Nie poznamy Młodzieżowego Słowa Roku 2020. „Plebiscyt stał się areną walki na słowa"
pexels.com

Nie poznamy Młodzieżowego Słowa Roku 2020. „Plebiscyt stał się areną walki na słowa"

Kapituła konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku wydała oficjalne oświadczenie, w którym wyjaśnia, dlaczego w tym roku nie można wyłonić zwycięzcy. Jury postanowiło jednak wyróżnić pewne słowo.
Kamila Geodecka
04.12.2020

Plebiscyt PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem. Odnotowano aż 194 tys. zgłoszeń, a o tych najbardziej kontrowersyjnych, i zarazem najpopularniejszych, pisała szeroka opinia publiczna. Już pod koniec listopada kapituła musiała zareagować i oficjalnie wypowiedzieć się na temat zgłoszonych do plebiscytu słów „Julka” lub „Julka z Twittera”, które miały odnosić się do krytyki pewnych poglądów. Odimienny rzeczownik miał oznaczać osobę, która w mediach społecznościowych wyraża poglądy liberalne i lewicowe i nie jest otwarta na dyskusję. 

Emocje w zgłaszanych słowach okazały się jednak zbyt wielkie, dlatego jury w składzie: Marek Łaziński, Bartek Chaciński, Ewa Kołodziejek, Anna Ewa Wileczek postanowiło w tym roku nie wyłonić zwycięzcy konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku.  

Czytaj także: Anna Dymna o protestach kobiet: „To jest sprawa tak trudna, tak skomplikowana, tak bolesna i tak ważna, że nie wykrzyczy się tego na ulicy”

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Młodzieżowe Słowo Roku. Oświadczenie kapituły

„Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła w roku 2020 nie wyłaniać zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć” – czytamy w oświadczeniu.

„Na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone. Na drugim miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie, którego zwycięstwo wykluczyliśmy tydzień temu, na trzecim miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji. Na czwartym i piątym miejscu są hasła znane z ulicznych demonstracji zawierające słowa wulgarne na W oraz J (drugie hasło symbolizowane jest często przez osiem gwiazdek)” – tłumaczy dalej kapituła.

„Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, odnoszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska). Z tych powodów kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020” – czytamy na koniec.

Czytaj także: Ada Fijał o Strajku Kobiet: „O tematach dotyczących kobiet z kobietami się nie rozmawia”

Tozależyzm – wyróżnione Młodzieżowe Słowo Roku

Zgłaszane do konkursu słowa często miały charakter pejoratywny czy oceniający i miały być sposobem na społeczną wojnę polsko-polską. Oprócz tego w plebiscycie znalazły się także rzeczowniki, które odwoływały się do pandemii i sytuacji, w której przez nią się znaleźliśmy. Wśród zgłoszeń mogliśmy znaleźć słowa takie jak „koronaferie”, „covididiota” czy „zdalka”.  

Chociaż w tym roku nie poznamy zwycięzcy konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku, jury postanowiło wyróżnić jeden rzeczownik, który miał być wyjątkowo ciekawe formalnie, a także charakteryzować się interesującą definicją. Mowa o słowie „tozależyzm”, które ma oznaczać „postawę światopoglądową polegającą na poszukiwaniu najlepszych/najbardziej moralnych rozwiązań danej sytuacji/problemu w szerokim kontekście społecznym, historycznym, religijnym czy moralnym”.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Najlepsze dla Urody 2020
iStock

Najlepsze dla Urody 2020 – rusza kolejna odsłona plebiscytu „Urody Życia”!

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji, tusze, cienie, pomadki – i najpiękniejsze perfumy, które rozpieszczają nasze zmysły! Co nas zachwyciło w 2020 roku? Rusza kolejna edycja naszego plebiscytu Najlepsze dla Urody.
redakcja „Uroda Życia”
10.12.2020

Jakość – to nasze słowo klucz. Co roku wybieramy 20 najlepszych pod względem jakości produktów, które pomagają nam dbać o naszą skórę, włosy – i nasze samopoczucie. Testujemy je na własnej skórze, omawiamy ich skład z najlepszymi ekspertami w Polsce, a nawet zwracamy uwagę na to, jak prezentują się na naszych łazienkowych półkach. Podczas kolejnej odsłony plebiscytu Najlepsze dla Urody  sprawdzimy, jakie jakościowe nowości przyniósł nam 2020 rok. Zwycięska dwudziestka zostanie przedstawiona naszym użytkowniczkom w marcu 2021 roku. Znak jakości „Najlepsze dla Urody 2020” to najlepsze polecenie zakupowe! Zobacz także: Złota dwudziestka Najlepsze dla Urody 2019 Jury Najlepsze dla Urody 2020 Nasz plebiscyt wyróżnia niezależność i eksperckość – w skład jury wchodzą nie tylko wspaniałe artystki, które olśniewają  talentem i urodą, lecz także najlepsi polscy eksperci od pielęgnacji skóry: dr Ewa Chlebus i dr Marcin Ambroziak. Dzięki temu gwarantujemy naszym czytelniczkom, że zwycięskie produkty są skuteczne, bezpieczne i o najwyższej jakości.  Pełen skład jury:  Sylwia Niemczyk, redaktor naczelna „Urody życia” i urodazycia.pl Marta Cieplak, szefowa działu Uroda magazynów „Uroda Życia” i „Viva!” dr n. med. Ewa Chlebus, dermatolożka, właścicielka kliniki dermatologii Dr Chlebus w Warszawie dr n. med. Marcin Ambroziak, dermatolog, właściciel kliniki dermatologii i medycyny estetycznej Klinika Ambroziak Natalia Kukulska, wokalistka, której płyta „Czułe struny” jest naszą płytą roku 2020 Kayah, wokalistka, współwłaścicielka wytwórni muzycznej Kayax Sylwia Rakowska, makijażystka gwiazd, pomysłodawczyni akcji #twarztoniepisanka

Czytaj dalej
Qczaj konkurs
mat. prasowe

Konkurs: „Afirmacje na różne sytuacje Daniela Józka QCZAJ'a”

Magazyn „Uroda Życia” i QczajTeam zapraszają do udziału we wspólnym wyjątkowym konkursie!
redakcja „Uroda Życia”
09.06.2020

Marzysz o super wyjeździe jeszcze w czerwcu? Uwielbiasz Qczaja, jego przekaz i charyzmę? A do tego kochasz ruch? To super! Mamy wspaniały konkurs, w którym możesz wygrać gadżety od Decathlonu, dostęp do treningów Qczaja oraz… zaproszenie na camp z Qczajem, który odbędzie się 21–26 czerwca w Bukowinie. Poznaj szczegóły! Dlaczego tak trudno nam wierzyć w siebie? Czemu tak często kwestionujemy własną wartość? Jeżeli TY też uważasz, że dla innych robisz wszystko, a dla siebie nic – „AFIRMACJE NA RÓŻNE SYTUACJE DANIELA JÓZKA QCZAJ'A” są właśnie dla CIEBIE. Nie można znaleźć szczęścia, jeśli się siebie nie szanuje. QCZAJ mówi: „Tak nie może być”. I proponuje, by razem z nim powiedzieć: DOŚĆ! Charyzmatyczny trener i motywator mawia: każda zmiana zaczyna się od głowy. I od serca. Wie, co mówi. Jego życie to najlepszy przykład, jak wiele zależy od nas samych, nawet jeśli to, co nas spotyka, jest tak dramatyczne, że odbiera nadzieję na lepsze jutro. Siedem afirmacji, jeden QCZAJ, milion Polek, a wśród nich – Ty i Twój głos. Napisz, co Tobie pomaga przezwyciężać trudności. Najlepsze zgłoszenia nagrodzi jury, złożone z Daniela Józka QCZAJA, Sylwii Niemczyk, redaktor naczelnej magazynu „Uroda Życia” oraz Magdy Mazur, redaktor kreatywnej „Afirmacji na różne sytuacje Daniela Józka QCZAJ'a”. Laureaci konkursu: MIEJSCE I - MAGDALENA BIERNACKA MIEJSCE II - MARLENA HANELIK MIEJSCE III - KASIA MODRZEJEWSKA MIEJSCE IV - ANNA BOROWSKA MIEJSCE V - IZABELLA SZOPA MIEJSCE VI - MAGDALENA WOJTACHA MIEJSCE VII - MONIKA MĄDRA MIEJSCE VIII - SYLWIA JANKO MIEJSCE IX - EWA WIELOCH MIEJSCE X - KUBA ŁUCZAK Konkurs Urody Życia i QCZAJTeam – Każda zmiana zaczyna się od głowy Główną...

Czytaj dalej
„Śniegu już nigdy nie będzie” Festiwal Filmowy w Wenecji
fot. La Biennale di Venezia

Polacy podbijają La Biennale w Wenecji! Fantastyczne recenzje „Śniegu już nigdy nie będzie”

Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Śniegu już nigdy nie będzie” zachwycił światowe media w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji!
Dorota Falkowska
09.09.2020

W poniedziałek 7 września nowy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został po raz pierwszy pokazany publiczności na festiwalu w Wenecji. „Śniegu już nigdy nie będzie” walczy o główną nagrodę prestiżowej imprezy La Biennale – Złotego Lwa.  Szumowskiej i Englertowi na czerwonym dywanie towarzyszyła obsada filmu, między innymi: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Weronika Rosati, Katarzyna Figura i Andrzej Chyra. Premierowy pokaz spotkał się ze świetnym przyjęciem przez międzynarodowe media i przyniósł już pierwsze recenzje. „Szczyt kariery Szumowskiej”, podkreśla Variety. „Hipnotyzujące doświadczenie wizualne, które pobudza wszystkie zmysły” – ocenia The Playlist. „Przesunął granicę”, pisze The Hollywood Reporter.  Czytaj także: Małgorzata Szumowska: „Jestem za rewolucją kobiet” Na tak pozytywne przyjęcie filmu polskich reżyserów w Wenecji liczyli chyba wszyscy. Dziennikarze są zgodni co do tego, że „Śniegu już nigdy nie będzie” ma szanse na najważniejszą nagrodę Konkursu Głównego. Ponętna, klimatyczna opowieść Variety Magiczny The Hollywood Reporter Poetycki, sugestywny. Reżyserzy z łatwością lawirują między gatunkami Cadena SER Satyra niczym z „Edwarda Nożycorękiego” Screendaily Magia i nostalgia La Croix Jeden z ciekawszych obrazów weneckiego konkursu Filmweb Kino, które wymyka się definicjom Beata Kwiatkowska, Program Drugi Polskiego Radia Jeden z najbardziej interesujących filmów duetu Szumowska – Englert Daria Porycka, PAP Nie mogę przestać o nim myśleć Manori Ravindram...

Czytaj dalej
kto zmarł w 2020
East News

Ewa Demarczyk, Jerzy Pilch, Wojciech Pszoniak – kogo pożegnaliśmy w 2020 roku? 

W 2020 roku pożegnaliśmy wielu wspaniałych ludzi kultury. Kto zmarł w 2020 roku?
Sylwia Niemczyk
01.11.2020

Wielcy twórcy polskiej kultury odchodzili po cichu, bez wielkich pożegnań i przedśmiertnych manifestów. Zresztą – nie były one potrzebne, bo ich manifestami były dzieła, które tworzyli przez całe życie. Wspaniałe piosenki Ewy Demarczyk. Wybitne dzieła Marii Janion. Książki Jerzego Pilcha, które będziemy czytać przez kolejne lata. Role Wojciecha Pszoniaka – niezapomnianego Korczaka w filmie Andrzeja Wajdy albo Morysa Welta w „Ziemi obiecanej”. W 2020 roku pożegnaliśmy wielkich artystów i ludzi nauki.  Po długiej chorobie zmarł pod koniec lutego Paweł Królikowski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, prezes Związku Artystów Scen Polskich, którego Polacy kochali m.in. za rolę Kusego w serialu „Ranczo” i udział w programach telewizyjnych „Kocham cię, Polsko” oraz „Twoja twarz brzmi znajomo”.  Zmarł w wieku 58 lat.  Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Niespełna trzy tygodnie później dowiedzieliśmy się o śmierci Emila Karewicza, aktora, który grał m.in. w „Kanale” Andrzeja Wajdy oraz „Cieniu” Jerzego Kawalerowicza. Sławę przyniosła mu rola Hermanna Brunnera w „Stawce większej niż życie”. Aktor zmarł 18 marca w wieku 97 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci był udar.  Pod koniec miesiąca, 29 marca odszedł Krzysztof Penderecki. Sławny kompozytor i dyrygent zmarł wśród najbliższych w swoim krakowskim domu. Miał 86 lat. Światową sławę zapewniły mu utwory z lat 60.,  „Tren Ofiarom Hiroszimy”, czy „Pasja według św. Łukasza”. Za swoje wybitne osiągnięcia dostawał...

Czytaj dalej