„Ta cholera ma w życiu szczęście!” Kim jest Gabriela Muskała, gwiazda „Fugi” i „Szóstki”?
Iza Grzybowska
#czytajdlaprzyjemności

„Ta cholera ma w życiu szczęście!” Kim jest Gabriela Muskała, gwiazda „Fugi” i „Szóstki”?

„Miałam ogromny kompleks, że wyglądam jak dziecko”
Wika Kwiatkowska
26.03.2019

Gabriela Muskała dawno wyrosła z  ról dziewczynek (wyjątek zrobiła tylko dla Marka Koterskiego) – teraz woli grać dojrzałe kobiety – ostre, silne, chropawe. Właśnie taka jest w „Fudze”, filmie, w którym zagrała główną rolę i do którego napisała scenariusz. I za który dostała statuetkę Orła w kategorii Odkrycie roku! Przeczytaj wywiad, jakiego laureatka Orłów 2019 udzieliła „Urodzie Życia” z okazji premiery „Fugi”. 
 

Jak dobrze się znają: Małgorzata Foremniak i jej córka, Ola Jędruszczak?

Projekt, nad którym pracowałaś 13 lat, zaczyna żyć własnym życiem. „Fuga” właśnie wchodzi na ekrany. Czujesz euforię czy przeżywasz żałobę?

„Fuga” miała premierę w maju 2018 r., w ramach festiwalu w Cannes. Bardzo się na to cieszyłam, ale jakoś tak spokojnie, bez większej ekscytacji... I nagle, tuż przed pokazem, ostatniego dnia, poczułam, że coś mnie trzyma za gardło. Jakieś wzruszenie, ale takie dobre, ciepłe, fajne. Musiałam pobyć sama w hotelu. Siedziałam i przełykałam łzy, bo dotarło do mnie, że tu, w Cannes, po raz pierwszy zobaczę film, a moja opowieść po raz pierwszy skonfrontuje się z widzem! I że to jest jakiś rodzaj nagrody za te 13 lat ciężkiej pracy, wielu wyrzeczeń, zwątpień, walki o scenariusz. To była długa droga, na jej końcu jestem innym człowiekiem.

Zaczęło się od programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” – zobaczyłaś kobietę, która nie wiedziała, kim jest. Wtedy zadzwonił jej dawny sąsiad.

I powiedział, że ona ma męża i dwójkę dzieci. To, co zobaczyłam wtedy na jej twarzy, było jak objawienie. Zafascynowała mnie pustka w jej oczach, która wypełniała się zdziwieniem. Nie wiedziałam wtedy, z czego się to brało. A  to był brak pamięci. Każdy z nas ma w oczach zapisaną historię życia: w sposobie patrzenia, w rodzaju uważności. W jej oczach nic się nie zapisało. Miała w sobie zdziwienie osoby, której ktoś wymazał biografię. Czujny kamerzysta oczywiście podjechał blisko, kiedy ona pytała: „Boże, ja mam dzieci? Ja mam dzieci?”. Siedziała totalnie oszołomiona tą wiadomością. A ja razem z nią.

Długo szukałaś tematu na scenariusz. Ciekawe, że akurat ta historia tak cię poruszyła i zainspirowała. Dlaczego?

Temat pamięci, a właściwie niepamięci, i  tożsamości to moje niewyczerpane źródło poszukiwań. O tym był już mój pierwszy monodram „Podróż do Buenos Aires”, który napisałam z siostrą [Moniką Muskałą – red.]. Tam bohaterką była staruszka chora na alzheimera. Tutaj zobaczyłam inne, nieznane mi oblicze utraty pamięci. Drugą sprawą było macierzyństwo. Mój syn miał wtedy dziewięć lat. Zaczęłam zadawać sobie pytania: co się stanie, gdy ta kobieta wróci do domu, a  jej dzieci będą dla niej po prostu obcymi ludźmi? Jak to jest: zapomnieć swoje dziecko? Czy w ogóle można wykorzenić coś tak pierwotnego, organicznego, zapisanego w trzewiach? Wreszcie: co musiało się stać w jej głowie, żeby do tego doszło? Dla mnie to było niewyobrażalne, a przy tym fascynujące.

W Wikipedii czytamy, że fuga dysocjacyjna to zaburzenie nerwicowe, polegające na ucieczce z dotychczasowej sytuacji. Może objawiać się zmianą pracy zawodowej albo daleką podróżą. Osoby w stanie fugi mają całkowitą amnezję wsteczną.

Zaskoczyło mnie to, że fuga dysocjacyjna nie jest rzadkim zaburzeniem. Co  roku dotyka wiele osób. A najczęstszym powodem tego typu amnezji jest to, że człowiek tkwi w sytuacji, której nie akceptuje. W toksycznych układach małżeńsko-rodzinnych, które go uwierają. Ale brakuje mu siły, żeby się z  nich wydostać, żeby coś w życiu zmienić. Wtedy pojawia się fuga – kasuje pamięć, a jednocześnie zmienia osobowość.

Zanim zaczęłam pisać scenariusz, zrobiłam bardzo solidny research, jeździłam wspólnie z Agnieszką Smoczyńską [reżyserką filmu – red.] po Polsce, spotykałyśmy się z psychiatrami, z  policjantami, którzy przesłuchiwali takie osoby, odwiedziłyśmy też panią Marię, którą wówczas zobaczyłam w telewizji. Rozmawiałyśmy m.in. z kobietą, której mąż po 30 latach dobrego małżeństwa po prostu wyparował. Jego samochód znaleziono na poboczu, było w nim pełno ziemi i  żadnych śladów wypadku. Po sześciu latach został przypadkiem odnaleziony podczas rutynowej kontroli policji: w innym mieście, w innym aucie, z włosami do pasa, słuchający rockowej muzyki. Wcześniej był poważnym panem w garniturze i z teczką, który nie znosił głośnej muzyki. Kiedyś nie odróżniał koloru pomarańczowego od różowego, a teraz widział 20 odcieni oranżu. Gdy  wrócił do domu, córki rzuciły mu się na szyję, a on patrzył na nie obojętnie jak na rozhisteryzowane panienki. Jego żona powiedziała nam: „Do domu wrócił obcy mężczyzna w skórze mojego męża”. Nic więcej nie trzeba dodawać.

Podobnie dzieje się w przypadku twojej bohaterki: kiedyś Kingi, teraz Alicji. Dawniej perfekcyjna matka i żona, która znika na dwa lata z domu, a wraca w legginsach w panterkę i z papierosem w ręku…

Długo nie mogłam się dobić do Alicji. Przypominała tę panią z programu –  trochę cierpiąca, trochę zawieszona w przestrzeni, odrealniona, odklejona od rzeczywistości. Kiedy dowiedziałam się o zmianie osobowości w okresie fugi, pomyślałam: „Niech w kontrze do dobrze wychowanej, sympatycznej i  opiekuńczej matki Polki będzie wyzwolona, silna i dzika kobieta”.

Ale Alicję niełatwo polubić.

Pisząc scenariusz i grając tę rolę, doskonale to wiedziałam. Ona nie zabiega o  niczyją sympatię, nie dba o to, co inni o niej myślą. Oczywiście przed pierwszymi pokazami zastanawiałam się, czy widzowie pójdą za bohaterką, która zostawia rodzinę, a kiedy wraca do domu po dwóch latach, jest obojętna, wulgarna i ma swoje dziecko gdzieś.

Ludzie z fugą nie mają empatii, ponieważ bliscy, do których wracają, są dla nich tak naprawdę obcy. Podobnie jak oni stają się obcy dla swoich bliskich. Alicja po powrocie do domu traktowana jest przez rodzinę jak przybysz z kosmosu, jak totalny alien.

A jaki ty masz do niej stosunek?

Ja ją bardzo kocham! Żeby ją stworzyć – napisać, a potem zagrać – musiałam się do niej zbliżyć. I zacząć myśleć jej głową.

Myślisz, że postać Alicji uświadamia coś ważnego współczesnym kobietom?

Czuję i widzę po bardzo emocjonalnych reakcjach widzów, że kobiety silnie utożsamiają się z tą często głęboko ukrytą potrzebą wolności, niezależności, buntu. Te wszystkie kobiety, które dbają o dom, rodzinę, męża, dzieci, gotują, piorą, nagle odkrywają w sobie kogoś, kto istnieje poza tymi społecznymi rolami. Kogoś, o  kim może zapomniały w natłoku zadań, jakie stawia przed nimi codzienność. Ten film im w tym pomaga.

Na festiwalu Nowe Horyzonty podczas dyskusji po pokazie „Fugi” wstała kobieta i powiedziała: „Chciałam paniom podziękować za ten film i powiedzieć, że pomógł mi w podjęciu bardzo ważnej życiowej decyzji”. My z Agnieszką Smoczyńską po prostu zamarłyśmy.

Ogromna odpowiedzialność.

Dokładnie to powiedziałam, niemal krzyknęłam: „Boże, jaka odpowiedzialność!”. A Agnieszka wzięła do ręki mikrofon i dodała: „Mam nadzieję, że to dobra decyzja...”. Ta kobieta już nic nie odpowiedziała, ale miała w oczach jakąś niesamowitą determinację i pewność.

Czego ty sama nauczyłaś się dzięki tej roli?

Alicja bardzo dużo mi dała. Myślę, że pozwoliła mi uwierzyć w moją samodzielność, siłę. Na pewno jestem inną osobą niż wtedy, kiedy zaczynałam pisać scenariusz. Historię opowiedzianą w  „Fudze” na początku budowałam z perspektywy Kingi, która tak jak ja miała uporządkowane życie, dziecko i troszczyła się o wszystkich naokoło. Kończyłam, będąc bliżej Alicji. I pozwalając sobie podczas rozmowy z drugim człowiekiem na myślenie o tym, jak ja się z nim czuję, a nie jak on ze mną.

Mówisz jak osoba, która przeszła poważną psychoterapię.

Tak, przeszłam. I ona również pomogła mi odgruzować w sobie wiele zapomnianych, pierwotnych cech.

Kiedy to było?

Po trzydziestce. Przyszłam z jakimś problemem, a okazało się, że chodzi tak naprawdę o coś zupełnie innego. Co było dla mnie niesamowitym odkryciem. Pomijając wartość psychoterapii dla mojego osobistego życia, uważam, że jest fantastyczną sprawą dla aktora.

Są reżyserzy, którzy twierdzą, że aktorzy nie powinni chodzić na terapię, bo uświadamiając sobie pewne procesy, stają się mniej spontaniczni. A prawda jest taka, że aktorem, który jest kłębkiem nieprzepracowanych emocji, łatwiej manipulować. Aktor, który przechodzi psychoterapię, wcale nie traci kontaktu ze swoimi demonami, traumami, emocjami. Co więcej – nadal ma do nich dostęp, ale jest ich świadomy. Na tym polega profesjonalizm: obudzić emocje, rozwibrować je nawet do apogeum histerii, ale grać na nich tak, jak samemu się chce, a nie tak, jak chcą one.

Gabriela Muskała
Iza Grzybowska

Długo miałaś syndrom grzecznej dziewczynki?

Bardzo długo. Ale od dzieciństwa imponowały mi silne, zdecydowane kobiety. Najpierw uwielbiałam niewolnicę Isaurę. A gdy miałam jakieś szesnaście lat, zobaczyłam w kinie „Krzyk” Barbary Sass z Dorotą Stalińską. Patrząc na nią, poczułam swoją zapomnianą siłę, dzikość i  moc. Prawdziwy woman power. Bardzo chciałam być taka jak ona! Wyszłam z kina, plułam i przeklinałam. Ale kiedy spotkałam sąsiadkę, automatycznie ukłoniłam się jej i cienkim głosikiem powiedziałam: „Dzień dobry”. Dobrze wychowana dziewczynka zwyciężyła. Natomiast już wtedy uwielbiałam naśladować, wczuwać się w różne postaci. Kiedy byłam w liceum, mieszkała z nami babcia chora na alzheimera. Prototyp Walerki z „Podróży do Buenos Aires”. Chodziła i pomstowała przez całe dni i   noce, że wszyscy chcą ją okraść, zamordować, otruć… Wkładałam babci płaszczyk, kapelusik, wchodziłam do domu i monologowałam jej tekstami. Później na egzaminie wstępnym do filmówki wykorzystałam jeden z jej autentycznych monologów, w którym modlitwa „Ojcze nasz” płynnie przeplatała się z przekleństwami i życzeniem, żeby ci, co chcą ją skrzywdzić, połamali ręce i nogi.

Zobacz także: Patrycja Volny przyznaje, że przez ojca sama nie chciała mieć dzieci

Zobacz także: Justyna Steczkowska ostro o mediach i show-biznesie!

Filmówka była twoim trzecim podejściem, wcześniej dwukrotnie zdawałaś do krakowskiej szkoły teatralnej.

W Krakowie dwa razy usłyszałam, że mam jeszcze czas. Bo wyglądam na 12 lat. A  w łódzkiej filmówce, do której się wreszcie dostałam, na konsultacjach pewien profesor powiedział tak: „Pięknie mówisz te wiersze, ale jak na egzamin przyjdzie też dziesięć tak uzdolnionych jak ty, ale dużych i dorodnych –  to weźmiemy te dziesięć”.

Niewiarygodne.

Miałam ogromny kompleks tego, że jestem drobniutka i wyglądam jak dziecko, ale w szkole błyskawicznie się go wyzbyłam. Okazało się, że ról dziewczynek jest bardzo dużo, a niewiele młodych aktorek, które mają warunki dziecka. Moim teatralnym debiutem była tytułowa Ania z Zielonego Wzgórza, potem zagrałam m.in. Dorotkę w „Czarodzieju z  krainy Oz”, uczennicę w „Lekcji” Ionesco.

Ostatnio znowu zagrałaś dziewczynkę. W „7 uczuciach” Marka Koterskiego.

I jestem mu za tę rolę niesamowicie wdzięczna. Dawno pożegnałam się z tymi dziewczynkami, a tu nagle dzwoni Marek, którego filmy uwielbiam, i proponuje rolę Weronki. Byłam bardzo mile zaskoczona, ale później ogarnęły mnie wątpliwości: po pierwsze, zupełnie inaczej jest grać dziecko, kiedy od dzieciństwa dzieli cię 8-10 lat, a inaczej, kiedy 35-40... Poza tym byłam w trakcie bardzo intensywnych przygotowań do „Fugi”. Pracowałam nad tym, żeby tę moją naturalną spontaniczność, pozytywną energię, ciepło i  wszystko to, co mogło się przydać tej dziewczynce – zabić. Agnieszka Smoczyńska powiedziała: „Gabrysia, chciałabym, żebyś zaczęła chodzić na kick boxing. Musisz przełamać tę swoją łagodność, delikatność, kobiecość. Stać się bardziej chropawa, ostra”. Trenowałam przez trzy miesiące, nawalałam prętami w opony i pięściami w worek.

Jak się w tym odnalazłaś?

Jak ryba w wodzie! Mój trener, Radek Brzuszczyński, mistrz Polski, śmiał się: „Kurczę, ty jesteś fighterka! Ja cię na zawody wystawię”.

W dzieciństwie trenowałaś przecież sztuki walki.

Wiele lat – najpierw karate, potem taekwondo. Moim idolem był Bruce Lee. Miałam jego zdjęcie na ścianie.

Taekwondo trenowałam z mistrzem świata Che Cha Chilem. Przyjechał z  Korei do Wrocławia i raz w tygodniu trenował nas w Kłodzku. Pamiętam, że jego żona nosiła za nim walizki: on, silny, umięśniony i ona, przecineczek chudziutki – pięć metrów za nim, z walizami.

A wracając do „7 uczuć”, bałam się, że to, co wypracowałam do roli w „Fudze”, spowoduje, że nie będę mogła wrócić do tej delikatnej dziewczynki w sobie. Nic bardziej mylnego. Okazało się, że ona wcale mnie nie opuściła. Siedziała sobie cicho i czekała na film Marka.

Nagrodzono cię za tę rolę na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu.

Wiele rzeczy w historii Weronki składało mi się z moim dzieciństwem. Wychowałam się na wsi. Mój tata nie był wprawdzie takim tyranem, jak ojciec Weronki, ale był wymagający. Wiele ocen w  szkole wypracowywałam pod ciśnieniem tych jego wymagań. Czułam przed nim respekt.

 

Też musiałaś być w szkole najlepsza?

Musiałam mieć dobre oceny, ale nie byłam kujonką, jak Weronka. Po szkole najchętniej rzucałam torbę w kąt i biegłam albo do gospodarstwa sąsiadki – jej krów, świń, królików, kur, kaczek i koni – albo za dom: na łąki, lasy i pola. To był mój świat, a nie podręczniki. Natomiast tata, lekarz, wysoko stawiał poprzeczkę. Woził nas do Kłodzka do szkoły muzycznej, na narty, na lekcje niemieckiego... Wtedy nie rozumiałam, dlaczego moje koleżanki po lekcjach idą na huśtawkę do PGR-u, a ja muszę ćwiczyć gamy na pianinie. Teraz to doceniam. Niedawno chodziłam po górach, tata zadzwonił do mnie i mówi: „Rób kondycję – za rok, na moją osiemdziesiątkę, wchodzimy razem na Rysy!”. I zrobi to, ja to wiem.

W 2019 roku skończysz 50 lat. Brzmi poważnie. Przygotowujesz się emocjonalnie czy wypierasz tę myśl?

Ani jedno, ani drugie. Nie przeżywam jakoś szczególnie tej daty, podobnie jak wcześniejszych przełomowych trzydziestki i czterdziestki. Na moją pięćdziesiątkę albo zrobię wielką imprezę, albo pojadę gdzieś sama. Ale dziś jest tu i teraz, i to jest najważniejsze.

Pamiętam, jak kończyłam trzydziestkę i od dwóch lat byłam samotną matką z  dzieckiem. Koleżanka z podstawówki martwiła się o mnie i robiła plany: „Gabrysia, poznam cię z moim znajomym, to taki porządny, fajny chłopak, pracuje w telekomunikacji”. Ja jej na to: „Ale po co?”. A ona: „Gabrysia, ty masz 30 lat! I  dziecko! Gdzie ty faceta znajdziesz?!”.

A  ja nigdy nie miałam lęku o to, że będę samotna i biedna. I nie byłam. Czuję się spełniona i doceniona nie tylko jako aktorka. Jako kobieta też.

Czujesz się młoda?

Młodsza niż wtedy, kiedy miałam dwadzieścia parę lat i mnóstwo nieprzepracowanych demonów w sobie. Często spotykam młodych ludzi, którzy mają 80 lat. Młodość jest w duszy, w pasji, a  nie w kalendarzu.

Gabriela Muskała
Iza Grzybowska

Czemu teraz oddajesz się z pasją?

Zaczynam nowy projekt, fabularno-dokumentalny. Nie chcę wiele zdradzać, to będzie osobisty film, adaptacja jednej z moich ukochanych powieści Iris Murdoch. Ale sama w nim nie zagram, chcę się zająć reżyserią. I obsadzić w rolach głównych dwie bardzo bliskie mi osoby.

Ciągnie cię reżyseria?

To chyba naturalny etap, potrzeba poszerzania artystycznych środków wypowiedzi, wychodzenia poza granice aktorskiego podwórka. W zeszłym roku zadebiutowałam jako reżyserka w  Teatrze Ludowym w Krakowie sztuką o Nowej Hucie „Tożsamość Wila”. Napisałyśmy ją z moją siostrą według improwizacji aktorów.

Ale to wcale nie znaczy, że aktorstwo mi się znudziło. Wręcz przeciwnie.

Czuję, że teraz mam wspaniały czas. W   listopadzie zaczęłam gościnne próby w Teatrze Narodowym – zagram główną rolę w adaptacji opowiadania Kazimierza Brandysa i filmu Wojciecha Hassa „Jak być kochaną”. Reżyseruje Lena Frankiewicz.

Film Hassa jest wybitny, podobnie jak rola Barbary Krafftówny jako Felicji. Pełna. Skończona.

Absolutnie tak! To jedna z najpiękniejszych kobiecych ról w polskim kinie. Dlatego głupotą byłoby ją naśladować. Historię Felicji – z jej melancholią, bólem i drążącym wspomnieniem – muszę i chcę opowiedzieć przez siebie. Wiem, że to historia dla mnie, na ten czas.

Lepiej ci  ze sobą niż te kilkanaście lat temu?

Zdecydowanie. A wszystkie demony, dawniejsze i dzisiejsze, z przyjemnością przerabiam na sztukę. (śmiech) W moim dzieciństwie w sąsiedniej wsi mieszkał jasnowidz Filipek. Mnóstwo osób do niego chodziło, chociaż on większość przepędzał i wyzywał od choler. Ale ci, którzy dostąpili „audiencji”, byli szczęśliwcami. Bo  widział naprawdę niesamowicie dużo. Kiedyś poszła do niego moja przyjaciółka. Pokazała mu zdjęcia rodziny, chłopaka, w którym się kochała, i moje. Wziął je do ręki i powiedział krótko, bez zastanowienia: „Ta cholera będzie miała w życiu szczęście”. I chyba tak jest – ta cholera ma w życiu szczęście.


Rozmowa z Gabrielą Muskałą ukazała się w „Urodzie Życia” 1/2019

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
lena król
mat.prasowe

Moje życie to kino drogi  –  mówi nam gwiazda serialu „Król” Lena Góra

Mojego ojca gra Andrzej Seweryn, TEN Andrzej Seweryn, ale gdy się o tym dowiedziałam, nie miałam pojęcia, kto to jest. Nie znałam jego filmów – rozmowa z Leną Górą, czyli Anną Ziembińską z serialu „Król”.
Magdalena Żakowska
16.11.2020

W serialu „Król" gra Annę Ziembińską córkę prokuratora Ziembińskiego i siostrę faszysty z ONR-Falanga.  Jedyną kobietę, dla której Jakub Shapiro gotowy jest zrobić wszystko. Chociaż Ziembińska to w książce (a jeszcze bardziej w jej telewizyjnej wersji) jedna z najważniejszych kobiecych postaci, twórcy serialu zdecydowali się obsadzić w tej roli aktorkę w Polsce kompletnie nieznaną. Kim jest Lena Góra?  Magdalena Żakowska: Jak trafiłaś do serialu „Król”? Lena Góra: W Los Angeles dostawałam od czasu do czasu jakąś propozycję z Polski, ale ta była pierwsza, dla której byłam gotowa zostawić Stany na tak długo, jak będzie trzeba. Dopiero, kiedy tu wróciłam, zorientowałam się, że mam w Polsce mnóstwo do odkrycia, dużo zaległości do nadrobienia. Kiedy rozmawiam o Polsce, znajomi pytają mnie czasem: „Lena, żartujesz, naprawdę o tym nie wiesz?”. Nie wiem, ale mam na to sposób. Odpowiadam: „Oczywiście, że wiem! Ale opowiedz, jak ty to widzisz”. Działa. Odrobiłam lekcje! Prawda jest taka, że nie znam polskich książek, muzyki, kina. Od 14 lat nie miałam kontaktu z polską kulturą. Mojego ojca w „Królu” gra Andrzej Seweryn, TEN Andrzej Seweryn, ale gdy się o tym dowiedziałam, nie miałam pojęcia, kto to jest. Nie znałam jego filmów. Pewnie się zdziwił. Odrobiłam lekcje i przygotowałam się na zdjęcia próbne. Wtedy wiedziałam o nim już prawie wszystko, łącznie z tym, że jest bardzo eleganckim dżentelmenem. Chciałam, żeby przed kamerą między nami szczerze zaiskrzyło, przecież Ziembińskiego łączyła z córką ognista relacja. Na planie pozwoliłam sobie na zadarcie nosa, à la aktorka z L.A. Powiedziałam do niego: „Andrzej, możesz mi podać scenariusz?”. Wszyscy zamarli....

Czytaj dalej
East News

Kate Winslet: „Nie mam kucharza, kierowcy, pani do sprzątania. To nie byłoby dobre dla mojej rodziny”

Kate Winslet sława nigdy nie interesowała, w przeciwieństwie do wymagających ról. Jednak jak przyznaje aktorka: i tak najważniejsza jest dla niej rodzina.
Sylwia Arlak
18.10.2020

Schodzi z planu i rusza prosto do swojej XVII-wiecznej angielskiej posiadłości. Mówi, że stara się spędzać możliwie, jak najwięcej czasu ze swoimi dziećmi: 20-letnią Mią, 17-letnim Joe i 7-letnim Bearem. I zapewnić im możliwie najlepszą opiekę. „Nie mam szefa kuchni, kierowcy ani innych pomocników. Byłabym nieszczęśliwa, gdybym nie była samodzielna, nie czułabym się prawdziwą osobą. Tylko dlatego, że jestem w takiej sytuacji, w której mogę mieć te wszystkie rzeczy, nie oznacza, że muszę. To nie byłoby dobre dla mojej rodziny. Wiem, że moje dzieci by tego nienawidziły. Chcę, aby kiedyś, gdy spojrzą wstecz, pamiętały mój rosół, drugie śniadanie przygotowane przeze mnie do szkoły i wspólnie spędzony czas” — podkreślała Kate Winslet w jednym z wywiadów. Czytaj także: „Titanic”, „Lektor”, „Marzyciel” – najważniejsze filmy i role Kate Winslet Kate Winslet — matka, żona, gwiazda filmowa Mówi o sobie, że „jest szczęściarą”. Razem z mężem tworzą dom, do którego chce jej się wracać. Pomimo mono wyśrubowanych standardów Hollywood lubi siebie taką, jaka jest (Kate od zawsze znana była ze swoich pełnych, kobiecych kształtów), a na jej biurko wciąż trafiają ciekawe scenariusze filmowe. Jest rozpoznawalna na całym świecie, a jednak na co dzień prowadzi zupełnie normalne życie. Z dala od fleszy i czerwonych dywanów. I to jej odpowiada. „Nie tylko nie czuję się jak gwiazda filmowa, nie sądzę, żebym zachowywała się jak jedna z nich. Moim zdaniem gwiazdą jest się tak długo, jak trwa ceremonia wręczenia Oskarów. Tylko wtedy ważne są pozory, opakowanie, od którym przemycasz na widownię całkiem zwyczajnego człowieka. Po zakończeniu imprezy natychmiast wyskakuję z efektownego pudełka i znowu...

Czytaj dalej
nehrebecka
Szymon Szczęśniak/LAF

Anna Nehrebecka: „W mojej kresowej rodzinie kobiety były opoką”

Widzowie zapamiętali ją jako Marynię Połaniecką.. „A ja wolałam siebie w roli zimnej blondynki, która pali długie papierosy i łamie serca” – opowiada słynna, wspaniała aktorka Anna Nehrebecka.
Magdalena Żakowska
07.07.2020

Marzyła o zagraniu Oleńki Billewiczówny w „Potopie”. I choć akurat marzenie się nie spełniło – Jerzy Hoffman powierzył tę rolę Małgorzacie Braunek – nigdy nie mogła narzekać na brak świetnych propozycji. Anna Nehrebecka jest jedną z najbardziej znanych i uznanych polskich aktorek. Grała u Wajdy, Zanussiego, Antczaka, Koterskiego, Pieprzycy – długo można by wymieniać. W młodości kojarzyła się z rolami delikatnych, subtelnych blondynek albo z wizerunkiem „panienki z polskiego dworku”. Taką rolę zagrała m.in. w „Ziemi obiecanej” jako Anka – narzeczona Karola Borowieckiego. Od lat jest żoną dyplomaty, Iwo Byczewskiego, ma dwie córki. Sama mówi o sobie: „Gdybym miała zaczynać jeszcze raz, włożyłabym dużo pracy, żeby bardziej wierzyć w siebie”. Jak widać wybitni aktorzy mają problemy nie tylko z nieśmiałością, ale też z pewnością siebie. Jak to możliwe? Magdalena Żakowska: Czy Anna Nehrebecka chodzi na castingi? Anna Nehrebecka: Nie. Maciej Pieprzyca zadzwonił osobiście i zaproponował pani rolę w „Kruku”, serialu, który nakręcił dla Canal+? Zadzwonił reżyser castingu albo ktoś z agencji. Ja żyję dziwnie, trochę z boku aktorskiego środowiska. Bardzo długo nie miałam agenta. Nie mogłam się do tego przekonać, chociaż sama kompletnie nie znam się na gażach, wynagrodzeniach, stawkach. Kiedy w końcu ktoś mnie namówił, żebym zapisała się do agencji, okazało się, że agencja chciałaby, żebym zrobiła sobie botoks i lifting. Nie wierzę! To były jeszcze lata 90.? Nie, to było już po moim powrocie z Brukseli, czyli pewnie 2007 albo 2008 rok. Sama pani widzi, że się raczej nie rozumieliśmy. Dziś oficjalnie jestem w agencji, ale reżyserzy przeważnie dzwonią osobiście. Z Maćkiem pracowałam wcześniej przy filmie...

Czytaj dalej
Iza Kuna
Robert Wolański

Izabela Kuna: „Chyba nie miałam pierwszego chłopaka”

„Ci pierwsi kończyli się, zanim się jeszcze zaczęli…”
Magdalena Żakowska
04.01.2019

Iza Kuna, jedna z najlepszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorek (m.in. „Wołyń”, „Pod mocnym aniołem”, „Lejdis”) w rozmowie z Magdaleną Żakowską mówi o samotnym macierzyństwie, miłości do ojca i żałobie po jego śmierci. Opowiada też, jak poznała prawdziwą miłość.  Magdalena Żakowska „Uroda Życia”: Chodzą słuchy, że Kuna to zwierzę stadne, uzależnione od spotkań towarzyskich. Iza Kuna: To prawda. Nie wyobrażam sobie życia bez przyjaciół. Lubię, gdy wokół jest dużo ludzi, gdy wszyscy siedzą „na kupie”. Uwielbiam spraszać znajomych, gotować dla nich, gadać do rana. Uwielbiam otaczać się ludźmi. Ale moją jedyną prawdziwą przyjaciółką jest Renata Dancewicz. Poznałyśmy się na studiach. A wcześniej nie miała pani przyjaciółek? Miałam koleżanki, ale wolałam towarzystwo chłopców. Miałam kumpli. A kiedy zaczęła się pani oglądać za chłopakami? Nie pamiętam! Zawsze mi się podobali. W podstawówce lubiłam lekcje religii tylko dlatego, że przychodzili na nie chłopcy z innych szkół. Ale miałam coś takiego, że dopóki chłopak mi się podobał, to był luz. Jak zauważałam, że podobam się jemu – natychmiast traciłam całe zainteresowanie tematem. Co to za mechanizm? Nie wiem! Strach  Pod koniec podstawówki byłam na kolonii w Ustce. Na dyskotece poprosił mnie do tańca chłopak, który bardzo mi się podobał i w trakcie piosenki „Dmuchawce, latawce, wiatr” wyznał mi miłość. Uciekłam i unikałam go do końca wakacji. A potem byliśmy w tym samym liceum i nigdy nie powiedział mi nawet cześć, tak to w nim zostało. Pamiętam, jak się nazywał, ale nie będę mu robiła obciachu. Cierpiał... Ile można cierpieć ! Cztery lata ! Bez przesady! Kobiety...

Czytaj dalej