Kinga Preis: „Dla Wojtka Smarzowskiego dałabym sobie złamać obie nogi!”
Bartek Wieczorek/LAF
#czytajdlaprzyjemności

Kinga Preis: „Dla Wojtka Smarzowskiego dałabym sobie złamać obie nogi!”

Znana aktorka o swoich filmowych idolach i zatracaniu się w role
Marzena Rogalska
04.01.2019

Kinga Preis, specjalistka od mocnych postaci, ruszyła na podbój nowego terytorium: teraz tańczy i śpiewa w musicalu #WszystkoGra. Mówi, że w pracy potrafi zatracić się na setkę. I że są reżyserzy, dla których dałaby sobie połamać wszystkie kończyny. A jak znosi to jej rodzina – wszystko gra? Pyta Marzena Rogalska.

Jak dobrze się znają: Małgorzata Foremniak i jej córka, Ola Jędruszczak?

Walentynki będziesz świętować na premierze filmu z twoim udziałem – #WszystkoGra. Czy swój związek uważasz za romantyczny?

Uważam, że mieścimy się z Piotrusiem w średniej krajowej. Reprezentujemy romantyzm włoski: dużo skrajnych emocji – od wzruszenia do szału. Niedawno znaleźliśmy walizeczkę, w której były różne skarby z początku „naszego razem”, pamiątki z pierwszego roku życia Antosia, mój list do męża i syna: „Chłopaki, niech duży zje, co chce, mały niech zje kaszkę bananową”. Według mnie jesteśmy bardzo „ścisłą” rodziną. Przeżyliśmy razem 21 lat, z czego pierwszych kilkanaście, oprócz dosłownie paru dni, właściwie byliśmy nierozłączni. Teraz z powodu mojej pracy i nieustannych podróży do Warszawy żyjemy trochę na odległość. Ale staramy się być blisko. Dawniej byliśmy nierozerwalną parą, nie taką, która musi cały czas trzymać się za rękę, ale nie wyobrażam sobie spać pod inną kołdrą, niż ta, pod którą śpi mój mąż. Śmiejemy się, że jesteśmy jak takie stado surykatek. Mamy swoje gniazdo. Rozkrzyczane, wesołe, blisko siebie, „ja trzymam cię za łokieć, a ty mnie trzymasz za piętę”. Potrafimy się kłócić nie na żarty i być straszni wobec siebie, ale mamy w tym wszystkim poczucie bezpieczeństwa.

Wiem też, że lubicie romantyczne spacery nad morzem…

O tak! Jeden taki spacer zaplanowałam tuż przed premierą filmu „Pod Mocnym Aniołem”. Powiedziałam mężowi: „Kochany, toż myśmy nigdy nie byli nad morzem zimą. Jedźmy do Kuźnicy, do naszej pani Eli, pospacerować sobie plażą. Premiera w poniedziałek, ja kończę zdjęcia w piątek koło południa, proszę cię, bądź o 15, żebyśmy mogli normalnie dojechać tam wieczorową porą, być całą sobotę i w niedzielę wrócić”. I mój mąż, jak to facet, wyjechał z Wrocławia tuż przed 15, po drodze zaliczył dwa mandaty, ponieważ chciał nadrobić ten czas i myślał, że mu się uda. Przyjechał wieczorem, odbyła się mała awanturka z pretensjami na 10 lat wstecz. Wyruszyliśmy nad morze w sobotę i kiedy dotarliśmy, od razu poszliśmy na romantyczny spacer po plaży. Wracaliśmy zatoką, a że dzień wcześniej był sztorm, to krajobraz jak po bitwie: powyginane krzaki, powyrzucane glony… I nagle widzę, że na płyciźnie leży łabędź. Bezradnie, z łbem w wodzie. W najbardziej dramatyczny sposób, na jaki mnie stać, drę się przez całą zatokę, słychać mnie w Gdyni na redzie: „Pioo-treeek, ra-tuuun-ku! Umiera łabędź!”, na co mąż: „O nie! Nie, nie, nie. Nawet o tym nie myśl!”. 

Trochę mu się nie dziwię, bo regularnie wrabiasz go w bycie ratownikiem!

Spojrzałam na Piotrka kocimi oczami ze „Shreka”, więc wparował do wody i wyciągnął łabędzia. Stoi z nim i mówi: „Proszę bardzo. I co teraz?”. Nie wiedziałam, co teraz, więc pobiegliśmy do domu pani Eli i usiłowaliśmy coś sensownego wymyślić, dzwoniliśmy do fokarium, do straży miejskiej, do weterynarzy… A mąż ciągle z łabędziem na rękach… W końcu ubłagałam jakiegoś weterynarza z Pucka, żeby nam pomógł. Wybiegłam z tą radosną nowiną do męża, ale jego ani widu, ani słychu, nigdzie! Dzwonię. Okazuje się, że łabędź dokonał żywota i Piotrek poszedł go zanieść na wydmy. Ruszam za nim, ale nie wiem, którędy poszedł, czy plażą, czy przez las. Znowu dzwonię, a tu sekretarka. Co robić!

Po chwili oddzwania, dyszy i sapie: „Przyjedź po mnie… Przyjedź na drogę…”. Jadę na umówione miejsce, z krzaków wyłania się Piotruś, który ledwo idzie, powłóczy nogą. Otóż kiedy podchodził pod wydmę z łabędziem, oddzwoniła sekretarka, chciał odebrać i spadł z samej góry. Skończyliśmy na Helu – zerwane więzadła, gips na sześć tygodni. Jazda zimą do Warszawy z nogą za oknem, w hotelu wózek inwalidzki i na premierę filmu, jak się domyślasz, nie dotarł.

I to jest romantyzm w waszym wydaniu.

Mniej więcej. (śmiech) Nasz ukochany weterynarz Tomek Szczypko, który sam o sobie mówi: „doktor nieludzki”, skomentował to jednym zdaniem: „Niewdzięczne ptaszysko, cześć i chwała bohaterom!”.

Wróćmy do walentynkowej premiery #WszystkoGra. Czy porównanie tego filmu do musicalu „Mamma Mia” będzie nadużyciem?

Nie będzie, ale nie myślę tu o rozmachu, estetyce, tylko o pozytywnej energii, którą z całą pewnością ten film ma. Tańczymy i śpiewamy w nim najpiękniejsze polskie przeboje, z którymi może identyfikować się każdy, bez względu na wiek czy gust. To są utwory ze znakomitymi tekstami Kofty, Osieckiej, Grechuty, są przeboje Maanamu i Perfectu.

A sama opowieść?

To historia wielowątkowa. Pokazujemy życie trzech silnych kobiet. Dla mnie to super, ponieważ w takim domu się wychowałam, w domu mocnych bab – babcia, mama i ja. W filmie babcię gra Stasia Celińska, ja jestem mamą, a moja córka Zosia to Eliza Rycembel. Wszystkie mają silną osobowość, kochają się bardzo, chociaż nie potrafią się akceptować i mówić o tym, a jeżeli już mówią, to zwykle kończy się awanturą i pretensjami. Każda z nich realizuje się w inny sposób. Zosia ma naturę buntowniczki, jest undegroundową artystką. Moja bohaterka żyje w poczuciu przegranej, ma o to pretensje do siebie i do całego świata. I nagle w jej życiu pojawia się mężczyzna zupełnie nie z jej świata. Dużo od niej młodszy. Uważam, że ten film to mądra opowieść o współczesności. O wyborach, jakich codziennie dokonujemy. O tym, że musimy mieć odwagę na zmiany w życiu, bo tak naprawdę tylko one mogą nam przynieść szczęście. To opowieść o naszej samotności, lękach, ale też ogromnej potrzebie bycia razem, bycia kochanym i o dawaniu nadziei. 

#WszystkoGra to już drugi musical, w którym zagrałaś, wcześniej były „Córki dancingu”. Podoba mi się ta zmiana, bo jesteś kojarzona głównie z mocnymi rolami. A tu kompletnie inna historia, Kinga Preis wygląda jak milion dolarów i nie ma złamanego nosa jak u Smarzowskiego.

(śmiech) Ja dla Wojtka dałabym sobie połamać wszystkie kończyny. Dla aktora to, że może się zmieniać, jest atrakcją, przygodą i wyzwaniem jednocześnie. Tylko że w Polsce te zmiany nie są postrzegane jako część zawodu, całościowa praca nad postacią, ale jako temat do plotki.

Kiedy chudnę, to nikt nie zastanawia się, do jakiej roli, tylko czy przypadkiem nie zakochałam się, i można by z tego zrobić news i skandal. A jak przytyję, to też mogę być świetnym tematem dla szmatławca. Na całym świecie to jest normalne, że aktor zmienia się do roli. I to tak totalnie. Wchodzi w ciało swojego bohatera, w jego umysł. Owszem, fizyczność jest bardzo potrzebna, ona zmienia w nas dużo, ale gdyby Tomek Kot tylko poruszał się jak Religa, był przygarbiony jak on, to ani ten film, ani historia tego człowieka nie obeszłyby mnie w ogóle.  

Miałam poczucie, że od jakiegoś czasu zaczęłaś bardziej zwracać uwagę na wygląd, bo wcześniej byłaś taką kobietą traperką, która ma w nosie to, jak wygląda.

Ale ja mam dalej w nosie to, jak wyglądam. Generalnie tak, jak mnie widzisz teraz, tak chodzę i jeżdżę na co dzień. Nie jestem osobą, którą się ubiera na galę, której daje się do wyboru suknie, a ona wybrzydza, mówiąc: „Nie ten projektant”. To nie ja. Nie mam cierpliwości i całkiem po prostu nie znam się na tym, ale mam świadomość, że jednak premiera jest świętem filmu i nie muszę ubierać się jak większość filmowców polskich, czyli tak, jakbym wybierała się na misję do Afganistanu – wojskowe spodnie plus wyciągnięty sweter. 

Koledzy aktorzy mówią, że masz nieprawdopodobną gotowość emocjonalną na planie filmowym. Że masz na pstryknięcie płacz i różne skrajne emocje.

To nie jest prawda. Te najwyższe i bardzo skrajne diapazony przychodziły mi na pstryk, kiedy byłam dużo młodsza i nie miałam takiej świadomości, jaką mam teraz. Dziś potrzebuję większego skupienia, świetnego partnera, który oddaje mi emocje. Wtedy to przychodzi samo. Aktorstwo jest zatraceniem się, jest wejściem w czyjeś ciało, umysł, serce. Kiedy masz taki komfort z partnerem i taki rodzaj koncentracji, że możesz to zrobić i się nie wstydzisz – bo aktorstwo jest też bezwstydem – to robisz to. Kiedy zaczynasz kombinować, to fala emocji nie popłynie. 

Czyli zawodowstwo zawodowstwem, ale wciąż trzeba być spontanicznym?

Za każdym razem nowe, spontaniczne przeżycie jest bardzo ważne. Dla mnie mistrzem czułości aktorskiej jest Andrzej Chyra. Andrzej to wielki aktor, który potrafi zagrać wiele niuansów. Otwiera mi dużo więcej dróg, niż jestem w stanie przewidzieć. W „Prostej historii o morderstwie” w reżyserii Arka Jakubika gramy małżeństwo. Przez miesiąc prób widziałam w Andrzeju bardzo nieśmiałego człowieka, który nie wiedział, jak mnie dotknąć, który proponował: „To może ja bym tak...”. Po czym w sekundę grał tyle nieoczywistych tematów – niby takich, jak sobie wyobrażałam, ale jeszcze dużo, dużo więcej. Dokładnie tak samo robi Krzysztof Stroiński, który we #WszystkoGra” siedzi dwie godziny przed swoją sceną i koncentruje się, wchodzi w postać. Ktoś do niego mówi, ktoś mu przynosi obiad, a on sobie cichutko siedzi i nie jest już Krzyśkiem Stroińskim, tylko tą postacią.

To niesamowite, że bardzo często ktoś, o kim myślę, że jest genialny, że może wszystko, najczęściej na planie i w życiu prywatnym jest bardzo nieśmiałym człowiekiem wątpiącym w swoje umiejętności od początku do końca.

Mówiłaś o bezwstydzie w aktorstwie, a czy masz taki komfort bezwstydu w związku, że możesz z mężem rozmawiać o wszystkim?

Piotr ma wielką potrzebę, żebym w nieskrępowany sposób mówiła, albo jak mam jakiś problem, żebym się nim dzieliła. Jest na to otwarty. Natomiast widzę, że czasami robią na nim ogromne wrażenie historie, które ja uważam za coś zupełnie naturalnego. On się nimi przejmuje dużo bardziej niż ja. W tym sensie widzę różnicę między zwykłym człowiekiem, który nie musi się targać z takimi emocjami, a kimś, kto jednak musi.

Kiedy Agata Kulesza grała w sztuce „Merlin Mongoł” reżyserowanej przez Bogusława Lindę albo kiedy tańczyław „Tańcu z gwiazdami” z Terrazzino, to jej mąż Marcin mówił: „Teraz mieszka z nami Boguś Linda”, „Teraz mieszka z nami Stefano”. Zawsze się śmieję z tych opowieści, ale ze mną jest dokładnie tak samo. Choć mam naprawdę normalną rodzinę, która daje mi odreagować i akceptuje mnie z tym wszystkim, to czasem moja koncentracja na pracy powoduje, że zatracam się w niej na setkę. I rzeczywiście mam wtedy poczucie, że mieszkam z Wojtkiem S. Kiedy byłam na planie filmu #WszystkoGra, to moim prawdziwym partnerem, przyjacielem, powiernikiem był Sebastian Fabijański. Jego problemy i potrzeby były dla mnie najważniejsze. Generalnie empatia jest kosztem tego zawodu, to ona doprowadza człowieka do stanu nieważkości, w którym można nie stawiać granic. Choć trzeba to robić, żeby zwyczajnie się w życiu nie pogubić. 

To z jednej strony niesamowite, ale też trochę przerażające...

Kiedy trafisz na człowieka, z którym masz porozumienie, to tych granic nie chce się stawiać, chcesz go otworzyć na swój świat. Myślę, że to działa w dwie strony. To jest piękne w tym zawodzie.

Skąd się bierze twój optymizm? Jacques Tati, francuski aktor i reżyser, powiedział, że „optymizm jest zawsze wynikiem niedostatecznych informacji”, a był specjalistą od komedii!

(śmiech) Może tak być! Powiedziałabym też, że jest wynikiem mojej naiwności wobec wielu rzeczy. Uważam siebie za osobę tryskającą energią i optymizmem. I mam tak 360 dni w roku, ale następnych kilka, które pozostają do końca kalendarza, jest takie, jakby świat się na mnie zawalił. 

Czyli „dołujesz” rzadko, za to intensywnie.

Wygląda to tak, że właściwie znikąd ratunku i nie pomaga mi, że ludzie są wtedy wobec mnie dobrzy i czuli. Czasem jest to wynik ogólnego zmęczenia, spadku formy, a czasem zupełnie nie wiem, z czego się bierze. Może z jakiejś małej przykrości, z czegoś zupełnie niewinnego, co jest w stanie wytrącić mnie do tego stopnia, że mam poczucie, jakbym sięgnęła dna smutku.

Może dlatego, że nie mamy dostępu do takiej kompletnej wiedzy o sobie, znamy tylko mały kawałek siebie.

Poza tym często nie chcemy ujawniać pewnych rzeczy o sobie, bo wiemy, że nie będziemy w tym zaakceptowani. Nie chcemy cierpieć i robimy wszystko, żeby to cierpienie zagłuszyć.

Łykamy pigułkę na ból zęba, więc kiedy pojawia się problem z duszą, to też chcemy coś na to wziąć, chcemy tego nie czuć. Ludzie nie akceptują rozpadania się w sobie, nie dają sobie prawa do przeżywania bólu. Mamy tak ze wszystkim. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle. Czasem cierpimy w imię tego, jak nas wychowano. Czasem myślimy, że musimy się męczyć. Pamiętam, że strasznie bałam się bólu przed narodzinami Antka i myślę, że 99 procent kobiet boi się tego w sposób opętańczy, ale wstydzi się z tym ujawnić. Najgorzej jest wtedy usłyszeć, a zwłaszcza od kogoś bliskiego: „Weź się w garść!”. Za taką poradę mogę nawet zabić.

Do kogo ci  bliżej – do Lema, który napisał Mrożkowi w liście: „Bądź dobrej myśli, bo po co być złej”, czy do stwierdzenia amerykańskiego psychologa: „Optymistom przytrafia się tyle samo tragedii i nieszczęść, co pesymistom, tyle że optymiści znoszą to lepiej”?

Raczej to drugie, bo to jest zasada szklanki do połowy pustej i do połowy pełnej. Ja jednak zawsze uważam, że jest do połowy pełna, więc pewnie jestem trochę bardziej optymistką. Potrafię się odbić od rzeczy złych, nie chcę się poddawać. Pewnie odziedziczyłam to po kobietach w swojej rodzinie, które często musiały sobie radzić same. Oprócz tego dwie rzeczy mogą mnie wyprowadzić z równowagi: korek i deszcz. To, co przeżyłam, jadąc do ciebie Tamką, graniczy z niepoczytalnością. W sekundę uruchamiam w sobie emocje, jakie trudno sobie wyobrazić nawet w horrorze. I gdybym miała kij baseballowy, to szłabym i cięła rzędy aut, jak Michael Douglas w filmie „Upadek”. No i deszcz… Byłam kiedyś na Bornholmie na wyprawie rowerowej i trafiłam na lato, które było najbardziej deszczowym latem od lat 70. Zawsze, kiedy leje, to idę w ustronne miejsce, jak to mówią: „odebrać sobie samobójstwo” (targnąć się na życie). Taka nieskomplikowana, prosta konstrukcja. (śmiech)

Powiedziałaś kiedyś, że męczy cię powtarzalność pytań w wywiadach. John Cleese z grupy Monthy Pytona miał podobnie.

Jak kiedyś pewna dziennikarka spytała, czy jest coś, o co chciałby być spytany, a jeszcze nikt go o to nie zapytał, to on odparł: „Nikt mnie jeszcze nie zapytał, w którym roku zmarł kardynał Richelieu”. I potem ona go spytała, w którym roku zmarł kardynał Richelieu.

Tak, i on jej odpowiedział, że w 1642.

To ja mogłabym się wykazać wiedzą o bitwie pod Grunwaldem. 

To kiedy była?

Albo nie, spytaj o chrzest Polski.

To kiedy był?

966.

 
Rozmowa z Kingą Preis ukazała się w „Urodzie Życia” 2/2016
 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Łukasz Garlicki
Daniel Duniak, Grzegorz Korzeniowski

Łukasz Garlicki zapewnia, że skończył z nałogiem i wytrzeźwiał na dobre

„Alkohol dodaje fałszywej odwagi. Teraz stałem się chyba bardziej uważny.”
Magdalena Żakowska
04.01.2019

Ma swoje mroczne strony, słabości i lęki. Przede wszystkim jest mężczyzną, utalentowanym artystą, który zbliża się do 40-tki. W rozmowie z Magdaleną Żakowską mówi, że dojrzał i pragnie spokoju. Łukasz Garlicki (ur. 1977) – aktor, reżyser, muzyk. Zagrał m.in. w „Warszawie” Gajewskiego, „1920. Bitwie Warszawskiej” Hoffmana i „Dzień dobry, kocham cię” Zatorskiego.   Znamy się ponad 20 lat… …tańczyliśmy w pierwszej parze na mojej studniówce!   Świetnie jeździłeś na deskorolce, znałeś na pamięć wiersze Leśmiana, a w weekendy chodziliśmy do Iluzjonu. Pamiętasz siebie z tamtych czasów No jasne. I nadal pamiętam sporo Leśmiana.   Jakbym ci wtedy powiedziała, że za 20 lat będziesz tańczył w szesnastej edycji „Tańca z gwiazdami”, tobyś mnie wyśmiał. Sama bym w to nie uwierzyła. Wyobrażałem sobie, że skończę Akademię Teatralną i będę grał samych Hamletów. Film już niekoniecznie. Może się zgodzę, jak mi rolę zaproponuje ktoś taki jak Jarmusch albo Antonioni. Do czego zmierzasz? Że byłem głupi?   Zmierzam do tego, że w twoim zawodzie od marzeń i rozbudzanych aspiracji do rzeczywistości jest cholernie daleko. Tak. Kiedy studiowałem, obowiązywał taki romantyczny mit aktora, który gra tylko w teatrze Szekspira, Becketta, Gombrowicza itd. I to najlepiej wtedy, kiedy ktoś z jego bliskich umiera właśnie w szpitalu. Wpajano nam taki maksymalizm, aktorstwo jako misję niemal religijną, ważniejszą niż wszystko inne w życiu… Ktoś, kto nie daj Boże, przyjmował rolę w telenoweli, był postrzegany jak trędowaty. Potem – na naszych oczach – to się zaczęło zmieniać. Dziś z kolei media kształtują świadomość młodych ludzi i rozbudzają aspiracje do pseudohollywoodzkiego stylu życia. Aktor musi...

Czytaj dalej
Małgorzata Kożuchowska
Marlena Bielińska

Małgorzata Kożuchowska: „Nie staram się desperacko wszystkich zadowolić. Nie mam w sobie takiej potrzeby"

„W życiu można przegapić wiele rzeczy, ale tych najważniejszych, tych kamieni milowych udało mi się nie przegapić” – mówi Małgorzata Kożuchowska.
Magdalena Felis
29.07.2020

Wydaje się, że tych ważnych wyborów rzeczywiście nie przegapiła. Małgorzata Kożuchowska podkreśla, że w dobrym momencie życia udało jej się założyć rodzinę, urodzić syna. Dzisiaj jest dumną mamą 6-letniego Jana Franciszka Wróblewskiego. Jako aktorka zadebiutowała (i to jak!!!) w kasowej komedii Juliusza Machulskiego „Kiler”. Ale potrafiła też rezygnować, na przykład z roli Hanki Mostowiak w serialu „M jak miłość”, który uczynił ją jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Fani teatru znają ją z ról u Warlikowskiego, Jarockiego, Adamka. Niedługo zobaczymy ją w kolejnym wcieleniu. Właśnie ruszyły zdjęcia do filmu o Edwardzie Gierku – I sekretarzu PZPR, który w latach 70. unowocześnił, ale i niesamowicie zadłużył Polskę. Kożuchowska gra jego żonę – Stanisławę Gierek. W rozmowie z nami Małgorzata Kożuchowska opowiada o swoich życiowych wyborach i o tym, dlaczego dobrze jest wierzyć. Magdalena Felis: Wiesz, co o tobie mówią? Małgorzata Kożuchowska: Mam pewne wyobrażenie. (śmiech) Że jesteś kawalarzem! O! Zgadza się! Lubię się śmiać! Naprawdę? Małgorzata Kożuchowska się wygłupia? Lubię podgrywać, prowokować, podpuszczać, wkręcać ludzi! I potem patrzeć, czy działa, czy się śmieją, czy im dobrze. Od razu lepiej się pracuje! To jest wielka sztuka rozśmieszać ludzi. I spora frajda. Może to też mój sposób na odreagowanie? W końcu uczyłam się tego od mistrzów! Plan filmowy to takie dziwne miejsce, gdzie siedzisz z ekipą, czasem po 13–15 godzin dziennie, odcięta od świata, jak na arce Noego. Grasz scenę, udajesz, że ich wszystkich nie ma, choć stoją 15 centymetrów od twojego nosa. Jak się na to patrzy z boku, to to jest niezły Woody Allen. I niezły klaustrofobiczny thriller psychologiczny!...

Czytaj dalej
Maja Ostaszewska
Marlena Bielińska

Maja Ostaszewska: „Wierzę w solidarność kobiet, bo sama jej doświadczyłam”

„Mam cudowne siostry, mamę, wspaniałe przyjaciółki. Przyjaźnię się z kobietami” – mówi aktorka, Maja Ostaszewska. 
Wika Kwiatkowska
03.09.2020

Maja Ostaszewka to nie tylko jedna z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych polskich aktorek (jest laureatką – podwójną! – Orła za pierwszoplanowe role kobiece w filmach „Jack Strong” i „Body/Ciało”), lecz także kobieta, która nie boi się mówić głośno tego, co myśli.  Na swoim Instagramie namawia kobiety do walki o równouprawnienie i wzywa nas wszystkich do ochrony środowiska. „Moje zaangażowane wpisy często przysparzają mi sporo negatywnych komentarzy, hejtu. Ale nie wyobrażam sobie, żeby z tego powodu, lęku, że ktoś nie będzie mnie lubił, sprzeniewierzać się sobie” – mówi. Wika Kwiatkowska: Poznaję pani psa ze zdjęcia na Instagramie – to Fuma, którą wzięliście ze schroniska. Maja Ostaszewska: Tak, ze schroniska Azorek pod Sochaczewem. Jest z nami od sierpnia. Jest cudowna. Zaczęło się od innego pieska, niejakiego Wojtusia. Zobaczyłyśmy z mamą jego zdjęcie i wzruszający opis, że ponieważ jest stary i brzydki, nikt nigdy się nim nie interesował, że siedzi w schronisku już 10 lat. Wojtuś dostał szczęśliwy dom u moich rodziców pod Krakowem, a my zaczęliśmy jeździć do tego schroniska jako wolontariusze. Moje dzieci od lat marzyły o własnym psie – do tej pory mieliśmy tylko adoptowane wirtualnie – ale chciałam, żeby to była ich świadoma decyzja, by rozumiały proces adopcyjny, zobaczyły, jaka to odpowiedzialność. Pewnego dnia Fuma sama nas wybrała.  No właśnie, jak w schronisku wybrać psa? To się dzieje samo. Mieliśmy zamiar zabrać starszego, który dłużej siedział w schronisku, ale któregoś dnia przyjechaliśmy powyprowadzać pieski, a Fuma, chociaż widziała nas pierwszy raz w życiu, nie odstępowała nas na krok. Jakby była nasza. To ona nas wybrała. Miała wtedy cztery miesiące – ludzie...

Czytaj dalej
Ania Przybylska
East News

Anna Przybylska we wspomnieniu siostry, Agnieszki: „Była taka na już, na teraz.”

Mówiła: „Jak mam chorować, to u siebie. Jak rzygać, to zdecydowanie u siebie”
Anna Maruszeczko
04.01.2019

„Patrzyłam, jak cierpi. W każdym badaniu wyglądało to coraz gorzej, wiedziałam, że ona z tego nie wyjdzie. Nie wiem, czy się odbudowałam. Ale zaczęłam robić takie rzeczy, o które bym się w ogóle nie podejrzewała. Ona zawsze ludzi nakręcała” – wyznaje Agnieszka Kubera, siostra Anny Przybylskiej. Anna Maruszeczko: Ania zawsze mówiła, że jej marzeniem było aktorstwo. A co było pani marzeniem? Agnieszka Kubera:  Moim marzeniem? Ja nie miałam marzeń. Po prostu: z  klasy do klasy. Chodziłam do liceum medycznego i naturalną koleją rzeczy trafiłam na analitykę. Stwierdziłam, że chemia to jednak nie jest moja bajka. Odkryłam natomiast, że pociąga mnie fizyka. Tomograf, rezonans i ich obsługa. Dla mnie magia! Wiedziałam, że to polubię. A teraz to uwielbiam. To gdzie pani pracuje? W Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, w pracowni tomografii komputerowej. 21 lat. Co jest bardziej ekscytujące – sprzęt czy ludzie? Kiedyś tylko obrazy, które się pojawiały, a teraz ludzie. Odkąd Ania zachorowała, to stało się moją obsesją. Czasami idę z opracowanym, gotowym badaniem do lekarza i mówię: „Pani doktor, tutaj coś najpewniej jest”. Na temat trzustki, wątroby, śledziony, nerek wiem już naprawdę dużo. Nastąpił jakiś przełom? Nie mogę powiedzieć, że bardziej się do tego przykładam, bo zawsze byłam uważna. Ale jakoś wnikliwiej to oglądam. Co z tego, że nic nie widać na jednym, na drugim skanie, ale może, nie daj Boże, coś się pojawi na kolejnym. Zapamiętuję pacjentów, w jakiś sposób się z nimi utożsamiam. Ja już wiem, że to wygląda na pół roku, rok życia, ale on dowie się za dwie godziny. „Jezu, co ten facet będzie myślał? Sześćdziesiąty któryś rocznik, ma rodzinę, na bank”, myślę. Kiedyś to był...

Czytaj dalej