Osiem najlepszych thrillerów na lato – poleca Magda Stachula, mistrzyni powieści domestic noir
Magda Stachula / Fot. Szara Reneta

Osiem najlepszych thrillerów na lato – poleca Magda Stachula, mistrzyni powieści domestic noir

Ranking najlepszych thrillerów, od których nie sposób się oderwać od pierwszej do ostatniej strony. Idealne na plażę, nad basen czy do pociągu.
Anna Zaleska
02.07.2020

Ranking najlepszych thrillerów przygotowała dla nas Magda Stachula – pisarka, autorka powieści z nurtu domestic noir, który w 2016 roku zapoczątkowała w polskiej literaturze swoją debiutancką powieścią „Idealna”. Na początku lipca ukazuje się jej kontynuacja – „Strach, który powraca”. Prywatnie Magda Stachula jest wielbicielką i znawczynią thrillerów. Czyta ich mnóstwo, niektóre po kilka razy. Specjalnie dla urodażycia.pl wybrała osiem jej zdaniem najlepszych. Te książki doskonale czyta się na plaży, nad basenem czy w pociągu. Wciągają tak bardzo, że nawet podróż z Rzeszowa do Kołobrzegu nie będzie się wam dłużyć.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

1. Pierre Lemaitre, „Ślubna suknia” (wyd. Muza)

Mój numer jeden! Czytałam tę książkę kilka razy. Jestem wielką fanką Pierre'a Lemaitre'a. „Ślubna suknia” to opowieść o paryżance Sophie, kobiecie spełnionej i szczęśliwej, w której życiu nagle zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Coraz częściej o czymś zapomina, gubi rzeczy, obawia się, że stopniowo popada w obłęd. W końcu zostaje wplątana w zamordowanie dziecka, którym się opiekowała. Nie pamięta tej sytuacji, ale wie, że była z nim sama w domu i zaczyna wierzyć w swoją winę.

By uniknąć odpowiedzialności, ucieka z Paryża i zmienia tożsamość. Udaje jej się na nowo ułożyć sobie życie i wtedy z jej pamięcią znowu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Nie chcę zdradzać więcej, ale fabuła tej książki jest tak nieprzewidywalna, a zakończenie tak zaskakujące, że wszystko, co myśleliśmy, zupełnie nam się przestawia w głowie. Takie zakpienie z czytelnika – w sensie pozytywnym – to znak firmowy Lemaitre'a. Zawsze pozostawia nas z myślą: jak mogliśmy tego nie dostrzec? I – co nie każdy lubi – sponiewieranych psychicznie.

2. Pierre Lemaitre, „Alex” (wyd. Muza)

Drugie miejsce na liście moich ulubionych thrillerów też należy do Lemaitre'a. „Alex” to część cyklu z komisarzem Camillem Verhoevenem, ale można ją przeczytać osobno. Bohaterką jest bardzo atrakcyjna dziewczyna, która pewnego razu zauważa, że jest śledzona. Gdy któregoś wieczoru wraca do domu, zostaje wciągnięta do furgonetki. Nieprzytomna budzi się w opuszczonym hangarze w klatce zawieszonej przy suficie. Jest sama, nie ma jej oprawcy, nie wie, co jej grozi, ale do klatki, w której została uwięziona, zaczynają przedostawać się szczury, dla których ona stanowi jedyne pożywienie. Ten motyw mnie osobiście bardzo dotknął, ponieważ sama mam fobię na punkcie gryzoni…

Opowieść prowadzona jest z dwóch perspektyw: Alex i komisarza Camilla Verhoevena, który poruszy cały Paryż, żeby odnaleźć zaginioną. Książka jest zjawiskowa, nie da się jej odłożyć do ostatniej strony. Dla mnie to też kolejny dowód, że Lemaitre jako autor thrillerów nie ma sobie równych. To jest marka! W ciemno można polecać każdą jego książkę.

3. Gillian Flynn, „Zaginiona dziewczyna” (wyd. Burda Publishing Polska)

Dosyć znana książka, był też film na jej podstawie w reżyserii Davida Finchera z Benem Affleckiem i Rosamund Pike. Tu głównym tematem są kłamstwa w małżeństwie, miłość, nienawiść, chęć zemsty i wyrównania rachunków. Gillian Flynn pokazuje, jak bardzo ranimy tych, których najbardziej kochamy. I co się dzieje w ludziach, że z dnia na dzień z osób, które sobie najbardziej ufają, nie widzących poza sobą świata, stają się dla siebie największymi wrogami.

Akcja jest mistrzowsko poprowadzona, napięcie umiejętnie dawkowane, a zakończenie po prostu miażdży. Film jest świetny, książka moim zdaniem jeszcze lepsza. Kilka razy do niej wracałam, również słuchając audiobooka.

4. S. J. Watson, „Zanim zasnę” (wyd. Sonia Draga)

W filmowej adaptacji tej książki główną rolę zagrała Nicole Kidman. To opowieść o cierpiącej na amnezję kobiecie, która każdego ranka budzi się i na nowo musi odkrywać, kim jest jej mąż, kim jest ona sama i że 20 lat temu miała wypadek, który doprowadził do uszkodzenia mózgu, na skutek czego jej pamięć trwa tylko 24 godziny. W dodatku jej świadomość zatrzymała się, gdy była młodą kobietą, a teraz jej ciało się postarzało. Christine co rano przeżywa ogromny wstrząs i od nowa dochodzi do tego, że musi się pogodzić z tym, co się stało.

Gdy neurolog zaleca jej prowadzenie dziennika, kobieta stopniowo odkrywa, że ktoś, kogo kocha i darzy zaufaniem, może być dla niej największym zagrożeniem. Im bardziej zbliża się do prawdy, tym ta prawda staje się bardziej niewiarygodna i przerażająca. „Zanim zasnę” to kapitalne studium ludzkiej psychiki, ciekawie są też pokazane problemy natury neurologicznej. Niezwykle poruszająca powieść.

5. Renee Knight, „Sprostowanie” (wyd. Sonia Draga)

Żyjąca w szczęśliwym małżeństwie, odnosząca sukcesy zawodowe Catherine pewnego dnia znajduje przy swoim łóżku książkę. Nie wie, skąd się tam wzięła, ale zaczyna ją czytać. I przeżywa wstrząs odkrywając, że to historia jej życia, a główna bohaterka tej opowieści przypomina ją samą. Kluczowym wątkiem staje się pewne wydarzenie sprzed lat, o którym sądziła, że nikt o nim nie wie, tylko ona. Kobieta wpada w panikę, próbuje się dowiedzieć, skąd książka wzięła się w jej domu i w jaki sposób ktoś poznał sekret, którego przez lata pieczołowicie strzegła. Żyjąc w ciągłym napięciu, czekając na kolejny ruch tajemniczego prześladowcy, popada w depresję.

Narracja prowadzona jest tu z dwóch punktów widzenia: Catherine i jej prześladowcy. Zaskakujące zakończenie pokazuje, jak błędnie można interpretować rzeczywistość, gdy znamy prawdę przedstawioną tylko przez jedną stronę. Nieprzewidywalna książka, która na długo zostaje w pamięci.

6. Aga Lesiewicz, „Zaślepienie” (wyd. Insignis)

Autorka jest Polką, od 30 lat mieszkającą w Londynie. Pracowała jako prezenterka radiowa, lektorka, tłumaczka, ale kilka lat temu doznała urazu kolana i musiała zrezygnować z dotychczasowej kariery. To ją zmobilizowało do napisania książki. Główna bohaterka „Zaślepienia” Kristin jest dobrze zapowiadającą się fotograficzką, mieszka w modnym lofcie w Londynie. Wraz ze swoim chłopakiem, który jest twórcą streetartowym, wiodą ciekawe artystyczne życie.

Kristin zaczyna jednak nagle otrzymywać anonimowe maile, które wskazują, że ktoś wie dużo o jej przeszłości. Wokół niej zaczynają dziać się dziwne rzeczy, stopniowo traci kontrolę nad swoim życiem. Książka jest pisana z punktu widzenia ofiary, wiemy tylko tyle, co ona. Mamy więc bardzo ograniczoną wiedzę, co pozostawia duże pole do interpretacji. „Zaślepienie” pokazuje, jak daleko przeszłość może za nami podążać. Czyta się tę książkę rewelacyjnie, dużym atutem jest też ciekawie pokazany Londyn.

7. Ule Hansen, „Kokony” (wyd. Filia)

Ten thriller zaciekawił mnie początkowo dlatego, że został napisany przez duet pisarzy. Astrid Ule to niemiecka pisarka i redaktorka, Eric Hansen jest amerykańskim dziennikarzem. Berlin jest tu pokazany niesamowicie, autorzy zadbali o dokładną topografię. Po przeczytaniu wybrałam się tam, by zobaczyć wszystkie opisane miejsca.

Akcja zaczyna się na Placu Poczdamskim. Mały chłopiec, wspinając się po rusztowaniach budynku, odkrywa trzy kokony zawinięte w folie, a w nich ludzkie zwłoki. Gdy do akcji wkracza policja, okazuje się, że te osoby umarły z głodu. Dlaczego ktoś skazał je na tak okrutną śmierć? Czy w Berlinie grasuje psychopata? Ta książka miała mieszane recenzje, ale moim zdaniem jest niezwykle ciekawa i chętnie jeszcze do niej wrócę.

8. Lars Kepler, „Stalker” (wyd. Czarne)

Również ten thriller został napisany przez duet. Pod pseudonimem „Lars Kepler” kryje się para znanych szwedzkich pisarzy: Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril, którzy razem stworzyli serię powieści kryminalnych z komisarzem Jooną Linną w roli głównej. „Stalker” jest książką piątą z kolei, ale można ją przeczytać osobno. Tutaj motywem przewodnim staje się voyeryzm, czyli podglądanie życia innych.

Do Krajowego Wydziału Kryminalnego w Sztokholmie ktoś przysyła link do filmiku, na którym widać, jak z ukrycia, przez okno, nagrywana jest kobieta krzątająca się po domu, robiąca kolację itd. Nie wiadomo, o co chodzi z tym filmikiem, policjanci myślą, że to może jakaś pomyłka. Ale po pewnym czasie jego bohaterka zostaje znaleziona martwa w swoim domu, dokładnie w tym samym ubraniu, w którym została nagrana. Sprawa robi się poważna, zwłaszcza że wkrótce do policji przychodzi kolejny mail i powtarza się ten sam schemat: link do filmu, film, morderstwo. Policja zaczyna wyścig z czasem, domyślając się, że po Sztokholmie krąży psychopatyczny zabójca. Ostrzegam, to nie jest książka dla ludzi o słabych nerwach!

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Magdalena Łuniewska/Uroda Życia

Pięć najlepszych kryminałów – poleca królowa polskiego kryminału, Katarzyna Bonda!

Choć właśnie wydała nową książkę i już intensywnie pracuje nad następną, zawsze znajdzie czas, by przeczytać dobry kryminał. Oto pięć książek, które poleca Katarzyna Bonda.
Anna Zaleska
19.05.2020

Właśnie do księgarń trafiła nowa, długo trzymana w tajemnicy książka Katarzyny Bondy „Motyw ukryty. Zbrodnie, sprawcy i ich ofiary. Z archiwum profilera” (wyd. Muza). Rzecz dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach. O ile bowiem nawet czytając najbardziej brutalny kryminał, możemy sobie powiedzieć: „Okej, ale to nie wydarzyło się naprawdę”, tym razem takiej możliwości nie będzie. „Motyw ukryty” to reportaż kryminalny pisany razem z Bogdanem Lachem, wybitnym polskim profilerem, specjalistą w dziedzinie przestępstw związanych z użyciem przemocy. Wciągające od pierwszej strony studium najciekawszych, a zarazem najbardziej wstrząsających spraw z archiwum psychologa śledczego. – Byli tacy sprawcy, takie ofiary, dokładnie takie motywy im przyświecały i takie ślady zachowania zostawili na miejscu zbrodni – opowiada mi Katarzyna Bonda. A jeśli po przeczytaniu tej książki zatęsknicie za fikcją i historiami, które nie wydarzyły się naprawdę, specjalnie dla czytelniczek „Urody Życia” królowa polskiego kryminału poleca pięć swoich ulubionych kryminałów. 1. „Ostre przedmioty”, Gillian Flynn (wyd. Znak Liternova) Debiutancka powieść autorki „Zaginionej dziewczyny”. W rodzinnym miasteczku dziennikarki śledczej Camille Preaker zostają zamordowane dwie dziewczynki, a ona otrzymuje zadanie opisania toczącego się śledztwa. Musi więc wrócić do Wind Gap, małej mieściny w stanie Missouri, z której uciekła, której szczerze nienawidzi i z której ma najgorsze wspomnienia. W dodatku nadal mieszka tam jej despotyczna matka. Katarzyna Bonda o „Ostrych przedmiotach”: Ta książka dotyka mnie szczególnie, nie tylko jeśli chodzi o wątek macierzyńsko-feministyczny oraz zbroję, jaką bohaterka musi nosić (i jaką noszą wszystkie bohaterki...

Czytaj dalej

10 najlepszych powieści o kobiecej przyjaźni

Kobieca przyjaźń tylko w „Ani z Zielonego Wzgórza” była wyidealizowanym powinowactwem bratnich dusz. W prawdziwym życiu – i we współczesnych powieściach – bywa relacją bardziej skomplikowaną. Oto najlepsze książki o kobiecej przyjaźni.
Anna Zaleska
22.09.2020

Oczywiście idealna przyjaźń jest jak z „Hymnu o miłości” św. Pawła. Cierpliwa jest, łaskawa jest. Nie zazdrości. Nie unosi się gniewem. Wszystko znosi. Wszystko przetrzyma. Nigdy nie ustaje. W realnym życiu warto pogodzić się z tym, że przyjaciółka potrafi zirytować, nawet zranić, przyjaciółce czasem się zazdrości i się z nią rywalizuje. Ale i tak się ją kocha, bo przy niej można być sobą, można liczyć na jej pomoc i wsparcie, można zaufać i dobrze się z nią bawić. A gdy życiowe drogi się rozchodzą, nigdy się jej nie zapomina. Taką właśnie przyjaźń pokazują najlepsze książki o kobiecej przyjaźni. „Wielkie kłamstewka”, Liane Moriarty, wyd Pruszyński i S-ka W przeciwieństwie do świetnego serialu HBO, przełożonego na amerykańskie realia, akcja powieści Liane Moriarty rozgrywa się na przedmieściach Sidney. Trzy kobiety spotykają się, gdy ich dzieci mają zacząć naukę w szkole. Jedna jest samotną matką, kobietą nieśmiałą i delikatną, bardzo oddaną synkowi. Druga  – przebojowa, gadatliwa, lubująca się w intrygach i trzęsąca lokalną społecznością. Trzecia – zdystansowana piękność, bogata, elegancka, ale nieco przygaszona, jakby ukrywała jakąś tajemnicę. Między kobietami o różnym statusie społecznym,  odmiennych doświadczeniach i temperamentach zawiązuje się przyjaźń. Stopniowo zdejmują wobec siebie maski, ukazując prawdę o swoim życiu, skrytą za pozorami i kłamstwami. W godzinach próby – na przykład gdy na wieczorku integracyjnym zginie mąż jednej z nich – staną za sobą murem. „Genialna przyjaciółka”, Elena Ferrante, wyd. Sonia Draga W czterotomowej tzw. sadze neapolitańskiej, którą rozpoczyna „Genialna przyjaciółka”, Elena Ferrante portretuje kobiecą przyjaźń w sposób tak pełny i wielowymiarowy, jak...

Czytaj dalej
mat. prasowe

„Psychoza”, „Lśnienie”, „Ciche miejsce” – najlepsze horrory ostatnich lat i klasyki gatunku

Nieprawdą jest, że czasy udanych horrorów już dawno minęły. Nowe produkcje nie ustępują hitom Hitchocka i Kubricka. Ale klasyka to też zawsze dobry pomysł.
Sylwia Arlak
06.07.2020

„Psychoza” Alfreda Hitchooka budzi grozę u kolejnych pokoleń, podobnie, jak „Lśnienie”, Stanleya Kubricka. I choć w ostatnich latach powstało wiele horrorów, na które szkoda waszego czasu, jest kilka propozycji wartych polecenia. Oto najlepsze horrory ostatnich lat i klasyki gatunku. Oglądajcie w towarzystwie, bo są naprawdę przerażające! „Psychoza” Nie ma zestawienia najlepszych horrorów wszechczasów bez „Psychozy” Alfreda Hitchooka (na podstawie powieści Roberta Blocha). Marion Crane (Janet Leigh) ucieka z miasta, po tym, jak kradnie szefowi czterdzieści tysięcy dolarów. Zatrzymuje się w mało uczęszczanym „The Bates Motel” prowadzonym przez młodego Normana Batesa (Anthony Perkins). Bohaterka czuje, że mężczyzna jest nią zainteresowany. Nie wie jeszcze tylko, w jaki sposób. Scena morderstwa pod prysznicem i towarzyszące jej charakterystyczne dźwięki znana jest chyba każdemu, kto choć trochę interesuje się kinem.  Trwa zaledwie 45 sekund, a nakręcenie jej wymagało aż siedmiu dni zdjęciowych i 70 ustawień kamery. Film obejrzycie na Netfliksie.   „Lśnienie” „Lśnienie” Stanleya Kubricka (na podstawie książki Stephena Kinga) to historia Jacka (Jack Nicholson), który pracuje, jako dozorca hotelu Panorama w stanie Kolorado, USA. Kiedy przychodzi zima, a pensjonat zostaje zamknięty, bohater sprowadza do niego swoją rodzinę. Urlop szybko zamienia się w horror. Okazuje się, że budynek jest nawiedzony, a duchy doprowadzają Jacka do obłędu. Film działa na wyobraźnię widzów. Właściciele Timberline Lodge, pensjonatu, w którym powstała część zdjęć, przekonali Kubricka, żeby zmienił numer pokoju z 217 (tak, jak było w książce) na numer 237 (nie istniał w tym hotelu). Tłumaczyli, że przyszli turyści będą bali się w nim...

Czytaj dalej
7 książek psycholo
Fot. iStock

Książki psychologiczne pod choinkę – polecamy 10 najciekawszych tytułów

O miłości, wrażliwości, o tym, jak nie zabijać sobie codzienności sprzeczkami, o apetycie na sukces – najlepsze książki psychologiczne na Gwiazdkę dla tych, którzy chcą lepiej poznać siebie i swoje relacje.
Agnieszka Dajbor
16.12.2020

Książki psychologiczne mogą pomóc nam lepiej poznać i zrozumieć siebie. Dają wiedzę, która może nieraz nas uratować: przed depresją, toksycznym związkiem albo decyzjami, których żałowałybyśmy przez resztę życia. Dlatego – jeśli chcesz komuś dać naprawdę dobry prezent na święta, pomyśl o dobrym poradniku psychologicznym. W 2020 roku wyszło dużo naprawdę świetnych propozycji! Polecamy 7 książkowych nowości psychologicznych, które pozwolą nam lepiej zrozumieć siebie i nasze relacje z bliskimi. „Psychiatrzy” Chociaż już co czwarty Polak mierzy się z zaburzeniami psychicznymi, to nadal psychiatria jest traktowana po macoszemu – pokazuje to choćby nikła liczba oddziałów psychiatrycznych i łóżek, które się tam znajdują. Kryzys psychiczny albo choroba psychiczna ciągle są stygmatyzujące. Ciągle wstydzimy się powiedzieć, że potrzebowaliśmy pomocy specjalisty albo że ktoś z naszych bliskich cierpi na schizofrenię czy uzależnienie. Ewa Pągowska, dziennikarka, w swojej książce „Psychiatrzy” rozprawia się z mitami i przekłamaniami, które wciąż towarzyszą tematowi naszego zdrowia psychicznego. Zadaje trudne pytania, ale jej rozmówcy nie boją się na nie odpowiadać. Na książkę składają się rozmowy z piętnaściorgiem wybitnych specjalistów w dziedzinie psychiatrii, m.in. prof. Jackiem Wciórką , drem n. med. Bartoszem Grabskim i prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc.  „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”, Ewa Pągowska, Znak 2020 „Nigdy dość. Mózg a uzależnienia” Judith Grisel upiła się po raz pierwszy, kiedy miała 13 lat. I spodobało jej się to uczucie. Niedługo później doszły narkotyki. Przez kolejną dekadę szukała wszelkich okazji, by się odurzyć, to był właściwie cud...

Czytaj dalej