
„Elegia dla bidoków”, „Cząstki kobiety”, „Mank”. Te filmy nominowane do Oscara obejrzymy na Netfliksie!
W zeszłym roku Netflix zdobył 24 nominacje do Oscarów, a rok wcześniej 15. W tym roku platforma pobiła absolutny rekord. Zdobyła 35 nominacji, w tym w najważniejszych kategoriach („Najlepszy film”, „Najlepsza aktorka pierwszoplanowa”, „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”). Przy zamkniętych kinach platformy streamingowe okazały się największymi wygranymi.
Oto najciekawsze propozycje filmów nominowanych do Oscara, które obejrzymy na Netfliksie:
„Mank”
Jeszcze zanim „Mank” trafił na Netfliksa, mówiło się, że produkcja Davida Finchera będzie faworytem w wyścigu o Oscara. Otrzymała aż 10 nominacji, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego aktora pierwszoplanowego (Gary’ego Oldmana) i najlepszej aktorki drugoplanowej (Amandy Seyfried). W filmie oglądamy świat Hollywood z lat 30. oczami scenarzysty i alkoholika Hermana J. Mankiewicza (twórcy scenariusza m.in. do „Obywatela Kane’a” Orsona Wellesa). Zdjęcia Erika Messerschmidta (które również doceniono), kadry, sceny czerpią ze złotej ery Hollywood.
Czytaj też: Najpiękniejsze filmy o miłości, które obejrzysz na Netflixie
„Elegia dla bidoków”
Adaptacja docenionej książki J.D. Vance’a podzieliła widzów. Jedni zachwycali się kreacjami stworzonymi przez Amy Adams i Glenn Close, drudzy narzekali na banalny scenariusz, która spłyca biograficzną opowieść. Wydawało się, że „Elegia dla bidoków” jest idealnie skrojona pod najważniejsze nagrody filmowe. A jednak powalczy o Oscara tylko w dwóch kategoriach. Glenn Close (która kilka dni temu otrzymała nominację do Złotych Malin) może zostać najlepszą aktorką drugoplanową. Druga statuetka może powędrować do twórców za najlepszą charakteryzację i fryzury. Film opowiada o studencie prawa Yale (w tej roli Gabriel Basso), który po latach wraca do rodzinnego domu i mierzy się z rodzinnymi traumami.
„Cząstki kobiety”
„Cząstki kobiety” nie byłyby nawet w połowie tak dobrym filmem, gdyby nie kreacja Vanessy Kirby. Nominacja oscarowa dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej była więc tylko formalnością. Aktorka (której partnerował na planie Shia LaBeouf) w przejmujący sposób oddała emocje Marthy, matki, która traci dziecko tuż po porodzie. W filmie śledzimy rok z życia bohaterki, zastanawiając się, czy i jak upora się z żałobą.
„Proces Siódemki z Chicago”
Aaron Sorkin (twórca takich hitów jak „The Social Network” i „Wojna Charliego Wilsona”) to już pewien znak jakości. Jeśli dodać do tego takie nazwiska jak Eddie Redmayne, Joseph Gordon-Levitt, Sacha Baron Cohen, Jeremy Strong i nośny temat (film opowiada o jednym z najgłośniejszych procesów w historii USA; protest podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku zamienił się w brutalne starcie z policją, jego organizatorów oskarżono o spisek), mamy przepis na sukces. „Proces Siódemki z Chicago” stał się jednym z najchętniej oglądanych filmów Netfliksa ostatnich miesięcy. Powalczy o Oscara w sześciu kategoriach.
„Czego nauczyła mnie ośmiornica”
Niepozorny dokument przyrodniczy „Czego nauczyła mnie ośmiornica” wzrusza, jak mało która fabuła. Produkcja nominowana do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny to historia przyjaźni filmowca Craiga Fostera i ośmiornicy, która zamieszkuje południowoafrykański las wodorostów. To spotkanie zmieni Craiga Fostera na zawsze.
Twórcy nie tylko zabierają nas w podróż do rzadko odwiedzanego przez ludzi świata, ale także stawiają pytania, które zadaje sobie czasem każda z nas. „Gdzie jest moje miejsce na ziemi?”, „Jaki to wszystko ma sens?”.
Na platformie Netflix znajdziemy też inne nominowane do Oscarów filmy:
- „Nowiny ze świata” (najlepsza muzyka oryginalna, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk)
- „Ma Rainey: Matka bluesa” (najlepszy aktor pierwszoplanowy Chadwick Boseman, najlepsza aktorka pierwszoplanowa Viola Davis, najlepsza charakteryzacja i fryzury, najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy)
- „Biały tygrys” (najlepszy scenariusz adaptowany)
- „Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga” (najlepsza piosenka, „Húsavík/ Hometown”)
- „Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych” (najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny)
- „Niebo o północy” (najlepsze efekty specjalne)
- „Jakby coś, kocham was” (najlepszy krótkometrażowy film animowany)
- „Pięciu braci” (najlepsza muzyka oryginalna)
- „Życie przed sobą” (najlepsza piosenka „Io Si Seen”)
- „Piosenka dla Latashy” (najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny)
- „Wyprawa na Księżyc” (najlepszy długometrażowy film animowany)
Tegoroczna gala rozdania Oscarów odbędzie się 25 kwietnia w kilku lokalizacjach. Część tradycyjnie w Dolby Theatre, a część z wykorzystaniem budynku LA Union Stadion.
Czytaj też: Najpiękniejsze filmy, które wzruszą cię do łez