Pięć znakomitych powieści, dzięki którym lepiej zrozumiesz siebie

Pięć znakomitych powieści, dzięki którym lepiej zrozumiesz siebie

Te powieści sprawią, że uważniej przyjrzysz się sobie, relacjom z innymi ludźmi i swojemu życiu. Zapytasz siebie: czy mnie to też przypadkiem nie spotkało? Albo nie spotka?
Anna Zaleska
26.06.2020

Jak mawiała Magdalena Samozwaniec, dobra książka to rodzaj alkoholu – też idzie do głowy. Te idą do głowy i długo w niej zostają. Agneta Pleijel zmusza nas, by zastanowić się nad nieudanymi związkami z mężczyznami. Dorris Lessing pyta, czy chcąc być wolną, można być nieodpowiedzialną? Elizabeth Strout pokazuje, jaką cenę płaci się za brak szczerości wobec najbliższych. Znakomite powieści, które się świetnie czyta, a potem długo się o nich rozmyśla.

Agneta Pleijel, „Zapach mężczyzny”, przeł. Justyna Czechowska, wyd. Karakter

Dlaczego mężczyźni mnie nie kochają? W autobiograficznej powieści szwedzkiej pisarki to pytanie powraca z każdym nieudanym związkiem. Jej bohaterka to początkowo ambitna studentka, potem kobieta odnosząca coraz większe sukcesy zawodowe. Pozornie silna, nowoczesna i niezależna (w tle rozgrywa się obyczajowa rewolucja lat sześćdziesiątych), w rzeczywistości rozpaczliwie szuka miłości i bliskości. Na tym opiera się najbardziej dramatyczny wewnętrzny konflikt w jej życiu. Stąd narastająca frustracja i gorycz, choć sama przed sobą nie chce się do tego przyznać.

Bohaterka „Zapachu mężczyzny” z bolesną szczerością pokazuje, jak traktowała mężczyzn, ale też jak okrutnie traktowała samą siebie. Dopiero urodzenia dziecka staje się dla niej źródłem prawdziwej siły. W macierzyństwie odnajduje spełnienie i miłość, której przez całe życie rozpaczliwie szukała. Ta bardzo intensywna emocjonalnie proza sprawia, że zaczynamy konfrontować się z własnym życiem, pytając: czy mnie to też przypadkiem nie spotkało?

Doris Lessing, „Lato przed zmierzchem”, przeł. Barbara Rewkiewicz-Sadowska, wyd. W.A.B.

Kate Brown ma czterdzieści kilka lat, jest przykładną żoną, gospodynią domową i matką czworga dzieci. Życie upływa jej na codziennej krzątaninie i trosce o rodzinę. Pewnego dnia przyjaciel męża składa jej jednak nieoczekiwaną propozycję – na rozpoczynającej się w Londynie konferencji Żywność dla Świata pilnie potrzebna jest tłumaczka. Ponieważ Kate zna świetnie portugalski, ale także włoski i francuski (planowała studiować literaturę romańską, ale w wieku dwudziestu lat została mamą), w dodatku mąż i dzieci planują długie wyjazdy, przyjmuje tę propozycję.

W roli tłumaczki okazuje się świetna, zaczyna dobrze zarabiać, poznaje też o wiele młodszego od siebie mężczyznę, dowiadując się jednocześnie, że jej mąż od dawna miewa romanse, o których wszyscy oprócz niej wiedzą. Czy Kate pozwoli sobie na to, by opuścić męża i rozpocząć nowe życie? Laureatka Nagrody Nobla wnikliwie zagłębia się w psychikę kobiety, która odkrywa siebie na nowo i której życie podsuwa nowe kuszące scenariusze.

Joyce Carol Oates, „Mama odeszła”, przeł. Katarzyna Karłowska, wyd. Rebis

Nikki Eaton ma 31 lat, jest singielką, kobietą samodzielną, niezależną i wyzwoloną seksualnie. Od najmłodszych lat chodzi swoimi drogami – ucieka z domu, zaręcza się z ledwo poznanym mężczyzną, zrywa te zaręczyny, rzuca z dnia na dzień dobrą posadę, rusza w podróż przez Stany rozklekotanym vanem z nie do końca rozwiedzionym mężczyzną, obcina włosy na punka i farbuje na rubinowy kolor… Gdy przyjeżdża na uroczysty obiad do rodzinnego domu, nie wie, że będzie to ostatni raz, gdy zobaczy matkę. Ostatnie słowa, jakie mówi do niej przed śmiercią, brzmią: „Nie jesteś mną, ja nie jestem tobą, i dzięki Bogu za to”.

Dramatyczny rok, przepełniony smutkiem i rozpaczą po śmierci matki, zmienia Nikki w zupełnie inną osobę. Poznając sekrety zmarłej, odkrywa zarazem, jak bardzo były do siebie podobne i jak dużo Nikki straciła, nigdy naprawdę swojej matki nie poznając. Szczera, intymna, bardzo osobista opowieść skłania do tego, by inaczej spojrzeć na własne życie i relacje z bliskimi. Motto do tej powieści mogłoby brzmieć: „Śpieszmy się kochać ludzi”.

Kate Atkinson, „Jej wszystkie życia”, przeł. Aleksandra Wolnicka, Czarna Owca

Najwybitniejsza i najbardziej oryginalna powieść Kate Atkinson opiera się na pytaniu: a gdybyśmy tak mogli przeżywać nasze życie raz za razem, żeby wreszcie zrobić to jak należy? W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, przychodzi na świat dziewczynka, która natychmiast umiera. W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, przychodzi na świat ta sama dziewczynka. Nazywa się Ursula Todd. Żyje, bo dostała od losu drugą szansę.

I tak już będzie. W każdej nowej szansie na „przeżycie życia” Ursula będzie obierała inną drogę. Nawet najmniejsza zmiana będzie wpływać na jej przyszłość. Czasem zapala jej się lampka ostrzegawcza. Już kiedyś była w tym miejscu. Skądś zna tę dziewczynę, choć nigdy się nie spotkały. Z jakiegoś powodu wie, że nie powinna się zbliżać do tego mężczyzny. Alternatywne historie Ursuli, mające w tle najbardziej dramatyczne wydarzenia pierwszej połowy XX wieku, uświadamiają nam, jak bardzo nasze decyzje i to, jak postępujemy, wpływa na nasze losy i na innych ludzi. Czasem niewiele trzeba, by zmieniło się bardzo wiele.

Elizabeth Strout, „Amy i Isabelle”, przeł. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, wyd. Wielka Litera

Elizabeth Strout jest mistrzynią pisania o świecie, który dobrze znamy, tak, że zaczynamy na niego patrzeć w nowy, świeży sposób. Tym razem pozwala nam przyjrzeć się sobie jako matce. Isabelle wychowuje samotnie nastoletnią córkę. Żyją w małym dusznym miasteczku, w którym jedyną rozrywką wydaje się plotkowanie o sąsiadach. Zdystansowana wobec otoczenia kobieta, osamotniona, nieszczęśliwie zakochana w swoim szefie, musi zmierzyć się z nieoczekiwanym problemem – jej córka angażuje się w związek z dużo starszym mężczyzną.

Purytańska matka i odkrywająca swoją seksualność nastolatka, miłość i nienawiść, kłamstwa i trudne do przyjęcia prawdy… Musi się wydarzyć wiele złego, by matka i córka zrozumiały, jak głęboka więź je łączy. Debiutancka powieść Elisabeth Strout długo nie pozwala o sobie zapomnieć i zachęca do tego, by sięgać po wszystkie jej kolejne książki.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG

10 najlepszych powieści o kobiecej przyjaźni

Kobieca przyjaźń tylko w „Ani z Zielonego Wzgórza” była wyidealizowanym powinowactwem bratnich dusz. W prawdziwym życiu – i we współczesnych powieściach – bywa relacją bardziej skomplikowaną. Oto najlepsze książki o kobiecej przyjaźni.
Anna Zaleska
22.09.2020

Oczywiście idealna przyjaźń jest jak z „Hymnu o miłości” św. Pawła. Cierpliwa jest, łaskawa jest. Nie zazdrości. Nie unosi się gniewem. Wszystko znosi. Wszystko przetrzyma. Nigdy nie ustaje. W realnym życiu warto pogodzić się z tym, że przyjaciółka potrafi zirytować, nawet zranić, przyjaciółce czasem się zazdrości i się z nią rywalizuje. Ale i tak się ją kocha, bo przy niej można być sobą, można liczyć na jej pomoc i wsparcie, można zaufać i dobrze się z nią bawić. A gdy życiowe drogi się rozchodzą, nigdy się jej nie zapomina. Taką właśnie przyjaźń pokazują najlepsze książki o kobiecej przyjaźni. „Wielkie kłamstewka”, Liane Moriarty, wyd Pruszyński i S-ka W przeciwieństwie do świetnego serialu HBO, przełożonego na amerykańskie realia, akcja powieści Liane Moriarty rozgrywa się na przedmieściach Sidney. Trzy kobiety spotykają się, gdy ich dzieci mają zacząć naukę w szkole. Jedna jest samotną matką, kobietą nieśmiałą i delikatną, bardzo oddaną synkowi. Druga  – przebojowa, gadatliwa, lubująca się w intrygach i trzęsąca lokalną społecznością. Trzecia – zdystansowana piękność, bogata, elegancka, ale nieco przygaszona, jakby ukrywała jakąś tajemnicę. Między kobietami o różnym statusie społecznym,  odmiennych doświadczeniach i temperamentach zawiązuje się przyjaźń. Stopniowo zdejmują wobec siebie maski, ukazując prawdę o swoim życiu, skrytą za pozorami i kłamstwami. W godzinach próby – na przykład gdy na wieczorku integracyjnym zginie mąż jednej z nich – staną za sobą murem. „Genialna przyjaciółka”, Elena Ferrante, wyd. Sonia Draga W czterotomowej tzw. sadze neapolitańskiej, którą rozpoczyna „Genialna przyjaciółka”, Elena Ferrante portretuje kobiecą przyjaźń w sposób tak pełny i wielowymiarowy, jak...

Czytaj dalej
Jedz, módl się, kochaj na HBO
Screen

Filmy i seriale, które uczą wdzięczności i doceniania życia

Ania z Zielonego Wzgórza marzy i smakuje, bohaterka filmu „Gloria Bell” uczy, żeby się nie poddawać, a tytułowa bohaterka filmu Grety Gertwig „Frances Ha” pokazuje, że dobrze jest, tak jak jest.
Sylwia Arlak
02.04.2020

Doceniaj życie – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Na pewno, ale możemy się w tej dziedzinie dokształcać także poprzez filmy i seriale, dostępne na Netflix i HBO. Wśród tysięcy propozycji znajdziemy mnóstwo takich, które nie tylko odprężą w piątkowy wieczór, ale też pokażą, jak doceniać to, co mamy. Filmowa nauka wdzięczności za przyjaciół, dobre życie, miłość jest idealna na czas pandemii – i nie tylko. „Ania, nie Anna” – serial nie tylko dla nastolatek Chociaż teoretycznie adresatkami „Ani…” są nastolatki, to w praktyce serial, który w  2017 roku na platformie Netflix, pokochały kobiety w każdym wieku. Podoba się nam wszystko (albo prawie wszystko, bo trzeci sezon jednak poziomem odbiega od dwóch wcześniejszych) – ruda Ania (w tej roli utalentowana Amybeth McNulty), scenariusz, luźno nawiązujący do powieści Lucy Maud Montgomery, zdjęcia, kostiumy – a przede wszystkim to, że serial naprawdę jest pełen magii, miłości i życia. „Anna w tej interpretacji to wciąż niezwykle żywiołowa i sympatyczna dziewczynka. Nie jest jednak jednowymiarową postacią, jak w przypadku innych adaptacji powieści. Dzięki retrospekcjom poznajemy trudną przeszłość głównej bohaterki. Widzimy, jak surowo traktowano ją w sierocińcu i jak niesprawiedliwie odnosili się do niej rówieśnicy. Ania przeżywa traumę” – pisał w swojej recenzji „New York Times”. Traumy ze wczesnego dzieciństwa nie przeszkodziły jednak naszej bohaterce cieszyć się wschodzącym słońcem czy pierwszymi oznakami wiosny. Kocha świat całą sobą. Docenia każdą chwilę spędzoną w domu rodzeństwa Cuthbert. A kiedy jest źle, ucieka w marzenia i plany na przyszłość. Serial do obejrzenia na platformie Netflix....

Czytaj dalej
książki na lato
mat. prasowe

7 książek na czerwiec o kobietach i dla kobiet

Mamy w czym wybierać: ostatnie tygodnie to premiery książek Mariusza Szczygła, Janusza Leona Wiśniewskiego, Liane Moriarty czy Kristin Hannah. Zobaczcie, jakie książki warto zapakować na czerwcowy długi weekend albo pierwszy wakacyjny wyjazd.
Sylwia Arlak
05.06.2020

Książka na długi weekend? My mamy nawet siedem do wyboru: oprócz typowych powieści i opowiadań, w naszym czerwcowym zestawie znajdziesz biografię, poradnik psychologiczny i nietypowy przewodnik turystyczny. Jedynym kryterium wyboru było: ma wciągać i budzić refleksję. Zobaczcie, co proponujemy: 1. „Miłość i inne obsesje”, Liane Moriarty Liane Moriarty, autorka bestselleru „Wielkie kłamstewka” (nakręcony na podstawie książki serial możemy oglądać w Polsce na HBO) powraca z nową pozycją:  „Miłość i inne obsesje” (wyd. Znak Literanova). Bohaterka książki, Ellen jest hipnoterapeutką. Spotyka się z Patrickiem, wdowcem samotnie wychowującym syna. Podczas jednej z pierwszych randek, mężczyzna wyznaje, że prześladuje go jego była dziewczyna. Ellen stara się zrozumieć tę dziwną sytuację, ale towarzyszy jej coraz większy niepokój. Czy może wierzyć dopiero co poznanemu mężczyźnie? „Miłość i inne obsesje” to opowieść o wielkim uczuciu, pełna tajemnic i zagadek. Nie ma tu szalonych zwrotów akcji, ale powolne budowanie napięcia pomaga rozsmakować się w lekturze i lepiej zrozumieć motywy bohaterów. 2. „Prawdziwe kolory”, Kristin Hannah Amerykańską pisarkę, Kristin Hannah poznaliśmy jako autorkę świetnej powieści historycznej „Słowik” o dramatycznych losach dwóch sióstr, Isabelle i Vianne, w czasie II wojny światowej. W kolejnej książce „Prawdziwe kolory” pisarka po raz kolejny opowiada historię sióstr – tym razem bohaterek jest trzy: Winona, Aurora i Vivi Ann – które, aby ocalić rodzinę, muszą zmierzyć się z własnymi demonami. Uprzedzenia, zazdrość i wielka namiętność mogą poróżnić najbardziej kochające się osoby. „Prawdziwe kolory” (wyd. Świat Książki) to...

Czytaj dalej
The Eddy
Mat.prasowe

Nowości na maj od Netfliksa. Poznajcie najlepsze serialowo-filmowe propozycje

Nic nie wskazuje na to, abyśmy maj mieli spędzić inaczej niż kwiecień. Wciąż zamknięci w domach będziemy potrzebowali dużo ciekawych serialowo-filmowe pozycji. I tutaj – jak zwykle – z pomocą przychodzi nam Netfliks.
Sylwia Arlak
17.04.2020

Od kultowej klasyki po długo oczekiwane nowości. Wśród nich  serial "Eddy' z Joanną Kulig, za który trzymamy kciuki.  Już teraz zapiszcie sobie w kalendarzach daty najgorętszych premier na maj. Diuna Już 1 maja na platformie pojawi się film „Diuna” Davida Lyncha z 1984 roku. Ekranizacja słynnej powieści Franka Herberta opowiada historię młodego księcia, który przybywa na pustynną planetę Arrakis (zwaną także Diuną). To jedyne znane we wszechświecie źródło substancji, która nie dość, że przedłuża życie, pozwala także podróżować w przestrzeni i w czasie. Jak łatwo się domyślić, wielu będzie chciało zwalczyć o panowanie we wszechświecie. Na ekranie m.in. Kyle MacLachlan, Freedie Jones i… Sting. Warto nadrobić przed premierą najnowszej ekranizacji „Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve z Timothee Chalametem i Rebeccą Ferguson w rolach głównych. Film ukaże się jeszcze w tym roku. Hollywood „Hollywood" to nowy projekt twórcy serialu „Glee”. Tym razem jednak nie będzie słodko i sympatycznie. Miniserial dramatyczny opowie historię grupy aktorów i filmowców, którzy po zakończeniu II wojny światowej będą próbowali odnieść sukces w Hollywood. Bohaterowie „Glee” też gonili za sławą, ci jednak nie cofną się przed niczym. W obsadzie znaleźli się David Corenswet, Jeremy Pope, Laura, Samara Weavin, Dylan McDermott i znany z „Glee” Darren Criss. Premiera 1 maja. The Eddy Na tę premierę czekamy szczególnie. Nie dość, że za miniserial „The Eddy” odpowiada Damian Chazelle (twórca Oscarowego hitu „La La Land”), to jeszcze w obsadzie znalazła się Joanna Kulig. Serial przybliży nam historię muzyka i managera klubu w Paryżu, który odkrywa, że jego...

Czytaj dalej