Co będziemy czytać jesienią? 8 tytułów na najbliższe tygodnie – najlepsze premiery
mat. prasowe

Co będziemy czytać jesienią? 8 tytułów na najbliższe tygodnie – najlepsze premiery

Nowy zbiór felietonów Masłowskiej, wielki powrót Pawła Huelle albo świetna powieść finalisty National Book Award? Co czytamy w najbliższym czasie?
Anna Zaleska
25.10.2020

Tej jesieni nie wychodzimy z domu, ale za to czytamy znakomite nowości. Zarówno jeśli chodzi o powieści, jak i literaturę non-fiction jest w czym wybierać, każda z wybranych przez nas ośmiu pozycji jest warta zarwanej nocy. Co polecamy? 

1. Tajemnica porzuconego dziecka: „Każdy”, Salvatore Scibona

Salvatore Scibona – nazwisko, które warto znać z trzech co najmniej powodów. Po pierwsze, to amerykański pisarz włosko-polskiego pochodzenia. Po drugie, finalista National Book Award. Po trzecie, jego powieść „Każdy” to rzecz znakomita. Jest rok 2010. Na lotnisku w Hamburgu z toalety wychodzi kilkuletni chłopiec – bez dokumentów, bagażu, ze zwitkiem dolarów – i bezskutecznie szuka taty. Wyjaśnienie zagadki małego Janisa to rozdzierająca serce historia o tym, co wojna robi z mężczyznami. 

książki na jesień
mat. prasowe

„Każdy”, Salvatore Scibona, tłum. Jerzy Kozłowski, Znak

2. Dzisiejsze czasy: „Jesień”, Ali Smith

Elisabeth można by uznać za dosyć typową 30-latkę: pracuje jako asystentka na umowę zlecenie bez stałych godzin pracy (co jej matka określa jako „realizowanie swoich marzeń”), wciąż tkwi w wynajmowanym studenckim mieszkaniu, prawie wszystko jest dla niej za drogie.

książki na jesień
mat. prasowe

Największą wartością w jej życiu staje się przyjaźń ze starszym mężczyzną, z którym połączyła ją wrażliwość i miłość do literatury i sztuki. Słodko-gorzka, pełna celnych obserwacji opowieść o życiu w postbrexitowej Wielkiej Brytanii. 

„Jesień”, Ali Smith, tłum. Jerzy Kozłowski, W.A.B.

3. Świat pod kontrolą: „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu 2”, Dorota Masłowska

Pierwszy tom tekstów Doroty Masłowskiej „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” był literackim wydarzeniem. Nie inaczej zapowiada się tom drugi. Tu zmieściły się zapisy z podróży do Hawany i Szanghaju, refleksje na temat udziału w kursie szycia, wizyty w lokalnym oddziale Poczty Polskiej, a także obrazki z życia w  cieniu COVID-19 i odpowiedź Masłowskiej w #Hot16Challenge. Świat gwałtownie się zmienia, ale autorka „Wojny polsko-ruskiej” w niezmiennie świetnej formie.

książki na jesień
mat. prasowe

„Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu 2”, Dorota Masłowska, Wydawnictwo Literackie

4. Portret niepokorny: „Biografia. Bruno. Epoka genialna”, Anna Kaszuba-Dębska

„Nic, co smutne w życiu ludzkim, nie było mu odmówione”, pisała po śmierci Brunona Schulza jego przyjaciółka Józefina Szelińska. Ale nowa biografia pisarza autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej to wielobarwny portret człowieka, który był wielbicielem kobiet, wyjątkowym artystą i geniuszem awangardy, choć niektórzy widzieli w nim raczej szerzyciela pornografii, a uczniowie mówili o nim: „Trochę wariat, ale byczy chłop”. To też fascynująca opowieść o przedwojennym Drohobyczu i życiu bohemy artystycznej. 

książki na jesień
mat. prasowe

„Biografia. Bruno. Epoka genialna”, Anna Kaszuba-Dębska, Znak

5. Co się wydarzyło w Vardo: „Kobiety z Vardo”, Kiran Millwood Hargrave

Gdy w norweskiej miejscowości Vardø w XVII wieku podczas sztormu giną wszyscy mężczyźni, kobiety przejmują ich obowiązki. Wypływają na połowy, oprawiają skóry reniferów, walczą z surową przyrodą. Władze są tym jednak zaniepokojone. Do wioski przybywa łowca czarownic, by oskarżyć kobiety o czary i przywrócić światu właściwy mu porządek.

książki na jesień
mat. prasowe

Niewiele trzeba, by zostać posądzoną o konszachty z diabłem. Świetna powieść została oparta na prawdziwych wydarzeniach, w których efekcie 91 osób zostało spalonych na stosie. 

„Kobiety z Vardo”, Kiran Millwood Hargrave, tłum. Jędrzej Polak, Znak Literanova

Książę Karol nawet po rozwodzie chciał mieć ostatnie zdanie

6. W sieci kłamstwa: „Burzliwe czasy”, Mario Vargas Llosa

Laureat Nagrody Nobla w nowej powieści „Burzliwe czasy” wraca do wydarzeń, które w latach 50. wstrząsnęły Gwatemalą. Demokratycznie wybrany prezydent Jacobo Árbenz podjął wtedy próbę zmodernizowania kraju. Zaniepokojona wizją reform społecznych korporacja United Fruit z pomocą cynicznego PR-owca doprowadziła do oskarżenia go o szpiegostwo na rzecz ZSRR i w rezultacie do obalenia rządu.

książki na jesień
mat. prasowe

Mieszając historię z fikcją, Llosa pokazuje walkę o władzę, w której głównymi narzędziami są fake news, manipulacje i ludzkie namiętności. 

„Burzliwe czasy”, Mario Vargas Llosa, tłum. Marzena Chrobak, Znak

7. Owoce melancholii: „Owoce wiśni”, Osamu Dazai

Osamu Dazai należy do najważniejszych japońskich pisarzy XX wieku. Dekadent, którego naznaczone bólem i melancholią teksty stały się kultowe. W zbiorze opowiadań „Owoce wiśni” dużo jest wątków autobiograficznych, nawiązań do bujnego życia towarzyskiego i dramatycznych miłości, które wielokrotnie skłaniały pisarza do prób samobójczych.

książki na jesień
mat. prasowe

Do czytelników swoich opowiadań Dazai pisał: „Kiedy je przeczytasz, nic nie poprawi się w Twoim życiu, nie staniesz się kimś wybitnym. Niczym się nie staniesz. Dlatego za bardzo ich nie polecam”. 

„Owoce wiśni”, Osamu Dazai, tłum. Katarzyna Sonnenberg-Musiał, Czytelnik

8. Mistrz powraca:  „Talita”, Paweł Huelle

Pierwsza od lat książka Pawła Huellego to literatura tej klasy, z jaką rzadko dziś mamy do czynienia. W zbiorze 12 opowiadań pisarz patrzy na miłość i śmierć, pyta o grzech i możliwość jego odkupienia, na nowo interpretuje biblijne opowieści i historie z przeszłości, ale jest też bacznym obserwatorem dzisiejszego życia.

książki na jesień
mat. prasowe

 

W otwierającej tom „Talicie” pisarz sięga po biblijną opowieść o wskrzeszeniu z martwych córki Jaira. Oto do domu, w którym za chwilę odbędą się modły przy trumnie 12-latki, przybywa tajemniczy mnich. Czy dziś jesteśmy gotowi przyjąć cud? 

 „Talita”, Paweł Huelle, Znak

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
15 najlepszych książek dla kobiet
Adobe Stock

15 ważnych historii napisanych przez kobiety – książki, o jakich nigdy nie zapomnimy

Od „Ani z Zielonego Wzgórza” po „Brzemię” Agaty Christie albo powieści Zadie Smith.
Marta Strzelecka
17.06.2020

Są książki, o jakich nigdy nie zapomnimy. Te, które sprawiły, że poczułyśmy się bardziej odważne, nie tak zagubione jak zwykle albo nie tak bardzo zwyczajne, przewidywalne jak na co dzień. Każda z nas wymieniłaby co najmniej kilkanaście tytułów opisujących nas, bliskie nam kobiety, wpisujących się w nasze rozmowy. I chociaż niemodnie jest być może wymieniać na takiej liście inne autorki niż Elena Ferrante czy Margaret Atwood, my to robimy, bo nie chodzi o modę. To jest zupełnie subiektywny zestaw. Poszukajcie w nim swoich historii. I stwórzcie własne listy niezapomnianych ważnych książek. 1. „Lato”, Tove Jansson Każdego lata ta niewielka książka wraca do mojej podręcznej biblioteki. Rodzaj dziennika z pobytu wnuczki z babcią na tajemniczej szwedzkiej wyspie. A życie na wyspie z kimś, kto doskonale cię rozumie, w okolicznościach jak z baśni, jest przecież spełnieniem marzenia o niekończących się wakacjach. Ta rzeczywistość wydaje się odrealniona, a jednocześnie dostępna, bo nikt nie opisuje promieni słońca czy dźwięku deszczu na tak wiele zaskakujących sposobów jak Jansson. Nikt nie odkrywa świata tak jak ona – i kiedy pisze o kobietach w różnym wieku, i kiedy pisze o Muminkach. „Lato”, Tove Jansson, tłum. Zygmunt Łanowski, Marginesy 2. „Matki”, Brit Bennett Małe miasteczko, społeczność, w której plotki rozchodzą się błyskawicznie, nadzieja na lepsze życie, licealna miłość. Każdy z tych elementów buduje początek opowieści. Ale najważniejszy okazuje się koniec niewinności. Przyjaźń dziewczyn, brak sekretów przestają być najważniejsze, kiedy okazuje się, że jedna z nich jest w ciąży – za wcześnie, zupełnie wbrew planowi, żeby zbudować swoje życie bez zdecydowanych kompromisów. To historia o pierwszych poważnych decyzjach,...

Czytaj dalej

Gwiazdy światowej literatury na Big Book Festival 2020! Na kogo najbardziej czekamy?

Big Book Festival 2020 to trzy dni i ponad 30 wydarzeń: spotkań z pisarzami, dyskusji, spektakli i performansów. Start 28 sierpnia. Czego absolutnie nie możecie przegapić?
Anna Zaleska
06.08.2020

Mam mnóstwo wspomnień związanych z Big Book Festival. Pierwsze – z 2014 roku, kiedy razem z moimi córkami brałam udział w biciu rekordu Guinessa pod względem liczby osób czytających jednocześnie książki na świeżym powietrzu. Do dziś mam też pamiątkowe trzy tekturowe głowy Jarosława Iwaszkiewicza, pamiątkę po maratonie literackim „Iwaszkiewicza sprawy osobiste”. A moje najważniejsze bigbookowe przeżycie? Chyba spotkanie autorskie z Karlem Ove Knausgradem zaraz po tym, jak przeczytałam pierwszy tom „Mojej walki” i byłam tą książką mocno poruszona. Nie zapomnę też spotkań ze Swiatlaną Aleksijewicz, Zadie Smith czy Larsem Saabye Christensenem. Twórczynie Big Book Festivalu Anna Król i Paulina Wilk zawsze trzymają rękę na pulsie i doskonale wiedzą, kogo w danym roku trzeba do Warszawy zaprosić. Big Book Festival 2020: poznaj największe gwiazdy Z powodu pandemii festiwalowe spotkania z pisarzami ze świata odbywać się będą zdalnie, prowadzący rozmowy będą łączyć się z nimi na żywo z Centrum Łowicka, ale publiczność też będzie mogła zadawać pytania. Plus tego jest taki, że wszystkie festiwalowe spotkania z autorami i dyskusje będą transmitowane online na stronie festiwalowej i będą dostępne dla czytelników z całego świata. A lista zagranicznych pisarzy jest jak co roku imponująca. Osobiście najbardziej czekam na Agnetę Plejiel . Szwedzka pisarka i poetka (prywatnie żona wybitnego pisarza i dziennikarza Macieja Zaremby Bielawskiego) w Polsce wydała już kilka powieści: „Kto zważa na wiatr”, „Zima w Sztokholmie”, „Lord Nevermore” (o przyjaźni Witkacego i Malinowskiego). Najciekawsze są jednak dwie autobiograficzne powieści Agnety Plejiel: „Wróżba” (opowieść o dorastaniu, młodzieńczych niepokojach i ucieczkach w literaturę) i...

Czytaj dalej
książki na lato
mat. prasowe

7 książek na czerwiec o kobietach i dla kobiet

Mamy w czym wybierać: ostatnie tygodnie to premiery książek Mariusza Szczygła, Janusza Leona Wiśniewskiego, Liane Moriarty czy Kristin Hannah. Zobaczcie, jakie książki warto zapakować na czerwcowy długi weekend albo pierwszy wakacyjny wyjazd.
Sylwia Arlak
05.06.2020

Książka na długi weekend? My mamy nawet siedem do wyboru: oprócz typowych powieści i opowiadań, w naszym czerwcowym zestawie znajdziesz biografię, poradnik psychologiczny i nietypowy przewodnik turystyczny. Jedynym kryterium wyboru było: ma wciągać i budzić refleksję. Zobaczcie, co proponujemy: 1. „Miłość i inne obsesje”, Liane Moriarty Liane Moriarty, autorka bestselleru „Wielkie kłamstewka” (nakręcony na podstawie książki serial możemy oglądać w Polsce na HBO) powraca z nową pozycją:  „Miłość i inne obsesje” (wyd. Znak Literanova). Bohaterka książki, Ellen jest hipnoterapeutką. Spotyka się z Patrickiem, wdowcem samotnie wychowującym syna. Podczas jednej z pierwszych randek, mężczyzna wyznaje, że prześladuje go jego była dziewczyna. Ellen stara się zrozumieć tę dziwną sytuację, ale towarzyszy jej coraz większy niepokój. Czy może wierzyć dopiero co poznanemu mężczyźnie? „Miłość i inne obsesje” to opowieść o wielkim uczuciu, pełna tajemnic i zagadek. Nie ma tu szalonych zwrotów akcji, ale powolne budowanie napięcia pomaga rozsmakować się w lekturze i lepiej zrozumieć motywy bohaterów. 2. „Prawdziwe kolory”, Kristin Hannah Amerykańską pisarkę, Kristin Hannah poznaliśmy jako autorkę świetnej powieści historycznej „Słowik” o dramatycznych losach dwóch sióstr, Isabelle i Vianne, w czasie II wojny światowej. W kolejnej książce „Prawdziwe kolory” pisarka po raz kolejny opowiada historię sióstr – tym razem bohaterek jest trzy: Winona, Aurora i Vivi Ann – które, aby ocalić rodzinę, muszą zmierzyć się z własnymi demonami. Uprzedzenia, zazdrość i wielka namiętność mogą poróżnić najbardziej kochające się osoby. „Prawdziwe kolory” (wyd. Świat Książki) to...

Czytaj dalej

Najlepsze współczesne pisarki. Ich książki trzeba przeczytać! Od której zacząć?

Pięć najbardziej inspirujących pisarek naszych czasów. I tytuły, od których najlepiej zacząć czytanie ich książek.
Anna Zaleska
28.08.2020

Olgę Tokarczuk wszystkie czytamy i mamy jej książki na półkach. Ale po czyje jeszcze powieści warto teraz sięgnąć, bo otwierają nam oczy, poszerzają horyzonty, pozwalają lepiej zrozumieć siebie i świat? Inspirują, by nasze życie stawało się lepsze i piękniejsze? Dodają odwagi, gdy trzeba zdecydować się na niełatwe kroki? Oto pisarki, które przejdą do historii jako najważniejsze i najbardziej wpływowe na początku trzeciego tysiąclecia. Ich książki obowiązkowo powinnyśmy mieć w swojej bibliotece. Doris Lessing (1919 – 2013) Angielska pisarka, feministka, laureatka wszystkich najważniejszych europejskich nagród literackich, w 2007 roku uhonorowana Noblem. Na początku lat 60. otwierała młodym kobietom oczy na takie kwestie, jak feminizm, patriarchat, antykoncepcja, niesprawiedliwość społeczna. Spod jej pióra wyszły dziesiątki utworów, wśród nich wiele książek psychologicznych, obyczajowych i wspomnieniowych. Żonglowała gatunkami literackimi, formami i nastrojami. Słynęła z wyrazistych, często kontrowersyjnych poglądów, które przysparzały jej tyleż zwolenników, co wrogów. Krytykowała kolonializm i politykę apartheidu, za co zabroniono jej wjazdu do RPA. Punktowała wady kapitalizmu. Choć wierzyła, że „prawdziwe, dobre książki (...) zawsze były i będą przeznaczone dla mniejszości i żadna skala promocji nie zmieni takiej książki w bestseller”, wiele z jej powieści odniosło ogromny sukces.     Od której książki zacząć? Od „Złotego notesu” z 1962 roku. To najważniejsza powieść noblistki, kultowa dla młodych dziewczyn w latach 60., przez wiele kobiet przyjęta jednak ze złością, dziś również bardzo aktualna i prowokująca do myślenia. Pojawiają się w niej wszystkie kluczowe dla twórczości Doris Lessing tematy: rozpad świata...

Czytaj dalej