Sophia Loren dorastała w biedzie, siedziała w areszcie i oburzyła władze Watykanu. Czego jeszcze o niej nie wiecie?
East News

Sophia Loren dorastała w biedzie, siedziała w areszcie i oburzyła władze Watykanu. Czego jeszcze o niej nie wiecie?

Jej kariera trwa już 70 lat! Otrzymała Oscara za rolę w „Matce i córce”, a także kolejną, honorową statuetkę za całokształt twórczości. Sophia Loren fascynuje kolejne pokolenia.
Sylwia Arlak
14.09.2020

Sophia Loren grała u najlepszych i z najlepszymi – m.in. z Gregorym Peckiem i Marlonem Brando. Nagradzano ją w Cannes i na innych europejskich festiwalach. Zdobyła dwa Oscary i znajduje się na 21. miejscu listy największych aktorek wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Oto, czego mogłyście nie wiedzieć o ikonie kina i stylu, Sophii Loren:

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

1. Była nieślubnym dzieckiem i dorastała w biedzie

Sophia Loren urodziła się 20 września 1934 roku, jako nieślubna córka Riccarda Scicolonego i Romildy Villani. Jej ojciec, inżynier budownictwa pochodził z bogatej rodziny, matka była niespełnioną aktorką. Cztery lata po Sophii, urodziła im się druga córka — Anna Maria. Para schodziła się i rozchodziła, choć nigdy nie zamieszkała razem, aż w końcu rozstała się na dobre. Choć dwójka nieślubnych dzieci w katolickich Włoszech oznaczała skandal, Scicolone wziął ślub z inną kobietą, z którą także miał potem dwójkę dzieci. O córkach z poprzedniego związku bardzo szybko zapomniał.

Sophia wychowywała się w slumsach pod Neapolem w małej nadmorskiej miejscowości Pozzuoli. Mieszkała w mieszkaniu babci z wieloma krewnymi. Brakowało miejsca, Sophia dzieliła łóżko z trzema innymi członkami rodziny, i pieniędzy. Matka przyszłej aktorki żebrała na ulicach o jedzenia. W szkole Sophię przezywano „wykałaczką” (była tak chuda) i śmiano się, że jest nieślubnym dzieckiem.

2. Do dzisiaj ma bliznę po odłamku bomby

W czasie wojny, port w Pozuolii był częstym celem alianckich bombardowań. Podczas jednego z nalotów, kiedy Sophia uciekała do schronu, jeden z odłamków po wybuchu skaleczył ją w podbródek. Bliznę ma do dzisiaj. Co ciekawe, lata później jej siostra wyszła za pianistę jazzowego Romano, syna Benito Mussoliniego. Sophia nigdy nie zaakceptowała jej decyzji.

3. Wygrała konkurs piękności

Kiedy Sophia miała 14 lat, mama zgłosiła ją do konkursu piękności „Królowej morza i jej dwunastu księżniczek”. Dziewczynka miała na sobie sukienkę, którą jej babcia uszyła z różowych zasłon w salonie. Pomimo skromnego wyglądu została wybrana jako jedna z 12 księżniczek. Wygrała 35 dolarów i bilet do Rzymu.

4. Mało spektakularny debiut filmowy

W swoim debiucie filmowym w USA „Quo vadis”, Loren nie wypowiedziała ani jednej kwestii. Nie była nawet wymieniona w napisach końcowych. Z kolei w filmie „Duma i namiętność”, gdzie zagrała u boku Franka Sinatry i Cary’ego Granta, uczyła się swoich wersów ze ściągawki, na której angielskie słowa zapisano fonetycznie.

5. Odrzuciła jednego z amantów w Hollywood

30 lat starszy Cary Grant zakochał się w Loren bez pamięci. Obsypywał ją komplementami, kupował kwiaty, zamawiał kolacje dla dwojga i pomagał w nauce angielskiego. Fascynował ją, ale kiedy uklęknął i oświadczył się, powiedziała „nie”. „Cary należał do innego świata w Ameryce. Czułam, że ja do niego nigdy nie będę pasować” — tłumaczyła wiele lat później w wywiadzie dla „The Telegraph”. To podczas sceny ich ślubu z „Dumy i namiętności”, Loren po raz pierwszy i ostatni w życiu założyła białą suknię ślubną.

6. Oburzyła władze Watykanu

Ale to nie oznacza, że nie wyszła za mąż. Po raz pierwszy spotkała swojego przyszłego męża, Carla Pontiego, gdy miała 16 lat. 38-latek sędziował podczas kolejnego konkursu piękności, w którym brała udział. Carlo Ponti był uznanym producentem filmowym, mężem – i ojcem dwójki dzieci.

To dzięki niemu Sophia Loren zaczęła statystować w filmach – i zmieniła nazwisko. W gabinecie Pontiego wisiał plakat znanej aktorki Marty Toren. Ponti, szukając dla Sophii bardziej światowego nazwiska, zmienił jedną literę – na Loren. 

Spotykali się w sekrecie, a potem przez trzy lata byli zaręczeni. Pobrali się w Meksyku w 1957 roku, przez pośredników. Reprezentowało ich dwóch prawników, którzy podpisali dokumenty. Nie mogli wziąć ślubu w tradycyjny sposób. Ponti wciąż był żonaty (nie mógł się rozwieść przez restrykcyjne, katolickie włoskie prawo i prawo Watykanu).

Po meksykańskim ślubie Watykan poprzez gazetę „L'Osservatore Romano” nazwał  Pontiego i Loren, już wtedy coraz bardziej znaną, publicznymi grzesznikami i ogłosił, że para nie może przystępować do spowiedzi i komunii.  

Dodatkowo w 1962 roku włoski sąd chciał skazać Pontiego za bigamię (za co groziło nawet 5 lat więzienia), a Loren za pozostawanie w związku jako konkubina. Musieli unieważnić małżeństwo i wyjechać z kraju, gdzie (za zgodą prezydenta Georgesa Pompidou) zostali obywatelami Francji. Tam Ponti rozwiódł się z pierwszą żoną i poślubił Loren, z którą żył aż do swojej śmierci w 2007 roku. Para doczekała się dwójki dzieci.

Czytaj też: Od „Nagiego instynktu” po „Lolitę”. 10 filmów ocenzurowanych z powodu seksu

7. Siedziała 17 dni w więzieniu

W 1982 roku Loren wpadła w kolejne kłopoty. Tym razem postawiono jej zarzut unikania płacenia podatków. Skazano ją na 30 dni więzienia, ale odbyła 17 dni kary. Nigdy nie przyznała się do winy, a po latach dowiodła w sądzie, że miała rację. Jej męża oskarżono nie tylko o unikanie płacenia podatków, ale także o niewłaściwe wykorzystanie rządowych dotacji i nielegalny wywóz dzieł sztuki poza Włochy. Skazano go na cztery lata pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 24 mln dol. Dopiero osiem lat później oczyszczono go z zarzutów.

8. Prawie umarła od oparów gazu

Podczas kręcenia filmu „Legenda zaginionego miasta”, Loren zatrzymała się w małym hotelu z kuchenką gazową. Pewnej nocy wstała z łóżka z silnym bólem głowy i poczuła, że zaraz zemdleje. Udało jej się doczołgać do drzwi pokoju, ale zemdlała. Na szczęście kolega z planu, Rossano Brazzi był akurat na korytarzu i udzielił aktorce pomocy.

9. Świetnie gotuje

Loren jest nie tylko świetną modelką i aktorką, ale też utalentowaną szefową kuchni. Napisała trzy książki kucharskie z przepisami zawierającymi jej ulubione dania kuchni włoskiej. W 2003 roku zdobyła nagrodę Grammy za „najlepszy czytany album” „Piotra i wilka” Sergiusza Prokofiewa. Nagrała go wraz z Billem Clintonem i Michaiłem Gorbaczowem. W jednym z wywiadów przyznała też, że prowadzi osobisty dziennik, który pali pod koniec każdego roku.

10. Jest prawdziwą gwiazdą… reklam

Aktorka była twarzą wielu kampanii reklamowych. Promowała włoską szynkę, włoskiego operatora telefonii komórkowej, futra, perfumy sygnowane jej nazwiskiem, mydło Lux i… polskie makarony Malma.

11. Torowała Włoszkom szlaki w Hollywood

Za rolę w filmie włoskiego reżysera Vittotio De Silka „Matki i córki” otrzymała Oscara, jako druga Włoszka i pierwsza w historii aktorka za rolę w filmie nieanglojęzycznym. Ma lęk przed występowaniem na scenie, dlatego widzowie nigdy nie zobaczyli jej na deskach teatru.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Meryl Streep
Getty Images

Meryl Streep: „Pracuj ciężko, podbijaj świat, ale sama ugotuj zupę – to moje życiowe motto”.

Meryl Streep ma na swoim koncie 21 nominacji do Oscara! Konkurować z nią nie może nawet Jack Nicholson z 12 nominacjami. Kiedy odbierała Oscara za „Żelazną Damę”, powiedziała, że wszystko, co ceni najbardziej, dostała od męża: dzieci, rodzinę, prywatność.
Magdalena Żakowska
10.09.2020

Żyje z dala od Hollywood. Nie musimy ekscytować się plotkami z jej życia, by o niej pamiętać, wystarczą role: od „Kochanicy Francuza” do „Pożegnania z Afryką”, od „Wyboru Zofii” do „Mamma Mia!”. Wszyscy ją kochają i podziwiają. Meryl Streep – co to za fenomen? Ja jestem Pan, Bóg twój, stwórca nieba i ziemi. Stworzyłem ocean i niebo, słońce i gwiazdy. Jedną z tych gwiazd jest Meryl Streep, której pracę podziwiasz od czasu »Łowcy jeleni«. Ale nie wolno ci zapominać, że jej praca (granie w filmach) nie byłaby możliwa bez mojej pracy (stworzenia wszechświata)”. Tak zaczyna się nowy, uaktualniony o pojawienie się na świecie Meryl Streep, dekalog stworzony przez magazyn „New Yorker”. Nawet Pan Bóg zazdrości jej talentu i sławy! I nie można mieć do Boga pretensji, w końcu Meryl Streep to największa aktorka naszych czasów. Nie tylko dlatego, że ma na koncie 21 nominacji do Oscara i trzy zdobyte statuetki, rekordowe 32 nominacje do Złotego Globów i osiem zwycięstw. W ciągu 40 lat filmowej kariery grała u większości najlepszych reżyserów, a partnerowali jej znakomici aktorzy. Ale to, co ją wyróżnia spośród innych gwiazd kina, to jej niezwykły status. W wieku 72 lat wciąż prowadzi aktywne, pełne sukcesów życie zawodowe, ma czwórkę dzieci, a od 40 lat żyje w szczęśliwym małżeństwie. Jest pewna siebie, ale nie zarozumiała, sławna, ale skromna.  Meryl Strep: druga po Grecie Garbo Na firmamencie gwiazd można ją porównać z Catherine Deneuve czy Isabelle Huppert. Ale we Francji wielkie aktorki traktowane są jak skarby narodowe, z szacunkiem i delikatnością. Zarówno Huppert, jak i Deneuve zręcznie poruszają się między dużymi produkcjami i kinem artystycznym, między rolami ważnymi i błahymi, a ich wybory nie są...

Czytaj dalej
Kate Winslet
East News

Kate Winslet żałuje pracy z Polańskim i Allenem. „Muszę wziąć za to odpowiedzialność”

Nagrodzona Oscarem za rolę w „Lektorze” Kate Winslet, żałuje, że zdecydowała się zagrać w filmach Romana Polańskiego i Woody’ego Allena. Twórcy są oskarżani o molestowanie seksualne.
Sylwia Arlak
11.09.2020

Po jaką cholerę pracowałam z Woodym Allenem i Romanem Polańskim? To dla mnie niewyobrażalne, że ci ludzie byli przez lata tak bardzo cenieni przez branżę filmową. To jest cholerna hańba. Muszę wziąć odpowiedzialność za to, że u nich grałam” — mówi znana z „Titanica”, „Holiday” czy „Lektora” Kate Winslet w wywiadzie dla „Vanity Fair”. Kate Winslet zmienia zdanie? Aktorka zagrała w „Na karuzeli życia” u Allena i w „Rzezi” u Polańskiego. „Nie mogę cofnąć czasu. Zmagam się z wyrzutami sumienia, ale co nam pozostanie, jeśli nie będziemy w stanie mówić prawdy o tym wszystkim?” Czytaj też:  Meryl Streep: „Pracuj ciężko, podbijaj świat, ale sama ugotuj zupę – to moje życiowe motto”. Po premierze „Na karuzeli życia” aktorkę krytykowano za jej wypowiedź dotyczącą słynnych reżyserów. Mówiła, że współpraca z Polańskim i Allenem była dla niej „niezwykłym doświadczeniem”. Wówczas wolała nie myśleć o ciążących na nich oskarżeniach: „Jako aktor musisz odsunąć wszystkie myśli na bok i powiedzieć sobie: nie wiem, czy to prawda, czy fałsz”. Roman Polański został oskarżony w latach 70. o gwałt na 13-letniej dziewczynce. Polski reżyser jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości, odkąd uciekł z USA przed ogłoszeniem wyroku. Woody Allen miał w dzieciństwie molestować seksualnie swoją przybraną córkę, Dylan Farrow.

Czytaj dalej
Mat.prasowe

„Rebeka”. Wszystko, co warto wiedzieć o najnowszej adaptacji Netfliksa

Czy „Rebeka” Netfliksa przebije sukces produkcji Alfreda Hitchcocka?
Sylwia Arlak
09.09.2020

Najpierw, w 1938 roku była książka Daphne du Maurier. Dwa lata później film w reżyserii Alfreda Hitchcocka. W 1997 roku pojawił się dramat telewizyjny z udziałem Emilii Fox i Diany Rigg. Dzięki Netfliksowi „Rebeka” wróci w nowej odsłonie jesienią tego roku. „Rebeka” to jedna z najsłynniejszych książek brytyjskiej pisarki, a film Hitchcocka – jest jedną z najsłynniejszych adaptacji. Produkcja obrosła w wiele mitów i legend. Krążyły opowieści, że Laurence Olivier był zły, że do roli jego żony nie zaangażowano Vivien Leigh. Mówiło się, że bardzo źle traktował odtwórczynię tej roli, Joan Fontaine. Hitchcock podobno o tym wiedział, uznał jednak, że jeśli aktorka poczuje się osaczona, to będzie to tylko z korzyścią dla roli – emocje uwiarygodnią postać. Wmówił więc Joan, że wszyscy na planie nią gardzą. Niebezpieczne związki Dla tych z was, które nie znają fabuły — „Rebeka” koncentruje się na historii (opowiedzianej w retrospekcjach) młodej kobiety, która przybywa do posiadłości rodziny swojego nowego męża na angielskim wybrzeżu. Początki małżeństwa przyćmiewa wspomnienie zagadkowej śmierci pierwszej żony Maxima, Rebeki i otwarcie wyrażana wrogość jej oddanej gospodyni, pani Danvers. „Rebeka to film o agresywnych związkach. Pokazuje, jak władza może przechodzić z partnera na partnera. Główny bohater jest najgorszym z oprawców. Romantyk mógłby postrzegać go, jako kogoś nawiedzanego przez swoją przeszłość; realista widziałby go jako kogoś, kto jest niezdolny do kontrolowania swojej przeszłości, a konkretnie jego zmarłej żony, więc wybiera sobie na towarzyszkę życia, która nie sprawi mu kłopotu” — pisał „The Guradian” o filmie z 1940 roku. Czytaj też: Od „Nagiego...

Czytaj dalej