
Najsłynniejsza ulica Paryża, czyli Pola Elizejskie zmienią się w… ogród!
Kto nie marzył, by przejść się chociaż raz w życiu Champs-Élysées, od placu Zgody: słynnego Place de la Concorde do Łuku Triumfalnego. To samo centrum Paryża i jedna z najdroższych i najpiękniejszych ulic świata. Można tu było poczuć atmosferę luksusowego, a jednocześnie wielkomiejskiego bulwaru, o każdej porze dnia i nocy napić się szampana, zjeść ostrygi. Zatańczyć „Ostatnie tango w Paryżu”. Słynny francuski piosenkarz Joe Dassin wylansował nawet o tej ulicy przebój. Śpiewał w nim, że na Champs-Élysées w słońcu czy w deszczu, o północy czy w południe, zawsze znajdziemy wszystko, czego chcemy. Teraz Pola Elizejskie mają się zmienić. Powstanie tu ogród-park. Dała już na to zgodę mer Paryża, Anna Hidalgo. Projekt za 250 milionów euro ma być gotowy na Olimpiadę w Paryżu, w 2024 roku.
Paryż chce zieleni
Zdaniem władz miasta, ale i wielu Francuzów słynna Avenue de Champs-Élysées straciła swój magiczny charakter. Są na niej wprawdzie cały czas tłumy turystów (oczywiście pomijając czasy covidowych ograniczeń), ale opuścili ją nawet paryżanie. Według obliczeń, które podaje brytyjska gazeta „The Guardian”, na każde 100 tysięcy pieszych 72 procent stanowią turyści, a 22 proc. to pracujący tu ludzie. A gdzie podziali się zwykli paryżanie? Ruch samochodów na sześciopasmowej jezdni daje większe zanieczyszczenie powietrza niż ruchliwa obwodnica Paryża.
Na Polach Elizejskich jest wprawdzie nadal megadrogo, ale już wcale nie tak bajkowo, jak niegdyś – są tu m.in. salony luksusowych samochodów, ale też McDonald, Fnac (francuski Empik). W dodatku władze miasta uznały, że Aleja kojarzy się ostatnio głównie z burdami między policją a strajkującymi, na przykład „żółtymi kamizelkami”.
Dlatego Pola Elizejskie mają się zmienić – w ogród-park w centrum metropolii. Będzie o połowę mniej miejsca dla samochodów, a więcej dla pieszych, będą tereny zielone, tunele drzew itp. Ma być ekologicznie, integracyjnie i nowocześnie.
Pola Elizejskie zaprojektowano za czasów Ludwika XIV – Króla Słońce. Już na początku XVIII wieku były popularnym miejscem spacerów i pikników. Dzisiaj jest to m.in. tradycyjne miejsce defilad z okazji Narodowego Święta Francji (Zdobycia Bastylii) – 14 lipca.