5 książek, które pomogą odnaleźć wewnętrzny spokój i sens życia

5 książek, które pomogą odnaleźć wewnętrzny spokój i sens życia

Książki, które pozwolą ci spojrzeć inaczej na swoje życie, nadać mu nowy kierunek i nowy sens. A przy tym odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię.
Anna Zaleska
11.01.2021

Pandemia mocno zweryfikowała nasze poglądy i sposób widzenia świata. Zwłaszcza przekonanie, że wszystko zależy od nas samych, że jesteśmy kowalami własnego losu. Już wiemy, że nie do końca. W jednej chwili nasze życie może odmienić się o 180 stopni i myślenie pozytywne nas przed tym nie uchroni. Z drugiej strony zrozumieliśmy, że życie oparte na rozbuchanej konsumpcji, spektakularnej karierze zawodowej i pogoni za coraz to nowymi doznaniami nie jest drogą do szczęścia i poczucia spełnienia. Wielu z nas uświadomiło sobie w czasach lockdownu, że można inaczej, spokojniej, wolniej. To dobry czas, by rozejrzeć się za nowymi mistrzami i poszukać nowych drogowskazów.

Jesienny wieczór z książką? Oto pozycje na każdy nastrój. Jedną z nich szczególnie polecamy!

„Sztuka życia według stoików”, Piotr Stankiewicz (W.A.B.)

Doskonała książka na dzisiejsze czasy. Piotr Stankiewicz, filozof, pisarz i poeta podkreśla, że „Stoicyzm nie jest przeznaczony dla tych, którzy nie upadli na duchu, ale dla tych, którzy chcą się podnieść. Ta książka nie jest dla tych, którzy sobie i swojemu życiu nie mają nic do zarzucenia, ale dla tych, którzy chcą siebie i swoje życie poprawić”. Niezwykle prosto i przekonująco przekłada nauki starożytnych filozofów na realia XXI wieku. Cel, który stawia przed sobą, jest bardzo szlachetny i ambitny – nauczyć nas, jak szczęśliwie żyć.

Stoicki sposób życia – przekonuje Stankiewicz – jest dostępny dla każdego, uniwersalny i sprawi, że będziemy szczęśliwi w każdej sytuacji i w każdych możliwych okolicznościach. Kolejne rozdziały książki to 28 technik, ćwiczeń i metod, ilustrowanych przykładami zaczerpniętymi ze współczesnego życia.

Można czytać po kolei albo wybierać te części, które akurat są nam w życiu potrzebne. Wydana w 2014 roku książka doczekała się kilku dodruków, w grudniu zaś ukazał się audiobook (dostępny m.in. w abonamencie Empik Go), pięknie czytany przez Andrzeja Ferenca.

„Medytacje na każdy dzień”, Jego Świątobliwość Dalajlama, Wybór i opracowanie Renuka Singh (Rebis)

Nowość na rok 2021 i wszystkie kolejne. Książka mająca podtytuł „Ścieżka do spokoju” to zbiór codziennych rozważań Jego Świątobliwości Dalajlamy, 365 krótkich cytatów na każdy dzień roku wybranych z jego nauk, przemyśleń, powiedzeń i przypowieści.

Duchowy przywódca Tybetańczyków, laureat Pokojowej Nagrody Nobla zachęca, byśmy bez względu na wszystko pamiętali, jak ważna jest zwyczajna dobroć i współczujące serce. A jedyną drogę do szczęścia i unikania cierpienia widzi w osiągnięciu i utrzymaniu pozytywnego stanu umysłu. W tradycji buddyjskiej jednym z najskuteczniejszych na to sposobów jest praktyka medytacji.

Przykładowa medytacja na jeden z dni stycznia:

„Znacznie bardziej konstruktywnie byłoby, gdyby ludzie spróbowali zrozumieć swoich rzekomych wrogów. Nauczenie się przebaczania bowiem przynosi dużo lepsze skutki niż rzucenie kamieniem w obiekt naszego gniewu, tym lepsze, im wrogość jest większa. Wszakże właśnie w największych przeciwnościach losu kryje się największy potencjał czynienia dobra, zarówno dla nas, jak i dla innych”.

„Ścieżka prostej obfitości. 365 dni do życia w harmonii i radości”, Sarah Ban Breathnach (Rebis)

Nowe wydanie książki, która 25 lat temu ukazała się po raz pierwszy w USA, stając się w krótkim czasie klasyką literatury inspiracyjnej, sprzedaną dotąd na całym świecie w siedmiu milionach egzemplarzy. Sarah Ban Breathnach pokazuje, jak pogodzić najgłębsze duchowe i twórcze tęsknoty z często przytłaczającymi nas codziennymi obowiązkami matki, żony i kobiety pracującej.

Przyznaje, że sama była kiedyś nieszczęśliwą osobą, stale porównującą się z innymi i pełną urazy z byle powodu. Każdego ranka budziła się ze świadomością czekających ją obowiązków i przerażeniem, jak przebrnie przez dzień. Do tego dochodziło wieczne zamartwianie się o pieniądze.

Pisząc „Ścieżkę prostej obfitości” Sarah Ban Breathnach spojrzała inaczej na swoją codzienność – jako na źródło objawień. Odkryła sacrum w zwyczajności. Codzienna wdzięczność stała się dla niej cudowną nową praktyką. I tym właśnie od lat dzieli się z kobietami. Każdy z tekstów na 365 dni to opowieści o pozornie zwyczajnym życiu, refleksje, inspirujące cytaty i pytania, jakie warto sobie zadawać.

„Siedem praktyk szczęścia”, Rick Hanson (GWP)

O ile szukając sposobu na osiągnięcie szczęścia, człowiek od tysięcy lat sięga do filozofii i nauk mędrców, o tyle ze zdobyczy neuronauki może korzystać od niedawna. Rick Hanson, psycholog, wykładowca, autor psychologicznych bestsellerów, w swojej nowej książce łączy te oba światy. „Siedem praktyk szczęścia” to pod wieloma względami pozycja przełomowa. Wychodząc z założenia, że szczęście to nie wynik zewnętrznych okoliczności, ale stan umysłu, pyta, jak możemy go osiągnąć.

W wyniku ewolucji nasz mózg nastawił się na skanowanie otoczenia w poszukiwaniu zagrożeń i niebezpieczeństw. Powinniśmy więc trenować go tak, by koncentrował się na dobrych wydarzeniach. W ten sposób można trwale zmienić jego struktury neuronalne. Otworzyć się bardziej na to, co dobre i piękne.

Hanson krok po kroku prowadzi nas przez siedem uniwersalnych praktyk, które pomagają osiągnąć głębokie i trwałe poczucie szczęścia. Ćwiczenia, które proponuje, są proste. A dzięki nim budujemy w sobie równowagę emocjonalną, wzmacniamy uważność, życzliwość, wdzięczność i wewnętrzne zadowolenie.

„Znajdź w życiu sens”, Emily Esfahani Smith (Muza)

Autorka tej książki przyznaje, że długo uważała, że celem życia jest dążenie do szczęścia, co rozumiała jak wielu z nas: świetna praca, wspaniały partner, piękne mieszkanie. Gdy nie dawało jej to poczucia spełnienia (ani jej przyjaciołom), zaczęła wgłębiać się w temat, co naprawdę czyni ludzi szczęśliwymi. Najwyraźniej nie pogoń za przyjemnościami. Najwyraźniej nie wysoka jakość życia, skoro w dzisiejszych czasach, gdy – obiektywnie rzecz biorąc – jest wyższa niż kiedykolwiek, wskaźniki samobójstw i depresji są rekordowo wysokie.

Emily Esfahani Smith pracowała nad tą książką pięć lat, zrobiła wywiady z setkami ludzi. Zgłębiała temat na gruncie psychologii, neurologii i filozofii. Wnioski? Naszym problemem nie jest brak poczucia szczęścia, ale brak poczucia sensu w życiu. A sens życia – twierdzi cytowany przez autorkę psycholog Mertin Seligman – płynie z przynależności i służenia czemuś poza sobą oraz rozwijania tego, co w nas najlepsze. Jak żyć, by znaleźć sens – to kluczowe pytanie w jej książce. A odpowiedzi warto rozważyć.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Książki motywacyjne
Adobe Stock

Książki motywacyjne, które zmobilizują cię do działania i odmienią twoje życie 

W tym trudnym czasie sięgnijmy po książki, które podziałają na nas ożywczo i zagrzeją do działania. Które książki mają największą moc do motywowania, a co najważniejsze, do utrzymania nas przy nowym postanowieniu zmiany?
redakcja „Uroda Życia”
28.12.2020

Nie zmienią całego naszego życia, ale ich lektura może tę zmianę rozpocząć. Dobra książka motywacyjna nie tylko inspiruje do działania, ale również pomaga w nim wytrwać. Motywacyjne lektury są dobrym źródłem do poszukiwania w sobie siły do zmian. Poniżej wybraliśmy te najlepsze. 6 książek motywacyjnych, które warto przeczytać: 1. „Skończ to, co zacząłeś. Sztuka samodyscypliny, czyli jak zabrać się do pracy i doprowadzić ją do końca”, autor: Peter Hollins Dzięki tej książce łatwiej opanujesz trudną sztukę kończenia rozpoczętych zadań. Dowiesz się, skąd się bierze niechlubna skłonność do niepodejmowania działań i w jaki sposób wzmocnić motywację. Ustanowisz własne reguły, których przestrzeganie zbliży Cię do wyznaczonych celów. Dowiesz się, jakie nastawienie sprzyja realizacji zadań i jak zapanować nad nastrojami, które mogą obniżać Twoją efektywność. Sporo miejsca poświęcono strategiom walki z prokrastynacją. Nauczysz się łączyć obowiązek z przyjemnością, dzięki czemu wytrwanie w pracy stanie się o wiele łatwiejsze. Czytaj także: Mówiąc: „Mogę wszystko!” albo: „Jestem zwycięzcą!” oszukujesz samą siebie 2. „WOOP Skuteczna metoda osiągania celów”, autor: Gabriele Oettingen Jak twierdzi Gabriele Oettingen, pozytywne myślenie może być szkodliwe. Jest bowiem złudne i niesie za sobą fałszywą obietnicę spełnienia naszych marzeń. Osłabia motywację i utrudnia podjęcie realnych działań. Myślenie „uda mi się” czy „osiągnę to” będzie skuteczne i sprawcze tylko wtedy, gdy zestawi się je z potencjalnymi przeszkodami i konkretnym planem działania. 3. „Uwierz w siebie i działaj. Pokonaj wątpliwości, zostaw przeszłość za sobą i odkryj swój potencjał”, autorzy: Brian Tracy,...

Czytaj dalej
7 książek psycholo
Fot. iStock

Książki psychologiczne pod choinkę – polecamy 10 najciekawszych tytułów

O miłości, wrażliwości, o tym, jak nie zabijać sobie codzienności sprzeczkami, o apetycie na sukces – najlepsze książki psychologiczne na Gwiazdkę dla tych, którzy chcą lepiej poznać siebie i swoje relacje.
Agnieszka Dajbor
16.12.2020

Książki psychologiczne mogą pomóc nam lepiej poznać i zrozumieć siebie. Dają wiedzę, która może nieraz nas uratować: przed depresją, toksycznym związkiem albo decyzjami, których żałowałybyśmy przez resztę życia. Dlatego – jeśli chcesz komuś dać naprawdę dobry prezent na święta, pomyśl o dobrym poradniku psychologicznym. W 2020 roku wyszło dużo naprawdę świetnych propozycji! Polecamy 7 książkowych nowości psychologicznych, które pozwolą nam lepiej zrozumieć siebie i nasze relacje z bliskimi. „Psychiatrzy” Chociaż już co czwarty Polak mierzy się z zaburzeniami psychicznymi, to nadal psychiatria jest traktowana po macoszemu – pokazuje to choćby nikła liczba oddziałów psychiatrycznych i łóżek, które się tam znajdują. Kryzys psychiczny albo choroba psychiczna ciągle są stygmatyzujące. Ciągle wstydzimy się powiedzieć, że potrzebowaliśmy pomocy specjalisty albo że ktoś z naszych bliskich cierpi na schizofrenię czy uzależnienie. Ewa Pągowska, dziennikarka, w swojej książce „Psychiatrzy” rozprawia się z mitami i przekłamaniami, które wciąż towarzyszą tematowi naszego zdrowia psychicznego. Zadaje trudne pytania, ale jej rozmówcy nie boją się na nie odpowiadać. Na książkę składają się rozmowy z piętnaściorgiem wybitnych specjalistów w dziedzinie psychiatrii, m.in. prof. Jackiem Wciórką , drem n. med. Bartoszem Grabskim i prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc.  „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”, Ewa Pągowska, Znak 2020 „Nigdy dość. Mózg a uzależnienia” Judith Grisel upiła się po raz pierwszy, kiedy miała 13 lat. I spodobało jej się to uczucie. Niedługo później doszły narkotyki. Przez kolejną dekadę szukała wszelkich okazji, by się odurzyć, to był właściwie cud...

Czytaj dalej
Książki o rozwoju osobistym pomogą odkryć potencjał
Unsplash.com

Rozwój osobisty – te książki pomogą ci odkryć swój potencjał!

Czujesz, że nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału i stać cię na więcej? Te książki mogą ci pomóc lepiej poznać siebie i rozwinąć skrzydła.
Karolina Morelowska-Siluk
03.12.2020

Jeśli potrzebujesz wsparcia i pozytywnego bodźca, który popchnie cię do działania, te książki są dla ciebie. 6 najlepszych książek o rozwoju osobistym 1. „Potęga teraźniejszości”, Eckhart Tolle Weź życie w swoje ręce – taki jest główny przekaz książki Eckharta Tolle’a, który zachęca czytelnika do pracy nad sobą, odkrywania swojego prawdziwego „Ja” oraz poszukiwania sensu życia. On sam stał się bohaterem historii, w której jawi się jako osoba niezwykła, ktoś, kto sprawia, że życie obcych ludzi nabiera wartości. Na bazie własnych doświadczeń autor książki „Potęga teraźniejszości” pokazuje drogę do samopoznania, które wzbogaci i pozwoli poszerzyć świadomość samego siebie. 2. „Niedoskonali, wolni, szczęśliwi”, Christophe André Samoocena odgrywa ważną rolę w uzyskaniu harmonii i dobrej jakości życia. Związek z wewnętrznym „Ja” wywiera wpływ zarówno na nasze zachowanie i emocje, jak i na to, jak odczuwamy siebie i otaczający nas świat. Zachodnia kultura dowartościowuje pojęcie sukcesu, sprawia, że dążymy do jego osiągnięcia we wszystkich dziedzinach życia, a każda porażka obniża samoocenę. Christophe André od 1998 roku prowadzi badania nad problemem samooceny u swoich pacjentów. W prezentowanej książce analizuje ich postawy, emocje i zachowania. Czytaj też: Najlepszy sposób na rozwój osobisty? Nie traktuj życia – i siebie! – aż tak serio 3. „6 filarów poczucia własnej wartości”, Nathaniel Branden Kwestia samooceny – nazywanej też poczuciem własnej wartości – stała się w ostatnich latach tematem modnym w najlepszym tego słowa znaczeniu. Smutna prawda o powszechnym braku zdrowej samooceny wydobywana jest na światło dzienne z ogromną siłą. Nathaniel...

Czytaj dalej