Książkowe prezenty last minute poleca Ewa Cieślik z lubimyczytać.pl – 10 propozycji!
Adobe stock
#czytajdlaprzyjemności

Książkowe prezenty last minute poleca Ewa Cieślik z lubimyczytać.pl – 10 propozycji!

Najlepsze książki pod choinkę – jeszcze zdążysz kupić!
Ewa Cieślik, Lubimyczytac.pl
23.12.2019

Nie zdążyłaś jeszcze kupić wszystkich prezentów? Książka na prezent pod choinkę zawsze się sprawdza – zobacz, jakie propozycje przedstawia Ewa Cieślik z serwisu książkowego Lubimyczytać.pl:

Agnieszka Krawczyk, „Najmilszy prezent”

Autorka poczytnych serii „Przylądek wichrów” i „Czary codzienności” wraca z nową powieścią. Tym razem zabiera czytelników i czytelniczki na ulicę Wierzbową. Poznajemy mieszkające tam rodziny – ich troski, problemy i skryte marzenia. Czy starsza pani z okolicy pomoże je ziścić? Jakie niespodziewane prezenty mogą podarować nam ci, który pozornie nic nie posiadają? Pełna emocji i ciepła lektura na święta.


„Moje życie w drodze”, Gloria Steinem

Glorii Steinem – lepiej zapamiętaj to nazwisko, bo niedługo znów będzie o niej głośno! 85-letnia dziś Gloria to prawdziwa ikona feminizmu, charyzmatyczna wojowniczka i dziennikarka, której nie jest wszystko jedno. W swojej autobiografii podsumowuje prowadzoną od końca lat 60. działalność na rzecz praw kobiet. W filmie, który będzie miał premierę w przyszłym roku, wcielą się w nią Alicia Vikander i Julianne Moore.

Sebastian Fitzek, „Prezent”

Wyobraź sobie bohatera współczesnego thrillera – przeważnie to łebski policjant, który na sprawach kryminalnych zjadł zęby. Tymczasem Sebastian Fitzek w najnowszej powieści z dreszczykiem na pierwszym planie stawia… wtórnego analfabetę. Stojąc na skrzyżowaniu, dostrzega on zrozpaczoną dziewczynkę w aucie, przyciskającą do tylnej szyby zapisaną kartkę. Czy napisała na niej wołanie o pomoc?

Magdalena Witkiewicz, „Uwierz w Mikołaja”

Jak uwierzyć w Mikołaja, jeśli jesteśmy już dorośli, a los nie traktuje nas najlepiej? Magdalena Witkiewicz, choć stworzyła ciepłą powieść przepojoną magią świąt, nie stroni również od poważniejszych tematów: samotności czy starości. Wzruszenia gwarantowane!
 

Barbara Banaś, „Polski new look”

To książka dla wszystkich, którzy kochają piękny design. Tytułowy „new look” to styl polskiej ceramiki lat 50. i 60., który inspirował choćby Christiana Diora. Dzięki bogatemu zbiorowi ponad 200 zdjęć i wieloma rozmowami z projektantami, ta publikacja to must-have dla osób, które polskie wzornictwo kojarzą wyłącznie z Cepelią.

Caspar Henderson, „Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych”

Czym są cuda? To, co kiedyś było niepojęte, choćby tęcza czy pierwsze uderzenia serca dziecka, dziś może nam objaśnić nauka. Caspar Henderson opisuje zachwycające zjawiska i fenomeny dotyczące takich dziedzin, jak historia naturalna, sztuka i religia, a także neuronauka i nanotechnologia – bo przecież wiele cudów dopiero przed nami.

Łukasz Klinke, Arkadiusz Bartosiak, „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!”

Andrzej Seweryn, legenda polskiego teatru, jest uznany za jednego z największych polskich aktorów dramatycznych. „Ja prowadzę” to wywiad-rzeka, w którym artysta zdradza nie tylko tajemnice aktorstwa, lecz także szczero i bezkompromisowo opowiada o swym życiu prywatnym, polityce… a nawet sporcie.

Anthony McCarten, „Dwóch papieży”

Co sprezentować komuś, kto uwielbia seriale? Książkę, która została przeniesiona na ekran! Scenarzysta obsypanego Oscarami „Bohemian Rhapsody” napisał książkę o Watykanie, w którym tradycja walczy z postępem. W rolach głównych serialu na podstawie powieści wystąpili Anthony Hopkins i Jonathan Pryce. Produkcję można obejrzeć na platformie Netflix.

 

Maria Apoleika, „Psie sucharki”

Bez wahania można stwierdzić, że tę książkę pokochają wszyscy miłośnicy psów! Napisała i zilustrowała ją Mara Apoleika, prowadząca fanpage na Facebooku, który liczy ponad 300 tys. fanów. Jej rysunki rozbawią do łez i jak żadne inne dobitnie ukażą, o czym marzą nasze pupile. Podpowiedź: o kiełbasce. I drapaniu po brzuszku. I o kolejnych kiełbaskach…

Delia Owens, „Gdzie śpiewają raki”

Tę powieść poleca sama Reese Witherspoon! Historia osadzona jest w niewielkim miasteczku Północnej Karoliny. Na niedalekich bagnach mieszka Kya, żyjąca samotnie wśród natury dzikiej jak ona sama. Gdy niedaleko zostaną znalezione zwłoki, podejrzenia padną właśnie na nią. Choć w tle jest morderstwo, „Gdzie śpiewają raki” to raczej niebanalna powieść o samotności, dojrzewaniu i potędze przyrody.

 

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
7 książek psycholo
Fot. iStock

Książki psychologiczne pod choinkę – polecamy 10 najciekawszych tytułów

O miłości, wrażliwości, o tym, jak nie zabijać sobie codzienności sprzeczkami, o apetycie na sukces – najlepsze książki psychologiczne na Gwiazdkę dla tych, którzy chcą lepiej poznać siebie i swoje relacje.
Agnieszka Dajbor
16.12.2020

Książki psychologiczne mogą pomóc nam lepiej poznać i zrozumieć siebie. Dają wiedzę, która może nieraz nas uratować: przed depresją, toksycznym związkiem albo decyzjami, których żałowałybyśmy przez resztę życia. Dlatego – jeśli chcesz komuś dać naprawdę dobry prezent na święta, pomyśl o dobrym poradniku psychologicznym. W 2020 roku wyszło dużo naprawdę świetnych propozycji! Polecamy 7 książkowych nowości psychologicznych, które pozwolą nam lepiej zrozumieć siebie i nasze relacje z bliskimi. „Psychiatrzy” Chociaż już co czwarty Polak mierzy się z zaburzeniami psychicznymi, to nadal psychiatria jest traktowana po macoszemu – pokazuje to choćby nikła liczba oddziałów psychiatrycznych i łóżek, które się tam znajdują. Kryzys psychiczny albo choroba psychiczna ciągle są stygmatyzujące. Ciągle wstydzimy się powiedzieć, że potrzebowaliśmy pomocy specjalisty albo że ktoś z naszych bliskich cierpi na schizofrenię czy uzależnienie. Ewa Pągowska, dziennikarka, w swojej książce „Psychiatrzy” rozprawia się z mitami i przekłamaniami, które wciąż towarzyszą tematowi naszego zdrowia psychicznego. Zadaje trudne pytania, ale jej rozmówcy nie boją się na nie odpowiadać. Na książkę składają się rozmowy z piętnaściorgiem wybitnych specjalistów w dziedzinie psychiatrii, m.in. prof. Jackiem Wciórką , drem n. med. Bartoszem Grabskim i prof. dr hab. n. med. Agatą Szulc.  „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”, Ewa Pągowska, Znak 2020 „Nigdy dość. Mózg a uzależnienia” Judith Grisel upiła się po raz pierwszy, kiedy miała 13 lat. I spodobało jej się to uczucie. Niedługo później doszły narkotyki. Przez kolejną dekadę szukała wszelkich okazji, by się odurzyć, to był właściwie cud...

Czytaj dalej
Jedz, módl się, kochaj na HBO
Screen

Filmy i seriale, które uczą wdzięczności i doceniania życia

Ania z Zielonego Wzgórza marzy i smakuje, bohaterka filmu „Gloria Bell” uczy, żeby się nie poddawać, a tytułowa bohaterka filmu Grety Gertwig „Frances Ha” pokazuje, że dobrze jest, tak jak jest.
Sylwia Arlak
02.04.2020

Doceniaj życie – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Na pewno, ale możemy się w tej dziedzinie dokształcać także poprzez filmy i seriale, dostępne na Netflix i HBO. Wśród tysięcy propozycji znajdziemy mnóstwo takich, które nie tylko odprężą w piątkowy wieczór, ale też pokażą, jak doceniać to, co mamy. Filmowa nauka wdzięczności za przyjaciół, dobre życie, miłość jest idealna na czas pandemii – i nie tylko. „Ania, nie Anna” – serial nie tylko dla nastolatek Chociaż teoretycznie adresatkami „Ani…” są nastolatki, to w praktyce serial, który w  2017 roku na platformie Netflix, pokochały kobiety w każdym wieku. Podoba się nam wszystko (albo prawie wszystko, bo trzeci sezon jednak poziomem odbiega od dwóch wcześniejszych) – ruda Ania (w tej roli utalentowana Amybeth McNulty), scenariusz, luźno nawiązujący do powieści Lucy Maud Montgomery, zdjęcia, kostiumy – a przede wszystkim to, że serial naprawdę jest pełen magii, miłości i życia. „Anna w tej interpretacji to wciąż niezwykle żywiołowa i sympatyczna dziewczynka. Nie jest jednak jednowymiarową postacią, jak w przypadku innych adaptacji powieści. Dzięki retrospekcjom poznajemy trudną przeszłość głównej bohaterki. Widzimy, jak surowo traktowano ją w sierocińcu i jak niesprawiedliwie odnosili się do niej rówieśnicy. Ania przeżywa traumę” – pisał w swojej recenzji „New York Times”. Traumy ze wczesnego dzieciństwa nie przeszkodziły jednak naszej bohaterce cieszyć się wschodzącym słońcem czy pierwszymi oznakami wiosny. Kocha świat całą sobą. Docenia każdą chwilę spędzoną w domu rodzeństwa Cuthbert. A kiedy jest źle, ucieka w marzenia i plany na przyszłość. Serial do obejrzenia na platformie Netflix....

Czytaj dalej
Xawery Żuławski Mowa Ptaków
Grzegorz Adach, © Metro Films

Xawery Żuławski o ojcu, Andrzeju Żuławskim i ich wspólnym filmie „Mowa ptaków”

„Wiem, że będziemy porównywani”
rozmawia Artur Zaborski
01.08.2019

O filmie Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków” jest głośno już od kilku tygodni, choćby za sprawą kontrowersyjnej decyzji Komitetu Organizacyjnego Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – film nie został na początku zakwalifikowany do konkursu, choć rekomendowała go Rada Programowa. Dopiero po protestach krytyków i artystów (m.in. Kingi Dębskiej czy Karoliny Korwin-Piotrowskiej), decyzja została zmieniona i „Mowa ptaków” będzie jednak mogła walczyć o Złote Lwy. Nowy film Xawerego Żuławskiego, reżysera rewelacyjnej „Wojny polsko-ruskiej”, powstał na podstawie scenariusza jego ojca, wielkiego Andrzeja Żuławskiego, a swoją światową premierę miał 1 sierpnia na 19. MFF Nowe Horyzonty. Grają w nim m.in.: Sebastian Fabijański, Eryk Kulm, Jaśmina Polak, Sebastian Pawlak, Katarzyna Chojnacka, Andrzej Chyra, Borys Szyc, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Daniel Olbrychski, Bartosz Obuchowicz, Wiktor Zborowski, Monika Niemczyk oraz Grzegorz Palkowski i Kacper Olszewski (uczniowie). Pierwsze recenzje „Mowy…” rozpinają się między absolutnym zachwytem a strachem o to, czy ktokolwiek zechce ten film obejrzeć. Także w „Urodzie Życia” reżyser mówił o swoim dziele: „Takich filmów już się nie robi w  naszym systemowym świecie, bo przestały mieć odbiorcę”.  ARTUR ZABORSKI: Pracowałeś kiedyś z ojcem? XAWERY ŻUŁAWSKI: Kiedy na początku lat 90. kręcił „Błękitną nutę”, byłem jego asystentem przy montażu. Ale pomysłami Andrzej niechętnie się dzielił nawet ze mną. Wielokrotnie chciałem się z nim podzielić moimi ideami, ale kiedy już dochodziło do naszego spotkania, wycofywałem się. Myślałem: „Co ja tu będę ojcu pitolił?” i zawracałem. Jak zareagowałeś,...

Czytaj dalej
Andrzej Seweryn i Katarzyna Kubacka-Seweryn
archiwum prywatne

Katarzyna Kubacka-Seweryn o związku z Andrzejem Sewerynem: „Wszyscy mnie ostrzegali. Mylili się”

Katarzyna Kubacka-Seweryn i Andrzej Seweryn poznali się 10 lat temu na festiwalu filmowym w Maroku. Pierwszą noc przegadali do rana. I tak już zostało…
Magdalena Żakowska
08.09.2020

Kiedy się poznali, Andrzej Seweryn uważał, że rozmowa to ta sfera relacji, której trzeba unikać. Z kolei Katarzyna Kubacka-Seweryn od zawsze była zdania, że gadanie to podstawa, zarówno w życiu, jak i w związku. Któreś z nich musiało się zmienić. Katarzyna Kubacka-Seweryn i Andrzej Seweryn: normalne życie Magdalena Żakowska: Czy aktor to szczególny typ mężczyzny w związku? Katarzyna Kubacka-Seweryn: Andrzej to po prostu osoba, którą kocham. Aktor czy hydraulik – w domu większego znaczenia to nie ma. Żyjemy normalnym życiem. Gotujemy rano jajka na śniadanie, parzymy kawę, rozmawiamy o pracy, o planach na wakacje, o rodzinie, o Polsce, o życiu. O problemach i wspólnych radościach. Mówi się, że im większy aktor, tym większe ego. A Andrzej Seweryn jest z gatunku aktorów największych… Jest w tym sporo prawdy, ale ja z tym sobie doskonale radzę. Na szczęście spotkaliśmy się w najlepszym momencie naszego życia, jako w pełni dojrzali ludzie. Gdybyśmy spotkali się wcześniej, być może byłoby trudniej? Nie wiem, czy 30 lat temu umiałabym sobie z tym poradzić. Dziś wiem, że wszystko zależy od nas samych. I jeśli tego chcemy, wszystko jest w życiu możliwe. Trzeba rozmawiać, mówić o tym, co przeszkadza, co boli i o tym, co jest dobre. Gadanie to moim zdaniem podstawa – zarówno w życiu, jak i w związku. Trzeba też być sobą i walczyć o swoje! I pamiętać – za Szymborską – że „mogliśmy być kimś mniej osobnym, kimś z ławicy, z mrowiska”, ale tacy nie jesteśmy. Andrzej Seweryn powiedział mi, że w waszym związku to ty jesteś stroną, która wychowuje. I mówił to z dumą. To prawda, czasem wychowuję. Ale to nie jest łatwe, bo Andrzej, o zgrozo!, do dziś nie wie, że szuflady i szafki same się nie zamykają. Odpuściłam tylko w kwestii jego...

Czytaj dalej