
Seriale dla kobiet i o kobietach. Poznaj bohaterki, które nas inspirują!
Pamiętacie bohaterki „Seksu w wielkim mieście”? Carrie, Miranda, Charlotte i Samantha często imponowały nam samodzielnością, inteligencją i niezależnością… – ale tylko do momentu, kiedy na horyzoncie pojawiał się kolejny mężczyzna albo kolejna para butów. Do dzisiaj myślimy o nich z sentymentem, ale z drugiej strony cieszymy się, że dzisiejsze serialowe bohaterki są zupełnie inne – nie zajmują się zakupami, ale walczą o siebie, o swoją niezależność i prawa.
Nie są idealne, popełniają błędy, ranią najbliższych, nieraz zmagają się z porażkami. Jak my. Przeżywają dramaty i nie proszą mężczyzn o ratowanie ich z opresji – ale szukają wsparcia w kobiecym kręgu. Upadają, żeby wstać i działać z jeszcze większą siłą. Popkultura w końcu upomniała się o bohaterki z krwi i kości. Oto siedem seriali, które udowadniają, że nadszedł czas kobiet.
1. „Unortodox”, Netflix
„Unortodox” to oparta na autobiograficznej książce Debory Feldman historia młodej Żydówki, Esther, która postanawia uciec z Brooklynu do Berlina przed ultraortodoksyjną społecznością i zaaranżowanym, nieszczęśliwym małżeństwem. W Berlinie szuka matki, która tak samo jak ona kiedyś nie umiała odnaleźć się w miejscu, gdzie kobiety są pozbawiane własnego głosu, miały podporządkowywać się tradycji (czytaj: mężczyznom) sprzątać, prać i rodzić dzieci.
Młoda dziewczyna (której rozterki wspaniale oddała Shira Haas) ze świata pełnego zakazów i nakazów trafia do otwartego europejskiego miasta. Kiedy jej mąż dowiaduje się, że jest w ciąży, postanawia znaleźć bohaterkę i przekonać ją (czytaj: zmusić) do powrotu. Nie jest w stanie zrozumieć, że kobieta może chcieć od życia czegoś więcej. Serial ogląda się z zapartym tchem nie tylko ze względu na historię głównej bohaterki, ale też na unikalne przedstawienie zamkniętej
2. „Opowieść podręcznej”, HBO
Chociaż pierwszy sezon serialu na podstawie książki Margaret Atwood powstał zaledwie trzy lata temu, w 2017 r. to „Opowieść podręcznej” stał się już kultową produkcją. Największe atuty? Antyutopijna, przerażająca wizja przyszłości i bohaterka „Opowieści podręcznej”, June (w tej roli wystąpiła Elisabeth Moss), która próbuje wyrwać się z koszmarnego świata Teokratycznej Republiki Gilead.
Walcząc z problemem bezdzietności, władze zmuszają kobiety do życia jako podręczne: niewolnice seksualne, pozbawione praw, traktowane jako gorszy gatunek człowieka. Głównym zadaniem podręcznych jest urodzenie jak największej liczby dzieci – noworodki tuż po porodzie są odbierane matkom i oddawane bezpłodnym kobietom z wyższej kasty. Poniżane, zastraszane i gwałcone bohaterki wciąż mają w sobie wolę życia. Narażając się na śmierć, walczą, jak mogą z okrutnym systemem.
„Opowieść podręcznej” stała się jednym z najgłośniejszych ostatnimi laty feministycznych manifestów. Kobiety przebrane w habity podręcznych protestowały po obu stronach oceanu przeciwko łamaniu ich praw. W tym roku ukaże się czwarty sezon serialu.
3. „Wielkie kłamstewka”, HBO
Bohaterki „Wielkich kłamstewek”, serialu HBO powstałego na podstawie książki Liane Moriarty o tym samym tytule, z pozoru mają wszystko. Urodę, pieniądze, piękne domy i szczęśliwe rodziny. Szybko dowiadujemy się jednak, że Celeste (Nicole Kidman) tkwi w przemocowym związku; wiele lat temu opuszczona przez pierwszego męża Madline (Resse Witherspoon) czuje znudzenie w obecnym, drugim małżeństwie, a Renata (Laura Dern) na pierwszy rzut oka kobieta sukcesu, jest samotna w swoim małżeństwie. W jeszcze gorszej sytuacji jest nowa mieszkanka miasteczka Monterey, Jane (Shailene Woodley), która wiele lat temu padła ofiarą gwałtu i dziś wychowuje synka, który jest owocem tamtego dramatycznego wieczoru. Życie bohaterek połączy tajemnica i przyjaźń. Bohaterki „Wielkich kłamstewek” tworzą kobiecy krąg, o jakim marzy każda z nas: oparty na lojalności, szczerości i prawdziwym wsparciu.
4. „Jessica Jones”, Netflix
„Jessica Jones” to wyjątkowa produkcja od Netfliksa. Wszystkie odcinki serialu zrealizowały kobiety (od scenariusza aż po reżyserię). Jakby tego było mało, 13 artystek zaprojektowało okładki do każdego z epizodów. To opowieść o byłej superbohaterce Marvela, Jessice (Krysten Riter), która postanawia całkowicie zmienić swoje życie i zostaje prywatnym detektywem. Kobieta wykorzystuje nadprzyrodzone moce, aby pomóc potrzebującym i burzy stereotyp, że superbohaterowie muszą chodzić w spodniach.
5. „Fleabag”, Amazon Prime Video
Tytułowa bohaterka serialu „Fleabag” (ang. wszara) jest przeciwieństwem Jessiki Jones. Żadna z niej superbohaterka. Przeciwnie, to kobieta, która, mimo że nie jest już nastolatką, wciąż nie ma poukładanego życia. Pije, pali, przeklina. Zakłada maskę wiecznej żartownisi, bo boi się odrzucenia i cierpienia. Jej postać, ze wszystkimi bliznami, jest do bólu prawdziwa. Ludzka. Upada, ale otrzepuje się i idzie dalej. Serial to dzieło Phoebe Waller-Bridge, która napisała scenariusz i zagrała główną rolę – i za „Fleabag” zdobyła Złote Globy 2020.
6. „Żona idealna”, Amazon Prime Video
Za sukcesem serialu „Żona idealna”, stoi kobieta. Alicia Florrick (Julianna Margulies), po tym, jak na jaw wychodzą oszustwa jej męża (skorumpowany polityk trafia do więzienia), staje się głową rodziny. Zmagając się z problemami finansowymi, po 13 latach wraca do wyuczonego zawodu. I staje się jedną z najlepszych prawniczek w Chicago, nie tracąc wrażliwości społecznej, błyskotliwości i poczucia humoru.
Jej postać oparta jest na Hillary Clinton, która trwała przy mężu po tym, jak po skandalu ze stażystką Monicą Lewinsky na światło dzienne wyszła seria jego zdrad. Polityczka wyszła z tego upokarzającego doświadczenia jeszcze silniejsza.
7. „Orange Is The New Black”, Netflix
Kobiety poradzą sobie wszędzie, nawet w więzieniu. Piper Chapman (Taylor Schilling) zostaje skazana na 15 miesięcy więzienia, na skutek związku z dilerką narkotyków sprzed lat Alex (Laura Prepon). Bohaterka z trudem żegna się z wygodnym życiem w Nowym Jorku u boku narzeczonego. Jeszcze nie wie, że więzienie wkrótce stanie się jej domem, a współwięźniarki, przyjaciółkami na życie. Bohaterki „Orange Is The New Black” różnią się niemal wszystkim: statusem społecznym, pochodzeniem czy orientacją seksualną. Łączy je jedno: kobieca siła.
8. „Grace i Frankie”, Netflix
Bohaterki serialu „Grace i Frankie” to dwie przebojowe kobiety w sile wieku (w głównych rolach wystąpiły Jane Fonda i Lily Tomlin). Gdy ich mężowie wyznają, że są w sobie zakochani i planują małżeństwo, zwierają szyki. Chociaż wcześniej — lekko mówiąc — panie za sobą nie przepadały, teraz wspierają się, jak mogą. I choć mają swoje słabości (jedna często zagląda do kieliszka, druga pali zioło), ze wszystkich problemów wychodzą obronną ręką. Z uśmiechem.
9. „The Crown”, Netflix
„The Crown” rozpoczyna się w momencie śmierci króla Jerzego VI. Nową władczynią Wielkiej Brytanii zostaje jego córka, Elżbieta II (Claire Foy). Serial Netfliksa pozwala nam zajrzeć za kulisy najważniejszych wydarzeń drugiej połowy XX wieku. Przede wszystkim jednak pozwala wczuć się w skórę młodej dziewczyny, która w jednej chwili musiała zmienić swoje życie. Korona jest chlubą królowej, ale też ciężarem. Dla niej poświęci wszystko, nawet relacje z najbliższymi. Godzi się z przeznaczeniem i nigdy nie skarży.
10. „Genialna przyjaciółka”, HBO
Serial HBO „Genialna przyjaciółka” (który powstał na podstawie powieści Eleny Ferrante pod tym samym tytułem) to opowieść o sile kobiecych więzi. Kiedy nagle z życia Eleny Greco znika jej najbliższa przyjaciółka, bohaterka zaczyna śledztwo na własną rękę. Poznając historię sześćdziesięcioletniej przyjaźni kobiet na tle mrocznego Neapolu, rozumiemy jej determinację. Takie uczucie (choć bardzo ludzkie niepozbawione blizn) to najważniejsza inwestycja w życiu.