Diane Keaton: nie potrzebuje mężczyzny, żeby czuć się spełniona
East News

Diane Keaton: nie potrzebuje mężczyzny, żeby czuć się spełniona

Nie wyszła za mąż, matką została w wieku 50 lat. Diane Keaton żyje tak, jak lubi najbardziej. I zawsze idzie pod prąd.
Sylwia Arlak
23.03.2021

Podczas wywiadów podkreśla, że poznała prawdziwą miłość, dopiero gdy skończyła 50 lat. W 1996 roku adoptowała dziewczynkę o imieniu Dexter, a pięć lat później chłopca, Duke’a. „Posiadanie dzieci jest o wiele ważniejsze niż wszystko inne, co do tej pory zrobiłam. Kiedy zostajesz rodzicem, wszystko się zmienia” – mówiła aktorka w rozmowie z magazynem „People”.

Choć miała kilka głośnych romansów (z Woodym Allenem, Warrenem Beattym i Alem Pacino), nigdy nie wyszła za mąż. Od 35 lat nie była nawet na żadnej randce. Od kiedy pamięta, wiedziała, że nie spełni się w roli żony. „Nie jestem nieszczęśliwa, to po prostu nie dla mnie. Być może coś przegapiłam w życiu, ale nie można mieć wszystkiego, prawda?” – zastanawiała się w tym samym wywiadzie.

Czytaj też: Woody Allen i Mia Farrow: miłość, zdrada i zemsta

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

Diane Keaton stała się muzą i dziewczyną Woody’ego Allena

Od najmłodszych lat sięgała po swoje. Kiedy zobaczyła swoją matkę wygrywającą konkurs piękności dla gospodyń domowych, zapragnęła zostać piosenkarką. Po ukończeniu szkoły średniej przeprowadziła się na Manhattan, gdzie zaczęła występować w nocnych klubach. Szybko dotarło do niej, że woli aktorstwo. Zmieniła nazwisko (z Hall na Keaton), gdy okazało się, że w Hollywood jest już jedna Diane Hall.

Karierę zaczynała na deskach teatralnych. Zadebiutowała w 1968 roku na Broadwayu rolą w musicalu „Hair”. W środowisku mówiło się nie tylko, że jest utalentowana, ale też, że potrafi postawić na swoim. Odmówiła reżyserowi grania nago pod koniec pierwszego aktu, mimo że wiązałoby się to z dodatkowym wynagrodzeniem. Dwa lata później Woody Allen zaproponował jej pracę przy sztuce „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Niewiele brakowało, a rola Lindy przeszłaby jej koło nosa. Wszystko przez... jej wzrost. Reżyser (który wciela się w jedną z głównych ról, Allana) martwił się, że będzie źle wyglądał przy wyższej aktorce. Zwyciężyło jej fantastyczne poczucie humoru.

Diane Keaton stała się muzą i dziewczyną Woody’ego Allena. Choć związek nie przetrwał próby czasu, para do dzisiaj się przyjaźni. Po tym, jak reżyser został oskarżony o molestowanie seksualne, aktorka nie tylko się od niego nie odwróciła, ale publicznie go wsparła.

Czytaj też: Kate Winslet żałuje pracy z Polańskim i Allenem. „Muszę wziąć za to odpowiedzialność”

Królowa Hollywood

Przedstawienie „Zagraj to jeszcze raz, Sam” stało się takim hitem, że reżyser zdecydował się przenieść je na wielki ekran. Główną rolę dostała Diane Keaton. Ale prawdziwy sukces był jeszcze przed nią. W 1977 roku wystąpiła w filmie Woody’ego Allena „Annie Hall” (reżyser nie ukrywał, że pisał główną rolę specjalnie dla niej). Otrzymała pierwszego (i jak na razie jedynego) w swojej karierze Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, nagrodę BAFTA i Złotego Globa. W 2006 roku magazyn „Premiere” umieścił jej aktorską kreację na liście 100 najlepszych ról wszechczasów.

Później przyszły kolejne wielkie role. Po występie w trylogii Francisa Forda Coppoli „Ojciec chrzestny” (gdzie zagrała Kay, żonę Michaela Corleone), dziennikarze nazywali ją „królową Hollywood”. Kolejne występy w filmach Woody’ego Allena (zagrała m.in. w. „Złotych czasach radia” i „Tajemnicy morderstwa na Manhattanie”) przyniosły jej sympatię widzów na całym świecie. Sama Diane Keaton nigdy nie uważała się za „wielką” aktorkę. W wywiadach powtarzała też, że choć uwielbia grać, chce spełniać się na innych polach zawodowych. Wydała trzy książki, zaczęła też reżyserować i produkować filmy.

Pojawia się na czerwonych dywanach w męskich garniturach

Dziennikarze piszą nie tylko o jej kolejnych rolach filmowych (mimo że ma 75 lat, nie zwalnia tempa, w 2020 roku premierę miał kolejny film z jej udziałem: „Love, Weedings and other Disasters”; w sumie zagrała w niemal 70 produkcjach), ale także o jej oryginalnym stylu. Diane Keaton, pojawiając się na czerwonych dywanach w męskich spodniach, garniturach, kamizelkach, kapeluszach i krawatach, zapoczątkowała nowy styl w modzie amerykańskiej.

Znana jest z tego, że nie farbuje włosów i głośno mówi, że nie boi się starości. Głośno sprzeciwia się operacjom plastycznym, mówiąc, że chce widzieć na swojej twarzy wszystkie emocje. Przyznała, że jako młoda dziewczyna cierpiała na bulimię. Był czas, kiedy i ona, podobnie jak wcześniej jej matka, zamartwiała się swoim ciałem i wizerunkiem. Od kiedy wyszła z choroby dzięki terapii, chce żyć pełnią życia. 

Czytaj też: Audrey Hepburn: córka nazistowskiego szpiega i wielbicielki Adolfa Hitlera

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Woody Allen i Mia Farrow z córką Dylan /East News

Woody Allen i Mia Farrow. Miłość, zdrada i zemsta

Czy Woody Allen naprawdę jest niewinny, a wszystkie zarzuty to zemsta Mii Farrow za jego zdradę? Oskarżony o molestowanie seksualne adoptowanej córki reżyser w autobiografii „A propos niczego” przedstawia swoją wersję wydarzeń.
Anna Zaleska
09.12.2020

Od czasu, gdy Woody Allen został oskarżony przez Mię Farrow o molestowanie seksualne ich córki Dylan, minęło 28 lat. W swojej autobiografii „A propos niczego” (wyd. Rebis) reżyser zdecydował się opowiedzieć swoją wersję wydarzeń. Książka wzbudziła kontrowersje jeszcze zanim się ukazała – wydawnictwo Hachette, z którym podpisał umowę, ostatecznie odmówiło jej wydania. Allen przywykł do podobnych sytuacji. Aktorzy, którzy kiedyś z nim pracowali – między innymi Mira Sorvino, Greta Gerwig, Colin Firth, Timothée Chalamet i Rebecca Hall – publicznie za to przepraszają. Ci, którzy tego nie zrobili – Diane Keaton, Alec Baldwin, Alan Alda czy Scarlett Johansson – są za to potępiani. Allen dziękuje im za ich wsparcie, pisząc: „Zapewniam, że nie jest to coś, czego powinniście się wstydzić”. Czy autobiografia jest w stanie oczyścić jego imię z zarzutu molestowania seksualnego? Woody Allen i Mia Farrow – jak się poznali Po raz pierwszy spotkali się na małym przyjęciu w Hollywood w 1979 roku. Allen był ciekaw Mii Farrow, uważał ją za piękną i bardzo utalentowaną. Pamiętał też list, który kilka lat wcześniej od niej dostał. Z entuzjazmem pisała o jego filmach, a zakończyła zdaniem „Po prostu kocham pana”. Wtedy na przyjęciu pogawędzili uprzejmie, ale „ziemia nie zadrżała”. Zaczęli się spotykać kilka lat później. Był oczarowany Mią Farrow. Okazała się inteligentna, piękna, utalentowana i najmilsza na świecie. Fakt, że miała siedmioro dzieci – troje biologicznych i czworo adoptowanych – uznał za „niecodzienny, ale nie za złowieszczy”. Sam siebie pyta dzisiaj, czy powinien był już na początku zauważyć znaki ostrzegawcze? „Z perspektywy czasu widzę, że czerwone flagi powiewały co kilka stóp, ale...

Czytaj dalej
Scarlett Johansson
East News

Jest ikoną na miarę Marilyn Monroe – tylko wybiera lepsze filmy. Sezon na Scarlett trwa

Najlepiej zarabiająca aktorka wszech czasów. W 2020 była nominowana do Oscarów za „Historię małżeńską” i „Jojo Rabbit”. Właśnie mieliśmy ją oglądać w „Czarnej Wdowie”, ale premierę przełożono na listopad.
Magdalena Żakowska
22.05.2020

Lubię brutalne kino. Takie smakuje mi najbardziej”, mówi Scarlett i bynajmniej nie ma na myśli serii „Avengers”. „Wiecie, o co mi chodzi? O prawdziwą brutalność w pokazywaniu emocji, uczuć, tego, co skrywamy i czego się wstydzimy. Takie scenariusze to dla aktora prawdziwe bogactwo. I właśnie takie kino chcę robić. Brzydkie, krępujące, fascynujące. Reszta to puch marny”. Mowa oczywiście o „Historii małżeńskiej”, ale równie bezkompromisowym kinem jest film „Jojo Rabbit”, w którym wciela się w matkę chłopca należącego do Hitlerjugend, która ukrywa w domu żydowską dziewczynkę. „Matka hitlerowca? Musiałam to zagrać”, żartowała, nawiązując do swoich żydowskich korzeni.  Pierwszy z tych filmów przyniósł jej zachwyt krytyków i przypomniał nam, że jest genialną aktorką dramatyczną. Drugi pokazał, że fantastycznie sprawdza się także w rolach komediowych i nie boi się kontrowersyjnych projektów.  Sofia Coppola, Spike Jonze i nowa Marilyn Monroe Każda z nas ma zapewne swój najważniejszy film ze Scarlett Johansson w roli głównej. Dla większości będzie to „Między słowami” w reżyserii Sofii Coppoli, gdzie stworzyła wzruszający duet z Billem Murrayem i udowodniła, że jest wielką aktorką młodego pokolenia. W pierwszej scenie tego filmu widzimy zbliżenie na pupę Scarlett. Na tak przewrotny pomysł mogła wpaść tylko kobieta – chociaż 18-letnia wówczas aktorka gra tu młodą, piękną, seksowną i znudzoną podróżowaniem żonę zdolnego reżysera, to ani przez sekundę nie traktujemy jej jak „fajnej pupy”. Chociaż jej problemy mogą wydawać się nam banalne i głupie – kto nie chciałby spędzić kilku tygodni w Japonii?! – to od początku widzimy w niej samotnego człowieka. I właśnie to...

Czytaj dalej
Kate Winslet
East News

Kate Winslet żałuje pracy z Polańskim i Allenem. „Muszę wziąć za to odpowiedzialność”

Nagrodzona Oscarem za rolę w „Lektorze” Kate Winslet, żałuje, że zdecydowała się zagrać w filmach Romana Polańskiego i Woody’ego Allena. Twórcy są oskarżani o molestowanie seksualne.
Sylwia Arlak
11.09.2020

Po jaką cholerę pracowałam z Woodym Allenem i Romanem Polańskim? To dla mnie niewyobrażalne, że ci ludzie byli przez lata tak bardzo cenieni przez branżę filmową. To jest cholerna hańba. Muszę wziąć odpowiedzialność za to, że u nich grałam” — mówi znana z „Titanica”, „Holiday” czy „Lektora” Kate Winslet w wywiadzie dla „Vanity Fair”. Kate Winslet zmienia zdanie? Aktorka zagrała w „Na karuzeli życia” u Allena i w „Rzezi” u Polańskiego. „Nie mogę cofnąć czasu. Zmagam się z wyrzutami sumienia, ale co nam pozostanie, jeśli nie będziemy w stanie mówić prawdy o tym wszystkim?” Czytaj też:  Meryl Streep: „Pracuj ciężko, podbijaj świat, ale sama ugotuj zupę – to moje życiowe motto”. Po premierze „Na karuzeli życia” aktorkę krytykowano za jej wypowiedź dotyczącą słynnych reżyserów. Mówiła, że współpraca z Polańskim i Allenem była dla niej „niezwykłym doświadczeniem”. Wówczas wolała nie myśleć o ciążących na nich oskarżeniach: „Jako aktor musisz odsunąć wszystkie myśli na bok i powiedzieć sobie: nie wiem, czy to prawda, czy fałsz”. Roman Polański został oskarżony w latach 70. o gwałt na 13-letniej dziewczynce. Polski reżyser jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości, odkąd uciekł z USA przed ogłoszeniem wyroku. Woody Allen miał w dzieciństwie molestować seksualnie swoją przybraną córkę, Dylan Farrow.

Czytaj dalej
cate blanchet
Fot. east news

Cate Blanchett: nawet wielka kariera nie zniszczyła jej małżeństwa

Takich aktorek nie ma już wiele. Cate Blanchett to gwiazda, która świeci tylko na ekranie. Poza nim jest matką czworga dzieci i żoną, której mąż zagroził rozwodem, jeśli zrobi sobie operację plastyczną.
Magdalena Żakowska
30.07.2020

Nie doczekamy się skandalu z jej udziałem. Nie będzie sesji zdjęciowych w otoczeniu rodziny ani głośnego romansu z kolegą z planu filmowego. Wielkość Cate Blanchett zawdzięcza tylko i wyłącznie swoim kreacjom aktorskim. To jedna z ostatnich gwiazd – obok Meryl Streep, czy Jessiki Lange – dla których popularność jest pustym słowem. Potrafi za to zagrać wszystko: od władczyni elfów po Boba Dylana, wielkiego barda i postać jak najbardziej realną. Ostatnio zachwycała w serialu „ Mrs America”, w którym zagrała Phyllis Schlafly – gospodynię domową będącą jednocześnie guru amerykańskich konserwatystek. Za tę rolę została zresztą nominowana do tegorocznej nagrody Emmy , czyli telewizyjnych Oscarów (gala we wrześniu). Jest też współtwórczynią miniserialu „Bezpaństwowcy” (Netflix), którego akcja toczy się na pustyni, w australijskim obozie dla uchodźców. Woody Allen o jej obecność w obsadzie zabiegał osiem lat: „W przypadku wielkich aktorek talent to dużo więcej niż niezawodny warsztat. To naturalny dar bycia przed kamerą. Nie da się tego ubrać w słowa. Znam dwie aktorki, które posiadają ten dar: Meryl Streep i Cate Blanchett. I tak się składa, że pracowałem z obiema!”. Inny wielki reżyser David Fincher wstrzymał o rok produkcję „Ciekawego przypadku Benjamina Buttona”, bo Cate akurat nie mogła: „Kiedy zobaczyłem ją w roli Elżbiety, wiedziałem, że spotkanie z nią wzbogaci mnie jako artystę. To najbardziej błyskotliwa aktorka, z jaką miałem okazję pracować”. Judy Dench uzależniła od niej swój udział w filmie „Notatki o skandalu”: „Cate była gwarancją, że historia, o której opowiada ten film, nie stoczy się w tani melodramat”. Cate Blanchett: Po pierwsze: rodzina Wśród gwiazd Hollywood...

Czytaj dalej