Co tydzień zobacz jeden dokument. Bez wychodzenia z domu!
mat. prasowe

Co tydzień zobacz jeden dokument. Bez wychodzenia z domu!

Rusz w drogę – namawiają organizatorzy Millennium Docs Against Gravity. I zapraszają do oglądania największych hitów poprzednich edycji festiwalu. Za darmo!
Magdalena Żakowska
14.04.2020

Tradycyjnie Millennium Docs Against Gravity, największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych, odbywał się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy na przełomie kwietnia i maja. W tym roku, ze względu na epidemię, został przeniesiony na wrzesień (4-13.09), ale przez najbliższe cztery tygodnie, co wtorek, będziemy mogli obejrzeć wybrane hity z poprzednich edycji festiwalu na platformie cda.pl. Za darmo. Dostęp do filmu będzie możliwy poprzez link opublikowany na profilu Millennium Docs Against Gravity na Facebooku.

Docs Against Gravity Człowiek Delfin
mat. prasowe

I tak, już w najbliższy wtorek, 14 kwietnia, w ramach akcji #zostanwdomu będziemy mogli zobaczyć „Człowieka Delfina” w reżyserii Lefterisa Charitosa. To historia Jacquesa Mayola, jednego z najsłynniejszych nurków na świecie, którego życie stało się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”.

Mayol urodził się w 1927 roku w Szanghaju. Był wielokrotnym rekordzistą świata w nurkowaniu głębinowym, pierwszym nurkiem, który zszedł bez tlenu na głębokość 100 metrów. Był obywatelem świata, mieszkał m.in. w Japonii, USA, Kanadzie. W czasie pracy naukowo-badawczej próbował odpowiedzieć na pytanie, czy człowiek ma ukryty podwodny potencjał. Koncepcję jedności człowieka z oceanem, w tym z delfinami Mayol przedstawił w biograficznej książce pt. „Człowiek Delfin”. W 2001 roku popełnił samobójstwo w swoim ostatnim domu, na Elbie.

W dokumencie o nim udajemy się w podróż do podwodnego świata, aby zrozumieć graniczne doświadczenie swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę. Spotykamy jego przyjaciół, rodzinę i nurków, którzy podzielali jego pasję. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr, odtwórca roli Mayola w „Wielkim błękicie”.

Docs Against Gravity Sól ziemi
mat. prasowe

21 kwietnia organizatorzy festiwalu Docs Against Gravity udostępnią z kolei film w reżyserii Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado „Sól ziemi”. To biograficzny dokument poświęcony postaci brazylijskiego fotografa Sebastiao Salgado, który od ponad 40 lat podróżuje po świecie, dokumentując ludzkość w okresie dramatycznych zmian. Nazywany był „fotografem rynsztoków”, bo tematem jego zdjęć była głównie bieda. Pokazuje świat brudny i ponury, zamieszkany przez nieszczęśliwych ludzi. Jego pierwsze projekty dotyczyły nędzy w krajach Trzeciego Świata, ale ludzkie cierpienie rejestruje nie tylko w Afryce. Jego prace pokazują robotników we Francji, Rosji, na Ukrainie, plantacje herbaty w Radżastanie, czy pola naftowe w Kuwejcie.

Docs Against Gravity Duch Bauhausu
mat. prasowe

28 kwietnia na platformie cda.pl będziemy mogli zobaczyć „Ducha Bauhausu” w reżyserii Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha. Film opowiada porywającą historię Bauhausu, jednego z najsłynniejszych kierunków architektonicznych na świecie – od powstania tego projektu i założenia ruchu, przez jego porażki, po późniejszy powrót społecznej utopii. W filmie pojawiają się współcześni artyści, naukowcy i architekci, którzy odnoszą się do dorobku Bauhausu. Historia tej niezrealizowanej architektonicznej utopii zadaje jednocześnie ważne w dzisiejszych czasach pytania:  „Jak chcemy żyć?” i „W którą stronę zmierzamy?”

Docs Against Gravity Branford Marsalis
mat. prasowe

5 maja Docs Against Gravity pokaże na platformie cda.pl ostatni z kolekcji filmów. To „Branford Marsalis. Iluzjonista dźwięku” w reżyserii Reinholda Jaretzky'ego. Tytułowego saksofonisty i kompozytora jazzowego nie trzeba nikomu przedstawiać – koncertował z Milesem Davisem, Stingiem, bratem Wyntonem. W latach 90-tych stworzył kultowy projekt Buckshot LeFonque, w którym jazz łączył z R&B i hip-hopem. Marsalis jest współtwórcą muzyki do filmów Spike'a Lee – „Mo' Better Blues” i „Do the Right Thing”, a w 2007 roku zagrał gościnnie na płycie „ID” Anny Marii Jopek!

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
„Gotowe na wszystko” w specjalnym odcinku przeciw koronawirusowi
mat. prasowe

„Gotowe na wszystko” znowu razem? Gospodynie domowe walczą z koronawirusem!

Bohaterki popularnego serialu „Gotowe na wszystko” spotkają się online, aby wspomóc walkę z pandemią.
Sylwia Arlak
12.04.2020

Pamiętacie jeszcze „Desperate Housewives” („Gotowe na wszystko”)? Serial o gospodyniach domowych z przedmieść amerykańskiego Ferview kilka lat temu święcił triumfy, a jego bohaterki, w tym Eva Longoria, stały się gwiazdami. Jeśli za nimi tęskniłyście, mamy dla was dobrą wiadomość – macie szansę się z nimi spotkać w jednym specjalnym odcinku na żywo, którego celem jest zebranie pieniędzy na walkę z koronawirusem.         Wyświetl ten post na Instagramie.                   Hey everyone❤️❤️💗 The weather here in Germany is so bad😭😭🙈 Well I wish you a wonderful day!❤️❤️💘 #evalongoria #felicityhuffman #wisterialane #dh #dhw #desperatehousewives #desperatehousewivesofficial Post udostępniony przez Desperate Housewives🍎 (@desperatehousewivesofficial) Lip 29, 2015 o 6:04 PDT   Podobnie jak obsada serialu „Taxi” czy „This is Us” bohaterki „Gotowych na wszystko” wracają, aby wspomóc fundusz walki z pandemią. I chociaż serial  z Wisteria Lane definitywnie zakończył się już osiem lat temu, to nadal ma setki tysięcy fanek, które z pewnością chętnie wezmą udział w charytatywnym livestreamie z udziałem „desperatek”.         Wyświetl ten post na Instagramie.                   Are they cute or are they cute ??😂☺️❤️❤️❤️just love this Picture 👏🏼❤️💗 QOTD: From which country are you...

Czytaj dalej
Magdalena Lamparska
Monika Szalek

Magdalena Lamparska codziennie dziękuje za życie, bo kiedyś otarła się o śmierć

„Większość rzeczy, jakich doświadczamy na co dzień, jest dla nas oczywista” – mówi aktorka i w akcji #DZIĘKUJĘ opowiada, że wdzięczności w życiu nauczyło ją traumatyczne doświadczenie.
Sylwia Niemczyk
03.04.2020

Magdalena Lamparska, aktorka znana m.in. z ubiegłorocznego hitu „1800 gramów” i niedawnej ekranizacji książki Blanki Lipińskiej „365 dni” we wczesnej młodości przeżyła wypadek samochodowy, który sprawił, że zaczęła inaczej patrzeć na życie. – Do szpitala przywieźli mnie ze złamanym kręgosłupem, ale po leczeniu wychodziłam o własnych siłach i byłam absolutnie wdzięczna za dar życia. Dziękowałam Bogu, że przeżyłam i że będę jednak chodzić. Czułam czystą radość, że po prostu jestem – mówi. Aktorka miała wtedy zaledwie 17 lat, jednak tamto wydarzenie pozwoliło jej dojrzeć wewnętrznie. Wypadek nauczył ją doceniać najprostsze rzeczy. Dzięki niemu zaczęła zauważać, za ile rzeczy może być wdzięczna w życiu:   – Większość rzeczy, jakich doświadczamy na co dzień, jest dla nas oczywista. Co roku zdmuchujemy świeczki na torcie, ale nie dziękujemy rodzicom za to, że nas urodzili. Po maturze nie dziękujemy, że nas wspierali, nie zauważamy tego nawet, tak jakby nam się to wszystko należało.  Magdalena Lamparska dziękuje mamie za wsparcie Rodzina zawsze była ogromnie ważna dla artystki i to właśnie mamie (tata zmarł, gdy Magdalena Lamparska była dzieckiem) dziękuje w pierwszej kolejności: – Nie zapomnę, jak mama zrobiła mi pierwszy raz po wypadku mój ulubiony obiad: makaron z truskawkami, cukrem i twarogiem. Jakże on mi wtedy smakował! Nigdy wcześniej i nigdy później truskawki nie były tak pyszne i tak pachnące. Nieraz jej to przypominam i mówię, jaką wtedy sprawiła mi radość. Chociaż na co dzień mama aktorki mieszka w Los Angeles, to niedawno przyleciała do Polski specjalnie na premierę spektaklu „Lily” w Och-Teatrze, w którym Magdalena Lamparska gra jedną z głównych ról, u boku Krystyny Jandy. Jej...

Czytaj dalej