6 najlepszych książek na wiosnę – pochłoniesz je w kilka wieczorów!
Adobe Stock

6 najlepszych książek na wiosnę – pochłoniesz je w kilka wieczorów!

Od biografii Marii Czubaszek do najnowszej powieści Liane Moriarty, autorki bestsellerowych „Wielkich kłamstewek”. W tych książkach będziemy zaczytywać się wiosną!
Anna Zaleska
22.03.2021
Jak dobrze się znają: Małgorzata Foremniak i jej córka, Ola Jędruszczak?

„Autobiografia Alice B. Toklas”, Gertrude Stein, tłum. Mira Michałowska, Marginesy

Jedna z 20 najważniejszych powieści XX wieku, must-have w każdej szanującej się bibliotece. „Autobiografia Alice B. Toklas” autorstwa Gertrude Stein daje wgląd w fascynujące życie paryskiej bohemy na początku XX wieku. Gdy ukazała się w 1933 roku, wywołała niemały skandal. Wielu znajomym pisarki i bywalcom jej salonu – a w tym gronie byli: Pablo Picasso, Paul Cézanne, Guillaume Apollinaire, Francis Scott Fitzgerald, Henri Matisse czy Ernest Hemingway – nie spodobało się to, jak zostali sportretowani.

Książki na wiosnę
materiały prasowe

Czytaj też: Jane Birkin: największym dramatem jej życia była samobójcza śmierć córki

„Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju”, Dorothy Adams, Ośrodek KARTA

„Amerykańska Polka” to przejmujące wspomnienia z przedwojennej Polski. Urodzona w Nowym Jorku Dorothy Adams w 1927 roku wyszła za mąż za Polaka Jana Kostaneckiego. W II Rzeczpospolitej założyła rodzinę i stworzyła dom, w którym kultywowała polskie tradycje. Amerykanka z całego serca pokochała nową ojczyznę, nauczyła się języka i z zachwytem opisywała otaczającą ją rzeczywistość. Tragiczna śmierć męża i teściowej, a potem wybuch wojny zakończyły ten piękny rozdział jej życia.

Książki na wiosnę
materiały prasowe

„Szalej”, Monika Drzazgowska, Wydawnictwo Literackie

Warty uwagi debiut! Powieść osadzona w Polsce ostatnich dekad opowiada o życiu kobiety, która przychodzi na świat pod koniec lat 70. na kaszubskiej wsi. Jej życie pokazane jest z perspektywy 12 najważniejszych dni, z których każdy wydarza się co cztery lata. Wychowywana wedle metody „zakazy, zniechęcanie, zastraszanie” dziewczyna będzie żyć tak, jak tego od niej oczekują. Jej relacje z ludźmi będą pełne nieufności. Narzucane samej sobie ograniczenia i wyrzeczenia sprawią, że trudno będzie odnaleźć szczęście. Do czasu.

Książki na wiosnę
materiały prasowe

„Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć”, Violetta Ozminkowski, Prószyński i S-ka

Był czas, gdy uważano, że Maria Czubaszek nie istnieje, a teksty pod takim pseudonimem pisze kilku satyryków. Gdy w stoczni koledzy wciągnęli ją na scenę, by dowiodła swego istnienia, na widok drobniutkiej, niepozornej dziewczyny ktoś krzyknął: „Tak to każdy może być Czubaszek!”. Świetna biografia mistrzyni humoru pełna jest anegdot, zabawnych fotografii, rysunków i listów. Na deser wymarzone życiorysy Marii Czubaszek i Wojciecha Karolaka ich autorstwa. W tej wersji Maria przychodzi na świat na wyspach Galapagos…

Książki na wiosnę
materiały prasowe

Czytaj też: Maria Czubaszek – najlepsze cytaty o życiu, śmierci, miłości i kobiecości

„Sekret mojego męża”, Liane Moriarty, tłum. Anna Kłosiewicz, Znak Literanova

Cecilia, kobieta w średnim wieku, szczęśliwa matka i żona, pewnego dnia znajduje na strychu kopertę z napisem: „Dla mojej żony Cecilii Fitzpatrick. Otworzyć wyłącznie w przypadku mojej śmierci”. Po niedługim wahaniu dochodzi do wniosku, że każda z jej przyjaciółek zajrzałaby do środka, więc zagląda. John-Paul wydawał się dotąd mężem bliskim ideału, nieco staromodnym i bardzo dbającym o rodzinę. Otwarcie listu staje się czymś w rodzaju otwarcia puszki Pandory – na wolność wydostaje się trudna do uniesienia prawda.

Książki na wiosnę
materiały prasowe

„Szalone, złe i smutne. Kobiety i psychiatrzy”, Lisa Appignanesi, tłum. Jan Dzierzgowski, Marginesy

Dlaczego w ostatnich dekadach spożycie leków depresyjnych wzrasta o 200 procent? Czemu jedna na pięć kobiet choruje na depresję? Czy smutek, szaleństwo i zło rozpanoszyły się w naszych czasach, czy po prostu dopiero teraz zaczęliśmy je diagnozować? Te pytania skłoniły Lisę Appignanesi, by przyjrzeć się kobietom u psychiatry. Między innymi Sylvii Plath, Virginii Woolf czy Marilyn Monroe. Ale też anonimowym kobietom, które w dawnych czasach próbowano leczyć z histerii czy „szaleństwa laktacyjnego”.

Książki na wiosnę
materiały prasowe

 

Kochasz czytać?
Czekamy na Ciebie!

Dołącz do grupy na FB
 

Uroda Życia - czytaj dla przyjemności

Czekamy na Ciebie na FB
 

Ludzie, psychologia,
pasja - inspirujemy!

Obserwuj nas na IG
Mat.prasowe kolaż

Najlepsze książki na zimę. Sprawdzą się jako prezenty pod choinkę

Sezon czytelniczy w pełni. Sprawdzamy, co warto przeczytać w najbliższych tygodniach albo zostawić bliskim pod choinką.
Sylwia Arlak
26.11.2020

Grudzień to czas prezentów. Przyjaciółkę może ucieszyć książka o rozwoju osobistym, a mamę — pozycja, która pozwoli jej się oderwać od otaczającego świata. Obdarowując bliskich, nie zapominajmy także o sobie samych. Sprawdźcie, jakie książki warto przeczytać w najbliższych tygodniach. „Nic się nie dzieje”, Kathryn Nicolai, Wydawnictwo Insignis Pandemia, niepewność jutra, a do tego strajki na ulicach polskich miast. 2020 rok nie był dla nas łaskawy. Nic dziwnego, że tak często cierpimy na zaburzenia snu. Przy zarwanych nocach nie ma mowy o dobrym samopoczuciu. Warto więc poznać nawyki wspomagające zdrowy i spokojny sen. Na pomoc przychodzi książka „Nic się nie dzieje” autorki Kathryn Nicolai. Znajdziemy w niej pokrzepiające opowiadania z pięknymi ilustracjami Léi Le Pivert, pomysły na relaksujące rytuały i medytacje, a także przepyszne przepisy. „Odrobina czarów”, Michelle Harrison, Wydawnictwo Literackie Grudzień to czas magii. Książka „Odrobina czarów” Michelle Harrison, kolejna część opowieści o rodzinie z wyspy Wronoskał, idealnie wpasuje się w ten świąteczny, wyjątkowy klimat. Charlie przez pomyłkę zostaje porwana. Jej siostry wyruszają na poszukiwania pełne przygód i niebezpieczeństw. Wbrew pozorom — opowieść wciąga nie tylko nastolatki. „Twoja wewnętrzna moc”, Agnieszka Maciąg, Wydawnictwo Otwarte Agnieszka Maciąg od lat uczy nas, jak żyć pełniej, głębiej, bardziej świadomie. W swojej najnowszej książce „Twoja wewnętrzna moc” pokazuje, jak radzić sobie w czasach kryzysu. Uświadamia nam, że największe ograniczenia tkwią w naszej głowie i że przy odrobinie wysiłku każda z nas może wieść takie życie, na jakie zasługuje. Jak przekonuje autorka, słowo wyzwanie zamieńmy na wezwanie do...

Czytaj dalej

Najlepsze współczesne pisarki. Ich książki trzeba przeczytać! Od której zacząć?

Pięć najbardziej inspirujących pisarek naszych czasów. I tytuły, od których najlepiej zacząć czytanie ich książek.
Anna Zaleska
28.08.2020

Olgę Tokarczuk wszystkie czytamy i mamy jej książki na półkach. Ale po czyje jeszcze powieści warto teraz sięgnąć, bo otwierają nam oczy, poszerzają horyzonty, pozwalają lepiej zrozumieć siebie i świat? Inspirują, by nasze życie stawało się lepsze i piękniejsze? Dodają odwagi, gdy trzeba zdecydować się na niełatwe kroki? Oto pisarki, które przejdą do historii jako najważniejsze i najbardziej wpływowe na początku trzeciego tysiąclecia. Ich książki obowiązkowo powinnyśmy mieć w swojej bibliotece. Doris Lessing (1919 – 2013) Angielska pisarka, feministka, laureatka wszystkich najważniejszych europejskich nagród literackich, w 2007 roku uhonorowana Noblem. Na początku lat 60. otwierała młodym kobietom oczy na takie kwestie, jak feminizm, patriarchat, antykoncepcja, niesprawiedliwość społeczna. Spod jej pióra wyszły dziesiątki utworów, wśród nich wiele książek psychologicznych, obyczajowych i wspomnieniowych. Żonglowała gatunkami literackimi, formami i nastrojami. Słynęła z wyrazistych, często kontrowersyjnych poglądów, które przysparzały jej tyleż zwolenników, co wrogów. Krytykowała kolonializm i politykę apartheidu, za co zabroniono jej wjazdu do RPA. Punktowała wady kapitalizmu. Choć wierzyła, że „prawdziwe, dobre książki (...) zawsze były i będą przeznaczone dla mniejszości i żadna skala promocji nie zmieni takiej książki w bestseller”, wiele z jej powieści odniosło ogromny sukces.     Od której książki zacząć? Od „Złotego notesu” z 1962 roku. To najważniejsza powieść noblistki, kultowa dla młodych dziewczyn w latach 60., przez wiele kobiet przyjęta jednak ze złością, dziś również bardzo aktualna i prowokująca do myślenia. Pojawiają się w niej wszystkie kluczowe dla twórczości Doris Lessing tematy: rozpad świata...

Czytaj dalej
15 najlepszych książek dla kobiet
Adobe Stock

15 ważnych historii napisanych przez kobiety – książki, o jakich nigdy nie zapomnimy

Od „Ani z Zielonego Wzgórza” po „Brzemię” Agaty Christie albo powieści Zadie Smith.
Marta Strzelecka
17.06.2020

Są książki, o jakich nigdy nie zapomnimy. Te, które sprawiły, że poczułyśmy się bardziej odważne, nie tak zagubione jak zwykle albo nie tak bardzo zwyczajne, przewidywalne jak na co dzień. Każda z nas wymieniłaby co najmniej kilkanaście tytułów opisujących nas, bliskie nam kobiety, wpisujących się w nasze rozmowy. I chociaż niemodnie jest być może wymieniać na takiej liście inne autorki niż Elena Ferrante czy Margaret Atwood, my to robimy, bo nie chodzi o modę. To jest zupełnie subiektywny zestaw. Poszukajcie w nim swoich historii. I stwórzcie własne listy niezapomnianych ważnych książek. 1. „Lato”, Tove Jansson Każdego lata ta niewielka książka wraca do mojej podręcznej biblioteki. Rodzaj dziennika z pobytu wnuczki z babcią na tajemniczej szwedzkiej wyspie. A życie na wyspie z kimś, kto doskonale cię rozumie, w okolicznościach jak z baśni, jest przecież spełnieniem marzenia o niekończących się wakacjach. Ta rzeczywistość wydaje się odrealniona, a jednocześnie dostępna, bo nikt nie opisuje promieni słońca czy dźwięku deszczu na tak wiele zaskakujących sposobów jak Jansson. Nikt nie odkrywa świata tak jak ona – i kiedy pisze o kobietach w różnym wieku, i kiedy pisze o Muminkach. „Lato”, Tove Jansson, tłum. Zygmunt Łanowski, Marginesy 2. „Matki”, Brit Bennett Małe miasteczko, społeczność, w której plotki rozchodzą się błyskawicznie, nadzieja na lepsze życie, licealna miłość. Każdy z tych elementów buduje początek opowieści. Ale najważniejszy okazuje się koniec niewinności. Przyjaźń dziewczyn, brak sekretów przestają być najważniejsze, kiedy okazuje się, że jedna z nich jest w ciąży – za wcześnie, zupełnie wbrew planowi, żeby zbudować swoje życie bez zdecydowanych kompromisów. To historia o pierwszych poważnych decyzjach,...

Czytaj dalej
Maria Skłodowska-Curie
kolaż: Getty Images, East News

Gazety pisały: „Wszetecznica!”  Maria Skłodowska-Curie dla kochanka poświęciła wszystko, co miała

Czy 43-letnia kobieta, mądra, wybitnie zdolna i znana, ma prawo oszaleć z miłości i ulec namiętnościom, o jakie sama nigdy siebie nie podejrzewała? W taki romans wdała się Maria Skłodowska-Curie, wywołując skandal i zgorszenie.
Anna Tomiak
07.08.2020

Maria Skłodowska-Curie, noblistka i fizyk Paul Langevin, zbliżyli się do siebie w 1906 r. To on pocieszał Marię po tragicznej śmierci Piotra Curie. Ich przyjaźń szybko zmieniła się w miłość. Langevin był nie tylko wybitnym fizykiem, ale i wielkim erudytą. Byłby ideałem, gdyby nie był żonaty.   Połowa 1910 r. Maria Curie i Paul Langevin kochają się od trzech lat, ale znają o wiele dłużej. Oboje należą do grona wybitnych fizyków skupionych wokół Sorbony. Paul jest młodszy od Marii o cztery lata. Kiedyś student jej męża, z czasem stał się jego najbliższym współpracownikiem i niemal codziennym gościem w domu państwa Curie. Ich przyjacielska zażyłość niepostrzeżenie przerodziła się w miłość. Langevin przypomina Piotra Curie. Też jest wybitnym fizykiem, erudytą, równie błyskotliwy i ujmujący. „Należy do niewielu ludzi, których towarzystwo nie irytuje Marii...”, zauważa Maciej Karpiński w książce „Maria i Paul. Miłość geniuszy”.  Kochankowie spotykają się codziennie w małym mansardowym mieszkaniu z niekrępującym wejściem przy Rue du Banquier, tuż obok Sorbony. Takim, jakie przeważnie wybierają niezamożni paryżanie, studenci czy ubodzy artyści. Umeblowane byle jak przypadkowymi sprzętami, ale to nie ma znaczenia. W listach nazywają je czule „chez nous” – u nas.  Maria Skłodowska-Curie: noblistka, skandalistka Burżuazyjna Francja początku XX w. nie jest purytańska, jest pruderyjna, uważa Françoise Giroud, autorka biografii Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety nie mają tam praw wyborczych (otrzymają je dopiero w 1945 r.!), nawet nie mogą bez pozwolenia męża wydawać zarobionych przez siebie pieniędzy. I tylko one są karane za cudzołóstwo, szczególnie wtedy, kiedy spotykają się z kochankiem w „domu...

Czytaj dalej