Lady Gaga o depresji, myślach samobójczych i atakach paniki. „Byłam swoim największym wrogiem”
Lady Gaga / fot. East News

Lady Gaga o depresji, myślach samobójczych i atakach paniki. „Byłam swoim największym wrogiem”

Z depresją zmaga się od dawna. Doszła nawet do stanu, kiedy najbardziej nienawidziła samej siebie i i uważała, że muzyka zrujnowała jej życie. „Codziennie myślałam o samobójstwie" – zwierzyła się niedawno Lady Gaga.
Anna Zaleska
25.09.2020

O swoich problemach psychicznych od lat opowiada otwarcie. I śpiewa, bo pisanie muzyki to dla niej jak operacja na otwartym sercu. Inwazyjna za każdym razem. Najnowsza płyta „Chromatica” jest jak intymny dziennik. Seans terapeutyczny. „Nie ma tu ani jednego utworu, który nie mówiłby prawdy o mnie”, wyznaje piosenkarka. Od lat zmagająca się z depresją, śpiewa o ciemności, która na nią spadła. „Ja się zupełnie poddałam”, mówiła w poruszającym wywiadzie dla telewizji CBS. „Nienawidziłam być sławną, nienawidziłam być gwiazdą. Czułam się wypalona i zużyta. Patrzyłam na pianino i mówiłam: Zrujnowałeś mi życie! Przez ciebie stałam się Lady Gagą. Lady Gaga jest moim największym wrogiem”.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Lady Gaga była dręczona w szkole

Pierwsze problemy psychiczne zaczęły się, gdy była nastolatką. Ale najbliżsi długo nie zauważali, że dzieje się z nią coś złego. Choć uczęszczała do prestiżowego liceum katolickiego, w szkole była dręczona psychicznie i fizycznie. Wyśmiewana i izolowana. Nawet gdy koleżanki wrzuciły ją do śmietnika, nie odważyła się nikomu o tym powiedzieć. W wywiadzie dla Oprah Magazine matka piosenkarki opowiadała: „Dwie rzeczy zawsze wiedziałam o mojej córce: że będzie artystką i że ma współczujące serce. Już w przedszkolu, gdy zobaczyła, że ktoś płacze, natychmiast chciała go pocieszyć. I zawsze była wyjątkowa, miała własny styl i pasję. Nie każdy to doceniał. W szkole jej dokuczano. Wyrzucam sobie, że nie zauważyłam pierwszych sygnałów depresji, nie zdawałam sobie sprawy, przez co córka przechodzi. A ona zbyt się wstydziła, by o tym mówić”.

Bardzo młodo, bo w wieku 17 lat, jako osoba wybitnie uzdolniona, została przyjęta na nowojorski uniwersytet Tisch School of Art. Przerwała jednak naukę, wierząc, że jest gotowa zacząć karierę muzyczną. Ale wtedy doświadczyła największej traumy – została zgwałcona przez producenta muzycznego. Pamięta, jak wróciła do mieszkania, zadzwoniła do matki, a matka zaczęła tak strasznie krzyczeć… A potem po nią przyjechała i zawiozła do domu babci. „Przez kilka dni leżałam na kanapie i płakałam. Mówiłam, że moje życie się skończyło. Straciłam nadzieję. Co ja mam teraz zrobić?! W końcu babcia powiedziała: Pozwolę ci płakać jeszcze przez kilka godzin, potem masz wstać, wziąć się w garść, wrócić do Nowego Jorku i skopać im tyłki”. Dziś gdy jest pytana o osobę, która wywarła największy wpływ na jej życie, wskazuje na babcię i ten moment w jej życiu.

Lady Gaga, syndrom PTSD i ataki paniki

Trauma po napaści seksualnej w niej pozostała. „Próbowałam wymazać to z pamięci. Ale to do mnie wróciło. Było niczym ogromny, ohydny potwór”, mówiła. Stwierdzono u niej zespół stresu pourazowego, który nałożył się na dotychczasowe problemy psychiczne. Coraz częściej miewała ataki paniki. Gdy stała się już bardzo sławna – a jej debiutancki album „The Fame” z 2008 roku odniósł wielki sukces – ataki paniki często związane były z tym, że nie mogła ani na chwilę przestać być Lady Gagą. Postacią, którą stworzyła i która rzuciła na nią tak potężny cień, że Stefani Germanotta – jak nazywała się naprawdę – została daleko w tyle. O atakach paniki mówiła: „W większości przypadków jest to wywołane uprzedmiotowieniem. Jestem w warzywniaku, a ktoś staje przy mnie bardzo blisko, przykłada mi telefon do twarzy i po prostu zaczyna robić zdjęcia. Albo idę na kolację z rodziną i obcy ludzie podchodzą do naszego stolika. Nie mogę normalnie zjeść kolacji z moimi bliskimi, bo wciąż muszę być Lady Gagą. Zawsze chodzi o nią. O jej ubranie. Spójrzcie, jak się ubrała!!!”.

Jej stylizacyjne szaleństwa wynikały zresztą nie tylko z fascynacji modą, co otwarcie deklaruje. Również z potrzeby uciekania z szufladek, do których próbowano ją wkładać. „Mówiono mi, że mam być atrakcyjna i seksowna, więc zawsze dodawałam do tego coś absurdalnego. To mi dawało poczucie kontroli”.

Podczas ataków paniki całe ciało zaczynało ją boleć. „Sztywnieję, bo się boję. To tak, jakbym była przedmiotem. Nie człowiekiem”, mówi. Kiedy jest przygnębiona, łapią ją skurcze. W piosence „Chromatica” śpiewa: „Nie możesz zobaczyć, jak płaczę. To koniec. Jestem swoim największym wrogiem. Sięgam po 911”. Czyli lek pomagający w czasie ataków. Potworne bóle całego ciała, których przyczyny długo lekarze nie potrafili rozpoznać, zdiagnozowano w końcu jako fibromialgię. Ta mało znana choroba reumatyczna rozwija się często u osób, które w młodym wieku doświadczały traumy – na przykład były nękane lub bite.

„Myślałaś o samobójstwie?” „Codziennie”

Życie Lady Gagi przypominało rollercoaster. Jej płyty odnosiły wielkie sukcesy, zdobywała kolejne nagrody: 11 Grammy, 13 nagród MTV, za piosenkę „Shallow” do filmu „Narodziny gwiazdy” otrzymała Złoty Glob oraz Oscara. Ciągle była na koncercie, w trasie, w hotelu, w samochodzie, w studiu. W końcu zamknęła się w domu. Tylko najbliżsi wiedzieli, w jak niebezpiecznym jest stanie. „Ludzie, którzy byli wokół mnie, próbowali stawiać mnie na nogi, mówili: Myślisz, że toniesz, ale tak nie jest, jesteś niesamowita. A ja odpowiadałam: Nie jestem niesamowita. To koniec. Naprawdę nie rozumiałam, dlaczego mam w ten sposób żyć”, mówiła. Podczas niedawnego wywiadu dla stacji CBS dziennikarz zapytał ją wprost: „Myślałaś o samobójstwie?”. „Codziennie”, odpowiedziała. „Ludzie obserwowali mnie przez kilka lat, aby upewnić się, czy niczego sobie nie zrobiłam”. Elton John, z którym się przyjaźni, bardzo się o nią martwił. „Zawsze do mnie dzwonił, gdy miałam depresję. A to zwykle oznacza, że nie odbieram telefonów, bo chcę być sama. On wtedy przysyłał wiadomość, że myśli o mnie”.

Płytę „Joanna” w 2017 roku nagrała na cześć siostry ojca, która zmarła mając zaledwie 19 lat. „Pisałam o traumie mojego ojca, która stała się też moją traumą. Myślałam, że w ten sposób pomogę ojcu i sobie samej”. Stało się inaczej. Promując płytę jakby zderzyła się ze ścianą. W 2017 roku musiała odwołać wielki koncert w Rio de Janeiro, bo nie była w stanie wyjść na scenę. Potem dziewięć kolejnych. „Jeśli cierpisz na chorobę psychiczną, nie zawsze czujesz się dobrze z tym, że ludzie na ciebie patrzą. Robiłam show. Okaleczałam się. Mówiłam: spójrzcie, tnę się. Spójrzcie, mam rany. Sądziłam, że inaczej nikt nie zauważy mojego cierpienia. Choroba psychiczna często jest niewidzialna”.

O tym czasie opowiada też w filmie dokumentalnym „Gaga: Five Foot Two” (Netflix, 2017): „Co się z tobą działo przez ostatnie pięć lat? Podbijałaś świat, ale prawdziwi fani wiedzieli, że coś jest nie tak. Wpadłaś w paranoję?”. Wymieniała kolejno: paranoja i strach. Alkohol. Narkotyki. Lęk. Ból. I rozpad związku „Ciężko jest żyć, gdy miłość nie układa się po twojej myśli. A napotykani ludzie pytają: nic ci nie jest? Doświadczyłam najgłębszego bólu w moim życiu. Poznałam tę część siebie, której nie chcę znać.”

Związki z mężczyznami podsumowała z goryczą w czasie, gdy pracowała na planie filmu „Narodziny gwiazdy” z Bradleyem Cooperem: „Cały czas jestem na świeczniku, a moje życiu uczuciowe szlak trafia. Zdałam sobie sprawę, że gdy sprzedałam 10 milionów płyt, straciłam Matta. Gdy sprzedałam 30 milionów płyt, straciłam Luca. Teraz robię film i straciłam Taylora. W kółko to samo. Co noc jestem sama”.

Born This Way – fundacja dla młodych ludzi z problemami psychicznymi

Ostatnio czuje się lepiej. Nagranie tak szczerej płyty jak „Chromatica” pozwoliło uwolnić z siebie dużo cierpienia. Dobre rezultaty daje również terapia dialektyczno-behawioralna, często zalecana osobom z tendencjami samobójczymi i depresją. Lady Gaga nauczyła się też żyć z przewlekłym bólem fizycznym. „To niezwykle trudne, ale pogodziłam się z faktem, że chociaż nie mogę pozbyć się tego problemu, mogę sobie z nim radzić dzięki umiejętności tolerowania cierpienia i rutynie”.

Jej własne przeżycia z młodości sprawiły, że chce pomagać młodym ludziom z problemami psychicznymi. Gdy w wieku 22 lat zaczęła koncertować, zobaczyła, jak duże znaczenie ma to, że dzieli się z młodymi kobietami swoimi doświadczeniami.

W 2012 roku założyła fundację Born This Way, w której działa też jej matka Cynthia Germanotta. „Naszą misją jest uczynić świat lepszym miejscem. Inspirować młodych ludzi, by dużo uwagi poświęcali swojemu zdrowiu psychicznemu”. Jedną z inicjatyw jest Channel Kindness, platforma, na której mogą dzielić się z innymi swoimi przeżyciami. W ramach Mental Health First Aid uczą, jak rozpoznawać problemy psychiczne u swoich kolegów i co wtedy mogą zrobić. Lady Gaga podkreśla, że około połowy problemów psychicznych zaczyna się przed 14. rokiem życia. „W naszym społeczeństwie jest to wciąż stygmatyzowane”, mówi. „Tym bardziej ważne, by młodzi ludzie potrafili sobie z takimi problemami radzić”.

Niedawno w rozmowie z Oprah Magazine zapytano Lady Gagę, jaka jest jedna rzecz, co do której się myliła. Odpowiedziała: „Kiedy czułam się skrajnie przygnębiona, chciałam się poddać. A to najgorsza rzecz, jaką można zrobić. Żałuję, że nie poprosiłam wtedy o pomoc. Ale wybaczyłam to sobie”.
 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Ariana Grande, Lady Gaga, Harry Styles, Doja Cat, Beyonce
Mat. prasowe

Ariana Grande, Beyonce, Lady Gaga czy Dua Lipa? Typujemy przebój lata 2020!

To będzie dziwne lato. O słonecznej plaży, cieniu palmy i drinkach z parasolką większość z nas może w tym roku tylko pomarzyć. Ale letnie przeboje pomogą nam przenieść się tam mentalnie!
Magdalena Żakowska
17.06.2020

Każde lato ma swoją piosenkę. W 2010 roku był to przebój „California Gurls” Katy Perry, w 2014 „Get Lucky” Daft Punk, a rok temu „Old Town Road” Lil Nas X. Te piosenki już zawsze będą przywoływały w nas wspomnienia z wakacji. W tym roku z powodu pandemii przemysł muzyczny przeżył chyba największy wstrząs w swojej historii. Odroczono premiery płyt, odwołano festiwale muzyczne i trasy koncertowe. Co nie znaczy wcale, że przestaliśmy słuchać muzyki i nie czekamy na ten jeden, największy przebój lata. Nawet jeśli to lato będzie inne niż byśmy sobie tego życzyli. Oto dziesięć piosenek, które mają szansę na ten tytuł. A większość z nich należy do kobiet!   1. „Savage Remix” Megan Thee Stallion i Beyonce Obie pochodzą z Houston, więc ich współpraca była tylko kwestią czasu, chociaż Megan Thee Stallion była tak zaskoczona propozycją Beyonce, że polały się łzy. Ale najpierw jej „Savage” podbił TikToka i stał się viralowym fenomenem. Później remix piosenki wykonany wspólnie z Beyonce wzbił się na szczyt listy Hot 100 magazynu Billboard i posypały się nagrody: BET Hip Hop Award, MTV Video Music Award i Billboard Women in Music Award.  2. „Break My Heart” Dua Lipa Płyta „Future Nostalgia”, z której pochodzi ten przebój, w całości nawiązuje do muzyki i stylistyki lat 80. W „Break My Heart” Dua Lipa wykorzystuje sample z kultowego przeboju tamtych czasów – „Need You Tonight” INXS. Funk, dyskoteka i mało wymagające, ale wpadające w ucho bity – wszystko to składa się na idealny letni przebój.  3. „Rain on Me” Lady Gaga i Ariana Grande Moc tej piosenki to połączenie energii dwóch najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop – Lady...

Czytaj dalej
Marek Niedźwiedzki
Darek Kawka

Marek Niedźwiecki: „Pierwsze notowanie Listy zrobiliśmy w kwietniu 1982…”

16 maja 2020 r. Marek Niedźwiecki ogłosił, że odchodzi z Trójki. Za dwa tygodnie, 29 maja 2020 miało odbyć się prowadzone przez niego 2000. notowanie listy. Ostatnie piątkowe głosowanie zostało decyzją zarządu Programu 3. Polskiego Radia unieważnione. W unieważnionym głosowaniu na 1. miejscu ukazała się piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.
Magdalena Felis
17.05.2020

Czy jest ktoś, kto nie zna Listy Przebojów Trójki, nawet jeśli się na niej nie wychował? Nadawana w każdy piątek, prowadzona przez Marka Niedźwieckiego już od 38 lat w wielu domach była tradycją. 16 maja 2020 r. Marek Niedźwiecki ogłosił, że odchodzi z Trójki. Za dwa tygodnie, 29 maja 2020 miało odbyć się prowadzone przez niego 2000. notowanie listy. Ostatnie piątkowe głosowanie zostało decyzją zarządu Programu 3. Polskiego Radia unieważnione. W unieważnionym głosowaniu na 1. miejscu ukazała się piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.  W aktualnym wydaniu „Urody Życia” twórca i prowadzący LP3 Marek Niedźwiecki opowiadał, jak ukochane piosenki wpływały na jego i nasze życie.  Nigdy pan nie żałował, że nie podjął pracy jako technolog budowlany? Rzeczywiście, taki kierunek skończyłem na Wydziale Budownictwa Politechniki Łódzkiej, ale wybrałem tę uczelnię tylko dlatego, żeby dostać się do Studenckiego Radia Żak. I się dostałem – a stamtąd do łódzkiej rozgłośni Polskiego Radia. Ale gdybym nie trafił do radia, to pracowałbym w bibliotece w Szadku, moim rodzinnym miasteczku. Nic innego mi nie przychodzi do głowy. A to prawda, że rozmowa wstępna na stanowisko prowadzącego Listę Przebojów Trójki trwała niecałą minutę? Mogło to tyle trwać. Pamiętam, że pojechałem do siedziby Polskiego Radia na ulicy Malczewskiego, gdzie miałem spotkać się z Andrzejem Turskim, nowym redaktorem naczelnym Programu III Polskiego Radia. To był 1982 rok.  Wyznaczył mi spotkanie, ale ostatecznie nie miał dla mnie czasu, więc szliśmy tylko korytarzem. Ciągle pamiętam, że był ubrany w kurtkę w kolorze wojskowej zieleni, ale nie wojskową. Biegłem obok niego, kiedy powiedział, że będę prowadził listę przebojów. Zapytałem...

Czytaj dalej
Jak rozpoznać zaburzenia lękowe?
iStock

Zaburzenia lękowe – poznaj rodzaje lęku i sposoby, jak go pokonać

Zaburzenia lękowe są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Częściej dotykają kobiet niż mężczyzn, występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Karolina Morelowska-Siluk
19.11.2020

Lęk to stan emocjonalny pojawiający się w życiu codziennym. Jest całkowicie naturalną reakcją na stresujące sytuacje, na niebezpieczeństwo. Gdybyśmy go nie odczuwali, nasz gatunek już dawno by nie istniał. Jednak u niektórych osób stan niepokoju jest bardzo nasilony, utrzymuje się długo, nawet wtedy, gdy zagrożenie, czy stresująca sytuacja dawno minęły. Taki rodzaj lęku może stać się poważnym problemem uniemożliwiającym radzenie sobie z codziennymi sprawami i wręcz sparaliżować nasze życie. Wtedy staje się zaburzeniem. Wpływa on na jakość naszego życia i jest źródłem psychicznego cierpienia. Wtedy mówimy o zaburzeniach lękowych . Skąd się biorą zaburzenia lękowe? Nadmierny lęk jest zwykle kombinacją różnych czynników. Zaliczają się do nich m.in. zaburzenia psychiczne występujące w rodzinie, które mogą stanowić predyspozycję do zaburzeń lękowych. Innym czynnikiem są stresujące wydarzenia, których doświadczamy, np: rozwód, utrata pracy, ciąża i narodziny dziecka, śmierć bliskiej osoby, doświadczanie przemocy słownej, seksualnej, fizycznej czy emocjonalnej, a także problemy ze zdrowiem fizycznym. Najczęstszymi chorobami psychosomatycznymi wyzwalającymi lęk są problemy hormonalne, cukrzyca, astma, choroby serca. Czytaj także: Czy jesteś osobą wysoko wrażliwą (WWO)? Zadaj sobie kilka pytań Rodzaje zaburzeń lękowych Zaburzeń lękowych jest wiele, co więcej ludzie mogą jednocześnie doświadczać więcej niż jednego rodzaju lęku. Fobia społeczna Osoby z fobią społeczną odczuwają silny lęk, gdy narażone są na uczestniczenie w jakichkolwiek interakcjach społecznych.  Obawiają się potencjalnej krytyki, zawstydzenia czy upokorzenia, nawet w przypadku sytuacji takich jak przemawianie, jedzenie w miejscu publicznym czy inicjowanie rozmowy. Obawom tym zwykle towarzyszy...

Czytaj dalej
Mat. prasowe

Weekend przed telewizorem? Sprawdź nowości na Netfliksie i HBO 

W ten weekend wśród nowości na Netfliksie i HBO każdy znajdzie coś dla siebie. Obejrzymy wielki hit „Narodziny gwiazdy” i powrócimy do popularnego serialu „Współczesna rodzina”. Czekają na nas również inne gorące nowości.
Sylwia Arlak
19.06.2020

Wśród nowości a Netfliksie pojawił się właśnie wielki hit „Narodziny gwiazdy” z Bradleyem Cooperem (który jest także reżyserem produkcji) i Lady Gagą w rolach głównych. To nie tylko opowieść o sile wielkiego uczucia, ale także o pasji, marzeniach i o walce z uzależnieniami. Film z 2018 roku to historia muzyka, Jacka, który najlepsze lata kariery ma już za sobą, i Ally, która po poznaniu Jacka przekonuje się, czym jest wielki świat show-biznesu. Produkcję nominowano do Oscara w kategorii najlepszy film, ale statuetkę otrzymała za najlepszy utwór: „Shallow”. Podobno Bradley Cooper uparł się, aby w filmie towarzyszyła mu Lady Gaga – i słusznie. Dzięki niemu odkryliśmy jej talent aktorski.  Seriale Netflixa, które nigdy nie wyjdą z mody Od tego weekendu na Netfliksie możemy obejrzeć serial „Współczesna rodzina” (9 sezonów — 210 odcinków). To idealny moment, aby przypomnieć sobie historię tej szalonej amerykańskiej rodziny albo  – jesli jakimś cudem nam to umknęło – nadrobić zaległości. Bohater, ojciec rodziny, Jay Pritchett po rozwodzie żeni się z o wiele młodszą od siebie Kolumbijką Glorią i adoptuje jej syna z pierwszego małżeństwa, dziesięcioletniego Manny’ego. Poznajemy też dzieci bohatera z pierwszego małżeństwa. Claire Dunphy , która mieszka z mężem Philem, córkami Haley i Alex oraz synem Lukiem, oraz Mitchell, który ze swoim chłopakiem Cameronem wychowuje adoptowaną w Wietnamie córkę. Dla każdego z bohaterów rodzina zawsze jest na pierwszym miejscu.  Czarny humor, zwykłe problemy, z którymi bez trudu mogą utożsamić się rodziny pod każdą szerokością geograficzną, świetna obsada (w produkcji wziął udział m.in. Ed O'Neill,...

Czytaj dalej