5 książek, które pomogą odnaleźć wewnętrzny spokój i sens życia

5 książek, które pomogą odnaleźć wewnętrzny spokój i sens życia

Książki, które pozwolą ci spojrzeć inaczej na swoje życie, nadać mu nowy kierunek i nowy sens. A przy tym odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię.
Anna Zaleska
11.01.2021

Pandemia mocno zweryfikowała nasze poglądy i sposób widzenia świata. Zwłaszcza przekonanie, że wszystko zależy od nas samych, że jesteśmy kowalami własnego losu. Już wiemy, że nie do końca. W jednej chwili nasze życie może odmienić się o 180 stopni i myślenie pozytywne nas przed tym nie uchroni. Z drugiej strony zrozumieliśmy, że życie oparte na rozbuchanej konsumpcji, spektakularnej karierze zawodowej i pogoni za coraz to nowymi doznaniami nie jest drogą do szczęścia i poczucia spełnienia. Wielu z nas uświadomiło sobie w czasach lockdownu, że można inaczej, spokojniej, wolniej. To dobry czas, by rozejrzeć się za nowymi mistrzami i poszukać nowych drogowskazów.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

„Sztuka życia według stoików”, Piotr Stankiewicz (W.A.B.)

Doskonała książka na dzisiejsze czasy. Piotr Stankiewicz, filozof, pisarz i poeta podkreśla, że „Stoicyzm nie jest przeznaczony dla tych, którzy nie upadli na duchu, ale dla tych, którzy chcą się podnieść. Ta książka nie jest dla tych, którzy sobie i swojemu życiu nie mają nic do zarzucenia, ale dla tych, którzy chcą siebie i swoje życie poprawić”. Niezwykle prosto i przekonująco przekłada nauki starożytnych filozofów na realia XXI wieku. Cel, który stawia przed sobą, jest bardzo szlachetny i ambitny – nauczyć nas, jak szczęśliwie żyć.

Stoicki sposób życia – przekonuje Stankiewicz – jest dostępny dla każdego, uniwersalny i sprawi, że będziemy szczęśliwi w każdej sytuacji i w każdych możliwych okolicznościach. Kolejne rozdziały książki to 28 technik, ćwiczeń i metod, ilustrowanych przykładami zaczerpniętymi ze współczesnego życia.

Można czytać po kolei albo wybierać te części, które akurat są nam w życiu potrzebne. Wydana w 2014 roku książka doczekała się kilku dodruków, w grudniu zaś ukazał się audiobook (dostępny m.in. w abonamencie Empik Go), pięknie czytany przez Andrzeja Ferenca.

„Medytacje na każdy dzień”, Jego Świątobliwość Dalajlama, Wybór i opracowanie Renuka Singh (Rebis)

Nowość na rok 2021 i wszystkie kolejne. Książka mająca podtytuł „Ścieżka do spokoju” to zbiór codziennych rozważań Jego Świątobliwości Dalajlamy, 365 krótkich cytatów na każdy dzień roku wybranych z jego nauk, przemyśleń, powiedzeń i przypowieści.

Duchowy przywódca Tybetańczyków, laureat Pokojowej Nagrody Nobla zachęca, byśmy bez względu na wszystko pamiętali, jak ważna jest zwyczajna dobroć i współczujące serce. A jedyną drogę do szczęścia i unikania cierpienia widzi w osiągnięciu i utrzymaniu pozytywnego stanu umysłu. W tradycji buddyjskiej jednym z najskuteczniejszych na to sposobów jest praktyka medytacji.

Przykładowa medytacja na jeden z dni stycznia:

„Znacznie bardziej konstruktywnie byłoby, gdyby ludzie spróbowali zrozumieć swoich rzekomych wrogów. Nauczenie się przebaczania bowiem przynosi dużo lepsze skutki niż rzucenie kamieniem w obiekt naszego gniewu, tym lepsze, im wrogość jest większa. Wszakże właśnie w największych przeciwnościach losu kryje się największy potencjał czynienia dobra, zarówno dla nas, jak i dla innych”.

„Ścieżka prostej obfitości. 365 dni do życia w harmonii i radości”, Sarah Ban Breathnach (Rebis)

Nowe wydanie książki, która 25 lat temu ukazała się po raz pierwszy w USA, stając się w krótkim czasie klasyką literatury inspiracyjnej, sprzedaną dotąd na całym świecie w siedmiu milionach egzemplarzy. Sarah Ban Breathnach pokazuje, jak pogodzić najgłębsze duchowe i twórcze tęsknoty z często przytłaczającymi nas codziennymi obowiązkami matki, żony i kobiety pracującej.

Przyznaje, że sama była kiedyś nieszczęśliwą osobą, stale porównującą się z innymi i pełną urazy z byle powodu. Każdego ranka budziła się ze świadomością czekających ją obowiązków i przerażeniem, jak przebrnie przez dzień. Do tego dochodziło wieczne zamartwianie się o pieniądze.

Pisząc „Ścieżkę prostej obfitości” Sarah Ban Breathnach spojrzała inaczej na swoją codzienność – jako na źródło objawień. Odkryła sacrum w zwyczajności. Codzienna wdzięczność stała się dla niej cudowną nową praktyką. I tym właśnie od lat dzieli się z kobietami. Każdy z tekstów na 365 dni to opowieści o pozornie zwyczajnym życiu, refleksje, inspirujące cytaty i pytania, jakie warto sobie zadawać.

„Siedem praktyk szczęścia”, Rick Hanson (GWP)

O ile szukając sposobu na osiągnięcie szczęścia, człowiek od tysięcy lat sięga do filozofii i nauk mędrców, o tyle ze zdobyczy neuronauki może korzystać od niedawna. Rick Hanson, psycholog, wykładowca, autor psychologicznych bestsellerów, w swojej nowej książce łączy te oba światy. „Siedem praktyk szczęścia” to pod wieloma względami pozycja przełomowa. Wychodząc z założenia, że szczęście to nie wynik zewnętrznych okoliczności, ale stan umysłu, pyta, jak możemy go osiągnąć.

W wyniku ewolucji nasz mózg nastawił się na skanowanie otoczenia w poszukiwaniu zagrożeń i niebezpieczeństw. Powinniśmy więc trenować go tak, by koncentrował się na dobrych wydarzeniach. W ten sposób można trwale zmienić jego struktury neuronalne. Otworzyć się bardziej na to, co dobre i piękne.

Hanson krok po kroku prowadzi nas przez siedem uniwersalnych praktyk, które pomagają osiągnąć głębokie i trwałe poczucie szczęścia. Ćwiczenia, które proponuje, są proste. A dzięki nim budujemy w sobie równowagę emocjonalną, wzmacniamy uważność, życzliwość, wdzięczność i wewnętrzne zadowolenie.

„Znajdź w życiu sens”, Emily Esfahani Smith (Muza)

Autorka tej książki przyznaje, że długo uważała, że celem życia jest dążenie do szczęścia, co rozumiała jak wielu z nas: świetna praca, wspaniały partner, piękne mieszkanie. Gdy nie dawało jej to poczucia spełnienia (ani jej przyjaciołom), zaczęła wgłębiać się w temat, co naprawdę czyni ludzi szczęśliwymi. Najwyraźniej nie pogoń za przyjemnościami. Najwyraźniej nie wysoka jakość życia, skoro w dzisiejszych czasach, gdy – obiektywnie rzecz biorąc – jest wyższa niż kiedykolwiek, wskaźniki samobójstw i depresji są rekordowo wysokie.

Emily Esfahani Smith pracowała nad tą książką pięć lat, zrobiła wywiady z setkami ludzi. Zgłębiała temat na gruncie psychologii, neurologii i filozofii. Wnioski? Naszym problemem nie jest brak poczucia szczęścia, ale brak poczucia sensu w życiu. A sens życia – twierdzi cytowany przez autorkę psycholog Mertin Seligman – płynie z przynależności i służenia czemuś poza sobą oraz rozwijania tego, co w nas najlepsze. Jak żyć, by znaleźć sens – to kluczowe pytanie w jej książce. A odpowiedzi warto rozważyć.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Mat.prasowe

Wigilijna medytacja - niech Was zainspiruje i przywoła nastrój Świąt

Zapraszamy Was do medytacji o tej jedynej Nocy w roku, o dzieleniu się i otrzymywaniu darów.
Agnieszka Dajbor
23.12.2020

Jeszcze gonimy, jeszcze szykujemy sto rzeczy. Ale za chwilę przyjdą Święta, i jakkolwiek będziemy zmęczone, a nawet chwilami złe, poddamy się ich magii, wzruszeniu, wyjątkowemu nastrojowi. Tę krótką wigilijną medytację – którą Wam proponujemy na Święta – napisała amerykańska dziennikarka i pisarka Sarah Ban Breathnach. Jej książki cieszą się niemałą popularnością, a jedna z nich „A Daybook of Comfort and Joy” była przez rok na pierwszym miejscu bestsellerów „New York Timesa”. Teraz w Polsce ukazała się „Ścieżka prostej obfitości” (wyd. Rebis, Poznań 2020) – medytacje na 365 dni w roku, by odkryć radość i harmonię. Sarah tworzy zapiski (medytacje) ze swojego codziennego życia, opisuje różne sytuacje, zapisuje przemyślenia, obserwacje, to co uważa za cenne i wartościowe. Pragnie być wdzięczna, za to co dostaje od życia, a ścieżkę prostej obfitości nazywa wewnętrzną wędrówką. W jednym z wywiadów powiedziała: „Podczas gdy okoliczności, które nas otaczają, są osobiste, nasze doświadczenia jako kobiet są tak głęboko uniwersalne, że stajemy się złożonym echem siebie nawzajem, co jest dla mnie bardzo pocieszające”. Niech jej opowieść też będzie bliska i uniwersalna. Dzisiaj jest moja ulubiona noc roku – pisze Sarah Ban Breathnach. W tej cichej chwili Prosta Obfitość nie jest filozofią, lecz udoskonaloną rzeczywistością. Moje serce jest przepełnione Wdzięcznością; dążenie do Prostoty przy wypełnianiu świątecznych obowiązków ocaliło moje zdrowie psychiczne; Porządek sprawił, że zadziałało wszystko, co miało zadziałać; pojawiła się też Harmonia, bo w końcu przestałam szukać równowagi między pracą a rodziną, przynajmniej w czasie świąt; dzięki świątecznym dekoracjom porozwieszanym w całym domu otacza...

Czytaj dalej
Medytacja na Nowy Rok
iStock

Medytacja na Nowy Rok: o marzeniach i błogosławieństwach

Rozluźnij się i wypełnij myśli pozytywnym przesłaniem. Daj płynąć przez siebie marzeniom, które są jak piękna bajka, ale i inspirują do dobrych życiowych zmian.
Agnieszka Dajbor
31.12.2020

Styczeń to początek, wszystko rozpoczyna się na nowo. Zaczyna się Nowy Rok 2021. Życzmy sobie, aby był pełen Spokoju, Zdrowia, samych Dobrych Chwil. Pozwólmy sobie na odpoczynek i medytację, która napełni nas dobrą energią. Naszą medytację na dzień Nowego Roku napisała Sarach Ban Breathnach, bardzo lubiana amerykańska pisarka i dziennikarka („Ścieżka prostej obfitości", wyd. „Rebis", 2020). Sarah tworzy zapiski (medytacje) ze swojego codziennego życia, a ścieżką prostej obfitości nazywa wewnętrzną wędrówką. Tłumaczy, że styczeń to miesiąc spoglądania w przyszłość. A więc spójrzmy! „Nowy Rok. Nowy start. Pusta kartka. Nowy rozdział w życiu, który czeka na zapisanie” – pisze Sarah Ban Breathnach. Nowe pytania, na które trzeba będzie odpowiedzieć, zrozumieć je i pokochać. Nowe odpowiedzi, które trzeba rozważyć, a potem nowe wybory, których trzeba dokonać w tym przełomowym roku radości i odkrywania siebie. Czytaj też: Postanowienia noworoczne. Lista 50 propozycji na 2021 rok, które zmienią twoje życie Noworoczna obfitość Czy możesz znaleźć spokojną chwilę, w której będziesz marzyć? Jakie są twoje nadzieje na przyszłość? Gdy zastanawiasz się nad minionymi latami, nie martw się zbytnio przeszłością. Dzisiaj zostałaś pobłogosławiona kolejną szansą. Czy może być coś cenniejszego? Pani Pomyślność podróżowała przez czas i przestrzeń, aby rzucić nam pod nogi obfitość możliwości – mnóstwo łaski i przychylności. Wykorzystajmy to jak najlepiej. Każdego roku otrzymujemy cztery wspaniałe pory roku, dwanaście miesięcy tajemnicy, pięćdziesiąt dwa tygodnie cudów i trzysta sześćdziesiąt pięć codziennych cykli, a każdy z nich jest wypełniony dwudziestoma czterema miarkami czasu – darami świtu,...

Czytaj dalej
lilly collins
East News

Lily Collins w serialu twórców „Seksu w wielkim mieście”! Czas na nową Carrie Bradshaw?

Czy Lily Collins powtórzy sukces Sarah Jessiki Parker i stanie się ikoną stylu? „Emily in Paris” to nowy serial twórców „Seksu w wielkim mieście”. Premiera jesienią w Netfliksie. Będzie hit?
Jakub Demiańczuk redakcja „Uroda Życia”
15.07.2020

Twórcy „Emily in Paris” mówią wprost, że nowy serial ma zapełnić puste miejsce po „Seksie w wielkim mieście”. Lily Collins gra w nim młodą, dwudziestoparoletnią kobietę, która przenosi się z Chicago do Paryża – dostaje pracę w agencji marketingowej zajmującej się luksusowymi markami. Nowi przyjaciele, romanse, przygody. Ale też zderzenie młodej Amerykanki z francuskim stylem, kuchnią, obyczajami – to wszystko wypełnia fabułę serialu ( zobaczymy najpierw 10 odcinków po 30 minut). Najważniejsza jest oczywiście główna bohaterka, Emily. Czy tak, jak Carrie Bradshaw będzie kupować buty w cenie mieszkania, czy będzie szukała miłości „bez której nie da się żyć” i uzna, że dopiero paczka przyjaciół daje „girl power”. Co wiemy o Lilly Collin, która  może stać się dla wielu z nas nową ikoną stylu. W przeciwieństwie do Sarah Jessiki Parker młodziutka Lilly Collins nie marzyła o aktorstwie, chciała być dziennikarką. Pisała felietony do młodzieżowych magazynów, jako reporterka stacji telewizyjnej Nickelodeon relacjonowała prezydencką kampanię wyborczą w 2008 roku oraz inaugurację Baracka Obamy. O tym, że film to właściwa droga, przekonały ją sukces dramatu „Wielki Mike”, w którym zagrała obok nagrodzonej Oscarem Sandry Bullock, oraz pozytywne recenzje, jakie zebrała za tytułową rolę w „Królewnie Śnieżce” z 2012 roku. Lily jest piękna, popularna, gra w coraz ciekawszych filmach. Ale dopiero niedawno publicznie wyznała, że jej życie nie zawsze przypominało bajkę. Lily Collins, córka Phila, którą Elton John nosił na rękach Jest trzecim z pięciorga dzieci słynnego brytyjskiego rockmana Phila Collinsa, jedynym z jego drugiego małżeństwa z Amerykanką Jill Tavellman. Urodziła się w 1989 roku, gdy...

Czytaj dalej
książki na jesień
mat. prasowe

Co będziemy czytać jesienią? 8 tytułów na najbliższe tygodnie – najlepsze premiery

Nowy zbiór felietonów Masłowskiej, wielki powrót Pawła Huelle albo świetna powieść finalisty National Book Award? Co czytamy w najbliższym czasie?
Anna Zaleska
25.10.2020

Tej jesieni nie wychodzimy z domu, ale za to czytamy znakomite nowości. Zarówno jeśli chodzi o powieści, jak i literaturę non-fiction jest w czym wybierać, każda z wybranych przez nas ośmiu pozycji jest warta zarwanej nocy. Co polecamy?  1. Tajemnica porzuconego dziecka: „Każdy”, Salvatore Scibona Salvatore Scibona – nazwisko, które warto znać z trzech co najmniej powodów. Po pierwsze, to amerykański pisarz włosko-polskiego pochodzenia. Po drugie, finalista National Book Award. Po trzecie, jego powieść „Każdy” to rzecz znakomita. Jest rok 2010. Na lotnisku w Hamburgu z toalety wychodzi kilkuletni chłopiec – bez dokumentów, bagażu, ze zwitkiem dolarów – i bezskutecznie szuka taty. Wyjaśnienie zagadki małego Janisa to rozdzierająca serce historia o tym, co wojna robi z mężczyznami.  „Każdy”, Salvatore Scibona, tłum. Jerzy Kozłowski, Znak 2. Dzisiejsze czasy: „Jesień”, Ali Smith Elisabeth można by uznać za dosyć typową 30-latkę: pracuje jako asystentka na umowę zlecenie bez stałych godzin pracy (co jej matka określa jako „realizowanie swoich marzeń”), wciąż tkwi w wynajmowanym studenckim mieszkaniu, prawie wszystko jest dla niej za drogie. Największą wartością w jej życiu staje się przyjaźń ze starszym mężczyzną, z którym połączyła ją wrażliwość i miłość do literatury i sztuki. Słodko-gorzka, pełna celnych obserwacji opowieść o życiu w postbrexitowej Wielkiej Brytanii.  „Jesień”, Ali Smith, tłum. Jerzy Kozłowski, W.A.B. 3. Świat pod kontrolą: „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu 2”, Dorota Masłowska Pierwszy tom tekstów Doroty Masłowskiej „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” był literackim wydarzeniem. Nie...

Czytaj dalej