
Mela Koteluk podsumowuje 2020 rok! Najważniejsza płyta, artysta, książka, serial.
Mela Koteluk dużo czyta i dużo słucha. Co do seriali, to piosenka Kazika „Nie mam na nic czasu, bo oglądam seriale” zdecydowanie nie jest o niej. Nawet w tak trudnym roku dla muzyków jak 2020, nagrała – z zespołem Kwadrofonik – wyjątkową płytę „Astronomia poety. Baczyński” z własną interpretacją poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z Urodą Życia dzieli się tym, co najbardziej ją w ostatnich dwunastu miesiącach zachwyciło i zainspirowało.
Najważniejsza płyta: Fiona Apple, „Fetch the Bolt Cutters”
To piąty album w dyskografii amerykańskiej songwriterki samotniczki, na który czekaliśmy osiem lat. Album szalony, melancholijny, bezkompromisowy, grubo tkany w warstwie tekstowej, z mocnym przesłaniem. Fiona z dziką konsekwencją i odwagą pozostaje wierna sobie wbrew wyobrażeniom innych i to właśnie ta autentyczność stanowi podstawowy pierwiastek jej opowieści.
Wszystkie nagrania powstały w domu, a zarejestrowane w nim odgłosy, szmery, szczekanie psów dają wrażenie swobodnego grania próby, naturalnej płynności, pewnego nierozstrzygnięcia. Świetny, nowatorski album z pazurem i przykład genialnej ewolucji artystki.
Najważniejszy artysta: Olafur Eliasson
Światowej sławy duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson, znany między innymi z głośnego cyklu „Ice Watch”, tworzy instalacje ze światła, powietrza, wody, mgły oraz najnowocześniejszych technologii i łączy je z przekazem ekologicznym, społecznym i politycznym.
1 lipca 2020 roku swoją premierę miał ważny projekt „Earth Speakr" – interaktywne cyfrowe dzieło sztuki, do którego Eliasson zaprosił dzieci, by wspólnie tworzyły i wypowiadały się na temat zmiany klimatu i przyszłości naszej planety. Tak jak projekt polegający na umieszczaniu w przestrzeni miejskiej topniejących brył grenlandzkiego lodowca wzniecił debatę o zmianach klimatu, tak „Earth Speakr” nagłaśnia poglądy dzieci na przyszłość naszej planety.
Najważniejsza książka: „Czuły narrator" Olgi Tokarczuk + „Admirałowie wyobraźni”
„Czuły narrator” Olgi Tokarczuk to pierwsza jej książka wydana po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Pełen subtelnych obserwacji i dziecięcej niewinności zbiór esejów, w którego skład wchodzi również mowa noblowska autorki, budująca w czytelniku przekonanie, że to właśnie czułość jest tajemniczym narzędziem pozwalającym na prawdziwe doświadczanie świata.
Z zupełnie innego gatunku: monumentalny album „Admirałowie wyobraźni”, podsumowujący 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci pod redakcją Anity Wincencjusz-Patyny. Absolutnie inspirujące i zachwycające wydawnictwo.
Najważniejszy film: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego
Co prawda jeden z najbardziej niezwykłych filmów w historii polskiej animacji wejdzie do kin dopiero 22 stycznia 2021 roku, ale już mieliśmy okazję poznać go na festiwalu Nowe Horyzonty, które w tym roku otworzył. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to realizowane przez 14 lat dzieło Mariusza Wilczyńskiego, pełna życia opowieść o światach wewnętrznych, wyobraźni i wieczności.
Ta autobiograficzna impresja przemawia wieloma charakterystycznymi głosami, między innymi Krystyny Jandy, Ireny Kwiatkowskiej, Tomasza Stańki, Andrzeja Wajdy, Gustaw Holoubka, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego czy Tadeusza Nalepy. Animacja zdobyła Złote Lwy na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie po raz pierwszy w historii festiwalu nagrodę dla najlepszego filmu przyznano pełnometrażowej animacji. Arcydzieło!
Najważniejszy serial: „Unorthodox" (Netflix)
Mimo że 2020 rok stworzył Ziemianom wprost idealne warunki do pożerania seriali, osobiście niewiele ich widziałam. Udało mi się natomiast obejrzeć miniserial Netflixa „Unorthodox”, będący historią dziewiętnastoletniej Żydówki, która porzuca świat ortodoksyjnego środowiska i ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem do Berlina. Główna bohaterka Esther Shapiro została świetnie zagrana przez izraelską, hipnotyzującą aktorkę Shirę Haas.