
Wampir, superbohater, czuły kochanek. 10 ról, za które kochamy Toma Cruise’a!
Toma Cruise’a albo się kocha, albo nienawidzi. Jedni twierdzą, że w każdym filmie pokazuje tę samą twarz. Nie mogą nadziwić się, co widziały w nim najpiękniejsze aktorki na świecie (był związany m.in. z Nicole Kidman i Katie Holmes). Inni nie wyobrażają sobie takich filmów, jak „Rain Man”, „Top Gun” i „Mission Impossible” bez jego udziału. Trzy razy nominowany do Oscara i dwa razy do Złotych Malin, czyli anty-Oscarów (poza nominacjami, dwukrotnie „wygrał” statuetkę) od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych aktorów Hollywood.
1. „Rain Man”
„Rain Man” to jedna z najciekawszych produkcji w filmografii Toma Cruise’a. Charlie, którego gra, jest karierowiczem, który nikogo nie kocha poza samym sobą. Kiedy dowiaduje się o śmierci ojca, z którym od lat nie utrzymywał kontaktu, wraca w rodzinne strony. Z testamentu dowiaduje się, że ma autystycznego starszego brata (pierwowzorem postaci był sawant, Kim Peek: Amerykanin, który znał na pamięć ok. 8 tys. książek oraz nazwy wszystkich dróg w USA i w Kanadzie). Trudna relacja, jaką zbudują bohaterowie, ma piękny, wzruszający finał. Jack Nicholson może żałować, że odrzucił rolę chorego Raymonda – fenomenalny Dustin Hoffman otrzymał za nią Oscara. „Rain Man” zgarnął łącznie cztery najważniejsze statuetki w świecie filmu.
2. „Oczy szeroko zamknięte”
„Oczy szeroko zamknięte” to najbardziej zmysłowa produkcja w karierze reżysera Stanleya Kubricka i aktora Toma Cruise’a. Alice Harford (Nicole Kidman) i William Harford (Cruise) są młodym małżeństwem (Kidman i Cruise też byli już w tym czasie zaobrączkowani). Pewnego dnia Alice wyznaje pod wpływem narkotyku, że fantazjowała kiedyś o grze erotycznej z innym mężczyzną. William nie chcąc pozostać jej dłużny, wybiera się na nocną eskapadę. „Oczy szeroko zamknięte” to thriller erotyczny o kryzysie małżeńskim, ale w filmie nie brakuje też wątków kryminalnych. Co ciekawe, Kubrick nakręcił najdłuższą nieprzerwaną scenę filmową (ujęcie na balu), która znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa.
3. „Vanilla Sky”
Mówi się, że powodem rozwodu Kidman i Cruise’a był brak porozumienia co do tego, w jakiej wierze należy wychowywać dzieci. Kidman była za wiarą katolicką, Cruise — scientologiczną. Ale nie tylko. Na planie „Vanilla Sky” aktor nawiązał romans z piękną Penelope Cruz. Film opowiada historię Davida, który po wspólnie spędzonej nocy zakochuje się w dziewczynie przyjaciela. Kiedy dowiaduje się o tym jego obecna partnerka Julianna (Cameron Diaz), dostaje ataku histerii. Dochodzi do wypadku, w którym dziewczynie ginie. David wychodzi ze zdarzenia z oszpeconą twarzą. W 2010 roku brytyjska gazeta „The mirror” umieściła „Vanilla Sky” na pierwszym miejscu w rankingu na najbardziej niezrozumiałe filmy wszech czasów.
4. „Wywiad z wampirem”
To był film (nakręcony na podstawie książki Anne Rice pod tym samym tytułem), który właściwie od początku był skazany na sukces. Brad Pitt, Tom Cruise, Kristen Dunst, Antonio Banderas w obsadzie to spełnienie snu większości twórców. I choć aktorzy otrzymali za swoje role wiele prestiżowych nagród (m.in. grany przez Cruise'a wampir Lestat zajął pierwsze miejsce w rankingu najlepszych wampirów w historii kina sporządzonym w 2009 roku przez „Entertainment Weekly”), nie wszyscy byli zachwyceni. Pitt i Cruise wygrali Złotą Malinę dla najgorszej ekranowej pary. „Wywiad z wampirem” to historia Louisa (Pitt), który kiedyś był zwykłym człowiekiem. Gdy podczas porodu umiera jego ukochana żona, bohater załamuje się i traci chęci do życia. Wówczas przychodzi do niego wampir Lestat (Cruise), który chce uczynić go nieśmiertelnym. Znani aktorzy są tu nie do poznania: podobno Cruise był poddawany charakteryzacji, której wykonanie zajmowało ponad trzy i pół godziny dziennie.
5. „Magnolia”
„Magnolia” to dzień z życia mieszkańców San Francisco. Poznajemy m.in. chorego na raka starszego pana, kobietę, która jest ślepo zapatrzona w swojego męża i inteligentnego chłopca, który szuka uwagi ze strony ojca. Wątki przeplatają się, a każdy z dziewięciu bohaterów poszukuje tego samego — miłości, akceptacji i poczucia sensu. To opowieść o ludzkich rozterkach i smutkach, ale również o nadziei, optymizmie i woli życia. Obok Cruise’a (który za swoją rolę Franka T.J. Mackeya otrzymał nominację do Oscara), w „Magnolii” wystąpiła Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman i Felicity Huffman.
6. „Jerry MacGuire”
Cyniczny i samolubny bohater filmu „Jerry MacGuire” (Cruise) ma wszystko. Jest przystojny, bogaty, wpływowy, odnosi kolejne sukcesy, jako agent sportowy i chodzi z atrakcyjną dziewczyną. Kiedy otwarcie skrytykuje bezmyślną pogoń za karierą i pieniędzmi, traci wszystko. To dla niego szansa na nowe życie. Choć tytułowa rola była napisana z myślą o Tomie Hanksie, Cruise sprawdził się na tyle dobrze, że otrzymał za nią nominację do Oscara.
7. „Ostatni Samuraj”
„Ostatni Samuraj” opowiada historię żołnierza-weterana wojny secesyjnej, Nathana (Cruise), który pod koniec 1876 roku przypływa do Japonii. Mężczyzna ma zadanie szkolić żołnierzy potężnego cesarza Mutsuhito. W filmie nie brakuje hollywoodzkiego patosu, ale to przede wszystkim epicka opowieść z rozmachem. Cruise’owi tak bardzo zależało na roli, że spędził rok, ucząc się prawidłowej walki z mieczem. Nie zrezygnował ze zdjęć nawet po dramatycznej sytuacji na planie. W jednej ze scen mechaniczny koń, na którym siedział, zespół się i nie upadł, jak było zaplanowane. Aktor Hirotuki Sanada, której w tej scenie posługiwał się prawdziwym mieczem, niemal dźgnął nim Cruise’a.
8. „Raport mniejszości”
„Raport mniejszości” Stevena Spielberga to futurystyczny świat (produkcja przenosi nas do Waszyngtonu i roku 2054), w której nie ma już morderstw i innych przestępstw. Specjalny oddział policji dzięki trzem jasnowidzom jest w stanie zapobiec niepopełnionym jeszcze zbrodniom. Jej członkowie wyłapują na czas potencjalnych przestępców. Pewnego dnia typują do odstrzału szefa grupy, Johna Andertona (Cruise). Mężczyzna rozpoczyna szalony wyścig z czasem, ma tylko 36 godzin, aby ocalić własne życie. Scenariusz „Raportu mniejszości” jest oparty na opowiadaniu Philipa Dicka pod tym samym tytułem. Cruise’owi w filmie partneruje m.in. Colin Farell i Max von Sydow.
9. „Mission Impossible”
Serię „Mission Impossible” zna chyba każda miłośniczka i miłośników filmów sensacyjnych. To pierwsza produkcja w USA, która została wyświetlona w ponad 3000 kin. W filmie poznajemy Ethana Hunta (Cruise), tajnego agenta wrobionego w śmierć członków swojego zespołu. Bohater musi uciekać przed rządowymi zabójcami i jednocześnie zdemaskować zdrajcę. Pierwsza część serii ujrzała światło dzienne w 1966 roku (najnowsza, siódma część wyjdzie w przyszłym roku). I choć efekty specjalne mocno się zestarzały, jest tu i akcja i sensacja i elementy kina szpiegowskiego. Udane kino rozrywkowe (dostępne na Netfliksie), które po latach możemy oglądać bez cienia wstydu.
10. „Wojna światów”
W „Wojnie światów” poznajemy Raya (Cruise), który z dwójką dzieci u boku, robi wszystko, aby przetrwać inwazję kosmitów na Ziemię. Na wszystkie wydarzenia patrzymy oczami trójki głównych bohaterów. Widzimy, do czego zdolni są ludzie w obliczu zagłady. Film Stevena Spielberga inspirowany powieścią Herberta G. Wellsa pod tym samym tytułem (uważaną za jedną z najważniejszych pozycji w historii światowej literatury), zarobił na całym świecie prawie 600 milionów dolarów. Co ciekawe, w epizodycznych rolach teściów głównego bohatera pojawił się Gene Barry oraz Ann Robinson, czyli gwiazdy głośnej ekranizacji „Wojny światów” Byrona Haskina z 1963 roku.