
Organizacje pacjentów apelują do celebrytów: „Zachowajcie zdrowy rozsądek”
Edyta Górniak, nie znam takiego lekarza, nie znam takiej pani doktor. Znam taką fantastyczną artystkę, która może swoim autorytetem wspomóc ludzi chorych, ludzi, którzy z powodu tej choroby naprawdę umierają – te słowa lekarza Michała Sutkowskiego, wypowiedziane w weekend w jednym z programów śniadaniowych obiegły całą Polskę. Podpisujemy się pod nimi.
W sieci krąży wiele wypowiedzi celebrytów na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju. Niestety, wiele z nich nie ma nic wspólnego z zaleceniami lekarzy ani wiedzą naukową. Głośno było o Edycie Górniak, która wzywała do debaty o szczepionkach ministra zdrowia. Celebrytka Viola Kołakowska poszła jeszcze dalej, stwierdzając, że nie wierzą w istnienie koronawirusa. Goszczący w tym samym programie, co dr Michał Sutkowski Wojciech Brzozowski uznał z kolei, że kasjerki są odporne na koronawirusa. Podczas nagrania windsurfer pokłócił się z lekarzem. Celebryta podkreślał, że nie wierzy w pandemię koronawirusa, a nawet zarzucił lekarzom kłamstwo.
„Mam nadzieję, że jak już szczepionka będzie, to będziemy mieli wielu sojuszników wśród tych, którzy dzisiaj o tym mówią. Jeżeli 5 milionów zakażonych i 350 prawie tysięcy zgonów to jest nic, to ja się zastanawiam naprawdę... ” ciągnął zdenerwowany doktor. Wojciech Brzozowski jednak dalej bronił swojego stanowiska, posiłkując się argumentami popularnymi wśród wątpiących w pandemię: „A grypa sezonowa? Na całym świecie przez pół roku 350 tysięcy to jest nic. Jeśli mówi pan, że 350 tysięcy to jest dramat, a grypa sezonowa zbiera pół miliona, to chyba pan się ośmiesza.”
Na reakcję środowiska medycznego nie trzeba było długo czekać. W internecie pojawiła się właśnie petycja 20 organizacji pacjentów, m.in. Alivia, My Pacjenci czy Rak'n'Roll. Apelują w niej do znanych osób o niekomentowanie spraw medycznych.
Uwaga na fakenewsy
— O co apelujemy? O zachowanie przez osoby powszechnie znane zdrowego rozsądku podczas wypowiedzi dotyczących tematyki medycznej! Czego oczekujemy? Szerokich i stanowczych działań ze strony środowisk naukowych i instytucji państwowych na rzecz ochrony zdrowia publicznego przed zalewającą nas falą pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych! Na co liczymy? Na współpracę wszystkich tych, którym bliska jest odpowiedzialność za słowo! — czytamy w petycji. Apel pojawił się na facebookowym profilu Fundacji Watch Health Care.
Organizacje oczekują także działań ze strony środowisk naukowych i instytucji państwowych. Również do nich należy walka z zalewającą nas falą pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych i nie tylko.
Choć wielu z nas traktuje wypowiedzi celebrytów z przymrużeniem oka, to jednak duża część społeczeństwa uwierzy w ich każdy, nawet najbardziej kontrowersyjny pomysł. To bardzo niebezpieczne. Jak pisze Wirtualna Polska, popularność takich pseudonaukowych teorii może obniżać zaufanie do ekspertów. Badanie portalu pokazało, że w kwestiach medycznych Polacy bardziej wierzą znajomym i rodzinie niż lekarzom i naukowcom.