„Grease”, „Tamte dni, tamte noce”, „Pod słońcem Toskanii”. 10 filmów idealnych na lato
Mat. prasowe

„Grease”, „Tamte dni, tamte noce”, „Pod słońcem Toskanii”. 10 filmów idealnych na lato

Słońce, beztroska, wakacyjny klimat. Zanim wybierzecie się w letnią podróż, koniecznie przypomnijcie sobie filmy, które wprawią was w odpowiedni nastrój.
Sylwia Arlak
23.06.2020

Po filmie „W drodze” zapakujecie najpotrzebniejsze rzeczy do samochodu i wyjedziecie w podróż w nieznane. „Tamte dni, tamte noce” i „Pod słońcem Toskanii” sprawi, że zatęsknicie za ciepłymi krajami, a „Przed wschodem słońca” — za wakacyjnym romansem. Oto dziesięć filmów, dzięki którym poczujecie słońce na twarzy.

Odetchnij, pokochaj, usłysz siebie. Życzenia na święta i 2021 rok od „Urody Życia”

1. „W drodze”

„W drodze” Waltera Sallesa to ekranizacja powieści Jacka Kerouaca pod tym samym tytułem. Jej nakręcenie zajęło twórcom aż kilkanaście lat. Razem z postaciami (Deanem granym przez Garretta Hedlunda, Sale’em, którego odtwarza Sam Riley i Marylou — w tej roli wystąpiła Kristen Stewart) wybieramy się w podróż kradzionym samochodem pełną jazzu, poezji, seksu i szalonych przygód. Przemierzamy puste szosy na amerykańskim odludziu i z każdą sceną coraz lepiej poznajemy motywacje głodnych życia bohaterów. Będąc w drodze, próbują uciec od dawnego życia. Szybko okaże się, że to niemożliwe. A wszystko to w klimacie lat 40. i 50. ubiegłego wieku.

2. „Pamiętnik”

Przy „Pamiętniku” w reżyserii Nicka Cassavetesa (film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa) niejedna z nas wylała morze łez. Historia wielkiej miłości Noah i Allie (bohaterów, którzy pochodzą z dwóch różnych światów i mają wiele przeszkód do pokonania m.in. sprzeciw rodziców dziewczyny) może wydawać się zbyt słodka, aby była prawdziwa. Obraz bywa kiczowaty, mocno przewidywalny, a do tego wszystkiego dostajemy jeszcze łzawe zakończanie (ciężką chorobę i śmierć głównej bohaterki). A jednak bohaterowie nie są nam obojętni. Kiedy widzimy, jak leżą razem na środku ulicy przypominamy sobie, jak przyjemne i beztroskie mogą być letnie popołudnia. Szczególnie w Południowej Karolinie! „Pamiętnik” obejrzycie na Netfliksie.

3. „Lepiej późno niż później”

Nic nie wprawi was w bardziej wakacyjny nastrój niż film „Lepiej późno niż później” w reżyserii Nancy Meyers. Jack Nicholson i Diane Keaton to duet idealny. Kiedy oglądamy ich, jak spacerują po plaży, urządzają piknik, śmieją się i wygłupiają, jak para nastolatków, jedyne, na co mamy ochotę to do nich dołączyć. To historia Harry’ego, podstarzałego playboya, który spotyka się z dużo młodszymi kobietami. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Erike, matkę jednej z nich. Cieszymy się, że Nicholson odrzucił ofertę zagrania w „Złym Mikołaju”, aby móc zagrać u boku Keaton.

4. „Adventureland”

„Adventureland” to propozycja dla tych z was, które doskonale pamiętają, że lato to nie tylko czas szalonych podróży, ale także… wakacyjnej pracy. Bohater filmu Grega Mottola, James (w tej roli wystąpił Jesse Eisenberg) chciałby podróżować z plecakiem po Europie. Niestety, jako świeżo upieczony absolwent amerykańskiego collegu’u, nie ma grosza przy duszy. Zatrudnia się więc w parku rozrywki i szczerze nienawidzi swojej pracy, do czasu, gdy pozna tam dziewczynę swoich marzeń, Emę (Kristen Stewart). To początek niesamowitej przygody jego życia.

5. „Tamte dni, tamte noce”

Ledwie pomyślimy o filmie „Tamte dni, tamte noce” (który powstał na podstawie powieści Andre Aicmana pod tym samym tytule) – to momentalnie przenosimy się na włoską prowincję. Wakacji rodem z filmu Luca Guadagino życzymy każdej z was. XVII-wieczna willa, ogród pełen zieleni, basen, wrzosowiska, włoskie uliczki i architektura, morze, góry — czy można chcieć od życia czegoś więcej? W tak pięknych okolicznościach przyrody pomiędzy głównymi bohaterami — Oliverem (Armie Hammer) i Elio (Timothée Chalamet) rośnie uczucie i seksualne napięcie. I tylko szkoda, że nie możemy liczyć na happy end.

6. „Pod słońcem Toskanii”

A jeśli Włochy to także „Pod słońcem Toskanii” w reżyserii Audreya Wells (na podstawie książki Frances Mayes pod tym samym tytułem). Główna bohaterka obrazu, 40-letnia pisarka Diane (Frances Meyes) po rozwodzie rzuca wszystko i wyjeżdża do Toskanii. Kupuje tam stary dom i zaczyna nowe życie. Zyskuje przyjaciół, nową miłość i…przepiękne krajobrazy. Skąpane w słońcu wzgórza sprawiają, że kobieta szybko zapomina o przeszłości. Prawdziwie włoskie dolce vita.

7. „Grease”

W musicalu „Grease” (do obejrzenia na Netfliksie) wszystko, co dobre wydarzyło się właśnie latem. Bohaterowie obrazu w reżyserii Randala Kleisera — Danny (Jon Travolta) i Sandy (Olivia Newton-John) zakochują się w sobie i przysięgają trwać w tym uczuciu do końca życia. Niestety to, co sprawdza się na romantycznej piaszczystej plaży w Malibu, niekoniecznie przetrwa w realiach bezwzględnego amerykańskiego liceum. Problemy bohaterów zaczynają się w momencie, gdy odkrywają, że trafili do tej samej szkoły. Dla Sandy nic się nie zmieniło, ale Danny — jako licealny maczo — nie może pokazywać się z wybranką serca.

8. „Mamma Mia”

Gorące greckie wyspy, piosenki ABBY, które do dzisiaj śpiewa cały świat, Meryl Streep i czterech przystojniaków (Pierce Brosnan, jako Sam, Colin Firth, jako Harry, Stellan Skarsgard, jako Bill i Dominic Cooper, jako Sky) — mowa oczywiście o musicalu „Mamma Mia”. Film w reżyserii Phyllidy Llyoyd (która wyreżyserowała również oryginalną broadwayowską wersję „Mamma Mia”) okazał się wielkim kasowym sukcesem. Historia Sophie (Amanda Sefried), która zaprasza na swój ślub trzech mężczyzn (bo nie jest pewna, który z nich jest jej prawdziwym ojcem) jest naiwna, ale absolutnie urocza. W połączeniu z zachwycającymi krajobrazami to zestaw idealny, na wakacje nie potrzebujemy niczego więcej. Dwie części musicalu „Mamma Mia” obejrzycie na Netfliksie.

9. „500 dni miłości”

Pełnometrażowy debiut Marca Webba opowiada historię Toma (Joseph Gordon-Levitt) i Summer (Zooey Deschanel). Tom jest romantykiem, Summer realistką. Kiedy dziewczyna rzuca chłopaka, ten nie może zrozumieć, o co chodzi. Przecież to miała być miłość na całe życie. Wraca wiec pamięci (a my wraz z nim) do 500 dni ich znajomości, żeby odkryć, co właściwie poszło nie tak. Związek kończy się czasem zupełnie tak, jak wakacje — nagle i bez ostrzeżenia.

10. „Przed wschodem słońca”

„Przed wschodem słońca” Richarda Linklatera to historia niespełnionego uczucia. Jesse (Ethan Hawke) podróżując pociągiem, przypadkowo nawiązuje znajomość z Celine (Julie Delpy). Bohaterom rozmawia się tak dobrze, że decydują się wysiąść w Wiedniu, aby spędzić ze sobą trochę więcej czasu. Im dłużej rozmawiają, tym bardziej przekonują się, że są sobie pisani. A jednak kilkanaście godzin później każde z nich idzie w swoją stronę.

Film doczekał się kontynuacji. W „Przed zachodem słońca” bohaterowie spotykają się ponowie po dziewięciu latach. Tym razem w Paryżu mają dla siebie zaledwie kilka godzin. Dopiero w trzeciej części „Przed Północą”, dwadzieścia lat od ich pierwszego spotkania, są małżeństwem. Podczas wakacji w Grecji rozmawiają o problemach swojego związku. Wiedeń, Paryż i greckie wyspy tworzą wspaniałe tło do opowieści o dojrzewaniu bohaterów i ich zmieniającej się relacji. Przepiękna i bardzo długa podróż.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Mat.prasowe

Czy powstanie „Mamma Mia 3”? Fani Meryl Streep już zacierają ręce!

Informację o trzeciej części filmu „Mamma Mia” podała producentka Judy Craymer. „Pewnego dnia powstanie kolejny film, ponieważ to miała być trylogia” — przyznała
Sylwia Arlak
23.06.2020

Na taką wiadomość czekało wielu fanów filmu „Mamma Mia”. Prawdopodobnie powstanie trzecia część musicalu, który okazał się gigantycznym sukcesem kasowym. Taką wiadomość przekazała producentka Judy Craymer. „Mamma Mia 3”? Fani już się cieszą „Pewnego dnia powstanie kolejny film, ponieważ to miała być trylogia” — powiedziała w rozmowie z tabloidem Daily Mail. Szczegóły produkcji na razie są trzymane w tajemnicy. Nie wiadomo, kiedy miałby ruszyć plan zdjęciowy (filmowcom pokrzyżowała plany pandemia koronawirusa). Nie mamy też jeszcze żadnych wieści o scenariuszu trzeciej części. Nie wiadomo również, kogo zobaczymy w obsadzie kolejnej części, choć wszyscy liczymy na udział Meryl Streep. Emocje fanów studzi Amanda Seyfried, która w dwóch pierwszych filmach serii zagrała Sophie Sheridan. „Chciałabym, aby powstała trzecia część, ale nie sądzę, aby było wystarczająco dużo piosenek grupy ABBA, na kolejny, trzeci film. Musielibyśmy po raz kolejny wziąć »Super Trooper« czy »Mamma Mia« i wykorzystać je w inny sposób” – powiedziała aktorka w wywiadzie dla portalu „Collider”. Tymczasem media obiegła wiadomość, że Benny Anderson i Bjorn Ulvaeus, czyli członkowie grupy ABBA, mają stworzyć do filmu cztery nowe piosenki. Twórcy „Mamma Mia” walczyli o to od samego początku (żeby mieć szansę na Oscara w kategorii „najlepszy utwór”). Członkowie zespołu pojawili się w filmie w epizodycznych rolach. Benny jest pianistą ubranym w strój greckiego rybaka, a Bjorn greckim bogiem, który trzyma w dłoniach lirę. Podczas premiery pierwszej części serii w Sztokholmie, cała czwórka członków ABBY pokazała się wspólnie publicznie po raz pierwszy od 1986...

Czytaj dalej
Mat. prasowe

„Przeklęta” nowym hitem Netfliksa? W głównej roli wystąpi gwiazda „Trzynastu powodów”

Katherine Langford wraca na Netfliksa. Tym razem aktorka zagra tytułową rolę w filmie „Przeklęta”. To nowa wersja znanej arturiańskiej legendy o młodej wojowniczce. 
Sylwia Arlak
22.06.2020

Klasyczna wersja legendy arturiańskiej opowiada o sprawiedliwym władcy, Arturze, który gdy wyciąga wetknięty w skałę magiczny miecz, zostaje uznany za nowego króla Brytanii. Osiada w zamku Camelot, gdzie otacza się znakomitymi rycerzami, znanymi też, jako rycerze Okrągłego Stołu.  A co powiecie na odrobinę inną wersję arturiańskiej legendy? Taką, w której król Artur jest tylko pomocnikiem, a o losach świata ludu decyduje młoda wojowniczka, Nimue? Dziewczyny mają moc Taką wersję znajdziemy w nowym serialu Netfliksa „Przeklęta” (dostępnym na platformie już od 17 lipca) z Katherine Langford w roil głównej. 24-letnia Australijka zasłynęła dzięki roli w innym serialu Netfliksa „Trzynaście powodów”.  To była jej pierwsza poważna rola, ostatnio grała też w kinowym kicie „Na noże” u boku Daniela Craiga. Obecnie na Instagramie obserwuje ją 15 milionów użytkowników. Dla młodej aktorki ważne są także kwestie społeczne. Wzięła nawet udział w kampanii, „It's On Us”, która wspierała osoby dotknięte przemocą na tle seksualnym. „Przeklęta” zabierze nas w świat legend Króla Artura. Tym razem jednak będziemy śledzić głównie losy Nimue (Langford). Mimo młodego wieku dziewczyna musi zmierzyć się ze śmiercią matki i tragedią, jaka spotkała jej lud. „Przybyli, kiedy spaliśmy, aby oczyścić świat” — mówi Nimue w zwiastunie filmu, a my oglądamy scenę rzezi dokonywanej przez Czerwonych Paladynów. „Zrobili to, bo jesteśmy inni. Bo przepływa przez nas magia. Bo mamy to, czego chcą” — dodaje bohaterka.         Wyświetl ten post na Instagramie.    ...

Czytaj dalej
East News

Johnny Depp talentem (i urokiem)! mógłby obdzielić kilku aktorów. Zobacz jego 10 najlepszych ról

Za każdym razem, gdy Johnny Depp pojawia się na ekranie, wzbudza ogromne emocje. I choć ostatnie lata nie przyniosły żadnej wielkiej roli, to i tak uwielbiamy go oglądać!
Sylwia Arlak
08.06.2020

Chociaż w ostatnich latach Johnny Depp więcej czasu spędza na sali sądowej niż na planie filmowym, to jednak nie musi się bać, że widzowie o nim zapomną. 57-letni aktor ma za sobą trudny okres: po tym, jak jego była żona Amber Heard oskarżyła go o przemoc, Depp spotkał się z ostracyzmem towarzyskim i zawodowym. Dopiero niedawno zeznania byłej żony aktorka zostały podważone, a Depp z szufladki z przemocowymi mężami wpadł znowu do szufladki: najlepsi i najukochańsi aktorzy wszech czasów. Dzieci (i dorośli też) kochają go za rolę Jacka Sparrowa z „Piratów z Karaibów”, mężczyźni podziwiają w roli Raoula z „Las Vegas Parano”, a kobiety kochają się w jego Rozpustniku. Oto 10 najlepszych ról amerykańskiej gwiazdy. 1. „Charlie i fabryka czekolady” „Charlie i fabryka czekolady” to teoretycznie propozycja dla dzieci, ale docenią ją także dorośli. W filmie znajdziemy wszystko, czego oczekujemy od dobrego filmu: ciekawą historię (ubogi chłopiec, Charlie spełnia swoje marzenie, którym było zwiedzenie ogromnej fabryki czekolady), są niesamowite dekoracje i jest oczywiście on – Johnny Depp. Aktor wcielił się tu w rolę Willy'ego Wonki, który jak przystało na filmy Tima Burtona, jest postacią ekscentryczną i nieoczywistą. Podobnie zresztą, jak cały film — trudno przewidzieć, co wyskoczy za rogiem. Film „Charlie i fabryka czekolady” obejrzycie na Netfliksie. 2. Seria: „Piraci z Karaibów” Nie byłoby „Piratów z Karaibów”, gdyby nie Johnny Depp i grany przez niego Jack Sparrow. Dlaczego tak bardzo uwielbiamy tę postać? To przecież pijak i prostak. Wykorzystuje kobiety i nie rozstaje się z butelką z rumem. Tak, to wszystko prawda. Ale Jack Sparrow to także charyzma, błyskotliwe...

Czytaj dalej