
Nie tylko „Pokora” Twardocha – jakie jeszcze książki będziemy czytać tej jesieni?
Powrót z wakacji umilą nam nowości czytelnicze. Znajdzie się coś dla miłośniczek epickich opowieści o miłości i wojnie („Pokora” Szczepana Twardocha) i historia o poszukiwaniu siebie („Zakłamane życie dorosłych” Eleny Ferrante). W swojej najnowszej książce „Powrót z Bambuko” Katarzyna Nosowska uczy czytelniczki dystansu, a w porażających reporterskich „Szramach” Witold Bereś i Janusz Schwertner pokazują nam, jak działa, czy też raczej jak nie działa polska psychiatria dla dzieci i młodzieży. Oto co warto przeczytać we wrześniu:
„Pokora”, Szczepan Twardoch
Po ogromnym sukcesie „Króla” i kontynuacji — „Królestwa”, Szczepan Twardoch powraca z zupełnie nową historią. „Pokora” to epicka opowieść o miłości i wojnie. Przenosimy się do 1918 roku do zrewolucjonizowanego Berlina po I wojnie światowej i na Śląsk. Poznajemy syna biednego górnika, żołnierza Aloisa Pokorę. Wychodząc ze szpitala, gubi się w urządzanym na nowo świecie. Nie tęskni za przeszłością, ale też nie potrafi zaakceptować tego, co nadchodzi. Ucieka w przygodny seks z perwersyjną Agnes.
Premiera: 16 września 2020 r., Wydawnictwo Literackie
Czytaj też: Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike 2020!
„Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”, Sylwia Chwedoruk
Sylwia Chwedoruk przybliża nam sylwetkę niezwykłej pisarki, autorki uznanej „Szczeliny” Anny Kowalskiej. Artystki, która stała się inspiracją m.in. dla Iwaszkiewicza i Hartwig. W książce „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej” przenosimy się do przedwojennego Lwowa, stolicy Polski w czasie powstania warszawskiego i odradzającego się po wojnie Wrocławia. To jednak przede wszystkim opowieść o relacjach, które nawiązywała Kowalska. Poznajemy ją jako żonę, matkę i partnerkę jednej z najsłynniejszych polskich pisarek, Marii Dąbrowskiej. Choć panie nigdy nie nazwały się lesbijkami, ich związek był burzliwy, głęboki i pełen erotycznych uniesień.
Premiera: 9 września 2020 r., Wydawnictwo Marginesy
„Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli”, Ronan Farrow
Trzy lata temu Ronan Farrow (syn hollywoodzkiej pary, Mii Farrow i Woody’ego Allena) przeprowadził śledztwo dziennikarskie w związku z przemocą seksualną w Hollywood. W sprawę zamieszany był producent filmowy Harvey Weinsten. Farrow rozmawiał z dziesiątkami ofiar przestępcy, ale też, z ludźmi, którzy pomagali mu tuszować przestępstwa i przyglądali się im w milczeniu. Farrow, który za ujawnienie sprawy Weinstena wspólnie z redakcjami „New Yorkera” i „New York Timesa” otrzymał w 2018 roku Nagrodę Pulitzera, udowadnia w swojej książce, że to dopiero wierzchołek góry lodowej.
Premiera: 2 września 2020 r., Wydawnictwo Czarne, seria Amerykańska
„Powrót z Bambuko”, Katarzyna Nosowska
Katarzyna Nosowska znana jest już nie tylko, jako wokalistka i autorka tekstów. Jej książka „A ja, żem jej powiedziała…”, zbiór krótkich zabawnych tekstów, przez wiele tygodni utrzymywał się na listach bestsellerów. Była frontmanka zespołu Hey wraca z nowymi felietonami i nową pozycją „Powrót z Bambuko”. Płynie z ich jedna lekcja — przestańmy wreszcie brać życie śmiertelnie poważnie. Żyjmy tak, jak nam się podoba. Nie przejmujmy się tym, co powiedzą inni, wszak — jak podkreśla autorka — i tak zawsze będą gadać.
Premiera: 16 września 2020 r., Wielka Litera
„Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci”, Witold Bereś, Janusz Schwertner
Jak piszą w swojej książce Witold Bereś i Janusz Schwertner, Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem samobójstw dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia. Odbierają sobie życie, bo nie znajdują oparcia w dorosłych, w systemie, w państwie. „A gdy do tego dodać niewydolność służby zdrowia, tępą opresyjność szkoły, pokrzykiwania polityków i kościelne szczucie, to w efekcie co dziesięć lat znika małe miasteczko, pełne wrażliwych, ciekawych i inteligentnych młodych ludzi, przed którymi całe życie” — czytamy w opisie książki. Czy można to jeszcze jakoś zatrzymać?
Premiera: 16 września 2020 r., Wielka Litera
„Saturnin”, Jakub Małecki
Jakub Małecki, jeden z najciekawszych autorów młodego pokolenia, napisał najbardziej osobistą powieść w karierze. Książka, w której magia przeplata się z rzeczywistością, nie powstałaby, gdyby nie fascynująca historia rodziny Małeckich. W „Saturninie” 30-letni sprzedawca z Warszawy poszukuje własnych korzeni i mierzy się z demonami przeszłości. „Miałem obsesję na punkcie brata babci, który poszedł na wojnę i już nie wrócił. Odkryłem, że babcia wpisywała się do jego pamiętnika, ostatni raz 44 lata po jego śmierci. Jaka więź ich łączyła?” — mówił autor w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.
Premiera: 16 września 2020 r., Wydawnictwo SQN
„Zakłamane życie dorosłych”, Elena Ferrante
We wrześniu ukaże się także nowa powieść autorki bestsellerowej „Genialnej przyjaciółki” Eleny Ferrante. „Zakłamane życie dorosłych” opowiada o dziewczynie dorastającej w Neapolu, w dzielnicy zamieszkanej przez zamożną klasę średnią. Jej szczęśliwe dzieciństwo zostaje przerwane, gdy ojciec porównuje ją do swojej znienawidzonej siostry. Postanawia poznać ciotkę Vittoroię, która dla jej rodziców uosabia wszystko, co najgorsze. „Zakłamane życie dorosłych” to osadzona w latach 90. opowieść o młodości, dojrzewaniu i odkrywaniu siebie.
Premiera: 2 września 2020 r., Sonia Draga