
„Mulan” w końcu na wielkim ekranie! Jak powstawał epicki remake Disneya?
Prawie 20 lat po premierze animacji Disneya „Mulan” (inspirowana chińską legendą zdobyła nominacje do Oscara i Złotych Globów za ścieżkę dźwiękową), doczekaliśmy się remake’u fabularnego. Film już trafił na (niedostępną w Polsce) platformę Disney Plus i zbiera pierwsze pochlebne recenzje. Krytycy chwalą produkcję za epicki rozmach, nowe piosenki, świetną choreografię scen walk oraz nieco uwspółcześnioną postać głównej bohaterki. Wielu z nich jest zdania, że „Mulan” zostawia daleko w tyle filmową wersję „Pięknej i bestii” z Emmą Watson czy „Czarownicy” z Angeliną Jolie. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć go w kinach od 11 września. Przyjrzyjmy się superprodukcji od kulis:
Gdzie powstawała nowa „Mulan”?
Główna bohaterka, Hua Mulan, która w przebraniu mężczyzny zaciąga się do cesarskiej armii, aby pomóc choremu ojcu, żyje w północnych Chinach. Reżyserka Niki Caro zdecydowała się jednak nakręcić remake na południu kraju i w rodzinnej Nowej Zelandii, aby pokazać różnorodność i piękno chińskiego krajobrazu.
Na ekranie zobaczymy m.in. tęczowe góry z Narodowego Parku Geologicznego Zhangye Danxi, pasmo wzgórz piaskowych znanych jako Płonące Góry, gdzie latem temperatury oscylują wokół 50 stopni Celsjusza oraz „śpiewające wydmy” pustyni Mingsha Shanm – wiatr przenikający przez wydmy przypomina w dźwięku gwizdanie lub szczekanie. Warto też wspomnieć o wiosce Mazar w dolinie Tuyuk, która powstała ponad 1700 lat temu.
Scenograf Grant Major (który pracował m.in. przy trylogii „Władca pierścieni”) odtworzył ogromną Salę Tronową Cesarza na podstawie kilku budynków z dynastii Tang (618-907). Twórcy zadbali o szczegóły. W „Mulan” zobaczymy tradycyjne chińskie lampiony, ciemne polerowane podłogi i ogromne kolumny z brązu. Posiadłość najeźdźcy Bori Khana wzorowana jest z kolei na chatce z 700 roku Ne.
Broń
W filmie jest wiele scen bitewnych. Na potrzeby „Mulan” wyprodukowano ponad 4 tys. sztuk broni, w tym obosieczne miecze Jian i zakrzywione sztylety Kapinga. Są też dwie kopie miecza ojca Mulan, na którym wygrawerowano słowa „Lojalny, odważny, prawdziwy”. Pierwsza, wykonana w całości z brązu i stali, waży pięć kilogramów i pojawia się tylko w zbliżeniach. Druga to dużo lżejsza broń, którą będziemy podziwiać w scenach bitewnych.
Czytaj też: „Fortepian”, „Amelia” i co jeszcze? Oto najbardziej babskie filmy wszechczasów!
Kostiumy – ważna symbolika kolorów
Projektantka kostiumów Bina Daigeler inspirowała się chińską symboliką kolorów. Pozyskała naturalne tkaniny, takie jak len, bawełna i jedwabie, które jej zespół sam później farbował. Pod panowaniem Tang tylko cesarz nosił żółty kolor. Wiedźma Xianniang (Gong Li) pojawia się głównie w jasnych ubraniach (biel jest kolorem zarówno śmierci, jak i czystości), a Böri Khan (Jason Scott Lee) jest zawsze ubrany na czarno, co wskazuje na niebezpieczeństwo, przerażenie i brak miłości.
Mulan (Liu Yifei) widzimy zazwyczaj w kolorze czerwonym, reprezentującym zarówno ogień, jak i radość. W hołdzie dla Disneyowskiej animacji z 1998 roku zobaczymy bohaterkę w liliowej sukience z haftami Feniksa, symbolem kobiecej energii.
Wielki powrót Christiny Aguilery
Nowy film promuje piosenka Christiny Aguilery „Loyal Brave True”. Wokalistka nagrała też główny motyw muzyczny „Reflection” do Disneyowskiej wersji z 1998 roku. Po wielkim sukcesie animacji kariera Aguilery nabrała tempa.
„Wspaniale jest wrócić do tak niesamowitego filmu, który jest pełen mocy oraz niesie przesłanie, i to ponadczasowe. Trzeba pozostawać wiernym sobie, być dokładnie tym, kim jesteśmy i uczyć innych, jak pokonywać strach. Moja nowa piosenka to pokaz równowagi między wrażliwością a siłą" — mówi wokalistka. W filmie usłyszymy także odnowioną przez Aguilerę wersję „Reflection”.
Aktorka, która pokonała tysiąc innych kandydatek
Liu Yifei pokonała prawie 1000 innych kandydatek do roli wojowniczki Mulan (casting odbywał się aż na pięciu kontynentach). Aktorka od lat jest znana i ceniona w Chinach. Dzięki roli w filmie „Zakazane Królestwo” u boku Jackie Chana stała się rozpoznawalna również na arenie międzynarodowej. Już w wieku 8 lat zajmowała się muzyką, tańcem i aktorstwem. W wieku 15 lat studiowała na Uniwersytecie Filmowym w Pekinie, a w 2014 roku zagrała pierwszą rolę w filmie „Love of May”.