„Grease”, „Tamte dni, tamte noce”, „Pod słońcem Toskanii”. 10 filmów idealnych na lato
Mat. prasowe

„Grease”, „Tamte dni, tamte noce”, „Pod słońcem Toskanii”. 10 filmów idealnych na lato

Słońce, beztroska, wakacyjny klimat. Zanim wybierzecie się w letnią podróż, koniecznie przypomnijcie sobie filmy, które wprawią was w odpowiedni nastrój.
Sylwia Arlak
23.06.2020

Po filmie „W drodze” zapakujecie najpotrzebniejsze rzeczy do samochodu i wyjedziecie w podróż w nieznane. „Tamte dni, tamte noce” i „Pod słońcem Toskanii” sprawi, że zatęsknicie za ciepłymi krajami, a „Przed wschodem słońca” — za wakacyjnym romansem. Oto dziesięć filmów, dzięki którym poczujecie słońce na twarzy.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

1. „W drodze”

„W drodze” Waltera Sallesa to ekranizacja powieści Jacka Kerouaca pod tym samym tytułem. Jej nakręcenie zajęło twórcom aż kilkanaście lat. Razem z postaciami (Deanem granym przez Garretta Hedlunda, Sale’em, którego odtwarza Sam Riley i Marylou — w tej roli wystąpiła Kristen Stewart) wybieramy się w podróż kradzionym samochodem pełną jazzu, poezji, seksu i szalonych przygód. Przemierzamy puste szosy na amerykańskim odludziu i z każdą sceną coraz lepiej poznajemy motywacje głodnych życia bohaterów. Będąc w drodze, próbują uciec od dawnego życia. Szybko okaże się, że to niemożliwe. A wszystko to w klimacie lat 40. i 50. ubiegłego wieku.

2. „Pamiętnik”

Przy „Pamiętniku” w reżyserii Nicka Cassavetesa (film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa) niejedna z nas wylała morze łez. Historia wielkiej miłości Noah i Allie (bohaterów, którzy pochodzą z dwóch różnych światów i mają wiele przeszkód do pokonania m.in. sprzeciw rodziców dziewczyny) może wydawać się zbyt słodka, aby była prawdziwa. Obraz bywa kiczowaty, mocno przewidywalny, a do tego wszystkiego dostajemy jeszcze łzawe zakończanie (ciężką chorobę i śmierć głównej bohaterki). A jednak bohaterowie nie są nam obojętni. Kiedy widzimy, jak leżą razem na środku ulicy przypominamy sobie, jak przyjemne i beztroskie mogą być letnie popołudnia. Szczególnie w Południowej Karolinie! „Pamiętnik” obejrzycie na Netfliksie.

3. „Lepiej późno niż później”

Nic nie wprawi was w bardziej wakacyjny nastrój niż film „Lepiej późno niż później” w reżyserii Nancy Meyers. Jack Nicholson i Diane Keaton to duet idealny. Kiedy oglądamy ich, jak spacerują po plaży, urządzają piknik, śmieją się i wygłupiają, jak para nastolatków, jedyne, na co mamy ochotę to do nich dołączyć. To historia Harry’ego, podstarzałego playboya, który spotyka się z dużo młodszymi kobietami. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Erike, matkę jednej z nich. Cieszymy się, że Nicholson odrzucił ofertę zagrania w „Złym Mikołaju”, aby móc zagrać u boku Keaton.

4. „Adventureland”

„Adventureland” to propozycja dla tych z was, które doskonale pamiętają, że lato to nie tylko czas szalonych podróży, ale także… wakacyjnej pracy. Bohater filmu Grega Mottola, James (w tej roli wystąpił Jesse Eisenberg) chciałby podróżować z plecakiem po Europie. Niestety, jako świeżo upieczony absolwent amerykańskiego collegu’u, nie ma grosza przy duszy. Zatrudnia się więc w parku rozrywki i szczerze nienawidzi swojej pracy, do czasu, gdy pozna tam dziewczynę swoich marzeń, Emę (Kristen Stewart). To początek niesamowitej przygody jego życia.

5. „Tamte dni, tamte noce”

Ledwie pomyślimy o filmie „Tamte dni, tamte noce” (który powstał na podstawie powieści Andre Aicmana pod tym samym tytule) – to momentalnie przenosimy się na włoską prowincję. Wakacji rodem z filmu Luca Guadagino życzymy każdej z was. XVII-wieczna willa, ogród pełen zieleni, basen, wrzosowiska, włoskie uliczki i architektura, morze, góry — czy można chcieć od życia czegoś więcej? W tak pięknych okolicznościach przyrody pomiędzy głównymi bohaterami — Oliverem (Armie Hammer) i Elio (Timothée Chalamet) rośnie uczucie i seksualne napięcie. I tylko szkoda, że nie możemy liczyć na happy end.

6. „Pod słońcem Toskanii”

A jeśli Włochy to także „Pod słońcem Toskanii” w reżyserii Audreya Wells (na podstawie książki Frances Mayes pod tym samym tytułem). Główna bohaterka obrazu, 40-letnia pisarka Diane (Frances Meyes) po rozwodzie rzuca wszystko i wyjeżdża do Toskanii. Kupuje tam stary dom i zaczyna nowe życie. Zyskuje przyjaciół, nową miłość i…przepiękne krajobrazy. Skąpane w słońcu wzgórza sprawiają, że kobieta szybko zapomina o przeszłości. Prawdziwie włoskie dolce vita.

7. „Grease”

W musicalu „Grease” (do obejrzenia na Netfliksie) wszystko, co dobre wydarzyło się właśnie latem. Bohaterowie obrazu w reżyserii Randala Kleisera — Danny (Jon Travolta) i Sandy (Olivia Newton-John) zakochują się w sobie i przysięgają trwać w tym uczuciu do końca życia. Niestety to, co sprawdza się na romantycznej piaszczystej plaży w Malibu, niekoniecznie przetrwa w realiach bezwzględnego amerykańskiego liceum. Problemy bohaterów zaczynają się w momencie, gdy odkrywają, że trafili do tej samej szkoły. Dla Sandy nic się nie zmieniło, ale Danny — jako licealny maczo — nie może pokazywać się z wybranką serca.

8. „Mamma Mia”

Gorące greckie wyspy, piosenki ABBY, które do dzisiaj śpiewa cały świat, Meryl Streep i czterech przystojniaków (Pierce Brosnan, jako Sam, Colin Firth, jako Harry, Stellan Skarsgard, jako Bill i Dominic Cooper, jako Sky) — mowa oczywiście o musicalu „Mamma Mia”. Film w reżyserii Phyllidy Llyoyd (która wyreżyserowała również oryginalną broadwayowską wersję „Mamma Mia”) okazał się wielkim kasowym sukcesem. Historia Sophie (Amanda Sefried), która zaprasza na swój ślub trzech mężczyzn (bo nie jest pewna, który z nich jest jej prawdziwym ojcem) jest naiwna, ale absolutnie urocza. W połączeniu z zachwycającymi krajobrazami to zestaw idealny, na wakacje nie potrzebujemy niczego więcej. Dwie części musicalu „Mamma Mia” obejrzycie na Netfliksie.

9. „500 dni miłości”

Pełnometrażowy debiut Marca Webba opowiada historię Toma (Joseph Gordon-Levitt) i Summer (Zooey Deschanel). Tom jest romantykiem, Summer realistką. Kiedy dziewczyna rzuca chłopaka, ten nie może zrozumieć, o co chodzi. Przecież to miała być miłość na całe życie. Wraca wiec pamięci (a my wraz z nim) do 500 dni ich znajomości, żeby odkryć, co właściwie poszło nie tak. Związek kończy się czasem zupełnie tak, jak wakacje — nagle i bez ostrzeżenia.

10. „Przed wschodem słońca”

„Przed wschodem słońca” Richarda Linklatera to historia niespełnionego uczucia. Jesse (Ethan Hawke) podróżując pociągiem, przypadkowo nawiązuje znajomość z Celine (Julie Delpy). Bohaterom rozmawia się tak dobrze, że decydują się wysiąść w Wiedniu, aby spędzić ze sobą trochę więcej czasu. Im dłużej rozmawiają, tym bardziej przekonują się, że są sobie pisani. A jednak kilkanaście godzin później każde z nich idzie w swoją stronę.

Film doczekał się kontynuacji. W „Przed zachodem słońca” bohaterowie spotykają się ponowie po dziewięciu latach. Tym razem w Paryżu mają dla siebie zaledwie kilka godzin. Dopiero w trzeciej części „Przed Północą”, dwadzieścia lat od ich pierwszego spotkania, są małżeństwem. Podczas wakacji w Grecji rozmawiają o problemach swojego związku. Wiedeń, Paryż i greckie wyspy tworzą wspaniałe tło do opowieści o dojrzewaniu bohaterów i ich zmieniającej się relacji. Przepiękna i bardzo długa podróż.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Mat.prasowe

„Rebeka”. Wszystko, co warto wiedzieć o najnowszej adaptacji Netfliksa

Czy „Rebeka” Netfliksa przebije sukces produkcji Alfreda Hitchcocka?
Sylwia Arlak
09.09.2020

Najpierw, w 1938 roku była książka Daphne du Maurier. Dwa lata później film w reżyserii Alfreda Hitchcocka. W 1997 roku pojawił się dramat telewizyjny z udziałem Emilii Fox i Diany Rigg. Dzięki Netfliksowi „Rebeka” wróci w nowej odsłonie jesienią tego roku. „Rebeka” to jedna z najsłynniejszych książek brytyjskiej pisarki, a film Hitchcocka – jest jedną z najsłynniejszych adaptacji. Produkcja obrosła w wiele mitów i legend. Krążyły opowieści, że Laurence Olivier był zły, że do roli jego żony nie zaangażowano Vivien Leigh. Mówiło się, że bardzo źle traktował odtwórczynię tej roli, Joan Fontaine. Hitchcock podobno o tym wiedział, uznał jednak, że jeśli aktorka poczuje się osaczona, to będzie to tylko z korzyścią dla roli – emocje uwiarygodnią postać. Wmówił więc Joan, że wszyscy na planie nią gardzą. Niebezpieczne związki Dla tych z was, które nie znają fabuły — „Rebeka” koncentruje się na historii (opowiedzianej w retrospekcjach) młodej kobiety, która przybywa do posiadłości rodziny swojego nowego męża na angielskim wybrzeżu. Początki małżeństwa przyćmiewa wspomnienie zagadkowej śmierci pierwszej żony Maxima, Rebeki i otwarcie wyrażana wrogość jej oddanej gospodyni, pani Danvers. „Rebeka to film o agresywnych związkach. Pokazuje, jak władza może przechodzić z partnera na partnera. Główny bohater jest najgorszym z oprawców. Romantyk mógłby postrzegać go, jako kogoś nawiedzanego przez swoją przeszłość; realista widziałby go jako kogoś, kto jest niezdolny do kontrolowania swojej przeszłości, a konkretnie jego zmarłej żony, więc wybiera sobie na towarzyszkę życia, która nie sprawi mu kłopotu” — pisał „The Guradian” o filmie z 1940 roku. Czytaj też: Od „Nagiego...

Czytaj dalej
mat.prasowe Netflixa

7 filmów, które sprawią, że poczujesz się jak na majówce

Odwiedź Toskanię, Barcelonę i Paryż nie wstając z kanapy.
Anna Zaleska
30.04.2020

Czas, gdy mogliśmy wyskoczyć na dłuższy weekend do Włoch czy Hiszpanii, pewnie długo nie wróci. Na razie cieszmy się – na ile to możliwe – weekendami spędzanymi w Polsce. A jeśli marzymy o dalszych podróżach, dlaczego by nie usiąść na kanapie i nie obejrzeć filmów w weekendowo-wakacyjnym klimacie? 1. „Ukryte pragnienia” – slow life w Toskanii Kiedy Bernardo Bertolucci robił „Ukryte pragnienia”, okolice Florencji i Sieny nie były jeszcze tak popularnym kierunkiem turystycznych wojaży, a o slow life mało kto słyszał. I dla wielu ludzi ten film stał się objawieniem, synonimem wakacji idealnych. Willa na toskańskich wzgórzach, otoczona gajami oliwnymi i winnicami, gdzie budzi cię śpiew ptaków i zapach lawendy; środowisko artystycznej bohemy, leniwe dni spędzane na rozmowach, czytaniu i nicnierobieniu; ciągnące się godzinami kolacje na tarasie, proste smaki, wino z lokalnych winnic, dochodzące z oddali bicie dzwonów. W tak malowniczej, hipnotycznej scenerii Bertolucci opowiada historię dziewiętnastoletniej Lucy (Liv Tyler), która odwiedza  przyjaciół dawno zmarłej matki. Ale opowieść nie jest w „Ukrytych pragnieniach” najważniejsza. To, co  czyni ten film tak wyjątkowym, to magia obrazów, nieśpieszna afirmacja życia, niezwykła zmysłowość, wielka siła emocji. Chce się tam być, chce się tak żyć. 2. „Dzika droga” – trekking dla wolnych duchów Powodów, dla których mamy ochotę ruszyć na samotny trekking, może być wiele. Znajdując się w kompletnej dziczy, idąc kilometrami przez góry, gubiąc się na bezdrożach można doświadczyć prawdziwego katharsis. Poszukać siebie. Znaleźć w sobie odwagę, by odmienić życie i pokonać własne demony. Amerykanka Cheryl Strayed wyruszyła w swoją ekstremalną...

Czytaj dalej
East News

Ten film będzie hitem! Disney stworzy musical z muzyką Lionela Richie

Moda na filmy muzyczne i musicale trwa. Tym razem w „All Night Long” usłyszymy utwory gwiazdy soul, Lionela Richiego.
Sylwia Arlak
16.06.2020

Dopiero co na ekranach kin gościł „Rocketman” o życiu Eltona Johna, niewiele wcześniej oglądaliśmy „Bohemian Rhapsody” o Freddiem Mercurym i grupie Queen. Teraz przyszedł czas na film, w którym usłyszymy kawałki króla soul, Lionela Richiego. Disney tworzy z Lionelem Richiem Jak informuje portal „Variety”, film zatytułowany „All Night Long” (jak jeden z przebojów gwiazdy, który znalazł się na jego drugim krążku „Can’t Slow Down”) nie będzie jednak typową biografią artysty. Wytwórnia Disney chce stworzyć coś na miarę słynnego musicalu „Mamma Mia”, w którym fabuła opierała się na piosenkach grupy ABBA. Co ciekawe, pomysł realizacji wyszedł od samego Richiego. Piosenkarz, wraz ze swoim managerem, Brucem Eskowitzem zajmie się produkcją filmu. Scenariusz ma stworzyć Pete Chiarelii, znany z hitu „Bajecznie bogaci Azjaci”. Na razie nie wiadomo, kto znajdzie się w obsadzie „All Night Long” ani na czym skupi się fabuła filmu, jednak to, że film już powstaje, potwierdził sam artysta. „Wielkie rzeczy w przygotowaniu” — napisał na Twitterze Lionel Richie. Miliony zysków, uwielbienie fanów Czy „All Night Long” powtórzy sukces filmu „Mamma Mia” z 2008 roku? Poprzeczka jest zawieszona wysoko. Musical to jeden z najbardziej kasowych filmów wszechczasów. W Wielkiej Brytanii pokonał m.in. takie hity, jak „Harry Potter”, „Władca pierścieni” i „Titanic”. Pierwsza część musicalu na całym świecie zarobiła ponad 600 milionów dolarów. Cudownie patrzy się na greckie wyspy, a piosenki ABBY, dzięki produkcji, dostały nowe życie. Ale na sukces filmu składają się też niezapomniane role Meryl Streep, Amanda Seyfriend,...

Czytaj dalej
Kadr z filmu

Musical jest dobry na wszystko! Polecamy 9 najlepszych rozśpiewanych filmów (i jeden odradzamy)

Jedni kochają musicale za ich specyficzną estetykę, inni zarzucają kicz i nie oglądają ich w ogóle. A my mówimy: dobry musical nie jest zły i przypominamy te, które przeszły do historii gatunku, oraz te, które wzruszały nas w ostatnich latach.
Sylwia Arlak
21.05.2020

Dostają Oscary i Maliny, zarabiają miliony dolarów albo ponoszą spektakularne klapy. Filmowe musicale to moncy trend w światowym kinie, o czym mogą świadczyć niedawne obsypane nagrodami „Narodziny gwiazdy” czy odrobinę starszy „La la Land”. I choć często zarzucamy im, że są kiczowate i infantylne, nie tracą na popularności. Musicale, które prezentujemy poniżej, wypada obejrzeć, chociaż raz w życiu. Na przykład po to, aby wyrobić sobie o nich własną opinię. 1. „Grease” Nawet jeżeli jakimś cudem nie oglądaliście „Grease”, na pewno nie raz słyszeliście pobrzmiewające w nim utwory. „Summer nights” czy „You’re the one that I want” wykonywane przez Johna Travoltę i Olivię Newton-John chwytają za serce nawet jeśli sama historia miłosna bohaterów w ogóle nas nie przekonuje. Ta jest wręcz banalna — Sandy i Danny (choć pochodzą z dwóch różnych światów) zakochują się w sobie podczas wakacji. Kiedy odkryją, że trafili do tej samej szkoły, ich letnia miłość zostanie wystawiona na próby. Na końcu oczywiście żyją długo i szczęśliwie. Nic nowego? Może i tak, ale film dostarcza tyle ciepła i radości, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Nic dziwnego, że doczekał się sequela. 2. „Gorączka sobotniej nocy” A jeśli John Travolta to również… „Gorączka sobotniej nocy”. W filmie poznajemy Tony’ego Manero (nominowany do Oscara Travolta), który na co dzień pracuje w sklepie chemicznym, a w soboty odrywa się od szarej rzeczywistości w dyskotece. Na pozór prosta historia z 1997 roku, porusza tematy bezsensownej przemocy, przygodnego seksu, używek, dyskryminacji, rasizmu i bezrobocia. Pokazuje, jak ważne jest wychowanie i jak bardzo — do prawidłowego wzrostu —...

Czytaj dalej