7 książek, które czytałaś w dzieciństwie i do których powinnaś wrócić w dorosłym życiu
Mat.prasowe

7 książek, które czytałaś w dzieciństwie i do których powinnaś wrócić w dorosłym życiu

Nie wyobrażałyśmy sobie bez nich dzieciństwa, ale świetnie sprawdzą się także w dorosłym życiu. Odkryj na nowo książki sprzed lat i podsuń je swoim dzieciom. To prawdziwa skarbnica wiedzy.
Sylwia Arlak
29.12.2020

Ania z Zielonego Wzgórza” uczy nas, jak żyć w zgodzie ze sobą, a postaci z „Kubusia Puchatka”, jak pięknie się różnimy. „Muminki” mogą pomóc twojemu dziecku we wzmacnianiu własnego ego i pozwolą oswoić się z trudnymi tematami, a tobie przypomną, jak to jest czuć się prawdziwe wolną. Książki z dzieciństwa opisują świat w najprostszy, ale i najprawdziwszy sposób.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

„Muminki”

Zdaniem noblistki Olgi Tokarczuk (z wykształcenia psycholożkii i psychoterapeutki) „Muminki” Tove Jansson to wspaniały materiał do pracy psychologicznej. „Książka jest zbiorem tak niezwykle jasno zarysowanych postaci, że można je traktować jako coś w rodzaju typów psychologicznych. […] W świecie Muminków, mimo jego całej różnorodności, istnieje jakiś porządek, harmonia — jakby poprzez rozmaitość postaci z Doliny Muminków wyrażała się całość, pełnia” — pisała w magazynie „Charaktery”. I tak Tokarczuk uważa, że opowiadanie „Wiosenna piosenka” z tomu „Opowiadania z Doliny Muminków” mogą pomóc w budowaniu i wzmacnianiu własnego ego, a „Opowiadanie o niewidzialnym dziecku” to z kolei lekcja o potrzebie bezpieczeństwa i miłości.

Czytaj także: Jennifer Croft, tłumaczka Olgi Tokarczuk, szczerze o książkach noblistki

„Kubuś Puchatek”

W świecie stworzonym przez Alana Alexandra Milne'a jest miejsce dla każdego. Tytułowy „Kubuś Puchatek” to „duży niedźwiadek o bardzo małym rozumku”. Łatwo mógłby stać się obiektem drwin. Wciąż o czymś zapomina i cały czas przydarzają mu się dziwne historie. Tak bardzo lubi pałaszować miód, że przestał mieścić się w swój czerwony kubrak. Ale bliscy akceptują jego wystający brzuch, podobnie, jak jego chaotyczną naturę. Nie przeszkadza im też nieśmiałość Prosiaczka, rozbrykanie Tygryska (który ewidentnie cierpi na ADHD) i pesymizm Kłapouchego. Przyjaciele wspierają się, mimo różnic.

„Małe Kobietki”

„Małe Kobietki” Louisy May Alcott to opowieść o sile sióstr. Kiedy głowa rodziny, pastor Pascal zostaje wysłany na front wojny secesyjnej, cztery dziewczynki: Meg, Jo, Beth i Amy muszę przejść przyspieszony kurs dorosłości. Opiekują się sobą nawzajem, kochającą mamą (która utrzymywała dyscyplinę w domu, ale dawała też swoim pociechom wiele swobody) i pomimo wielu niewygód prawie nigdy nie narzekają na swój los. Są pogodne, a kiedy trzeba, biorą sprawy we własne ręce. Choć żyją w społeczeństwie, w którym kobiety nie mają wiele do powiedzenia (Ameryka Północna w latach 60. XIX wieku), zawsze idą za marzeniami. I nieważne, czy chcą wyjść za mąż (jak w przypadku najstarszej z nich, Meg) czy spełniać się zawodowo (o czym marzy Jo). Przede wszystkim jednak mają siebie.

Czytaj też: Jane Austen, rozważna czy romantyczna? Nigdy nie odnalazła swojego pana Darcy’ego

„Tajemniczy Ogród”

„Tajemniczy Ogród” Frances Hodgson Burnett to opowieść o budzeniu się do życia. Historia, która uświadamia nam, że aby się rozwijać, potrzebujemy innych ludzi. Dziewięcioletnia Mary Lennox przyjeżdża z Indii, gdzie przyszła na świat, do Anglii. Jako sierota (jej rodzice zmarli z powodu zarazy) trafia do posiadłości wuja Archibalda Cravena. Odkrywa nie tylko tytułowy ogród, ale też poznaje syna wuja, Colina Cravena. Jego matka zmarła podczas narodzin. Chłopiec uważa, że sam jest śmiertelnie chory i praktycznie nie wychodzi z łóżka. Jest zgorzkniały i nieszczęśliwy. Tyranizuje służbę. Pod wpływem Mary i wizyt w ogrodzie (do którego bohaterka znalazła ukryty klucz) chłopiec rozkwita. Staje się ułożony i grzeczny. Nabiera sił. Kiedy pan Craven wraca do domu, z trudem poznaje własnego syna. Dopiero wówczas uświadamia sobie, jak bardzo go kocha. Nigdy nie jest za późno na zmianę, przekonuje nas autor powieści.

„Mały Książę”

Książka „Mały Książę” powstawała w niełatwym czasie dla jej autora. Antoine de Saint-Exupéry tęsknił za ojczyzną (opuścił Francję po inwazji niemieckiej), rozstał się z ukochaną matką i przeżywał kryzys małżeński. Wszystkie te emocje czuć w jego powiastce filozoficznej. Postać głównego bohatera to nie kto inny, jak Saint-Exupéry, a spotkanie Małego Księcia z pilotem to rozmowa pisarza z samym sobą. Pisanie miało mu pomóc odpowiedzieć sobie na najważniejsze (jego zdaniem) pytania m.in. o sens relacji międzyludzkich. Postać Róży to jego żona. „Ale ja chyba nie zawsze wiedziałem, jak troszczyć się o Ciebie” — pisał do ukochanej w liście, tak jak robił to bohater literacki. „Mały Książę” uczy nas odpowiedzialności za drugiego człowieka („Już zawsze będziemy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy”) i pokazuje, czym jest dojrzała miłość.

„Ania z Zielonego Wzgórza”

„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery chciałaby mieć piękne kasztanowe włosy, zdobne sukienki i rodziców u boku. Tymczasem urodziła się ruda i jest sierotą. Poznajemy ją jako wychowankę domu dziecka. Kiedy trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbertów wciąż żyje skromnie, ale w końcu poznaje, czym jest ciepło domowego ogniska. Maryla wychowuje twardą ręką, z kolei Mateusz pełni raczej rolę dobrego kumpla.

Ania Shirley ma swój świat i bogatą wyobraźnię, czego większość rówieśników nie rozumie. Ale ona pielęgnuje swoją indywidualność. Jest silna, bo nie boi się być sobą. Nawet na chwilę nie przestaje marzyć, świat ją zdumiewa i zachwyca. Swoją radością życia zaraża nawet największych ponuraków.

Czytaj także: 15 ważnych historii napisanych przez kobiety – książki, o jakich nigdy nie zapomnimy

„Buszujący w zbożu”

Bohaterem książki J.D. Salingera „Buszujący w zbożu” jest szesnastoletni chłopiec, Holden Caulfield. Buntownik na miarę swoich czasów i wieku, który wkracza w dorosły świat. Kiedy zostaje wyrzucony ze szkoły, rozpoczyna kilkudniową wycieczkę po Nowym Jorku. Z rozmów z napotkanymi postaciami próbuje utkać samego siebie. Jego młodzieńcze przemyślenia, nastawienie do świata mogą wydawać się czytelnikowi naiwne, ale na pewno niepozbawione ideałów. Caulfield z uporem szuka własnego miejsca w życiu. Salinger przekonuje nas, że niezależnie od wieku mamy prawo negować i sprawdzać, szukać, błądzić i zadawać pytania.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Mat.prasowe

Nie tylko „Duma i uprzedzenie”: te filmy kostiumowe olśniewają!

„Dumę i uprzedzenie”, „Przeminęło z wiatrem” czy „Wichrowe wzgórza” znamy na pamięć. Filmy kostiumowe to bajka na wielkim ekranie, którą uwielbiamy oglądać.
Sylwia Arlak
01.09.2020

Produkcje kostiumowe nie kończą się na „Dumie i uprzedzeniu” czy „Przeminęło z wiatrem”, choć kino nigdy o nich nie zapomni. Mniej znane „Stowarzyszenie miłośników literatury i placka z kartoflanych obierek” to wspaniała opowieść o klubie czytelniczym podczas niemieckiej okupacji. „Barry Lyndon”, świetna produkcja Stanleya Kubricka, opowiada o irlandzkim młodzieńcu, który dzięki sprytowi wkrada się w szeregi osiemnastowiecznej angielskiej arystokracji. Co jeszcze warto nadrobić? „Przeminęło z wiatrem” „Przeminęło z wiatrem” to niezapomniany duet Vivien Leigh i Clarka Gable'a. W ekranizacji powieści Margaret Mitchell poznajemy piękną i bogatą Scarlett O'Harę. Dni mijają jej beztrosko na przyjęciach i dokazywaniu. Kobiety zazdroszczą jej urody, a mężczyźni nie mogą się jej oprzeć. Poza jednym, Ashleyem (Leslie Howard), który — ku rozpaczy Scarleet — wybiera inną kobietę na żonę. Wybucha wojna secesyjna, a Scarlett z rozkapryszonej dziewczyny zamienia się w odważną, waleczną kobietę. I poznaje miłość swojego życia, Rhetta Butlera (Gable). Czytajcie też:  „Przeminęło z wiatrem” czasowo wycofane z HBO Max. To początek wielkiej rewizji, też w naszym kanonie! Rozważna i romantyczna”, Netflix Powieści Jane Austen to gotowe scenariusze filmowe. To historia dwóch sióstr na tle Anglii w XVIII wieku: twardo stąpającej po ziemi Elinor (Emma Thompson) i uczuciowej Marianne (Kate Winslet). Kiedy umiera ich ojciec, majątek przechodzi w ręce najstarszego syna z pierwszego małżeństwa. Elinor i Marianne z matką muszą zamieszkać w skromnej, wiejskiej posiadłości. Marianna szybko znajduje sobie obiekt westchnień (w rolę Willougha wcielił się Greg Wise). Elinor bierze na barki problemy finansowe rodziny i nie może poradzić sobie z...

Czytaj dalej
Agnieszka Holland
Maciej Zienkiewicz

Agnieszka Holland: „Gdybym była stwórcą...”

„Co jest dla mnie najcenniejsze? Wolność". Agnieszka Holland odpowiada na pytania w kwestionariuszu „Urody Życia".
redakcja „Uroda Życia”
12.06.2020

Najbardziej znana polska reżyserka, jedna z najbardziej utalentowanych kobiet w świecie filmu. Postać. Autorytet. Jej najnowszy film „Szarlatan” o słynnym czeskim zielarzu i uzdrowicielu Janie Mikolasku miał premierę na ostatnim festiwalu w Berlinie. To piękna gejowska historia miłosna, a także opowieść o człowieku, który pomaga innym, a jednocześnie jest narcyzem przekonanym o swoim wyjątkowym darze. W kwestionariusz „Urody Życia" powiedziała: Uroda Życia: Ludzi najbardziej lubię za… Agnieszka Holland: Dobroć i odwagę. Chciałabym, ale już chyba nigdy się nie nauczę... Grać na instrumencie muzycznym. Co jest dla mnie najcenniejsze? Wolność. Pokochałabym siebie za… Silniejszą wolę. Miasto czy wieś? Wieś. Kot czy pies? I kot, i pies. Moja najgorsza wada? Przemądrzałość. Niecierpliwość. Obojętność. Kiedy dopada mnie lęk… Budzę w sobie ciekawość: co będzie? Film lub serial, który niezmiennie doprowadza mnie do łez? Ja wiem…? „Ania z Zielonego Wzgórza”? Mój bohater literacki? Książę Myszkin. Mój idol tu i teraz? Andrzej Wajda. Kocha się raz? Nie… Więcej razy można kochać. I różne są formy miłości. Bruneci czy blondyni? Bruneci. Kłamię tylko wtedy, gdy… Oszczędzam w ten sposób komuś zbytecznej przykrości. Jak urządziłabym świat, gdybym była stwórcą? Dałabym ludziom prawdziwie głęboką empatię i wyobraźnię. Zwierzęta mogłyby nas kontrolować, a natura karać za jej niszczenie. Co bym zmieniła od razu, gdybym została polityczką? Mnóstwo rzeczy! Stworzyłabym gwarancje prawdziwej demokracji. Wprowadziłabym gwarancje wolności i równych praw dla wszelkich...

Czytaj dalej
15 najlepszych książek dla kobiet
Adobe Stock

15 ważnych historii napisanych przez kobiety – książki, o jakich nigdy nie zapomnimy

Od „Ani z Zielonego Wzgórza” po „Brzemię” Agaty Christie albo powieści Zadie Smith.
Marta Strzelecka
17.06.2020

Są książki, o jakich nigdy nie zapomnimy. Te, które sprawiły, że poczułyśmy się bardziej odważne, nie tak zagubione jak zwykle albo nie tak bardzo zwyczajne, przewidywalne jak na co dzień. Każda z nas wymieniłaby co najmniej kilkanaście tytułów opisujących nas, bliskie nam kobiety, wpisujących się w nasze rozmowy. I chociaż niemodnie jest być może wymieniać na takiej liście inne autorki niż Elena Ferrante czy Margaret Atwood, my to robimy, bo nie chodzi o modę. To jest zupełnie subiektywny zestaw. Poszukajcie w nim swoich historii. I stwórzcie własne listy niezapomnianych ważnych książek. 1. „Lato”, Tove Jansson Każdego lata ta niewielka książka wraca do mojej podręcznej biblioteki. Rodzaj dziennika z pobytu wnuczki z babcią na tajemniczej szwedzkiej wyspie. A życie na wyspie z kimś, kto doskonale cię rozumie, w okolicznościach jak z baśni, jest przecież spełnieniem marzenia o niekończących się wakacjach. Ta rzeczywistość wydaje się odrealniona, a jednocześnie dostępna, bo nikt nie opisuje promieni słońca czy dźwięku deszczu na tak wiele zaskakujących sposobów jak Jansson. Nikt nie odkrywa świata tak jak ona – i kiedy pisze o kobietach w różnym wieku, i kiedy pisze o Muminkach. „Lato”, Tove Jansson, tłum. Zygmunt Łanowski, Marginesy 2. „Matki”, Brit Bennett Małe miasteczko, społeczność, w której plotki rozchodzą się błyskawicznie, nadzieja na lepsze życie, licealna miłość. Każdy z tych elementów buduje początek opowieści. Ale najważniejszy okazuje się koniec niewinności. Przyjaźń dziewczyn, brak sekretów przestają być najważniejsze, kiedy okazuje się, że jedna z nich jest w ciąży – za wcześnie, zupełnie wbrew planowi, żeby zbudować swoje życie bez zdecydowanych kompromisów. To historia o pierwszych poważnych decyzjach,...

Czytaj dalej
Nicole Kidman i Hugh Grant
mat. prasowe

„Małe kobietki” „Od nowa” i „Mroczne wody”. Co jeszcze obejrzymy na HBO w październiku?

Na HBO w październiku zadebiutuje serial z Nicole Kidman i Hugh Grantem „Od nowa”. Ale nie zabraknie też ciekawych propozycji filmowych.
Sylwia Arlak
29.09.2020

Najnowsza adaptacja „Małych kobietek” z gwiazdorską obsadą, zeszłoroczny hit „Mroczne wody” i długo oczekiwany serial z Nicole Kidman i Hugh Grantem w rolach głównych „Od nowa” — HBO w październiku nie zwalnia tempa. Co jeszcze warto obejrzeć w nadchodzących tygodniach? Gwiazdorska obsada, niezapomniane tytuły W tym miesiącu na HBO zadebiutuje serial z Nicole Kidman i Hugh Grantem „Od nowa”. Kidman wciela się w rolę ambitnej i spełnionej terapeutki Grace Sachs. W przeddzień publikacji najnowszej książki bohaterki, jej poukładany świat burzy zaginięcie męża (Grant). Szybko okazuje się, że nie był tym, za kogo go uważała. „Małe kobietki” Grety Gerwig zdobyły Oscara za najlepsze kostiumy. Ale jest znacznie więcej powodów, dla których warto obejrzeć ten film. Po pierwsze wspaniała obsada (zagrali m.in. Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Meryl Streep , Timothee Chamalet, Laura Dern ). Po drugie ciekawa historia napisana oryginalnie przez Louisę May Alcott, z nowym feministycznym zakończaniem. Po trzecie wspaniale oddany klimat XIX wiecznej amerykańskiej prowincji. Tytułowe „Małe kobietki” to siostry March, które pod nieobecność ojca, prowadzą skromne życie ze swoją matką. Mają różne temperamenty i cele, ale cokolwiek by się nie działo, zawsze stoją za sobą murem. Zobacz także: Filmy i seriale, które uczą wdzięczności i doceniania życia Warto obejrzeć też zeszłoroczny hit „Mroczne wody” z Markiem Ruffalo, Billem Pullmanem i Anne Hathaway. Mecenas Robert Bilott (Ruffalo) odkrywa mroczny sekret obsługiwanej przez niego uznanej korporacji. Jego klienci dokonują skażenia środowiska, przez które umierają dziesiątki ludzi. Chcąc ujawnić prawdę, zaryzykuje swoją karierę, a nawet życie. Miłośniczki i...

Czytaj dalej