Sophia Loren i Carlo Ponti – ich miłość potępił Watykan, jego za bigamię ścigał sąd. Byli razem 40 lat
East News

Sophia Loren i Carlo Ponti – ich miłość potępił Watykan, jego za bigamię ścigał sąd. Byli razem 40 lat

Ich związek bulwersował, nikt nie wierzył, że im się uda. Wbrew temu ich miłość trwała 40 lat. Po śmierci Carla Pontiego, Sophia Loren powiedziała: „Nigdy nikogo nie pokocham tak, jak kochałam jego”.
Sylwia Arlak
16.09.2020

Sophia Loren bała się, że powtórzy los swojej matki – Romilda Villani też była piękną, aspirującą aktorką, która wpadła w oko bogatemu mężczyźnie z dobrej, włoskiej rodziny. Ale chociaż urodziła mu dwójkę dzieci, nigdy nie wziął z nią ślubu. Gdy znalazł sobie nową kobietę, zapomniał o niej i swoich córkach. Romilda, pozbawiona środków do życia, żebrała na ulicach, żeby wykarmić córki. Przez lata żyły w ubóstwie. Sophia Loren nigdy nie wybaczyła tego swojemu biologicznemu ojcu.

Ale Carlo Ponti, choć żonaty i z dwójką dzieci, w oczach Sophii był ideałem. „Przy nim czułam się stabilnie w świecie, który był niepewny i wydawał się wciąż wirować” — mówiła lata później w jednym z wywiadów.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

To on zrobił z Loren międzynarodową gwiazdę

Poznali się podczas konkursu piękności. 16-letnia Sophia była jedną z kandydatek, włoski reżyser i producent filmowy 37-letni Carlo Ponti, sędzią. Tuż po konkursie, zaprosił ją na spacer. Zaproponował, by następnego dnia spotkali się w jego biurze, gdzie będą mogli na spokojnie porozmawiać. Od kiedy tylko ją ujrzał, wiedział, że dziewczyna z taką urodą i charyzmą na pewno znajdzie miejsce branży. Sophia natychmiast się zgodziła. Starszy mężczyzna imponował jej wiedzą i doświadczeniem. Chciała go lepiej poznać, choć dobrze wiedziała, że jest żonaty z piękną prawniczką Giulianą Fiastri, z którą ma  dziecko.

Ponti chciał uczynić z młodej dziewczyny międzynarodową gwiazdę. „On razu wiedziałem, że jest kimś niezwykłym. Bił od niej niezwykły blask” — przyznał lata później. To dzięki niemu Sophia zaczęła statystować w filmach i zmieniła nazwisko na bardziej światowe. W gabinecie uznanego producenta wisiał plakat znanej aktorki Marty Toren. Ponti zmienił jedną literę i tak stworzył Sophię Loren.

Czytaj też: Sophia Loren: dorastała w biedzie, siedziała w areszcie i oburzyła władze Watykanu

Sophia Loren
East News

To on załatwił jej pierwsze role we włoskich niszowych produkcjach. Dzięki niemu dostała angaż przy amerykańskim filmie „Quo Vadis”. Choć nie wypowiada w nim żadnej kwestii i nie została wymieniona w napisach końcowych, uwierzyła, że może jej się udać również za granicą.

Długo spotykali się potajemnie. On przyznał lata później: „Gdy ją ujrzałem, nie mogłem od niej oderwać wzroku, a potem wszystko, co robiłem, robiłem z myślą o niej”. Ona podkreślała w jednym z późniejszych wywiadów: „Ponieważ był żonaty, nie poczuwałam się do tego, żeby postawić go w sytuacji albo-albo, także dlatego, że w takim wieku, a miałam wówczas zaledwie 16 lat, nie można robić takich rzeczy”. W innym mówiła, że czuje się z nim, jak w domu. „Po spotkaniach z nim czułam spokój. Dlaczego? Bo mu ufałam” — dodała w rozmowie z dziennikarzem „The Telegraph”.

Drugie dziecko Pontiego i Fiastri urodziło się w 1953 roku. W tym samym roku producent filmowy oświadczył się Sophii. Nie mogła uwierzyć w swoje szczęście. 

Nagła decyzja o ślubie nie wzięła się znikąd. Ponti był zazdrosny, bo w życiu jego ukochanej pojawił się inny mężczyzna. I to nie byle jaki, bo sam Cary Grant. Hollywoodzki aktor i Loren poznali się na planie filmu „Duma i pasja”. 53-letni Grant był przystojny, kontaktowy, a przede wszystkim… wolny. Obsypywał aktorkę komplementami, kupował kwiaty, zamawiał na plan pyszne kolacje dla dwojga i pomagał Włoszce w lekcjach angielskiego. „Fascynujący mężczyzna o ciepłym i jednocześnie tkliwym spojrzeniu. Sprawił, że na planie czułam się bezpiecznie. Dla mnie, mierzącej się z bardzo ważną próbą w superprodukcji, mówienie po angielsku było dodatkową trudnością i stresem. Cary był bardzo pomocny” — mówiła o ich wspólnej pracy na planie.

Sophia nie miała łatwego wyboru. Kochała Pontiego, ale i Grant nie był jej obojętny. Wdali się w romans, ale kiedy Brytyjczyk poprosił ją o rękę, odmówiła. „Cary należał do innego świata w Ameryce. Czułam, że ja do niego nigdy nie będę pasować” — tłumaczyła w wywiadzie dla „The Telegraph”, a w innym dodała: „Miałam 23 lata. Nie mogłam poślubić gwiazdy z innego kraju i opuścić Carlo. Nie miałam ochoty na tak wielki krok”. W filmie „Duma i pasja” wzięli ślub (wówczas aktorka po raz pierwszy i ostatni w życiu założyła białą suknię ślubną i miała tradycyjny ślub), prywatne zostali przyjaciółmi (to Grant poinformował Loren o tym, że otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki w filmie „Dwie kobiety” w 1962 roku; była pierwszą aktorką, która zdobyła wyróżnienie w filmie obcojęzycznym).

Po latach Loren ujawniła, że odrzuciła zaloty również innego hollywoodzkiego amanta. Marlon Brando rzucił się na nią podczas kręcenia „Hrabiny z Hongkongu” w 1967 roku. „Nagle położył na mnie ręce. Odwróciłam się spokojnie i powiedziałam: »Nie waż się nigdy więcej tego robić. Nigdy więcej«”.

Sophia Loren
East News

Wielka miłość i… wielkie kłopoty

Chociaż Ponti rozwiódł się z pierwszą żoną, w świetle włoskiego prawa nadal pozostawał jej mężem. W czasie, kiedy Loren i Ponti byli zaręczeni, we Włoszech nie obowiązywały jeszcze rozwody cywilne. Jedyną możliwością było unieważnienie związku przed trybunałem kościelnym – a to właściwie było nieosiągalne dla pary z dwójką dzieci. Loren i Ponti nie mogli więc pokazywać się razem w miejscach publicznych ani razem zamieszkać. Gdyby obnosili się ze swoim uczuciem, producent mógłby zostać oskarżony o cudzołóstwo i bigamię.

Żeby obejść prawo, Ponti i Loren pobrali się w Meksyku w 1957 roku, przez pośredników. Reprezentowało ich dwóch prawników, którzy podpisali dokumenty. Ale związek nie był legalny we Włoszech, Ponti stał się więc bigamistą. Po ich ślubie Watykan, poprzez gazetę „L'Osservatore Romano”, okrzyknął parę grzesznikami. Wykluczono ich z Kościoła. O tej pory nie mogli przystępować do spowiedzi i komunii.

Czytaj też: Elżbieta Dzikowska o Tonym Haliku: „Nie żałuję ani jednego dnia z nim”

Co gorsza, do włoskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o bigamii Pontiego (za co groziło od roku do pięciu lat pozbawienia wolności). Ślub trzeba było unieważnić – w innym przypadku Ponti, jeśli by się tylko pojawił we Włoszech, trafiłby do więzienia. Unieważnienie udało się uzyskać dopiero po pięciu latach.

Loren i jej ukochany wciąż jednak szukali sposoby, aby legalnie zostać małżeństwem. W końcu — aby obejść włoskie przepisy — zostali obywatelami Francji. Co ciekawe, rozwiązanie to podpowiedziała im Giuliana, poprzednia żona Pontiego. 

Carlo, świeżo mianowany francuski obywatel w kwietniu 1966 roku poślubił Sophię. W uroczystości we francuskim miasteczku Sevres uczestniczyło tylko kilku najbliższych przyjaciół. Zamiast białej sukni ślubnej Loren miała na sobie skromną żółtą sukienkę. 

Kariera Loren kwitła. Z ukochanym mężczyzną u boku, do szczęścia brakowało jej już tylko jednego — dzieci. Mimo wielu prób aktorka długo nie mogła zajść w ciążę. Udało się po kuracji u szwajcarskiego lekarza Huberta de Watteville'a. W 1968 roku w wieku 34-lat urodziła w Genewie syna Carlo Juniora. Cztery lata później na świat przyszło drugie dziecko pary, Eduardo. Starszy syn jest znanym dyrygentem, młodszy został reżyserem, scenarzystą i aktorem.

Loren odmawiała kolejnym reżyserom. Przez jakiś czas chciała poświęcić się rodzinie, z którą mieszkała w Szwajcarii. Sielanka trwała do czasu, gdy jej męża oskarżono o unikanie podatków, niewłaściwe wykorzystanie rządowych dotacji i nielegalny wywóz dzieł sztuki poza Włochy. Skazano go na cztery lata pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 24 mln dolarów. Ponti próbował dowieść, że jest niewinny, ale dopiero po ośmiu latach oczyszczono go ze wszystkich zarzutów. Loren też wpadła w kłopoty. Postawiono jej zarzut unikania płacenia podatków i skazano na 30 dni więzienia. Odbyła 17 dni kary i po latach udowodniła w sądzie, że jest niewinna.

Choć jemu przypisywano romans z aktorką Dalilą Di Lazzaro, a jej z lekarzem Etienne Emile Baulieu (tym samym, który wynalazł pigułkę wczesnoporonną), oboje temu zaprzeczali. Byli ze sobą przez 40 lat, aż do śmierci Pontiego w 2007 roku (reżyser zmarł w wieku 94 lat).

Kiedy po śmierci męża zapytano Sophię, czy jeszcze zwiąże się z kimś na poważnie, odpowiedziała: „Nigdy, bo nikogo nie pokocham tak, jak kochałam Carlo”.

Sophia Loren
East News

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
East News

Sophia Loren: dorastała w biedzie, siedziała w areszcie i oburzyła władze Watykanu

Jej kariera trwa już 70 lat! Otrzymała Oscara za rolę w „Matce i córce”, a także kolejną, honorową statuetkę za całokształt twórczości. Sophia Loren fascynuje kolejne pokolenia.
Sylwia Arlak
14.09.2020

Sophia Loren grała u najlepszych i z najlepszymi – m.in. z Gregorym Peckiem i Marlonem Brando. Nagradzano ją w Cannes i na innych europejskich festiwalach. Zdobyła dwa Oscary i znajduje się na 21. miejscu listy największych aktorek wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Oto, czego mogłyście nie wiedzieć o ikonie kina i stylu, Sophii Loren. Czytaj też: 10 najlepszych filmów z Marlonem Brando. „Ojciec chrzestny” i „Czas Apokalipsy” to pozycje obowiązkowe! 1. Sophia Loren była nieślubnym dzieckiem i dorastała w biedzie Sophia Loren urodziła się 20 września 1934 roku, jako nieślubna córka Riccarda Scicolonego i Romildy Villani. Jej ojciec, inżynier budownictwa pochodził z bogatej rodziny, matka była niespełnioną aktorką. Cztery lata po Sophii, urodziła im się druga córka — Anna Maria. Para schodziła się i rozchodziła, choć nigdy nie zamieszkała razem, aż w końcu rozstała się na dobre. Choć dwójka nieślubnych dzieci w katolickich Włoszech oznaczała skandal, Scicolone wziął ślub z inną kobietą, z którą także miał potem dwójkę dzieci. O córkach z poprzedniego związku bardzo szybko zapomniał. Sophia wychowywała się w slumsach pod Neapolem w małej nadmorskiej miejscowości Pozzuoli. Mieszkała w mieszkaniu babci z wieloma krewnymi. Brakowało miejsca, Sophia dzieliła łóżko z trzema innymi członkami rodziny, i pieniędzy. Matka przyszłej aktorki żebrała na ulicach o jedzenia. W szkole Sophię przezywano „wykałaczką” (była tak chuda) i śmiano się, że jest nieślubnym dzieckiem. 2. Do dzisiaj ma bliznę po odłamku bomby W czasie wojny, port w Pozuolii był częstym celem alianckich bombardowań. Podczas jednego z nalotów, kiedy Sophia uciekała do schronu, jeden z odłamków po wybuchu skaleczył ją w...

Czytaj dalej
catherine deneuve
East News

Catherine Deneuve: „Zawsze mówiłam to, co myślę”. Wyklęto ją, gdy przyznała, że miała aborcję

Catherine Deneuve w latach 70. była na ustach wszystkich, gdy publicznie oświadczyła, że dokonała aborcji. Podobnie jak wiele lat później, gdy skrytykowała niektóre z założeń ruchu #MeToo.
Sylwia Arlak
30.10.2020

Jedni nazywali Catherine Deneuve feministką, inni „czarownicą” albo jeszcze dostatniej — dziwką. Dla jednych była rewolucjonistką, a dla innych zdrajczynią narodu. W 1972 roku Catherine Deneuve, wraz z innymi Francuzkami podpisała się pod słynnym „Manifestem 343”. Nie tylko pokazała swoje wsparcie dla złagodzenia ustawy antyaborcyjnej, ale sama oświadczyła, że dokonała zabiegu. „Aborcja jest nielegalna i wiele zabiegów przeprowadza się w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia. Na temat tych milionów kobiet panuje zmowa milczenia. Oświadczam, że poddałam się aborcji – pisała. – Żądam prawa do niej […] Nie uważam tego za akt odwagi, dla mnie to kwestia uczciwości. Każdy powinien mieć prawo do swobodnego kierowania swoim życiem” — podkreślała. W tamtym czasie we Francji aborcję karano więzieniem. Manifest, którego tekst napisała pionierka feminizmu Simone de Beauvoir, zaczynał się od słów:  Każdego roku milion Francuzek poddaje się zabiegowi aborcji. Ryzykują zdrowie i życie, gdyż skazano je na dokonywanie aborcji w ukryciu, mimo iż sam zabieg przeprowadzony pod właściwą kontrolą lekarską należy do jednego z najprostszych. Francja milczy nad losem tych milionów kobiet. Oświadczam, że jestem jedną z nich. Oświadczam: Ja też usunęłam ciążę. Żądamy wolnego dostępu do środków antykoncepcyjnych. Żądamy prawa do aborcji. Manifest podpisało 343 znanych kobiet Francji. Konserwatyści ochrzcili ich wyznanie manifestem 343 suk lub nawet manifestem 343 dziwek.  Catherine Deneuve: 130 filmach u 60 reżyserów Catherine Deneuve zawsze była odważna. Chociaż jej rodzice byli aktorami, nie marzyła o błyskach fleszy. Na udział w jednym z castingów namówiła ją starsza siostra. Szybko okazało się, że jest stworzona do...

Czytaj dalej
East News

Paul Newman i Joanne Woodward: „Mam w domu stek. Dlaczego mam wyjść na hamburgera?”

Paul Newman i Joanne Woodward byli ze sobą ponad 50 lat. Ich pierwsze spotkanie nie zwiastowało jednak wielkiej miłości.
Sylwia Arlak
17.11.2020

On miał 28 lat, ona 22. Oboje pracowali nad broadwayowskim dramatem romantycznym „Piknik”. Paul Newman grał drugoplanową rolę, a Joanne Woodward była dublerką kobiecych postaci. W dniu, w którym się poznali, panował wyjątkowy — nawet jak na sierpień — upał. Woodward chciała schronić się w klimatyzowanym biurze swojego agenta. Gdy dotarła na miejsce, ze zdziwieniem odkryła, że ktoś już wcześniej wpadł na ten sam pomysł. On żonaty, ona zaręczona Kiedy spojrzała na Newmana, pomyślała, że wygląda jak „reklama lodów”. „Paul w jasnoszarym garniturze wyglądał nieskazitelnie. Zapamiętałam koszulkę, jego duże niebieskie oczy i mnóstwo kręconych włosów. I pomyślałam: »Fu! To jest obrzydliwe!«” — wspominała Woodward. Dla niej był po prostu ładną buzią. Newman wyznał lata później, że zakochał się w niej w chwili, gdy ją zobaczył. „Była nowoczesna i niezależna, podczas gdy ja byłem nieśmiały i trochę konserwatywny. Długo mi zajęło przekonanie jej, że nie jestem taki tępy, na jakiego wyglądałem” — miał powiedzieć aktor. Wiedział, jak działa na większość kobiet. „Po raz pierwszy zauważyłem to, kiedy kręciliśmy film »Hud, syn farmera« w Teksasie. Kobiety dosłownie próbowały przedrzeć się przez rygle w motelu, w którym się zatrzymałem. Na początku to bardzo łechce ego. Na początku. A potem zdajesz sobie sprawę, że mylą mnie z postaciami, które gram — postaciami stworzonymi przez pisarzy, którzy nie mają nic wspólnego z tym, kim jestem” — mówił. Czytaj też :  Andrea Bocelli i Veronica Berti: wielka miłość i życie jak z bajki Był wtedy jednak w związku. Z ówczesną żoną Jackie Witte miał troje dzieci. Woodward to nie przeszkadzało, bo w ogóle...

Czytaj dalej
Mat. prasowe

Richard Gere: buddysta, pianista, skandalista. Czego jeszcze o nim nie wiecie? 

Choć Richard Gere zadebiutował na ekranie 47 lat (!) temu i od tej pory zagrał w ponad 50 filmach, wciąż nie planuje emerytury. Co wiemy o tym zdolnym aktorze?
Sylwia Arlak
04.08.2020

Niedawno skończył 70 lat, ale nie myśli o przejściu na emeryturę. Od kiedy po raz pierwszy stanął na planie, czuje, że to jego miejsce. Ponad 50 zagranych ról, w tym główne role w takich hitach jak „Pretty woman”, „Lęk pierwotny”, „Zatańcz ze mną”, zagwarantowało mu miejsce wśród najsłynniejszych gwiazd Hollywood. Uwielbiają go fani, doceniają krytycy (ma na koncie m.in. Złotego Globa za film „Chicago”). A jednak dla wielu z nas wciąż pozostaje zagadką. Oto, czego mogłyście nie wiedzieć o amerykańskim aktorze. 1. Miał zostać muzykiem Nie planował zostać aktorem. Jako nastolatek uwielbiał gimnastykę i grę na trąbce i był w tym naprawdę dobry. Uczęszczał na University of Massachusetts Amherst, gdzie studiował filozofię. Dwa lata później rzucił szkołę, aby rozpocząć karierę muzyka. Jako profesjonalny pianista i kompozytor, lata później sam skomponował i zagrał utwór na pianinie w filmie „Pretty woman”. Jednak aktorstwo przyniosło mu największą satysfakcję. „Kiedy zacząłem grać, odkryłem, że to najlepszy sposób, w jaki mogę się komunikować” — mówił lata później. 2. Dla roli jest gotów na stuprocentowe poświęcenie Gere jest znany z tego, że angażuje się w swoją pracę na 100 procent. Do „Chicago” trenował przez pięć miesięcy stepowanie. Do roli Clifforda Irvinga w filmie „Blef” zgolił linię włosów, zrobiono mu trwałą ondulację, a nawet zmieniono wygląd nosa. 3. Został obwołany najseksowniejszym mężczyzną – dwukrotnie Jest doceniany za swoje role, ale też za swój wygląd. W 1999 roku magazyn „People” okrzyknął go najseksowniejszym mężczyzną. Kilka lat temu magazyn „Sixty and Me” przyznał mu tytuł...

Czytaj dalej