Prezent na Dzień Dziecka. Najlepsze książki dla dzieci i nastolatków!
iStock

Prezent na Dzień Dziecka. Najlepsze książki dla dzieci i nastolatków!

Mądre, zabawne, rozbudzające pasję i pięknie zilustrowane. Dla maluchów, ciekawych świata przedszkolaków i wybrednych nastolatków. Oto nasz top 10 najlepszych książek dla dzieci.
Anna Zaleska
27.05.2020

Nasz top 10 pod hasłem: najlepsze książki dla dzieci i nastolatków powstał na podstawie rozmów z młodymi czytelnikami i ich rodzicami. Nie ma tu klasyków w rodzaju „Kubusia Puchatka”, „Mikołajka” czy „Muminków”, są rzeczy mniej znane, które ostatnimi czasy skradły serca najmłodszych wielbicieli literatury. Wszystkie będą idealnym prezentem na Dzień Dziecka.

Jesienny wieczór z książką? Oto pozycje na każdy nastrój. Jedną z nich szczególnie polecamy!

Mama Gęś, Małgorzata Strzałkowska (wiek 0+)
Wydawnictwo Bajka

Te wierszyki są fantastyczne! Choćby ten o Wacku: „Ciekawiło bardzo Wacka / kto to mieszka w środku placka / więc zapukał puk! puk! puk! / I do placka włożył kciuk…” Popularne w krajach angielskojęzycznych rymowanki ze skarbnicy Mamy Gęsi (Mother Goose) po mistrzowsku przełożyła na polski Małgorzata Strzałkowska. Każde dziecko je pokocha i zapamięta na całe życie. Do tego pełne angielskiego humoru ilustracje Adama Pękalskiego.

Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych (wiek 7+)
Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry

Duet Mizielińskich znów przygotował dla dzieci rzecz niezwykłą. Para przyjaciół z Puszczy Białowieskiej – nieśmiały żubr Kuba i przebojowa wiewiórka Ula – wyruszają w podróż przez osiem parków narodowych, od amerykańskiego Yellowstone przez Grenlandię po indonezyjskie Komodo. Odwiedzają amazońską puszczę, afrykańską pustynię i chiński las bambusowy. W każdym z tych miejsc spotykają lokalne zwierzęta, przeżywają mnóstwo przygód i oczywiście dowiadują się ciekawych rzeczy. Na przykład jak zwierzęta radzą sobie z upałem afrykańskiej pustyni, a jak – z mrozami Arktyki? Skąd się wzięły nieloty na Nowej Zelandii? Dlaczego panda musi ciągle jeść? Dowcipny i wciągający komiks z efektownymi planszami edukacyjnymi.

Ada Bambini, naukowczyni (wiek 3+)
Andrea Beaty, Wydawnictwo Kinderkulka

Coś dla przyszłej Marii Skłodowskiej-Curie. Opowieść o dziewczynce, którą wszystko ciekawi i która nieustannie zadaje pytania. Dlaczego budzik dzwoni? 
Dlaczego róża kłuje? 
Dlaczego tatuś ma włosy w nosie? Pewnego dnia frapujący zapach skłania ją, by rozpocząć misję naukową. Książeczka o Adzie to kolejna część serii, na którą składają się również książki „Ignaś Kitek, architekt” oraz „Rózia Rewelka, inżynierka”. Wszystkie inspirują do rozwijania własnych pasji.

Odwiedziła mnie żyrafa (wiek 4+)
Stanisław Wygodzki, Wydawnictwo Dwie Siostry

Wydana w znakomitej serii Mistrzowie Ilustracji książka to opowieść o żyrafie, która niespodziewanie odwiedza jednego z mieszkańców stolicy, przysparzając mu sporo problemów. Okazuje się bowiem, że gość – choć na co dzień pracuje w porcie jako dźwig przeładunkowy – ma wytworne maniery, pije wyłącznie ze szkła i porcelany, a jada jedynie podłużne potrawy.

 Historia napisana jest z wdziękiem i absurdalnym poczuciem humoru, zaś zabawne ilustracje autorstwa Mirosława Pokory dodają książce niezwykłego uroku.

 Całą serię Mistrzów Ilustracji warto zresztą mieć w dziecięcym pokoju.

Jeleń (wiek 5+)
Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Bajka

Panu Jeleniowi niejeden by pozazdrościł. Ma przytulne mieszkanie, dobrą pracę, samochód oraz własne miejsce parkingowe pod blokiem. I od tego ostatniego właśnie zaczynają się problemy. Bo pewnego dnia po powrocie z pracy nasz bohater nie może zaparkować, jego miejsce zajął bowiem sąsiad. A ponieważ w pobliżu nie ma gdzie postawić samochodu, bo wszędzie czają się zakazy, Pan Jeleń jedzie coraz dalej i dalej. I zaczyna rozumieć, czego brakowało w jego uporządkowanym życiu. Wolności! Pięknie wydana książka została wpisana na Listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

Seria o Puciu (wiek 0+)
Tekst Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Pucio stał się już dla maluchów postacią kultową. Cała seria o nim została stworzona po to,  by w naturalny sposób wspomagać rozwój mowy na różnych etapach rozwoju. Pucio rozpoczyna kolejny dzień, myjąc zęby, ubierając się, jedząc śniadanie i karmiąc psa i kota. Albo musi kończyć zabawę i kłaść się spać. Albo jedzie na wakacje. Opowieści o nim pozwalają nauczyć się pierwszych słów i łączenia wyrazów, właściwego wymawiania głosek, budowania zdań oraz ćwiczenia umiejętności opowiadania. Do tego są też gry i puzzle, które bazują na prostych zadaniach, ale wymagają skupienia uwagi, rozwijają spostrzegawczość i mowę, a przede wszystkim pobudzają do myślenia. Całą serię stworzyła Marta Galewska-Kustra, doktor nauk humanistycznych, logopeda, pedagog dziecięca i pedagog twórczości, autorką przepięknych ilustracji jest Joanna Kłos.

Tak to działa! 250 przedmiotów, urządzeń i maszyn (6+)
Lebeaume Joël, Lebeaume Clément, Wydawnictwo Debit

A tu coś dla przyszłego Steve'a Jobsa. Z tej książki można się dowiedzieć, jak działa tablet, co to jest rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona, do czego służy inteligentna bransoletka, jak działa smartfon, komputer, robot domowy, dron, kuchenka mikrofalowa, dźwig, filmy 3D czy GPS. A wszystko to opisane jest w ciekawy i prosty sposób. Idealny prezent dla dziecka, które pyta „jak to działa”, tymczasem mama czy tata – między nami mówiąc – sami nie do końca potrafią to wyjaśnić…

Dachołazy (7+)
Katherine Rundell, Wydawnictwo Poradnia K

Sophie jako jedyna ocalała z katastrofy statku Queen Mary, znaleziona w futerale na wiolonczelę. Uznaną za sierotę dziewczynką opiekuje się ekscentryczny naukowiec. Sophie wierzy jednak, że jej mama żyje. Kiedy przychodzi list z opieki społecznej, z którego wynika, że grozi jej sierociniec, postanawia odnaleźć matkę, wyposażona w jedną jedyną wskazówkę – adres lutnika, który zrobił wiolonczelę. Ta poruszająca książka zwyciężyła w prestiżowych konkursach Blue Peter Book Award i Waterstones Children's Book Prize. A jej autorka jest porównywana do Roalda Dahla.

Tysiąc idealnych nut (15+)
C.G. Drews, Wydawnictwo Zielona Sowa

Beck nienawidzi swojego życia i domu. Nade wszystko zaś nienawidzi gry na fortepianie, do której jest bezwzględnie zmuszany. Wie, że nigdy nie zagra tak idealnie jak matka. Ale nie ma odwagi jej się przeciwstawić i ujawnić, że jego prawdziwą pasją jest komponowanie. Kiedy chłopak spotyka August, dziewczynę pełną życia, radości i energii, wraz z miłością budzi się w nim myśl o tym, by zawalczyć o swoją niezależność. Jedna z najważniejszych książek dla nastolatków wydana w ostatnich latach.


Oddam ci słońce (Wiek 13+)
Jandy Nelson, Wydawnictwo Otwarte

Historię bliźniąt Noaha i Jude poznajemy z dwóch perspektyw. O tym, co było, opowiada trzynastoletni Noah, o tym, co jest – szesnastoletnia Jude. Oboje są utalentowani artystycznie, kochają sztukę, mają nieograniczoną wyobraźnię, ale przy tym trudne charaktery. Ona – zbuntowana, odważna, popularna wśród rówieśników, ale niedoceniana przez matkę. On – uczuciowy, skryty, nieumiejący dopasować się do oczekiwań ojca. Z czasem między rodzeństwem coraz częściej dochodzi do konfliktów, w końcu wyrasta między nimi mur. Czy uda im się odbudować dawną relację? Mnóstwo nastolatek przyznaje, że pokochało tę książkę od pierwszej strony.


 


 

 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
iStock

Pięć audiobooków, które sprawią, że się uśmiechniesz

Kilkadziesiąt godzin dobrej zabawy podczas długiego spaceru, dalekiej podróży lub pieczenia tarty cytrynowej z bezą.
Anna Zaleska
15.05.2020

Dobry audiobook rozpoznaję po tym, że gdy po spędzeniu ośmiu godzin przy komputerze wychodzę ze słuchawkami na nordic walking, nawet nie wiem, kiedy aplikacja Endomondo pokazuje mi, że przeszłam już siedem kilometrów i spaliłam 367 kalorii. W czasach przed lockdownem wyróżniał się tym, że gdy dojeżdżałam na redakcyjny parking, siedziałam jeszcze w samochodzie, by dosłuchać przynajmniej do końca rozdziału, a w drodze powrotnej nie narzekałam na korki. Kiedy gotuję, czasami nie szukam przepisów na obiad w 10 minut, bo chcę spędzić w kuchni całą sobotę, robiąc tarty w trzech rodzajach i słuchając „Anny Kareniny”. Dobry audiobook dla dzieci poznawałam zaś zawsze po tym, że gdy jechaliśmy całą rodziną na wakacje, to każda propozycja zatrzymania się na postój wywoływała zbiorowe: Nieeee. Nie naśladujcie mnie, ale kiedyś z Warszawy do Łeby – a nie było jeszcze autostrady – dojechałam bez jednego przystanku, a winny był temu „Mikołajek” czytany przez Jerzego i Macieja Stuhrów. Spośród moich ulubionych audiobooków – a przesłuchałam ich dziesiątki – polecam dziś te, które mają jeszcze jedną dodatkową zaletę: wprawiają w dobry nastrój. „Mikołajek”, René Goscinny, czyta Jerzy Stuhr (wyd. Znak Emotikon) No właśnie, mój ukochany Mikołajek. Jestem szczęśliwą posiadaczką wydanych przed laty wielopłytowych albumów, na których opowiadania René Goscinny’ego czytali dwaj panowie Stuhrowie. Teraz niestety są już trudno dostępne, może czasem na jakichś aukcjach w internecie. Ale bez trudu można kupić nagrania Jerzego Stuhra wydawane w serii audiobooków: „Mikołajek”, „Wakacje Mikołajka”, „Mikołajek ma kłopoty”, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Mikołajek nie nudzi...

Czytaj dalej
Książki na dobry nastrój
Adobe Stock

5 książek, które sprawią, że się uśmiechniesz…

…i do których będziesz chętnie wracać, by poprawić sobie nastrój. Wybierasz humor francuski, brytyjski czy czeski? Klasykę czy coś bardziej współczesnego?
Anna Zaleska
21.04.2020

1. Allison Pearson, „Nie wiem, jak ona to robi” (wyd. Albatros) „Bridget Jones, której marzenia się spełniły” – tak pisano o tej powieści, gdy ukazała się w 2002 roku, stając się bestsellerem i punktem odniesienia dla milionów kobiet, które nie mają już czasu liczyć kalorii, bo usiłują pogodzić pracę na wysokim stanowisku z rolą matki i żony. W czasach gdy do naszych dwóch etatów często dochodzi jeszcze trzeci – nauczyciela (co oficjalnie nazywa się zdalnym nauczaniem), gdy chwilami mamy ochotę „usiąść i płakać”, Allison Pearson sprawi, że usiądziesz i będziesz się śmiała. Z matki, która o świcie deformuje kupione w sklepie babeczki, by wyglądały jak domowe (bo na przedszkolny kiermasz gotowe produkty przynoszą tylko Kobiety, Które Chodzą na Skróty). Z dobrotliwego męża, nie rozumiejącego, że świat to jedna wielka dżungla i zawsze jest ktoś, kto chce ci w firmie podebrać najlepszego klienta. Z krytycznej teściowej („Za bardzo szastacie pieniędzmi. Za moich czasów dziecko nie posiadało się ze szczęścia, jeśli dostało pomarańczę”). I mnóstwa innych postaci, które wydadzą się jakby znajome. Allison Pearson ma też niezwykłą zdolność formułowania spostrzeżeń, pod którymi miałoby się ochotę podpisać obiema rękami. Na przykład: dlaczego mężczyźni potrafią się cieszyć chwilą, podczas gdy my myślimy już, co będzie za dwa tygodnie we wtorek? No właśnie – dlaczego?     2. Marcel Pagnol, „Chwała mojego ojca. Zamek mojej matki” (wyd. Esprit)   Klasyka francuskiego humoru – książka pełna ciepła, empatii i nieszkodliwej ironii. Marcel Pagnol (1895-1974), francuski pisarz i reżyser, wspomina swoje dzieciństwo spędzane w małym miasteczku w Prowansji. Jego tata...

Czytaj dalej