Organizacje pacjentów apelują do celebrytów: „Zachowajcie zdrowy rozsądek”
East News

Organizacje pacjentów apelują do celebrytów: „Zachowajcie zdrowy rozsądek”

Celebryci coraz chętniej wypowiadają się na tematy dotyczące zdrowia – pandemia koronawirusa nasiliła ten trend. Organizacje pacjentów w Polsce mówią „dość”. Proszą, aby znane osoby zastanowiły się, zanim zabiorą głos w kwestiach medycznych.
Sylwia Arlak
27.05.2020

Edyta Górniak, nie znam takiego lekarza, nie znam takiej pani doktor. Znam taką fantastyczną artystkę, która może swoim autorytetem wspomóc ludzi chorych, ludzi, którzy z powodu tej choroby naprawdę umierają – te słowa lekarza Michała Sutkowskiego, wypowiedziane w weekend w jednym z programów śniadaniowych obiegły całą Polskę. Podpisujemy się pod nimi. 

W sieci krąży wiele wypowiedzi celebrytów na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju. Niestety, wiele z nich nie ma nic wspólnego z zaleceniami lekarzy ani wiedzą naukową. Głośno było o Edycie Górniak, która wzywała do debaty o szczepionkach ministra zdrowia. Celebrytka Viola Kołakowska poszła jeszcze dalej, stwierdzając, że nie wierzą w istnienie koronawirusa. Goszczący w tym samym programie, co dr Michał Sutkowski Wojciech Brzozowski uznał z kolei, że kasjerki są odporne na koronawirusa. Podczas nagrania  windsurfer pokłócił się z lekarzem. Celebryta podkreślał, że nie wierzy w pandemię koronawirusa, a nawet zarzucił lekarzom kłamstwo. 

„Mam nadzieję, że jak już szczepionka będzie, to będziemy mieli wielu sojuszników wśród tych, którzy dzisiaj o tym mówią.  Jeżeli 5 milionów zakażonych i 350 prawie tysięcy zgonów to jest nic, to ja się zastanawiam naprawdę... ” ciągnął zdenerwowany doktor. Wojciech Brzozowski jednak dalej bronił swojego stanowiska, posiłkując się argumentami popularnymi wśród wątpiących w pandemię: „A grypa sezonowa? Na całym świecie przez pół roku 350 tysięcy to jest nic. Jeśli mówi pan, że 350 tysięcy to jest dramat, a grypa sezonowa zbiera pół miliona, to chyba pan się ośmiesza.”

Na reakcję środowiska medycznego nie trzeba było długo czekać. W internecie pojawiła się właśnie petycja 20 organizacji pacjentów, m.in. Alivia, My Pacjenci czy Rak'n'Roll. Apelują w niej do znanych osób o niekomentowanie spraw medycznych.

Jesienny wieczór z książką? Oto pozycje na każdy nastrój. Jedną z nich szczególnie polecamy!

Uwaga na fakenewsy

— O co apelujemy? O zachowanie przez osoby powszechnie znane zdrowego rozsądku podczas wypowiedzi dotyczących tematyki medycznej! Czego oczekujemy? Szerokich i stanowczych działań ze strony środowisk naukowych i instytucji państwowych na rzecz ochrony zdrowia publicznego przed zalewającą nas falą pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych! Na co liczymy? Na współpracę wszystkich tych, którym bliska jest odpowiedzialność za słowo! — czytamy w petycji. Apel pojawił się na facebookowym profilu Fundacji Watch Health Care.

Organizacje oczekują także działań ze strony środowisk naukowych i instytucji państwowych. Również do nich należy walka z zalewającą nas falą pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych i nie tylko.

Choć wielu z nas traktuje wypowiedzi celebrytów  z przymrużeniem oka, to jednak duża część społeczeństwa uwierzy w ich każdy, nawet najbardziej kontrowersyjny pomysł. To bardzo niebezpieczne. Jak pisze Wirtualna Polska, popularność takich pseudonaukowych teorii może obniżać zaufanie do ekspertów. Badanie portalu pokazało, że w kwestiach medycznych Polacy bardziej wierzą znajomym i rodzinie niż lekarzom i naukowcom.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Friends
Mat.prasowe

Najlepszy serial na pandemię – wiemy, kto jest zwycięzcą rankingu!

Na stres, strach, nerwy i złość najlepszy będzie dobry przyjaciel. A raczej – szóstka „Przyjaciół”: kultowy sitcom właśnie wygrał kolejny ranking, tym razem na najlepszy serial w pandemii.
Sylwia Arlak
27.05.2020

Ankieta przeprowadzona przez stację CableTV.com ujawniła, co amerykańscy widzowie oglądają najchętniej podczas ostatnich nerwowych tygodni. Zdziwienia nie było: przodują seriale, a szczególnie jeden z nich, opowiadający o szóstce „Przyjaciół” z Nowego Jorku. „Przyjaciele” znowu na szczycie Kultowy sitcom „Przyjaciele” to zdecydowany faworyt wśród seriali, najczęściej oglądany aż w 11 stanach. Wsiedmiu z 10 najbardziej zaludnionych (takich, jak Kalifornia, Teksas, Floryda, Nowy Jork, Karolina Północna, Georgia i Ohio) zajął pierwsze miejsce równolegle z „NCIS”, amerykańskim serial em kryminalnym produkowany od 2003 roku, opowiadającym o losach członków rządowej agencji Naval Criminal Investigative Service. W ubiegłym roku premierę miał 17. sezon serialu, a stacja CBS już ogłosiła przedłużenie serii na kolejny sezon. Drugie miejsce zajął animowany serial dla dorosłych „Rick i Morty”. To najchętniej oglądana produkcja w czterech stanach: Alaska, Arizona, Kolorado i Nevada. Zarówno krytycy, jak i widzowie są zdania, że pobudza ona wyobraźnię i uczy autoironii. Aktualnie możemy oglądać nowe odcinki czwartego sezonu serialu. Ciekawe jest to, że niektóre stany oglądają seriale, na których akcja rozgrywa się… na innych lokalnych obszarach. Przykład? Serial „Breaking Bad”, który związany jest z Nowym Meksykiem. Missouri pokochało serial „Ozark”, a Illinois —„Chicago P.D.”. Ostatnia produkcja jest też niezwykle popularna w Pensylwanii. A co w Polsce? Choć w Polsce nikt nie robił podobnych badań, wiemy, że w czasie pandemii i my chętnie zasiadamy przed telewizorem. Jak wynika z sondy „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” przeprowadzonej przez serwis...

Czytaj dalej
Mat.prasowe

„Córka boga” nowym hitem Netflixa? Nowy film Małgorzaty Szumowskiej!

Ostatni film Małgorzaty Szumowskiej, „Córka boga” trafił właśnie na Netflix. Za produkcję obrazu odpowiadają twórcy oscarowego hitu „Whiplash”.
Sylwia Arlak
27.05.2020

Małgorzata Szumowska, jedna z najzdolniejszych i najczęściej wyróżnianych współczesnych polskich reżyserek (laureatka m.in. Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za film „Twarz”), powraca z kolejnym filmem. Na Netflix trafił właśnie jej najnowszy film „Córka boga”. To pierwszy anglojęzyczny tytuł w jej karierze. Swoją premierę miał na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Trzymający w napięciu thriller psychologiczny opowiada historię wychowanej w sekcie młodej dziewczyny. Bohaterka zaczyna podważać nauki duchowego guru, co nie przysparza jej popularności. Małgorzata Szumowska pracuje z twórcami oscarowego hitu „Nastoletnia Selah (Cassidy) urodziła się i wychowała w tajemniczej sekcie składającej się z kobiet i sprawującego nad nimi władzę absolutną przywódcy, nazywanego Pasterzem (Michiel Huisman) […] Najpierw wychowywana, jako jego córka, już wkrótce przejdzie rytuał, dzięki któremu stanie się żoną mężczyzny. Seria koszmarnych wizji i wstrząsających objawień sprawia jednak, że dojrzewająca dziewczyna zaczyna kwestionować otaczającą ją rzeczywistość i swoją lojalność wobec niebezpiecznego guru” — czytamy w opisie dystrybutora. W rolach głównych zobaczymy znaną z „Vox Lux” oraz „Królewny Śnieżki i Łowcy”, Raffey Cassidy. Aktorce partneruje Michiel Huisman („Gra o tron”, „Nawiedzony dom na wzgórzu”) oraz Denise Gough („Robin Hood” i „Też go kocham”). Film wyprodukowali twórcy oscarowego hitu „Whiplash”, a za zdjęcia odpowiada współpracujący na stałe z reżyserką, Michał Englert. Najnowsze dzieło reżyserki „Twarzy”, „W imię”, „33 scen z życia”, „Sponsoringu” i...

Czytaj dalej