
Sukces Agnieszki Holland. Reżyserka została prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej
Kilka lat temu Agnieszka Holland odpowiedziała na łamach „Urody Życia” na pytanie, co by zrobiła, gdyby została polityczką. Choć polityką się nie zajęła, została prezydentką.
Czytaj także: Agnieszka Holland: „Gdybym była stwórcą...”
Agnieszka Holland objęła stanowisko prezydenta EFA
W środę 9 grudnia Europejska Akademia Filmowa podała informację, że Agnieszka Holland zastąpi Wima Wendersa na stanowisku prezydenta Akademii. W latach 2014-2019 reżyserka była przewodniczącą Rady Europejskiej Akademii Filmowej. Wenders pełnił funkcję prezydenta od 1996 roku.
„Te czasy są pełne wyzwań i aby zachować twórczą siłę niezależnego kina i zaangażowanie naszej publiczności, musimy wykorzystać całe nasze doświadczenie i wyobraźnię” – powiedziała Holland w komunikacje cytowanym przez Akademię. „Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania i jestem szczęśliwa, że biorę w tym udział” – dodała.
Tuż po ogłoszeniu tej informacji posypały się gratulacje. Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, napisał na Twitterze: „Gratuluję Pani Agnieszce Holland objęcia prestiżowej i ważnej funkcji prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej”.
Czytaj też: Jan Komasa, reżyser „Hejtera” i „Bożego ciała” szczerze o życiu po sukcesie
Europejska Akademia Filmowa – działanie
Europejska Akademia Filmowa (EFA), początkowo funkcjonująca jako Europejskie Stowarzyszenie Filmowe, została założona w 1988 roku przez słynnego szwedzkiego reżysera i scenarzystę Ingmara Bergmana (pierwszego prezydenta) oraz 40 innych europejskich reżyserów. Od początku działania misją EFA było promowanie europejskiej kinematografii.
Akademia przyznaje Europejskie Nagrody Filmowe (ENF), które do 1997 roku nazywano Felixem. Pierwszym laureatem ENF był polski reżyser Krzysztof Kieślowski.