Prezent na Dzień Dziecka. Najlepsze książki dla dzieci i nastolatków!
iStock

Prezent na Dzień Dziecka. Najlepsze książki dla dzieci i nastolatków!

Mądre, zabawne, rozbudzające pasję i pięknie zilustrowane. Dla maluchów, ciekawych świata przedszkolaków i wybrednych nastolatków. Oto nasz top 10 najlepszych książek dla dzieci.
Anna Zaleska
27.05.2020

Nasz top 10 pod hasłem: najlepsze książki dla dzieci i nastolatków powstał na podstawie rozmów z młodymi czytelnikami i ich rodzicami. Nie ma tu klasyków w rodzaju „Kubusia Puchatka”, „Mikołajka” czy „Muminków”, są rzeczy mniej znane, które ostatnimi czasy skradły serca najmłodszych wielbicieli literatury. Wszystkie będą idealnym prezentem na Dzień Dziecka.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Mama Gęś, Małgorzata Strzałkowska (wiek 0+)
Wydawnictwo Bajka

Te wierszyki są fantastyczne! Choćby ten o Wacku: „Ciekawiło bardzo Wacka / kto to mieszka w środku placka / więc zapukał puk! puk! puk! / I do placka włożył kciuk…” Popularne w krajach angielskojęzycznych rymowanki ze skarbnicy Mamy Gęsi (Mother Goose) po mistrzowsku przełożyła na polski Małgorzata Strzałkowska. Każde dziecko je pokocha i zapamięta na całe życie. Do tego pełne angielskiego humoru ilustracje Adama Pękalskiego.

Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych (wiek 7+)
Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry

Duet Mizielińskich znów przygotował dla dzieci rzecz niezwykłą. Para przyjaciół z Puszczy Białowieskiej – nieśmiały żubr Kuba i przebojowa wiewiórka Ula – wyruszają w podróż przez osiem parków narodowych, od amerykańskiego Yellowstone przez Grenlandię po indonezyjskie Komodo. Odwiedzają amazońską puszczę, afrykańską pustynię i chiński las bambusowy. W każdym z tych miejsc spotykają lokalne zwierzęta, przeżywają mnóstwo przygód i oczywiście dowiadują się ciekawych rzeczy. Na przykład jak zwierzęta radzą sobie z upałem afrykańskiej pustyni, a jak – z mrozami Arktyki? Skąd się wzięły nieloty na Nowej Zelandii? Dlaczego panda musi ciągle jeść? Dowcipny i wciągający komiks z efektownymi planszami edukacyjnymi.

Ada Bambini, naukowczyni (wiek 3+)
Andrea Beaty, Wydawnictwo Kinderkulka

Coś dla przyszłej Marii Skłodowskiej-Curie. Opowieść o dziewczynce, którą wszystko ciekawi i która nieustannie zadaje pytania. Dlaczego budzik dzwoni? 
Dlaczego róża kłuje? 
Dlaczego tatuś ma włosy w nosie? Pewnego dnia frapujący zapach skłania ją, by rozpocząć misję naukową. Książeczka o Adzie to kolejna część serii, na którą składają się również książki „Ignaś Kitek, architekt” oraz „Rózia Rewelka, inżynierka”. Wszystkie inspirują do rozwijania własnych pasji.

Odwiedziła mnie żyrafa (wiek 4+)
Stanisław Wygodzki, Wydawnictwo Dwie Siostry

Wydana w znakomitej serii Mistrzowie Ilustracji książka to opowieść o żyrafie, która niespodziewanie odwiedza jednego z mieszkańców stolicy, przysparzając mu sporo problemów. Okazuje się bowiem, że gość – choć na co dzień pracuje w porcie jako dźwig przeładunkowy – ma wytworne maniery, pije wyłącznie ze szkła i porcelany, a jada jedynie podłużne potrawy.

 Historia napisana jest z wdziękiem i absurdalnym poczuciem humoru, zaś zabawne ilustracje autorstwa Mirosława Pokory dodają książce niezwykłego uroku.

 Całą serię Mistrzów Ilustracji warto zresztą mieć w dziecięcym pokoju.

Jeleń (wiek 5+)
Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Bajka

Panu Jeleniowi niejeden by pozazdrościł. Ma przytulne mieszkanie, dobrą pracę, samochód oraz własne miejsce parkingowe pod blokiem. I od tego ostatniego właśnie zaczynają się problemy. Bo pewnego dnia po powrocie z pracy nasz bohater nie może zaparkować, jego miejsce zajął bowiem sąsiad. A ponieważ w pobliżu nie ma gdzie postawić samochodu, bo wszędzie czają się zakazy, Pan Jeleń jedzie coraz dalej i dalej. I zaczyna rozumieć, czego brakowało w jego uporządkowanym życiu. Wolności! Pięknie wydana książka została wpisana na Listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

Seria o Puciu (wiek 0+)
Tekst Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Pucio stał się już dla maluchów postacią kultową. Cała seria o nim została stworzona po to,  by w naturalny sposób wspomagać rozwój mowy na różnych etapach rozwoju. Pucio rozpoczyna kolejny dzień, myjąc zęby, ubierając się, jedząc śniadanie i karmiąc psa i kota. Albo musi kończyć zabawę i kłaść się spać. Albo jedzie na wakacje. Opowieści o nim pozwalają nauczyć się pierwszych słów i łączenia wyrazów, właściwego wymawiania głosek, budowania zdań oraz ćwiczenia umiejętności opowiadania. Do tego są też gry i puzzle, które bazują na prostych zadaniach, ale wymagają skupienia uwagi, rozwijają spostrzegawczość i mowę, a przede wszystkim pobudzają do myślenia. Całą serię stworzyła Marta Galewska-Kustra, doktor nauk humanistycznych, logopeda, pedagog dziecięca i pedagog twórczości, autorką przepięknych ilustracji jest Joanna Kłos.

Tak to działa! 250 przedmiotów, urządzeń i maszyn (6+)
Lebeaume Joël, Lebeaume Clément, Wydawnictwo Debit

A tu coś dla przyszłego Steve'a Jobsa. Z tej książki można się dowiedzieć, jak działa tablet, co to jest rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona, do czego służy inteligentna bransoletka, jak działa smartfon, komputer, robot domowy, dron, kuchenka mikrofalowa, dźwig, filmy 3D czy GPS. A wszystko to opisane jest w ciekawy i prosty sposób. Idealny prezent dla dziecka, które pyta „jak to działa”, tymczasem mama czy tata – między nami mówiąc – sami nie do końca potrafią to wyjaśnić…

Dachołazy (7+)
Katherine Rundell, Wydawnictwo Poradnia K

Sophie jako jedyna ocalała z katastrofy statku Queen Mary, znaleziona w futerale na wiolonczelę. Uznaną za sierotę dziewczynką opiekuje się ekscentryczny naukowiec. Sophie wierzy jednak, że jej mama żyje. Kiedy przychodzi list z opieki społecznej, z którego wynika, że grozi jej sierociniec, postanawia odnaleźć matkę, wyposażona w jedną jedyną wskazówkę – adres lutnika, który zrobił wiolonczelę. Ta poruszająca książka zwyciężyła w prestiżowych konkursach Blue Peter Book Award i Waterstones Children's Book Prize. A jej autorka jest porównywana do Roalda Dahla.

Tysiąc idealnych nut (15+)
C.G. Drews, Wydawnictwo Zielona Sowa

Beck nienawidzi swojego życia i domu. Nade wszystko zaś nienawidzi gry na fortepianie, do której jest bezwzględnie zmuszany. Wie, że nigdy nie zagra tak idealnie jak matka. Ale nie ma odwagi jej się przeciwstawić i ujawnić, że jego prawdziwą pasją jest komponowanie. Kiedy chłopak spotyka August, dziewczynę pełną życia, radości i energii, wraz z miłością budzi się w nim myśl o tym, by zawalczyć o swoją niezależność. Jedna z najważniejszych książek dla nastolatków wydana w ostatnich latach.


Oddam ci słońce (Wiek 13+)
Jandy Nelson, Wydawnictwo Otwarte

Historię bliźniąt Noaha i Jude poznajemy z dwóch perspektyw. O tym, co było, opowiada trzynastoletni Noah, o tym, co jest – szesnastoletnia Jude. Oboje są utalentowani artystycznie, kochają sztukę, mają nieograniczoną wyobraźnię, ale przy tym trudne charaktery. Ona – zbuntowana, odważna, popularna wśród rówieśników, ale niedoceniana przez matkę. On – uczuciowy, skryty, nieumiejący dopasować się do oczekiwań ojca. Z czasem między rodzeństwem coraz częściej dochodzi do konfliktów, w końcu wyrasta między nimi mur. Czy uda im się odbudować dawną relację? Mnóstwo nastolatek przyznaje, że pokochało tę książkę od pierwszej strony.


 


 

 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Isabella Rossellini
Isabella Rossellini z ukochanym psem Panem. Fot. @isabellarossellini

Isabella Rossellini: Starość daje dużo szczęścia. Jesteśmy grubsze, ale wolne! 

W wieku 42 lat straciłam wszystko – karierę filmową, kontrakt reklamowy, uwagę świata. Dziś mam 66 lat i wszystko to odzyskałam. Ale nie poradziłabym sobie, gdyby nie zwierzęta – mówi Isabella Rossellini.
Magdalena Żakowska
14.10.2020

Isabella Rossellini jest bardzo zajętą kobietą. Nie dość, że jest czynną aktorką, modelką, pisarką,  behawiorystką zwierzęcą i farmerką, to znajduje jeszcze czas na to, żeby opowiadać o seksie. W ciągu ostatnich kilku lat nakręciła serię filmów „Zielone porno " (serial dostępny na YouTube'ie), w których przebrana za różne gatunki opowiada o życiu seksualnym zwierząt: modliszkach, które zjadają samców w trakcie penetracji, wężach o dwóch penisach, dżdżownicach hermafrodytach, które są w seksie całkowicie samowystarczalne. Teraz poprowadzi serię wykładów na ten temat, które będą na żywo transmitowane z jej farmy na Long Island. Martin Scorsese, David Lynch i inni Była u szczytu sławy, kiedy w 1986 roku wystąpiła w roli tajemniczej gwiazdy nocnego klubu w kontrowersyjnym filmie Davida Lyncha „Blue Velvet”. Od kilku lat jej twarz nie schodziła z billboardów reklamowych na całym świecie, grała – z wyboru – w ambitnych awangardowych filmach i teatrze, a widzowie niemalże zapomnieli już, że jest córką swoich rodziców, wybitnej aktorki Ingrid Bergman i włoskiego mistrza neorealizmu, Roberto Rosselliniego. Sukcesy zawodowe nie szły jednak w parze ze szczęśliwym życiem osobistym. Miała już za sobą dwa nieudane małżeństwa z Martinem Scorsese i modelem Jonathanem Wiedemannem oraz kilka równie burzliwych, co krótkotrwałych romansów. Po sukcesie „Blue Velvet” związana była z Davidem Lynchem, później z aktorem Gary Oldmanem, ale wszystkie te relacje kończyły się identycznie. „To mężczyźni zawsze mnie porzucali. Łatwo sobie wyobrazić, jak się z tym czułam. Martin Scorsese rozstając się przyznał, że był ze mną tylko ze względu na mojego sławnego ojca. David Lynch po 5-latach związku zerwał ze...

Czytaj dalej
15 najlepszych książek dla kobiet
Adobe Stock

15 ważnych historii napisanych przez kobiety – książki, o jakich nigdy nie zapomnimy

Od „Ani z Zielonego Wzgórza” po „Brzemię” Agaty Christie albo powieści Zadie Smith.
Marta Strzelecka
17.06.2020

Są książki, o jakich nigdy nie zapomnimy. Te, które sprawiły, że poczułyśmy się bardziej odważne, nie tak zagubione jak zwykle albo nie tak bardzo zwyczajne, przewidywalne jak na co dzień. Każda z nas wymieniłaby co najmniej kilkanaście tytułów opisujących nas, bliskie nam kobiety, wpisujących się w nasze rozmowy. I chociaż niemodnie jest być może wymieniać na takiej liście inne autorki niż Elena Ferrante czy Margaret Atwood, my to robimy, bo nie chodzi o modę. To jest zupełnie subiektywny zestaw. Poszukajcie w nim swoich historii. I stwórzcie własne listy niezapomnianych ważnych książek. 1. „Lato”, Tove Jansson Każdego lata ta niewielka książka wraca do mojej podręcznej biblioteki. Rodzaj dziennika z pobytu wnuczki z babcią na tajemniczej szwedzkiej wyspie. A życie na wyspie z kimś, kto doskonale cię rozumie, w okolicznościach jak z baśni, jest przecież spełnieniem marzenia o niekończących się wakacjach. Ta rzeczywistość wydaje się odrealniona, a jednocześnie dostępna, bo nikt nie opisuje promieni słońca czy dźwięku deszczu na tak wiele zaskakujących sposobów jak Jansson. Nikt nie odkrywa świata tak jak ona – i kiedy pisze o kobietach w różnym wieku, i kiedy pisze o Muminkach. „Lato”, Tove Jansson, tłum. Zygmunt Łanowski, Marginesy 2. „Matki”, Brit Bennett Małe miasteczko, społeczność, w której plotki rozchodzą się błyskawicznie, nadzieja na lepsze życie, licealna miłość. Każdy z tych elementów buduje początek opowieści. Ale najważniejszy okazuje się koniec niewinności. Przyjaźń dziewczyn, brak sekretów przestają być najważniejsze, kiedy okazuje się, że jedna z nich jest w ciąży – za wcześnie, zupełnie wbrew planowi, żeby zbudować swoje życie bez zdecydowanych kompromisów. To historia o pierwszych poważnych decyzjach,...

Czytaj dalej
ilustracje Emilii Dziubak
ilustracje Emilii Dziubak

Baśniowe ilustracje Emilii Dziubak to ćwiczenie dla naszej wyobraźni

Emilia Dziubak jest autorką ilustracji do ponad 40 książek wydawanych na całym świecie. lustrowała książki m.in. Grzegorza Kasdepke, Mary Norton czy Martina Widmarka.
Bartosz Janiszewski
11.06.2020

Rysunki Emilii Dziubak są malarskie, nastrojowe, z wyrazistymi bohaterami, często niepokojące. „Chcielibyśmy odciąć nasze dzieci od trudnych emocji, ale świat, w którym żyjemy, nie jest tylko miły i kolorowy”, mówi. Bartosz Janiszewski: Wydają pani książki w Stanach, Francji, Szwecji, Niemczech, Norwegii, Chinach. Nawet w Australii dzieci przed snem oglądają pani ilustracje.  Emilia Dziubak: Szczerze mówiąc, nie wiedziałam nawet, że moja książka jest w Australii. Nie chodzi o to, że to dla mnie nieistotne. Bardzo się z tego cieszę, ale w mojej głowie jest więcej miejsca na ilustracje, nad którymi pracuję, niż na umowy wydawnicze.  Zawsze marzyła pani o ilustrowaniu książek?  Nie, w dzieciństwie chciałam zostać malarką. Spędzałam godziny, wpatrując się w albumy z reprodukcjami. Na Akademię Sztuk Pięknych wybrałam się z myślą o malarstwie. Przez całe studia pilnie chodziłam na wszystkie możliwe wystawy. Z czasem zaczęłam zauważać, że prac tam wystawionych prawie nikt nie ogląda. Do galerii przychodziło oprócz mnie kilka osób, z których większość okazywała się studentami. Typowy obrazek, jaki zapamiętałam z tamtych czasów, wygląda tak: stoją trzy osoby przed obrazem w ciszy, oglądają go kilka minut, a potem, bez słowa przechodzą do kolejnego obrazu. To ludzie, którzy przez całe studia uczą się, mają wiedzę, ale nawet oni nie potrafią rozmawiać o tym, co widzą. Pamięta pan grę karcianą flirt towarzyski?  Jasne. Zbawienie dla chłopaków, którzy wstydzili się zagadać do dziewczyny. Zamiast tego można było posłać kartę z dwuznacznym tekstem.  Moja koleżanka zrobiła kiedyś projekt artystyczny inspirowany tą grą – „Flirt wernisażowy” – dla ludzi, którzy nie wiedzą, jak i o czym...

Czytaj dalej
kulinar pod choink
Fot. iStock

Prezenty pod choinkę: książki kucharskie, które przeczytasz ze smakiem!

Jedzenie to świetny temat do rozmowy. A książki o jedzeniu to inspirujący podarunek na Gwiazdkę. Wybraliśmy dla was 7 wspaniałych tytułów.
Agnieszka Dajbor
14.12.2020

Książki kulinarne cieszą się od lat, nie tylko u nas, wielkim powodzeniem. Szukamy w nich nie tylko praktycznych przepisów, ale też inspiracji, podziwiamy kulinarną inwencję i kulturę jedzenia, zachwycamy się umiejętnością opowiadania o jedzeniowych przygodach. Wybraliśmy dla was 7 kulinarnych nowości, które mogą być wspaniałym prezentem pod choinkę „Dietojarska kuchnia żydowska” Wydanie tej książki było na całym świecie wydarzeniem. Fania Lewando prowadziła przed wojną w Wilnie słynną „Dietojarską Jadłodajnię”. Serwowała w niej warzywne dania z tradycji Żydów aszkenazyjskich. Miała fantastyczny smak, więc restauracja szybko zyskała rozgłos, daleko przekraczający Wileńszczyznę, a kulinarny talent Fani podziwiał m.in. Marc Chagall. W latach 1936–39 była szefową kuchni na ekskluzywnym MS Batorym odbywającym rejsy do Ameryki. Fania Lewando była też aktywistką i popularyzatorką zdrowej warzywnej kuchni (bez mięsa i ryb), jak na swoje czasy rewolucyjnej. 1938 roku wydała pierwszą w Europie wegetariańską książkę kulinarną w języku jidisz. Co stało się z Fanią Lewando podczas wojny, nie wiadomo. Zaginęła w 1941 roku. Na lata zaginęła też jej książka, odnaleziona przez przypadek parę lat temu na targach antykwarycznych. Oprócz opowieści o nieistniejącym już świecie i smakach przedwojenengo Wilna, znajdziecie tu przepisy m.in. na chałkę, czulent, latkes, sznycle z marchewki i groszku albo z kapusty, pierożki. Jest też bigos robiony z białej kapusty, grzybów, ale z dodatkiem cytryny i uwaga: zapiekany! Fania Lewando, „Dietojarska kuchnia żydowska”, wyd. Znak Literanova, Kraków, 2020. „Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami” Autor tej książki Michał Korkosz myśli, marzy i fantazjuje o jedzeniu. Sam mówi, że jedzenie jest dla niego...

Czytaj dalej