothika” była jednak czymś więcej, pierwszym filmem, który samodzielnie produkowała dla wytwórni Silver Production, wielkim krokiem w karierze. Ostatnia rzecz, o której wtedy myślała, to związek ze słynącym z romansów przebrzmiałym gwiazdorem.  „Po raz pierwszy spotkaliśmy się w...

Czytaj dalej
Mat. prasowe

Oscarowe hity i serialowe nowości. Znamy lipcowe premiery na HBO

Lipiec na HBO to wiele serialowych nowości oraz kinowe hity, które warto nadrobić (albo sobie przypomnieć). W nadchodzących tygodniach czeka na nas m.in. szokujący serial „Obsesja zbrodni”oraz film „Aniołki Charliego” z Kristen Stewart.
Sylwia Arlak
29.06.2020

W nadchodzących tygodniach będzie gorąco, także w świecie filmowo-serialowym. Na HBO pojawi się  m.in. oczekiwany z niecierpliwością serial „Dom Grozy: Miasto Aniołów” – historia makabrycznego morderstwa, które wstrząsa Los Angeles. Ta produkcja to spin-off hitowego serialu „Dom Grozy”. Pierwszy odcinek obejrzymy już 3 lipca, kolejne odcinki będą pojawiały się w piątki. Z kolei już 12 lipca pojawi się miniserial „Quiz” o byłym wojskowym, który wygrał w nieuczciwy sposób milion funtów w popularnym teleturnieju. Cztery dni później na HBO zadebiutuje serial dokumentalny „Obsesja zbrodni”. To zapis dziennikarskiego śledztwa Michelle McNamary prowadzonego w sprawie brutalnego seryjnego mordercy i gwałciciela. Dalsze odcinki ekranizacji będą pojawiać się w czwartki. Nowości na HBO w lipcu: wracają starzy bohaterowie W lipcu na HBO zobaczymy też kolejne odcinki ulubionych seriali. Powróci „Wielka”, serial komediowy o losach Katarzyny Wielkiej, „Mogę cię zniszczyć”:  opowieść o dziewczynie, która po napaści seksualnej musi nauczyć się żyć na nowo oraz „Perry Mason”  opowiadający o najsłynniejszym adwokacie świata. Będą nowe odcinki piątego sezonu serialu „Billions”, w którym Paul Giamatii wciela się w rolę ambitnego prokuratora oraz trzeciego sezonu serialu dokumentalnego „Axios III” opowiadający o trendach kształtujących współczesny świat. Finałowy odcinek serialu „Jett” o złodziejce, którą po wyjściu z więzienia, przestępcy zmuszają do udziału w kolejnej kradzieży, obejrzymy 17 lipca. Pojawią się także wielkie hity kinowe. 4 lipca obejrzymy animację „Mój przyjaciel Ulfik” o małym chłopcu, który...

Czytaj dalej
Mat.prasowe

„Złoty Kompas”, „Gwiezdny pył”, „Labirynt fauna”. Dorośli też mają swoje magiczne opowieści

Kto powiedział, że baśnie zarezerwowane są tylko dla dzieci? Wszystkie, niezależnie od wieku, potrzebujemy odrobiny magii, która poruszy nasze serca i… wyobraźnię. Szukajcie jej na małym i wielkim ekranie.
Sylwia Arlak
10.06.2020

Księżniczki, potwory, ożywające przedmioty i magiczne zwierzęta. Nawet jeśli już dawno osiągnęłyśmy pełnoletniość, wszystkie tęsknimy za światem, w którym wszystko jest możliwe. I odrobinę łatwiejsze. W baśniach dobro zawsze wygrywa nad złem. Po dramatycznych wydarzeniach zawsze wychodzi słońce. Oderwijcie się od codziennych obowiązków. Zabieramy was w daleką podróż. Oto pięć najpiękniejszych baśni dla dorosłych.  1. „Złoty Kompas” W „Złotym Kompasie” filmie wyreżyserowanym przez Chrisa Weitza poznajemy osieroconą przez rodziców dziewczynkę imieniem Lyra (Dakota Blue Richards). Życie bohaterki zmienia się nie do poznania, gdy chłopiec imieniem Roger (Ben Walker), z którym się wychowuje, zostaje porwany. Musi porzucić swoje nudne, uporządkowane życie i ruszyć mu na ratunek. Choć wie, że nie będzie łatwo (chłopca porwały niebezpieczne postaci zwane „grobalami”), przed wyjazdem dostaje w swoje ręce niezwykłe urządzenie. Aletheiometr to czytnik, który odpowiada na każde zadane mu pytanie. W ekranizacji pierwszej części popularnej trylogii fantasy Philipa Pullmana „Mroczne Materie”, jest wszystko. Wciągają opowieść. Magiczne przedmioty i zwierzęta — dajmony (każdy bohater posiada własnego, jest z nim związany niewidzialną więzią) i pancerne niedźwiedzie, upiory oraz czarownice. Klasyczna walka dobra ze złem. To produkcja nakręcona z prawdziwym rozmachem i dbałością o szczegóły. Jeśli dodać do tego takie nazwiska jak Nicole Kidman, Daniel Craig, Eve Green i Ian McKellen mamy gotowy przepis na wieczór.  Film „Złoty Kompas” obejrzycie na Netfliksie. 2. „Gwiezdny pył” Nie mniej imponująco wygląda obsada „Gwiezdnego pyłu”. Claire Daines, Michelle Pfeiffer, Sienna Miller i Robert De Niro to gwarant udanej...

Czytaj dalej