Elton John i David Furnish: miłość i spokój po latach szaleństwa
LOIC VENANCE/AFP/East News

Elton John i David Furnish: miłość i spokój po latach szaleństwa

Troskliwi, zaangażowani, rodzinni i oddani sobie nawzajem. Elton John i David Furnish od prawie trzech dekad idą wspólnie przez życie.
Kamila Geodecka
25.02.2021

Sam Elton John nie wierzył w to, że kiedykolwiek znajdzie osobę, z którą zdecyduje się na założenie rodziny i wychowywanie dzieci. W szalonych latach 70. i 80. na porządku dziennym były u niego huczne imprezy, skandale i romanse. Gdy w końcu odnalazł tę właściwą osobę, jego życie odmieniło się na zawsze. Niczym nie przypomina już hulaszczych czasów wypełnionych imprezami.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Nudna kolacja

Był październik 1993 roku, gdy Elton John – mieszkający na co dzień w Atlancie – postanowił pojechać do swojej rezydencji w Windsorze. Był trzeźwy już od trzech lat, wcześniej przez dekadę walczył z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Choć na początku swojej kariery żył według zasady „sex, drugs and rock’n’roll”, na początku lat 90. każdego dnia musiał uczyć się nowego życia.

Przyjechał do swojej rodzinnej Anglii, ponieważ chciał poszerzyć krąg znajomych. Zadzwonił więc do jednego ze swoich kolegów i poprosił, by ten przedstawił mu nowe osoby. Muzyk zorganizował przyjęcie i wyczekiwał gości. Wśród nich znalazł się David Furnish, który w tamtym czasie związany był z branżą reklamową i pracował w jednej z londyńskich agencji.

Na przyjęcie nie wybierał się jednak ochoczo. Zaproponowano mu, że zamówiony samochód przywiezie go na kolację, a następnie odwiezie do domu. Na taką propozycję jednak nie przystał. Do rezydencji Eltona Johna chciał przyjechać swoim autem, by być niezależnym i w razie czego mieć możliwość szybkiej ucieczki. Sądził, że kolacja będzie nudna. Wtedy jeszcze nie wiedział, jak bardzo się mylił.

Cotygodniowa rocznica

Elton John od razu zwrócił uwagę na Davida Furnisha. „Miał prawdziwą pracę, własne mieszkanie, samochód. Był niezależny. Nie musiałem się nim opiekować. Pomyślałem: »Boże, to jest dla mnie nowe terytorium!«” – mówił w rozmowie z „Parade”. Wcześniej był w wielu związkach, zazwyczaj z młodszymi osobami, które nie pracowały i nie były niezależne. Chciał im pokazać cały świat, zasypywał je drogimi prezentami, kochał całym sobą. W efekcie często czuły się duszone i po paru miesiącach uciekały z toksycznej relacji. „Zawsze musiałem być z kimś, dobrym lub złym, inaczej nie czułbym się spełniony” – mówił muzyk.

Po całych latach poszukiwań w końcu znalazł prawdziwą miłość, w swoim własnym domu. Po przyjęciu zaprosił Davida Furnisha na kolację, tym razem we dwoje. Mimo kolejnych randek pierwsze spotkanie ma dla nich szczególne znaczenie. Ich tradycją jest wręczanie sobie w każdą sobotę kartek lub notatek z miłą wiadomością. W taki sposób świętują to, że właśnie w sobotę spotkali się po raz pierwszy. Podobno nawet gdy są od siebie oddaleni o tysiące kilometrów, nie zapominają o swojej małej tradycji. Gdy nie mogą napisać czegoś odręcznie, wysyłają do siebie faks lub e-mail.

Czytaj także: Jane Fonda dorastała w toksycznym domu, przebaczyła rodzicom dopiero po latach

David Furnish jak Yoko Ono

David Furnish i Elton John bardzo prędko zakochali się w sobie i równie prędko zaczęli budzić zainteresowanie mediów, dziennikarzy, paparazzich. Nie czuli się jednak zawstydzeni. Chętnie pozowali na ściankach, pewnym krokiem szli przez czerwone dywany. Wcześniej Elton John był gwiazdą numer jeden, a jego parter – jedynie dodatkiem. David Furnish nie był jednak ani onieśmielony, ani przestraszony sceniczną osobowością ukochanego. Wręcz przeciwnie!

Zafascynowało go to do tego stopnia, że zmienił branżę i wszedł w świat reżyserów i producentów filmowych. W 1997 roku zadebiutował dokumentem „Elton John: Tantrums and Tiaras”. Film był tak dobry, że został nominowany do nagrody BAFTA. Z czasem Elton John na tyle zaufał swojemu partnerowi, że zaproponował mu, by ten objął kierownictwo nad fundacją Elton John AIDS Foundation, z którą muzyk był emocjonalnie bardzo związany.

Elton John do dziś lubi nazywać swojego partnera „Yoko Ono” – w pewnym momencie David Furnish faktycznie stał się jego nieoficjalnym menadżerem. „Nazywam go Yoko, bo wiele osób nie pochwala tego, co on robi” – mówił żartobliwie w rozmowie z „The Sun”. W wywiadzie dla „Rolling Stone” powiedział, że jego partner pojawił się w jego życiu i nie tylko pomógł mu odnaleźć się emocjonalnie, ale także poukładał jego sprawy finansowe i biznesowe.

Partnerstwo i małżeństwo

W maju 2005 roku z ust Eltona Johna padła jeszcze ważniejsza propozycja. Chciał, by David Furnish został jego partnerem – także w świetle prawa. Ceremonia zawarcia związku partnerskiego odbyła się 21 grudnia tego samego roku. To im jednak nie wystarczyło. Chcieli prawdziwego ślubu, pięknej uroczystości i niesamowitego przyjęcia. Chcieli cieszyć się swoją miłością i celebrować ją tak, jak mogą to robić pary heteroseksualne. Gdy w 2014 roku Wielka Brytania zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe, od razu zdecydowali się na ślub. „Nie powinniśmy po prostu mówić: »No cóż, jesteśmy już w oficjalnym związku partnerskim, więc nie będziemy zawracać sobie głowy ślubem«” – mówił Elton John w rozmowie z BBC.

Pobrali się 21 grudnia 2014 roku. Cała sala była udekorowana czerwonymi różami – podobnie jak podczas przyjęcia wyprawionego z okazji zawarcia związku partnerskiego. Muzyk uważał, że te kwiaty przyniosły im szczęście, więc nie mogło ich zabraknąć także w czasie ślubu. Czerwone róże w ogromnych bukietach wyglądały imponująco, ale uwagę przykuwała także lista gości. David i Victoria Beckham, Ozzy i Sharon Osbourne, Ed Sheeran i Hugh Grant – wszyscy celebrowali w tym dniu miłość, która połączyła Eltona Johna i Davida Furnisha.

Po ślubie muzyk podziękował fanom, przyjaciołom, dziennikarzom i sympatykom, którzy słali mu wiadomości pełne ciepłych i serdecznych życzeń. „Jesteśmy wdzięczni i zaszczyceni tym, że żyjemy w kraju, w którym bycie gejem nie jest nielegalne, gdzie równość małżeńska jest rzeczywistością. Powstańmy wszyscy w obronie osób LGBT mieszkających na całym świecie. One zasługują na te same prawa” – napisał w poście opublikowanym na Instagramie.

Czytaj także: Antonio Banderas i Melanie Griffith: „Kocham ją i będę ją kochać aż do dnia mojej śmierci”

Droga do ojcostwa

Podczas ślubu Eltonowi Johnowi i Davidowi Furnishowi towarzyszyły dzieci, chociaż na początku ich wspólnej drogi życiowej nic nie wskazywało na to, że kiedykolwiek odważą się na ojcostwo. Gwiazdor powtarzał, że nie chce mieć dzieci, ponieważ jest zbyt samolubny, za bardzo nastawiony na swoje potrzeby, ma nadto ekstrawagancki styl życia. Wystarczył jednak jeden dzień, by zmienił zdanie.

W 2009 roku para odwiedziła ukraiński sierociniec, w którym przebywały dzieci zakażone wirusem HIV. Jedno z nich szczególnie przykuło ich uwagę. „Ten chłopiec próbował przez Boga lub kogoś innego powiedzieć mi: »Bzdura, możesz być tatą! Spójrz, ile przyjemności ci dałem przez te półtorej godziny«” – wspominał Elton John w rozumie z „Rolling Stone”. Para chciała zaadoptować ukraińskiego chłopca, jednak nie byli w stanie obejść obowiązujących procedur. Sierocińcowi nie spodobało się, że dziecko miałoby wychowywać dwóch mężczyzn. Zastrzeżenia budził także ich wiek.

Czytaj także: Eva Mendes i Ryan Gosling: „Wolę być w domu z moim mężczyzną niż gdziekolwiek indziej na świecie”

Miłość nie do opisania 

Para się nie poddała i w święta Bożego Narodzenia w 2010 roku na świat przyszedł ich pierwszy syn, Zachary Jackson Levon Furnish-John. Biologiczna matka dziecka pozostaje anonimowa, obaj oddali nasienie. Nie chcieli wiedzieć, który z nich jest biologicznym ojcem – to nie miało dla nich żadnego znaczenia.

Po narodzinach syna byli zaskoczeni tym, jak dużo miłości ten mały człowiek wniósł do ich życia.  „Okazało się, że miłość rodzicielska nie zna granic” – mówił Elton John w wywiadzie dla „Vivy!”. David Furnish dodał, że nie był przygotowany na tak ogromne uczucie. Nie sądził, że miłość do dziecka może być tak silna i tak różna od tych, z którymi miał do czynienia przez całe swoje życie. 

Para prędko poczuła, że Zachary powinien mieć rodzeństwo. W 2013 roku na świat przyszedł Elijah Joseph Daniel Furnish-John. „Gdy rodzi się kolejne dziecko, nagle pojawiają się zupełnie nowe pokłady miłości” – mówił Elton John w rozmowie z „Vivą!”.

Muzyk planuje zakończyć karierę pod koniec 2021 roku – chce skupiać się jedynie na mężu i ukochanych dzieciach. Jak mówi, nie chce stracić ani jednej chwili ich dzieciństwa.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
John Lennon i Yoko Ono / East News

John Lennon i Yoko Ono: wiedźma, czarownica, złodziejka mężów!

Była najbardziej znienawidzoną kobietą na Wyspach Brytyjskich. Oskarżano ją o rozpad Beatlesów, opętanie Johna Lennona i wciąganie go w narkotyki. 40 lat po jego śmierci, gdy emocje ostygły, związek Johna Lennona i Yoko Ono wygląda już inaczej.
Anna Zaleska
09.10.2020

O tym, jak się poznali John Lennon i Yoko Ono, krążą legendy. Najpowszechniejsza – że John podczas wernisażu wystawy Yoko wszedł na drabinę i na zawieszonym przy suficie płótnie przez szkło powiększające zobaczył słowo „yes”. Ale w tej wersji nie zgadzają się daty i fakty. Bardziej prawdopodobna opowieść wygląda tak: w listopadzie 1966 roku J ohn Lennon wybrał się do galerii sztuki awangardowej Indica w Londynie, słysząc od znajomego, że jakaś dziewczyna będzie tam… nago siedzieć w torbie. „Pomyślałem, hm, wiesz…, o seksie”, opowiadał potem didżejowi BBC Andy'emu Peeblesowi. Tą dziewczyną okazała się 33-letnia artystka konceptualna Yoko Ono. Mało kto o niej wtedy jeszcze słyszał. Wcześniej mieszkała w Japonii i Nowym Jorku, miała już drugiego męża, a na koncie niewiele sukcesów. Liczyła, że pobyt w Londynie odmieni jej życie. Póki co mówiło się o jednym z jej performansów, gdy uczestnicy wielkimi nożyczkami odcinali po kawałku fragmenty jej czarnej sukienki, aż Yoko została zupełnie naga. John Lennon i Yoko Ono – początki miłości Gdy John Lennon przyjechał do galerii, Yoko Ono podeszła do niego i wręczyła mu kartkę ze słowem „Oddychaj”. Podobno nie wiedziała, kim są Beatlesi. Ale wspólny znajomy powiedział jej, kim jest Lennon, określając go jako „bardzo bogatego”. Zwróciła uwagę, że jest przystojny, miły i „chyba też czuły”. Minęło kilka miesięcy zanim znów się spotkali, też na otwarciu wystawy. Kiwnęli do siebie głowami i uśmiechnęli się z daleka. Wkrótce potem do Lennona zaczęły jednak przychodzić dziwne kartki od Yoko Ono. Pisała na nich: „Tańcz”, „Oddychaj”, „Obserwuj świat aż do świtu”, „Jestem chmurą, szukaj mnie na niebie”. Potem poprosiła go...

Czytaj dalej
John Lennon i jego syn Sean, który w dniu śmierci ojca miał pięć lat. / East News

Zabójca Johna Lennona, wyjaśnia, dlaczego to zrobił. Jego słowa szokują!

Czterdzieści lat po śmierci Johna Lennona Mark Chapman mówi, dlaczego zastrzelił swojego idola. Powtarza, że zasłużył na karę śmierci. I przeprasza Yoko Ono.
Anna Zaleska
07.12.2020

8 grudnia 1980 roku Mark Chapman czekał na Johna Lennona, trzymając w ręku jego płytę „Double Fantasy”, na której kilka godzin wcześniej ex-Beatles złożył autograf. Dochodziła jedenasta w nocy, gdy muzyk razem z Yoko Ono podjechali pod apartamentowiec Dakota, w którym mieszkali. Wchodząc do budynku n ie zauważyli człowieka, który krył się w cieniu. Nagle męski głos powiedział: „Pan Lennon?”. Muzyk odwrócił się i zobaczył mężczyznę celującego do niego z rewolweru. Chwilę potem padło pięć strzałów. Idąca kilka kroków przed mężem Yoko Ono nie od razu zrozumiała, co się dzieje. Gdy zawróciła, Lennon już konał. Zaczęła przeraźliwie krzyczeć. Portier włączył alarm, podbiegł i próbował zatamować krew. Dwie minuty później na miejscu były policyjne radiowozy. Nie czekając na karetkę, policja zabrała umierającego do szpitala. Tymczasem sprawca zamachu stał oparty o mur i czytał powieść J.K. Salingera „Buszujący w zbożu”. Nie próbował uciekać. Gdy portier powiedział do niego: „Wiesz, co zrobiłeś?”, odrzekł: „Zabiłem Johna Lennona”. Policjanci zakuli go w kajdanki i zabrali na komisariat. Lennon zmarł w szpitalu o godzinie 23.07. Reanimacja nie przyniosła rezultatów, stracił osiemdziesiąt procent krwi. W ciągu kilku godzin w miejscu, gdzie zginął, zebrały się tysiące pogrążonych w żałobie ludzi, by oddać mu hołd. Kim był mężczyzna, który zstrzelił Johnna Lennona? Chapman, gdy dokonał zamachu, miał 25 lat. Mieszkał na Hawajach, pracował jako konserwator w szpitalu psychiatrycznym (gdzie wcześniej się leczył), i był wielkim fanem Lennona. Już jako nastolatek używał środków halucynogennych. Potem zafascynowany Beatlesami, zapuścił włosy, słuchał ich muzyki i zaczął brać narkotyki. W wieku...

Czytaj dalej
david i iman
Fot. East News

David Bowie pisał do Iman: „Przy tobie czuję się jak żyjący święty”

Rzucił dla niej narkotyki, imprezowanie, zmienił się w dżentelmena. David Bowie, legendarny muzyk o złej reputacji i Iman, słynna supermodelka lat 90. kochali się ponad życie.
Magdalena Żakowska
05.11.2020

Filmy biograficzne poświęcone ikonom muzyki budzą dziś co najmniej takie emocje, jak kolejne części „Gwiezdnych wojen”. Były filmy dokumentalne o Amy Winehouse i Whitney Houston, wysokobudżetowe produkcje fabularne o Freddiem Mercurym i Eltonie Johnie. Teraz przyszła kolej na Davida Bowie. Pierwszy zwiastun filmu „Stardust” potwierdził jednak krążące od miesięcy plotki – rodzina artysty nie zgodziła się na wykorzystanie jego utworów w filmie. Będzie więc biografia muzyka bez jego muzyki, ale akurat ten fragment życia Davida Bowie, który wybrali twórcy filmu, dotyczy także innych tematów. W 1971 roku artysta pojechał na pierwsze tournee po Ameryce, a podróż ta zainspirowała go do stworzenia legendarnego alter ego, Ziggy Stardusta – nieśmiertelny symbol androgynicznego piękna.   W kontekście muzyki życie Davida Bowie można z pewnością podzielić na to przed Ziggym i po nim, ale w jego życiu prywatnym granica leży gdzie indziej: w momencie, kiedy spotkał Iman. Przeżyli wspólnie 26 lat i stworzyli najmniej rock’n’rollową spośród rock’n’rollowych par. David Bowie: szalony, zły i zakochany O muzykach rockowych XX wieku mówi się, że byli jak lord Byron: „Mad, bad and dangerous to know”. Kokaina, tygodniowe imprezy, długonogie dziewczyny na wyciągnięcie ręki – na tym z grubsza upłynęły im lata 70. i 80. Rzeczywiście „Szaleni, źli i niebezpieczni”. Mick Jagger – trzy żony, dziesiątki kochanek i złamanych serc: od Marianne Faithfull przez księżniczkę Małgorzatę po supermodelkę Carlę Bruni. Podobnie Iggy Pop, Bono, Michael Hutchence – wszyscy kumple Bowiego. On sam nie był lepszy, a może nawet najgorszy z nich. W wydanej w 2012 roku biografii Micka Jaggera pierwsza żona Bowiego, Angie, opowiada, że spóźnili się z...

Czytaj dalej
East News

Jackie Kennedy miała urodę, inteligencję i wdzięk. Zabrakło jej tylko szczęścia

Życie Jackie Kennedy toczyło się w cieniu najpotężniejszego mężczyzny na świecie – nawet po jego śmierci.
Sylwia Arlak
12.08.2020

Przedostatni tydzień listopada 1963 roku, godzina 12:29. W Teksasie zebrał się już tłum mieszkańców, wszyscy chcieli zobaczyć ukochaną parę Ameryki. Jadąca na przednim siedzeniu odkrytej limuzyny Nellie Connally, żona gubernatora Teksasu, odwraca się do siedzącego z tyłu Johna Fitzgeralda Kennedy'ego i mówi: „Panie prezydencie, nie zaprzeczy pan, że Dallas pana kocha!”. Minutę później pada pierwszy strzał. Prezydent chwyta się za gardło, a oszołomiona żona Jacqueline Kennedy obejmuje go. Zamachowiec oddaje kolejny strzał. Prezydent traci przytomność i osuwa się na siedzenie. Nie żyje. Jacqueline nie zdejmuje zakrwawionej chanelki aż do powrotu do Białego Domu, następnego dnia rano. „Niech wszyscy widzą, co zrobili Johnowi” – mówi. Narodziny Jackie Kennedy Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis urodziła się 28 lipca 1929 roku w Southampton w stanie Nowy Jork. Jej matka miała irlandzkie korzenie, a ojciec John Vernon Bouvier III pochodził z wpływowego, starego roku francuskiego. Jej rodzice rozwiedli się w 1936, po tym, jak Bouvier, nałogowy hazardzista, roztrwonił cały majątek. Ale matka Jackie umiała zadbać o siebie i córki (Jackie miała jeszcze o cztery lata młodszą siostrę, Lee, późniejszą żonę polskiego księcia Stanislava Radziwiłła). Już sześć lat później wyszła za mąż za Hugha Auchinclossa, który zapewnił paniom jeszcze większe luksusy. Jackie była bystrym, ciekawskim i psotnym dzieckiem. „Kochane dziecko, najładniejsza dziewczynka, bardzo mądra, dusza artystyczna, dusza diabła” — opisywał ją lata później jeden z nauczycieli. Chodziła na balet i lekcje francuskiego. Podobnie jak jej matka, uwielbiała jeździć konno, w wieku 11 lat wygrała nawet ogólnokrajowe zawody jeździeckie juniorów. Miała dostęp do najlepszych...

Czytaj dalej