Richard Gere: buddysta, pianista, skandalista. Czego jeszcze o nim nie wiecie? 
Mat. prasowe

Richard Gere: buddysta, pianista, skandalista. Czego jeszcze o nim nie wiecie? 

Choć Richard Gere zadebiutował na ekranie 47 lat (!) temu i od tej pory zagrał w ponad 50 filmach, wciąż nie planuje emerytury. Co wiemy o tym zdolnym aktorze?
Sylwia Arlak
04.08.2020

Niedawno skończył 70 lat, ale nie myśli o przejściu na emeryturę. Od kiedy po raz pierwszy stanął na planie, czuje, że to jego miejsce. Ponad 50 zagranych ról, w tym główne role w takich hitach jak „Pretty woman”, „Lęk pierwotny”, „Zatańcz ze mną”, zagwarantowało mu miejsce wśród najsłynniejszych gwiazd Hollywood. Uwielbiają go fani, doceniają krytycy (ma na koncie m.in. Złotego Globa za film „Chicago”). A jednak dla wielu z nas wciąż pozostaje zagadką. Oto, czego mogłyście nie wiedzieć o amerykańskim aktorze.

Odetchnij, pokochaj, usłysz siebie. Życzenia na święta i 2021 rok od „Urody Życia”

1. Miał zostać muzykiem

Nie planował zostać aktorem. Jako nastolatek uwielbiał gimnastykę i grę na trąbce i był w tym naprawdę dobry. Uczęszczał na University of Massachusetts Amherst, gdzie studiował filozofię. Dwa lata później rzucił szkołę, aby rozpocząć karierę muzyka. Jako profesjonalny pianista i kompozytor, lata później sam skomponował i zagrał utwór na pianinie w filmie „Pretty woman”. Jednak aktorstwo przyniosło mu największą satysfakcję. „Kiedy zacząłem grać, odkryłem, że to najlepszy sposób, w jaki mogę się komunikować” — mówił lata później.

2. Dla roli jest gotów na stuprocentowe poświęcenie

Gere jest znany z tego, że angażuje się w swoją pracę na 100 procent. Do „Chicago” trenował przez pięć miesięcy stepowanie. Do roli Clifforda Irvinga w filmie „Blef” zgolił linię włosów, zrobiono mu trwałą ondulację, a nawet zmieniono wygląd nosa.

3. Został obwołany najseksowniejszym mężczyzną – dwukrotnie

Jest doceniany za swoje role, ale też za swój wygląd. W 1999 roku magazyn „People” okrzyknął go najseksowniejszym mężczyzną. Kilka lat temu magazyn „Sixty and Me” przyznał mu tytuł „najseksowniejszego mężczyzny po 60. roku życia”. Sam aktor nie przykłada wielkiej wagi do podobnych rankingów, nie ma też problemu z upływającym czasem. Na zdjęciach z ostatniego okresu widać, że jest całkowicie siwy: jego włosy są zupełnie białe. „Często jestem zmuszony farbować włosy do filmów, ale kiedy nie jestem na planie, stawiam na naturalność” — mówił w wywiadzie dla „Daily Mail”.

4. Jest buddystą

Gere wychował się w kościele metodystów, ale gdy miał dwadzieścia kilka lat, zainteresował się buddyzmem. W Indiach spotkał się z Dalajlamą XIV, którego Chiny oskarżają o dążenia do oderwania Tybetu od Chin, i został praktykującym buddystą szkoły tybetańskiej. Regularnie odwiedza Dharamsalę, siedzibę tybetańskiego rządu na uchodźstwie. W 1991 roku założył The Gere Foundation, która do dzisiaj zajmuje się sprawami humanitarnymi, a szczególną uwagę poświęca sprawom Tybetu. We wczesnych latach 80. wyjechał do Hondurasu, Nikaragui i Salwadoru. W krajach, w których toczyły się wojny, podróżował z lekarzami i odwiedzał obozy dla uchodźców.

5. Nie kryje niechęci do Chin

W 2008 roku wystąpił w kontrowersyjnej kampanii reklamowej Fiata pt. „The power to be different” (Potęga odmienności). W spocie widzimy Gere’a, który pokonawszy samochodem trasę z Hollywood do Tybetu, odciska w śniegu dłonie obok dłoni małego chłopca w stroju buddyjskiego mnicha (scena przypomina odciskanie dłoni w hollywoodzkiej alei gwiazd). Koncern oficjalnie przeprosił Chiny za telewizyjną reklamę, ale oznajmił, że jej nie wycofa. 

6. Został wyproszony z ceremonii rozdania Oscarów

To nie pierwszy raz, kiedy, jako buddysta, spotkał się z niezrozumieniem. W 1993 roku został wyrzucony z ceremonii Oscarów, po tym, jak wygłosił antychińskie przemówienie. Podczas oglądanej przez ponad miliard ludzi ceremonii protestował przeciwko gwałceniu praw człowieka w Tybecie. 

7. Wydano na niego nakaz aresztowania

Richard Gere nie ma zbyt wielu skandali na koncie, jednak szerokim echem odbiła się sprawa jego  niedoszłego aresztowania. W kwietniu 2007 r. sąd w miejscowości Jaipur (Indie) wydał na niego nakaz aresztu za pocałunek  z bollywoodzką aktorką Shilpą Shetty podczas akcji propagującej walkę z AIDS odbywającej się w New Delhi. I chociaż pocałunki były zupełnie niewinne: kilka cmoknięć w policzki – mieszkańcy Indii zareagowali masowymi protestami, a nawet doszło do palenia kukły z twarzą aktora. To dlatego, że Gere nie uszanował panującej w hinduskiej kulturze zasady, że publiczne pocałunki są niedopuszczalne. Na szczęście nakaz aresztowania cofnięto miesiąc później, więc aktor może bez obaw promować swoje filmy w Idiach.

8. W 2019 roku był w Polsce

Przyleciał do Warszawy na zaproszenie zespołu ds. Tybetu. Spotkał się z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską i rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Rozmawiali o równości, demokracji, prawach człowieka i przyszłości naszej planety. „Jestem pierwszy raz w Polsce i chcę dowiedzieć się, o czym myślą Polacy, jakie mają problemy. Mamy podobne problemy w USA” — mówił Gere.

9. Aktywnie działa na rzecz uchodźców

Na początku sierpnia 2019 roku był na pokładzie statku hiszpańskiej organizacji pozarządowej Proactiva Open Arms z ponad 160 uratowanymi uchodźcami. Przebywał tam z transportem pomocy humanitarnej. Statek przez wiele dni stał przy włoskiej wyspie Lampedusa i czekał na wpuszczenie do portu, bo prawicowy wicepremier Włoch i minister spraw wewnętrznych Matteo Salviniego nie zgadzał się na jego przyjęcie. 

Gere powiedział wtedy: „Pochodzę z miejsca, w którym panuje dziwna sytuacja polityczna. Prezydent wkłada wiele wysiłku w odczłowieczanie i demonizowanie ludzi. To się musi skończyć, wszędzie”.

10. Był trzy raz żonaty

Szeroko komentowane w mediach były wszystkie jego związki. W latach 1991-19915 Gere był żonaty z supermodelką Cindy Crawford. W 2002 roku poślubił modelkę i aktorkę Carey Lowell (para doczekała się syna Homera Jamesa Jigme Gere; nosi imię ojców Gere'a i Lowella oraz tybetańskie imię Jigme. „Dzigme” co po tybetańsku oznacza „nieustraszony”). W 2013 roku, po 11 latach małżeństwa, Gere i Lowell rozstali się. Pięć lat później aktor stanął na ślubnym kobiercu po raz trzeci. Ze swoją wybranką, publicystką Alejandrą Silvą (pomiędzy parą jest 33 lat różnicy) ma syna Alexandra.

11. W wieku 70 lat został ojcem

Aktor ponownie został ojcem w tym roku, w wieku 70 lat. Para wychowuje także 7-letniego syna z pierwszego małżeństwa z Carey Lowell.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
East News

Johnny Depp talentem (i urokiem)! mógłby obdzielić kilku aktorów. Zobacz jego 10 najlepszych ról

Za każdym razem, gdy Johnny Depp pojawia się na ekranie, wzbudza ogromne emocje. I choć ostatnie lata nie przyniosły żadnej wielkiej roli, to i tak uwielbiamy go oglądać!
Sylwia Arlak
08.06.2020

Chociaż w ostatnich latach Johnny Depp więcej czasu spędza na sali sądowej niż na planie filmowym, to jednak nie musi się bać, że widzowie o nim zapomną. 57-letni aktor ma za sobą trudny okres: po tym, jak jego była żona Amber Heard oskarżyła go o przemoc, Depp spotkał się z ostracyzmem towarzyskim i zawodowym. Dopiero niedawno zeznania byłej żony aktorka zostały podważone, a Depp z szufladki z przemocowymi mężami wpadł znowu do szufladki: najlepsi i najukochańsi aktorzy wszech czasów. Dzieci (i dorośli też) kochają go za rolę Jacka Sparrowa z „Piratów z Karaibów”, mężczyźni podziwiają w roli Raoula z „Las Vegas Parano”, a kobiety kochają się w jego Rozpustniku. Oto 10 najlepszych ról amerykańskiej gwiazdy. 1. „Charlie i fabryka czekolady” „Charlie i fabryka czekolady” to teoretycznie propozycja dla dzieci, ale docenią ją także dorośli. W filmie znajdziemy wszystko, czego oczekujemy od dobrego filmu: ciekawą historię (ubogi chłopiec, Charlie spełnia swoje marzenie, którym było zwiedzenie ogromnej fabryki czekolady), są niesamowite dekoracje i jest oczywiście on – Johnny Depp. Aktor wcielił się tu w rolę Willy'ego Wonki, który jak przystało na filmy Tima Burtona, jest postacią ekscentryczną i nieoczywistą. Podobnie zresztą, jak cały film — trudno przewidzieć, co wyskoczy za rogiem. Film „Charlie i fabryka czekolady” obejrzycie na Netfliksie. 2. Seria: „Piraci z Karaibów” Nie byłoby „Piratów z Karaibów”, gdyby nie Johnny Depp i grany przez niego Jack Sparrow. Dlaczego tak bardzo uwielbiamy tę postać? To przecież pijak i prostak. Wykorzystuje kobiety i nie rozstaje się z butelką z rumem. Tak, to wszystko prawda. Ale Jack Sparrow to także charyzma, błyskotliwe...

Czytaj dalej
Meryl Streep
East News

Siła jest w nas, kobietach! – tego uczy nas Meryl Streep poprzez swoje najlepsze role

Pierwsze skojarzenie z rolami Meryl Streep? Jej bohaterki biorą los we własne ręce. Znajdują siłę w najtrudniejszych czasach. I wcale nie musimy się z nimi zgadzać, żeby budziły nasz podziw.
Sylwia Arlak
22.06.2020

Nie znajdziecie o niej żadnych pikantnych plotek, sama też nigdy nie chwaliła się życiem prywatnym. Żyje z dala od Hollywood. Ma status gwiazdy, ale „gwiazdorzenie” nie leży w jej naturze. Na planie woli być raczej kumpelą i służyć mniej doświadczonym twórcom dobrą radą. I jak tu nie kochać Meryl Streep? Przypominamy najlepsze role 71-letniej aktorki. Ponad 50 kreacji aktorskich, trzy Oscary na koncie To po „ Łowcy Jeleni ” świat zwrócił uwagę na młodą, niedoświadczoną aktorkę. Robert De Niro zobaczył po raz pierwszy Meryl Streep na scenie teatru, kiedy grała w sztuce „Wiśniowy sad” Czechowa. Przekonał reżysera Michaela Cimino, aby obsadził dziewczynę w roli Lindy w „Łowcy jeleni”. Bohaterka, wie jak postawić na swoim. Bez skrupułów stoi pomiędzy dwoma najlepszymi kumplami — Michaelem (De Niro) i Nickiem (Christopher Walken). Film warto obejrzeć choćby dla tych dwóch scen — uroczystej ceremonii ślubnej, podczas której Nick prosi Lindę o rękę i tej, w której Michael wraca po wojnie do domu. Trudno oderwać wzrok od bohaterki. Niewielka rola w psychologicznym filmie o wojnie w Wietnamie, utorowała karierę Streep. Jej żałobny śpiew „God Bless America” przeszedł do historii kina. Meryl Streep stworzyła ponad 50 kreacji aktorskich. Ma na swoim koncie aż 21 nominacji do Oscara (jednym żyjącym aktorem, który zbliżył się do tego wyniku, jest Jack Nicholson, aktor zdobył 12 nominacji) w tym trzy wygrane statuetki. Jedną z nich (w pakiecie ze Złotym Globem) otrzymała za film „ Wybór Zofii ”, poruszający obraz o traumie. Główna bohaterka, Polka (grana przez Streep) musi wybrać, które z jej dzieci zginie w obozie koncentracyjnym, a które ocaleje. Młodziutka aktorka wiedziała, że ta rola to dla niej wielkie szansa. A kiedy Meryl...

Czytaj dalej