Najpiękniejsze cytaty z książki „Mały Książę”
Adobe Stock

Najpiękniejsze cytaty z książki „Mały Książę”

„Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to jedna z najpiękniejszych lekcji prawdziwej przyjaźni, lojalności, troski o drugiego człowieka i miłości. Choć od wydania książki minęło prawie 80 lat, cytaty z „Małego Księcia” wciąż poruszają najczulsze struny.
redakcja „Uroda Życia”
22.03.2021

Wystarczy otworzyć „Małego Księcia” na przypadkowej stronie, by znaleźć cytat, który trafia prosto w serce. Oto 25 najpiękniejszych cytatów – być może zachęcą cię do ponownej lektury tej ponadczasowej powieści?

Czytaj też: 7 książek, które czytałaś w dzieciństwie i do których powinnaś wrócić w dorosłym życiu

Jak dobrze się znają: Małgorzata Foremniak i jej córka, Ola Jędruszczak?

Cytaty z „Małego Księcia”

1.

„Na zawsze pozostajesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”.

2.

„Dorośli są naprawdę bardzo dziwni”.

3.

„Idąc prosto przed siebie, nie można zajść daleko”.

4.

„Jeśli coś kochasz, puść to wolno. Kiedy do ciebie wróci, jest twoje. Jeśli nie, nigdy twoje nie było”.

5.

„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym”.

6.

„To bardzo przykre zapomnieć przyjaciela”.

Czytaj też: Cytaty o przyjaźni – od Tove Jansson po Edwarda Stachurę

7.

„Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry”.

8.

„Na pustyni jest się samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi”.

9.

„Lecz oczy są ślepe. Szukać należy sercem”.

10.

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać”.

11.

„Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać”.

12.

„Czasem odłożenie pracy na później nie przynosi szkody. Lecz w wypadku baobabu jest to zawsze katastrofa”.

13.

„Zamiast tępić zło, lepiej szerzyć dobro”.

14.

„Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej”.

15.

„Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić”.

16.

„Zarozumialcy słyszą tylko to, co chcą usłyszeć”.

17.

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”.

Czytaj także: Cytaty o miłości – co mówią filozofowie, artyści i psycholodzy?

18.

„Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół”.

19.

„Zrób mi tę przyjemność. Uwielbiaj mnie mimo wszystko”.

20.

„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”.

21.

„Nieważne jest w moich oczach, czy człowiek będzie mniej, czy więcej posiadał. Ważne jest, czy będzie mniej, czy bardziej człowiekiem”.

22.

„Narysuj mi baranka”.

23.

„Gdy się chce być dowcipnym, trzeba czasem skłamać”.

24.

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

25.

„Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnym momencie”.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Adobestock

Jak być pewnym siebie w towarzystwie?

Czujesz się niepewnie na przyjęciu, spotkaniu czy imprezie?
Redakcja polki.pl
19.11.2010

Niezależnie jednak od tego, czy Twoim najgorszym towarzyskim koszmarem jest wieczór singli, czy festyn osiedlowy i czy uczestniczysz w stresującym spotkaniu biznesowym, czy wakacyjnym przyjęciu, poniższe fantazje mogą być dla Ciebie prawdziwym  wybawieniem . Potrzeba tego rodzaju psychologicznej zbroi jest oczywiście różna w zależności od osoby i sytuacji. Ludzie, którzy są niesamowicie nieśmiali lub przez dwa miesiące nie wychodzili z domu, mogą potrzebować tych  fantazji  regularnie. Niektórzy (tak jak ja) uważają, że są one na tyle zabawne, że można je stosować przez cały czas ze względu na siłę, którą zapewniają. W każdym razie mogą Ci one dostarczyć natychmiastowego zastrzyku społecznej pewności siebie, który wystarczy, żeby umożliwić Ci zbliżenie się do grupy onieśmielających  nieznajomych . Jedyne, czego potrzebujesz do ich wykonania, to odrobina wyobraźni. Nagi pokój Wyobraź sobie przez chwilę, że wszyscy w pokoju — oprócz  Ciebie  — są ubrani jedynie w bieliznę (najlepiej obdartą) i buty. Istnieją oczywiście różne opcje, w zależności od tego, w czym według Ciebie ludzie wyglądają najbardziej idiotycznie i bezsilnie; niektórzy wolą widzieć innych tylko w skarpetach, krawatach i z biżuterią, w pidżamach lub nawet zupełnie nagich. Możesz spróbować wyobrazić sobie uczestników jako czterolatków. Niezależnie od tego, która wersja będzie dla Ciebie najlepsza,  wyobrażenie  „nagiego pokoju” stanowi prosty sposób na zmianę ról w sytuacji, gdy czujesz się bezbronny lub odsłonięty, stanowiąc przy tym doskonały punkt wyjścia do budowania pewności siebie na imprezie. Starzy znajomi będą się zastanawiać, co to za diabeł umieścił na Twojej twarzy taki sekretny uśmiech, a obcy ludzie...

Czytaj dalej
Cytaty o przyjaźni
Adobe Stock

Cytaty o przyjaźni – od Tove Jansson po Edwarda Stachurę

O przyjaźni najczęściej mówi się, że poznajemy ją w biedzie. Tymczasem o tej cennej relacji, często na całe życie, padło tak wiele innych pięknych i wzruszających słów. Oto najpiękniejsze cytaty o przyjaźni.
Karolina Morelowska-Siluk
02.11.2020

Co na temat przyjaźni pisali znani artyści i cenione postaci? Słowa innych pozwalają nam na zdobycie nowej perspektywy i zrozumienie, czym ta relacja jest dla nas.  Zobacz przyjaźń oczami innych. Cytaty o przyjaźni: „Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej: »Co! Ty też? Myślałem, że jestem jedynym«”. – C.S. Lewis „Prawdziwa przyjaźń przychodzi, gdy cisza między dwojgiem ludzi jest wygodna”. – David Tyson „Prawdziwy przyjaciel nigdy nie stanie ci na drodze, chyba że idziesz w dół”. – Arnold H. Glasgow „Przyjaźń jest najtrudniejszą rzeczą na świecie do wyjaśnienia. To nie jest coś, czego nauczysz się w szkole. Ale jeśli nie nauczyłeś się znaczenia przyjaźni, tak naprawdę niczego się nie nauczyłeś”. – Muhammad Ali Czytaj też: Przyjaźń może być toksyną! Kiedy nam nie służy, lepiej ją zakończyć „Miara przyjaźni nie polega na liczbie rzeczy, o których przyjaciele mogą dyskutować, lecz na liczbie rzeczy, których nie trzeba już wyjaśnić”. – Clifton Fadiman „W końcu nie będziemy pamiętać słów naszych wrogów, lecz ciszę naszych przyjaciół”. –  Martin Luther King Jr „Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem”. – Albert Camus „Prawdziwy przyjaciel to nie ten, który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten, który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam”. –  Edward Stachura „Przyjaciel to człowiek, który wie wszystko o tobie i wciąż cię lubi”. – Elbert Hubbard...

Czytaj dalej
Cytaty o kłamstwie
Thiago Matos/Pexels.com

Cytaty o kłamstwie – co mówią filozofowie, pisarze i artyści?

O kłamstwie mówi się najczęściej, że ma krótkie nogi. Wielu z nas i tak kłamie: żeby oszczędzić cierpienia bliskim, z egoizmu, z obawy, że zostaniemy zdemaskowani. Co o kłamstwie mówili i pisali inni?
Karolina Morelowska-Siluk
02.12.2020

Co na temat kłamstwa mówili znani artyści, politycy i pisarze? Słowa innych pozwalają nam na zdobycie nowej perspektywy i zrozumienie, jak sami postrzegamy kłamstwo.  Zobacz, czym jest kłamstwo oczami innych. Czytaj też: Dlaczego wszyscy kłamią? Cytaty o kłamstwie „Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kimś innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą”. – Fiodor Dostojewski „Znam dwa powody, żeby nie mówić prawdy. Pierwszy jest taki, że kłamstwem można zdobyć to, czego się pragnie, a drugi, że kłamiąc, można oszczędzić komuś cierpienia”. – Jodi Picoult „Niewiele jest powodów, żeby mówić prawdę, za to jest ich bez liku, żeby kłamać”. – Carlos Ruiz Zafón „Kłamstwo nie staje się prawdą tylko dlatego, że wierzy w nie więcej osób”. – Oscar Wilde „Nim prawda buty wzuje, kłamstwo pół świata przebieży”. – Andrzej Sapkowski „Kłamstwo bywa logiczniejsze niż prawda”. – Stefan Kisielewski Czytaj też: 12 najpiękniejszych cytatów o przyjaźni „Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość”. – Stanisław Jerzy Lec „Nikt tak nie kłamie, jak człowiek oburzony”. – Fryderyk Nietzsche „Prawda ma tylko jedną twarz, a kłamstwo ma ich wiele”. – Monteskiusz „Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę”. – Seneka Młodszy „Kobieta, która nie kłamie, jest kobietą bez wyobraźni i bez współczucia”. – Agatha Christie „Nigdy nie pozwól swoim uszom uwierzyć w to, czego nie widziały twoje oczy”. – Omar Chajjam...

Czytaj dalej
Jak cieszyć się życiem? Cytaty
Unsplash.com

Cytaty o życiu – te słowa pomogą ci pozytywnie pomyśleć o sobie i świecie

W tych trudnych czasach potrzebujemy słów otuchy, wsparcia, ale też drogowskazu, który podpowie nam, w którą stronę iść. Te cytaty mogą nam w tym pomóc.
redakcja „Uroda Życia”
03.12.2020

Jak cieszyć się z małych rzeczy i zachować pogodę ducha? Co mówią na temat kruchości i nieprzewidywalności życia filozofowie, pisarze, artyści? Słowa innych potrafią skłonić do nabrania nowej perspektywy. Cytaty o życiu, które warto znać „Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach”. – Maya Angelou Trzeba mieć, co się chce! I trzeba żyć, jak się chce!”. – Jerzy Pilch „Pogodna wesołość jest nagrodą uczciwego życia”. – Ernest Renan Czytaj też: Koreański sekret szczęścia: poznaj 6 zasad nunchi „Jeśli chcesz żyć dla siebie, trzeba, abyś żył dla innych”. – Seneka Młodszy „Aby życie było mądre, najważniejsza jest dobrze pojęta troska, po części o naszą teraźniejszość, po części o naszą przyszłość, tak aby jedno nie było przeszkodą dla drugiego”. – Arthur Schopenhauer „Nawet sprzeciwiać się życiu, dyskutować z nim, udowadniać życiu jego bezsens – nie można inaczej, tylko żyjąc”. – Sławomir Mrożek „Teraz nie pora myśleć o tym, czego ci brak. Lepiej pomyśl, co możesz zrobić z tym, co masz”. – Ernest Hemingway „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”. – Mark Twain „Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich”. – Andrzej Sapkowski „Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni”. – Éric-Emmanuel Schmitt „Prawdziwy...

Czytaj dalej