Najlepsze europejskie seriale na Netflix i HBO: „Dark”, „Kalifat” i co jeszcze?
mat.prasowe

Najlepsze europejskie seriale na Netflix i HBO: „Dark”, „Kalifat” i co jeszcze?

Trudno o lepszy klimat niż w niemieckim „Dark” czy we włoskiej „Genialnej przyjaciółce”. Szwedzi to mistrzowie mrocznych opowieści, co udowodnili w „Kalifacie”. Hiszpanie stworzyli hit na miarę Hollywood – mowa oczywiście o „Domu z papieru”. Zobacz najlepsze europejskie seriale na Netfliksie i HBO.
Sylwia Arlak
28.07.2020

Na popularnych portalach streamingowych: Netflix i HBO znajdziemy nie tylko amerykańskie produkcje (choć oczywiście tych jest w serwisach najwięcej). Polacy doczekali się dwóch seriali Netflixa — „1983” w reż. Agnieszki Holland i „W głębi lasu” z Agnieszką Grochowską i Grzegorzem Damięckim w rolach głównych. A czym mogą pochwalić się Niemcy, Szeedzi czy Francuzi? Oto najlepsze europejskie seriale Netfliksa i HBO.

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

„Dark”, Netflix

Trzy sezony pełne zagadek, niedomówień, filozofii,  religii i podróży w czasie. Mowa o niemieckim „Dark”. Przenosimy się do małego miasteczka Winden, gdzie wkrótce dochodzi do tragedii. Po tym, jak ginie dwójka małych dzieci, na jaw wychodzą mroczne tajemnice czterech rodzin: Nielsenów, Kahnwaldów, Tiedemannów i Dopplerów. W tej opowieści nic nie jest oczywiste. Nawet bardzo uważny widz będzie musiał bardzo się starać, żeby połączyć wszystkie wątki razem. Według wielu krytyków to jeden z lepszych seriali wyprodukowanych przez Nettflix w historii serwisu.

 

„Dom z papieru”, Netflix

„Dom z papieru”, to kolejny wielki hit Netfliksa. Akcja zaczyna się, gdy grupa zamaskowanych przestępców napada na hiszpańską mennicę narodową. Bohaterowie, którymi kieruje tajemniczy Profesor, to najbardziej poszukiwani ludzie świata. I najbardziej skuteczni. Choć w serialu nie brakuje dziur fabularnych, dłużyzn i powtórzeń, widzom na całym świecie nie przeszkadza to świetnie się bawić. O to właśnie chodzi w hiszpańskiej produkcji — o niezobowiązującą rozrywkę przy sprawnie nakręconym widowisku.

 

„Kalifat”, Netflix

„Kalifat” trzyma w napięciu do ostatniej chwili. W serialu poznajemy uwięzioną przez terrorystów z ISIS Szwedkę, która marzy o ucieczce z Syrii. Śledzimy losy arabskich rodzin mieszkających w Szwecji (i obserwujemy, jak rodzi się fanatyzm), pracującego dla Kalifatu agenta, a także tropiącej go policjantki. Losy wszystkich bohaterów zetkną się w nieoczekiwanym momencie. Szwedzka produkcja jest mocna i świetnie zagrana (na uwagę zasługują młodzi, debiutujący aktorzy). Skłania do refleksji.

 

„Telefonistki”, Netflix

„Telefonistki” przenoszą nas do Madrytu w latach 20. To historia czterech bohaterek, które wygrywają los na loterii — trafiają do pracy, której zazdroszczą im wszystkie kobiety, do krajowej centrali telefonicznej.  W hiszpańskiej produkcji jest coś z telenoweli (mamy miłość, romanse, zdrady i kłótnie), ale jednocześnie twórcy podejmują ważne tematy społeczne. „Telefonistki” opowiadają o sytuacji kobiet w Hiszpanii w tamtych latach (i wiernie odzwierciedlają minioną epokę). Pokazują, jak były traktowane przez mężczyzn i na co, mogły sobie pozwolić w środowisku pracy.

 

„Genialna przyjaciółka”, HBO

„Genialna przyjaciółka” to historia niezwykłej przyjaźni. Serial, który powstał na podstawie bestsellerowej książki Eleny Ferrante pod tym samym tytułem to wielki hit HBO. Główną bohaterkę, Elenę poznajemy, jako sześćdziesięcioletnią kobietę. Kiedy z życia Eleny niespodziewanie znika jej wieloletnia przyjaciółka, kobieta robi wszystko, żeby ją odnaleźć. Opowiada widzom historię ich niesamowitej, choć burzliwej relacji. A wszystko to na tle fascynującego Neaopolu.

 

„Babylon Berlin”, HBO

Berlin 1929 rok, cisza przed burzą. Berlińczycy chcą zapomnieć o trudach I wojny światowej. Zanim Hitler dojdzie do władzy, bawią się i używają życia, jak mogą. W „Babylon Berlin” (serialu opartym na bestsellerowym cyklu kryminalnym Volkera Kutschera) mamy detektywa Gereona Ratha, który przybył do Kolonii z misją odnalezienia pornograficznego filmu (którym jest szantażowany jeden z kolońskich polityków) i jego przewodniczkę po mieście, Charlotte Ritter (która za wszelką cenę próbuje się dorobić). Widowiskowy serial to najdroższa do tej pory produkcja niemieckiej telewizji.

 

„Bardzo tajne służby”, Netflix

„Bardzo tajne służby” to francuska komedia osadzona w latach 60,  w okresie zimnej wojny. Do członków jednej z agencji wywiadowczych dołącza dwudziestotrzyletni (i nieco naiwny) André Merlaux (Hugo Becker). Szybko okazuje się, że wszyscy bohaterowie mają coś za uszami. Jeden ukrywa romans, inny sam sienie podejrzewa o zdradę. Groteskowy humor ( à la Monthy Pyton) nie każdemu przypadnie do gustu, ale warto dać tej produkcji szansę.

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Olga Tokarczuk
East News

Powstanie nowy film na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk!

Po „Pokocie” powstałym na postawie książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, powstaje kolejny film: „Zima pod znakiem wrony”, którego kanwą jest opowiadanie „Profesor Andrews w Warszawie”.
Sylwia Niemczyk
27.07.2020

Kolejny utwór Olgi Tokarczuk – opowiadanie „Profesor Andrews w Warszawie” – trafi na ekrany kin. Reżyserką nowego filmu, zatytułowanego  „Zima pod znakiem wrony”  będzie Kasia Adamik, która w 2017 r. razem z mamą, Agnieszką Holland wyreżyserowała film „Pokot” na postawie kryminału Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Nowy film na postawie opowiadania Olgi Tokarczuk Opowiadanie „Profesor Andrews w Warszawie” zostało po raz pierwszy opublikowane w 1998 r. w „Tygodniku Powszechnym”, następnie weszło do tomu opowiadań „Gra na wielu bębenkach”. Bohaterem jest angielski profesor psychiatrii, który dzień po wprowadzeniu stanu wojennego przyjeżdża do Warszawy na konferencję naukową. Anglik ogląda czołgi na ulicach, czuje w powietrzu strach, nie rozumie, co się dzieje. Jako przybysz z innego świata, umie wychwycić absurd i koszmar grudniowych dni z 1981 roku.   Chociaż na razie obsada nowego filmu nie jest znana, wiadomo, że producenci filmu prowadzą rozmowy z Jasonem Isaacsem, znanym m.in. innymi z roli szwarccharakteru Lucjusza Malfoy'a w filmach o Harrym Potterze. Film będzie koprodukcją polsko-niemiecko-angielsko-szwedzką. Autorką scenariusza jest niemiecka debiutantka Sandra Buchta, której scenariusz do „Zimy pod znakiem wrony” był jednym z 12 projektów, które otrzymały specjalne wyróżnienie na festiwalu ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego 2018. – Europa znowu jest w zachwianiu; zetknięcie różnych kultur, szukanie wspólnych doświadczeń, ale też dzielenie się odrębnymi doświadczeniami jest teraz bardzo ważne – o projekcie mówiła „Gazecie Wyborczej” reżyserka Kasia Adamik. Zdjęcia mają rozpocząć się jesienią 2021 r.

Czytaj dalej

Czy Elena Ferrante naprawdę istnieje? O fenomenie pisarki opowiada Anna Zaleska

Wraz z nową powieścią Eleny Ferrante powracają pytania, kim właściwie jest autorka „Genialnej przyjaciółki”.
Anna Zaleska
23.07.2020

O Elenie Ferrante znów jest głośno – we wrześniu ukaże się w Polsce długo oczekiwana nowa powieść znakomitej włoskiej pisarki „Zakłamane życie dorosłych”. To pierwsza książka, którą napisała od czasu słynnego cyklu neapolitańskiego, zapoczątkowanego „Genialną przyjaciółką”, a zakończonego w 2014 roku „Historią zaginionej dziewczynki”. Ferrante, która już na początku lat 90., publikując debiutancką powieść, zapowiedziała, że będzie tworzyć pod pseudonimem i chce pozostać nieobecna w sferze publicznej, jest swojemu postanowieniu wierna. Wywiadów udziela rzadko i wyłącznie drogą mailową. Przy okazji premiery „Zakłamanego życia dorosłych” trudno znaleźć jakiekolwiek jej wypowiedzi w mediach. Kiedyś zadeklarowała, że jej zdaniem książki, gdy się już ukażą, nie potrzebują swoich autorów. I sama tego dowiodła, bo jej powieści sprzedają się na całym świecie w milionach egzemplarzy. Najnowsza ma od razu ukazać się w 25 krajach. Elena Ferrante: debiutancka powieść Jest początek lat 90., gdy do włoskiego wydawnictwa Edizioni E/O Sandra Ozzola przychodzi maszynopis od nieznanej autorki. Tytuł: „L'Amore Molesto”, czyli „Obsesyjna miłość”. To historia kobiety powracającej do rodzinnego miasta na pogrzeb matki, która prawdopodobnie popełniła samobójstwo. Wędrując po mrocznych zakątkach Neapolu, spotykając dawnych znajomych i krewnych rodziny, szukając tropów w przeszłości, bohaterka powieści próbuje rozwikłać tajemnicę życia i śmierci swojej matki. Powieść ujawnia wielki talent pisarski osoby podpisującej się jako Elena Ferrante. Właścicielka wydawnictwa Sandra Ozzola podejmuje natychmiastową decyzję, że chce tę książkę wydać. Ale wkrótce potem dostaje drugi list. Elena Ferrante pisze: „Będę...

Czytaj dalej
mat.prasowe

Najlepsze filmy z lat 80. i 90. na Netfliksie – zobacz złotą dziesiątkę filmów, które przeniosą cię w przeszłość
 

Netflix zabiera nas na wycieczkę w przeszłość do lat 90. Nie zabraknie dramatu, kina gangsterskiego i romantycznej opowieści.  
Sylwia Arlak
24.07.2020

Lata 90. były łaskawe dla kina. To wtedy powstały najlepsze komedie romantyczne („Mój chłopak się żeni”, „Masz wiadomość”) i rozwijało się kino gangsterskie („Chłopcy z ferajny”, „Ojciec chrzestny”, „Taksówkarz”). Startowały i rozkwitały kariery Julii Roberts, Edwarda Nortona, Brada Pitta, Richarda Gere’a — aktorów, których cenimy do dziś. Oto 10 filmów z lat 80. i 90., które znajdziecie na Netfliksie. „Dirty Dancing” W latach 90. niemal wszystkie nastolatki zazdrościły Jennifer Grey, która mogła schować się w ramionach Patricka Swayze. „Dirty Dancing” to klasyk, który być może pokrył się już patyną lat, ale na pewno nadal ogląda się go z przyjemnością. Do dzisiaj porusza nas ukazana w filmie pierwsza miłość i pasja do tańca. Wspaniała muzyka (utwór „I've Had The Time of My Life” otrzymał wówczas Oscara i Złoty Glob) i rzadko spotykana chemia pomiędzy bohaterami. Akcja zaczyna się, gdy 16-letnia Frances poznaje na wakacjach przystojnego instruktora tańca, Johnny’ego i jego partnerkę w tańcu, Penny.  Dzięki nim opuszcza złotą klatkę, w  której do tej pory żyła. Kiedy Penny zachodzi w nieplanowaną ciążę i decyduje się na aborcję, Frances będzie musiała ją zastąpić podczas występu – przechodzi przyśpieszony kurs tańca i… dorosłego życia. „Dirty dancing” powstał w 1988 r., ale w Polsce największe triumfy przeżywał w kolejnej dekadzie, kiedy rozkwitły wypożyczalnie kaset wideo – film był jednym z najczęściej wypożyczanych!   „Forrest Gump” „Życie jest jak pudełko czekoladek” – ktoś, kto wychował się w latach 90. zawsze i o każdej porze bezbłędnie rozpozna te słowa...

Czytaj dalej